Het Archievenbladen charter tot chip 26 8 noot van de redactie HS ll6 130 Citaat van de maand C/tintm/x Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beck.Jac. Biemans, Barbara Boender, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eind redactie), Mathilda van Geem,Tamara Groot, Eric Hennekam, Peter Sijnke, Harry Strijkers. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Bert Looper, GerritValk, Else Laura Rademaker, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I I Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 66,50 80,00 96,00 5,00 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin februari 2005. |20 122 N H 0 U D S OP G A V E Nederlanders ontdekken het archief tijdens eerste Landelijke Archievendag Landelijke archievendag: Wendy de Visser en Barbara Boender Vaste rubrieken |l6 Impressies van de Landelijke Archievendag Landelijke archievendag Digitalisering en audiovisuele archieven. Documentalist wordt mediamanager Audiovisuele archieven: Marianne ten Hoedt Zorg(en) voor en over een goed archief beheer. Een vergelijkend onderzoek naar het onderscheid tussen archiefzorg en archiefbeheer bij archiefinspectie op het niveau van gemeenten De praktijk: Joost Salverda Gemeentearchief Kampen inventariseert bedrijfsarchief. Kanis Gunnink... méér dan gewoon koffie en thee De praktijk: Robert Spanings De vleespotten van Brussel: enkele tips voor archivarissen De praktijk:Theo Kremer 3 De archiefschat Li Nieuws uit het veld [29 Column [32 Literatuur [34 KVAN Nieuws |38 Agenda 'Het magazijn moet op orde zijn, wiiien we aan de toonbank snel kunnen bedienen.' Uit: Gemeenten weigeren zwartepiet voor trage digitalisering in: Binnenlands Bestuur van 20 oktober 2000. Impressies van de Landelijke Archievendag Digitalisering en audiovisuele archieven. Documentalist wordt mediamanager w Door heel Nederland openden meer dan zeventig archieven op zaterdag 30 oktober hun deuren ter gelegenheid van de eerste Landelijke Archievendag. De archiefinstellingen haalden (letterlijk en figuurlijk) heel wat uit de kast. Zorg(en) voor en over een goed archiefbeheer. Een vergelijkend onderzoek naar het onderscheid tussen archiefzorg en archiefbeheer bij archiefin spectie op het niveau van gemeenten Door Marianne ten Hoedt In het Mediapark te Hilversum wordt een nieuw gebouw neergezet voor het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid. Als gevolg van de digitalisering van de omroepproductie krijgt ook de functie van de documentalisten een nieuwe inhoud. Gemeentearchief Kampen inventariseert bedrijfsarchief. Kanis Gunnink... méér dan gewoon koffie en thee </r// 'y 5; Door Joost Salverda Joost Salverda onderzocht in het kader van zijn stu die archivistiek het onderscheid tussen archiefzorg en archiefbeheer bij archiefinspectie op het niveau van gemeenten. Hij pleit voor meer samenwerking tussen de gemeentelijke en provinciale archiefinspec teurs. Door Robert Spanings In 2002 werd het bedrijfsarchief van de Koffiebran derij en Theehandel Kanis Gunnink overgedragen aan het Gemeentearchief Kampen. Inmiddels is het archief geïnventariseerd. Robert Spanings, medewer ker van het Gemeentearchief Kampen, gaat in op de geschiedenis van het bedrijf. Open Archievendag 'De klant is koning' is het aloude motto dat de drijfveer moet zijn ge weest voor de organisatie van de Landelijke Archievendag. In dit num mer (en ook op www.divakoepel.nl) kunt u lezen dat de archivarissen enthousiast waren over die dag, het voor het overgrote deel een succes vonden en voor herhaling vatbaar. Aan creativiteit was er geen gebrek. Anders gezegd: wat we al niet doen om de aandacht van het publiek te trekken! Maar dat is natuurlijk ook het enthousiasmerende aan zo'n gebeuren. Zelf was ik in de gelegen heid om met een collega in een zeventiende-eeuws markiezen-kos tuum (inclusief pruik) rondleidingen door de archiefdepots te geven. Zweten was dat wel (onder de pruik), maar de uitstraling die het gaf was leuk, met name ook voor het jonge publiek. Om maar even uit de school te klap pen: we hadden wel nog even een halve dag werk nodig om het depot wat op te ruimen... En dat is nou net waar het citaat op duidt en wat ook vaak onze handicap is: de inhoud van onze magazijnen is vaak onvoldoende op orde om onze klanten snel te bedienen. Daarmee bedoel ik dan niet alleen de netheid van de depots, daar is snel een mouw aan te passen. De inhoud van de netjes op rij gezet te zuurvrije dozen moet goed omschreven en bekend zijn, stukken moeten op de juiste plaats zijn opge borgen om ze snel terug te vinden en je zoeksysteem moet functioneren. Doordat we vaak kunnen afgaan op het goede geheugen van de studie zaalmedewerkers, wil het consequent op orde houden van het zoeksysteem er wel eens bij inschieten. Dan kan het dus gebeuren dat een klant enorm lang moet wachten, omdat bij voorbeeld de medewerker met het goede geheugen een weekje verlof heeft... De klant is koning en als hij of zij vraagt dan zoeken we tot we vin den... Tellen we alle zoektijd van de laatste tien jaar eens op. Hoeveel toe gangen hadden we dan wel niet kun nen maken? Of je moet niet zoeken natuurlijk. De laatste jaren hebben we het wel geleerd, denk ik, om toegangen te maken waar de klant wat aan heeft. Toch verzucht nog menig archivaris: 'Ik zou wel meer menskracht willen kunnen inzetten om te inventarise ren.' Bij alle historische, culturele en erfgoedbezigheden is de aandacht verdeeld. Zou het daarom niet eens goed zijn een 'sabbatical year' voor inventarisatie in te bouwen? Het jaar 2006 van de Nederlandse archiefin ventarisatie. Met alle hands aan dek voor deze activiteit. Geen andere bezigheden, geen symposia, je colle ga's en boekpresentaties maar even laten voor wat het is en 'aan den arbeid' met het archief. Op de volgen de Landelijke Archievendag op 2 janu ari 2007 hebben we dan een primeur: gelijktijdige presentaties van honder den archiefinventarissen! Voordeel: we halen het Guiness Book of Records en: de klant krijgt eindelijk geen wazi ge antwoorden of stukken en infor matie er wel of niet zijn. Namens de redactie fijne feestdagen toegewenst! Roelof Braad

Archievenblad | 2004 | | pagina 2