De hoogste kwaliteit in (digitale) fïlmconservering en geluidrestauratie HAGHEFILM A. Jacobsstraat 28 5142 PN Waalwijk 0416 - 348980 Haghefilm Conservation B.V. Willem Fenengastraat 39 Postbus 94764, 1090 GT Amsterdam Tel. 020-568 54 61 Fax 020-568 54 62 info@hagheFilm.nl www.haghefilm.nl juridische zaken juni 1957 betreffende de polders, en de wateringen, bedoeld in de wet van 5 juli 1956 betreffende de wateringen; 9. de kerkfabrieken en de instellingen die belast zijn met het beheer van de tem- poraliën van de erkende erediensten; 10. alle andere instanties binnen het Vlaamse Gewest en de Vlaamse Ge meenschap. Daarnaast is het decreet ook nog van toe passing op de archiefbescheiden van ande re instanties in zoverre dit decreet op gron den die tot de bevoegdheid van de Vlaamse Gemeenschap of het Vlaamse Gewest behoren, de openbaarheid van bestuursdocumenten verbiedt of beperkt. Het gaat hier meer bepaald om de artikelen 10, 12, 13, 14, 15 en 17, 2 die in aanmer king komen. Het recht op toegang tot bestuursdo cumenten is geen absoluut recht. Dit bete kent dat een instantie de openbaarmaking kan of moet weigeren. Uitzonderings gronden kunnen wel enkel bij wet, decreet of ordonnantie opgelegd worden. Zo luidt artikel 32 G.W. 'Het decreet bevat niet alle mogelijke uitzonderingsgronden'. Dit blijkt duidelijk, want de in artikelen 13 tot 15 bepaalde uitzonderingen gelden 'onver minderd de andere bij de wet, het decreet of de ordonnantie bepaalde uitzonderin gen op de gronden die te maken hebben met de uitoefening van de bevoegdheden van de federale overheid, de gemeenschap of het gewest'.6 Van belang is ook dat de uitzonderingsgronden restrictief moeten geïnterpreteerd worden. Wat niet onder een uitzonderingsgrond valt, moet dan ook openbaar gemaakt worden.7 Dit is het principe van de gedeeltelijke openbaarma king.8 Het decreet bevat formele naast inhoude lijke uitzonderingsgronden. De formele uit zonderingsgronden9 hebben betrekking op de toestand van het bestuursdocument of de aard van de aanvragen. De bestuursin- stanties mogen een verzoek om openbaar making afwijzen als de aanvraag kennelijk onredelijk blijft of op een te algemene wijze geformuleerd blijft. Voorwaarde is wel dat de instantie verplicht is om eerst aan de aan vrager te vragen om het verzoek te herfor muleren (als dat mogelijk is, geeft de instantie aan welke gegevens nodig zijn om alsnog op de aanvraag te kunnen ingaan). Pas wanneer de aanvrager op dit verzoek niet ingaat of de aanvraag kenne lijk onredelijk of te algemeen geformu leerd blijft, kan het verzoek om openbaar making afgewezen worden op die grond. Een bestuursinstantie kan een verzoek om openbaarmaking ook afwijzen als de gewenste documenten niet af of onvolledig zijn. Een document opgesteld in het kader van een besluitvormingsproces verkrijgt zijn definitieve status als het ondertekend is door de daartoe bevoegde persoon. Dat betekent dus niet dat er een eindbeslissing moet zijn in een besluitvormingsproces: ook tussentijdse rapporten, adviezen en dergelijke zijn openbaar, tenminste als ze af zijn.10 Als die uitzonderingsgrond wordt ingeroepen, dan geeft de bestuursinstantie de geschatte termijn aan voor de voltooi ing van het document. Bij de inhoudelijke uitzonderingsgronden moet men een onderscheid maken tussen informatie die niet met het milieu te maken heeft en milieu-informatie. Voor de informatie die niet met het milieu te maken heeft, zijn er een aantal absolute uit zonderingen op het algemene principe van openbaarheid van bestuur. Dit wil zeg gen dat ze moeten worden ingeroepen door de bestuursinstantie, zonder daarbij een belangenafweging te moeten maken. Dit betekent niet dat deze absolute uitzonde ringsgronden toelaten om zomaar bepaal de informatie niet openbaar te maken. De instanties moeten in concreto kunnen aantonen dat de openbaarmaking afbreuk doet aan één van de hierna opgesomde belangen. De absolute uitzonderingen in het decreet zijn: - een bestaande geheimhoudingsverplich ting; - bescherming van de persoonlijke levens sfeer; - geheim van de beraadslagingen van de instanties waarop het decreet van toe passing is; - documenten, uitsluitend opgesteld ten behoeve van de strafvordering of een administratieve sanctie; - documenten, uitsluitend opgesteld ten behoeve van een mogelijke toepassing van tuchtmaatregelen; - informatie die vrijwillig door derden werd verstrekt en die uitdrukkelijk als vertrouwelijk is bestempeld." Voor de informatie die niet met het milieu te maken heeft, is er ook een aantal relatieve uitzonderingen voorzien, wat inhoudt dat een bestuursinstantie eerst een belangenaf weging moet maken: het belang van de openbaarheid zal een instantie moeten afwegen tegenover één of meerdere van de hierna opgesomde belangen. Slechts wan neer ze dan oordeelt dat het te beschermen belang belangrijker is dan het belang van de openbaarheid, zal ze de uitzondering moeten toepassen. Er zal geen of slechts gedeelteli jke openbaarmaking worden toe gestaan. De te beschermen belangen zijn de volgende: - het economisch, financieel of commer cieel belang van de instantie; - het vertrouwelijke karakter van de inter nationale betrekkingen; - het vertrouwelijke karakter van com merciële en industriële informatie; - de rechtspleging in een burgerlijk of administratief rechtsgeding; - de vertrouwelijkheid van het handelen van een instantie, nodig voor de uitoefe ning van de administratieve handha ving, de uitvoering van een interne audit of de politieke besluitvorming; - de openbare orde en de veiligheid.12 Voor milieu-informatie zijn de mogelijke in te roepen uitzonderingen steeds relatief. Bijgevolg zal er hier altijd een belangenaf weging moeten gebeuren tussen enerzijds het algemeen belang dat gediend is met de openbaarmaking en het belang dat men wil beschermen. De te beschermen belan gen zijn de volgende: - bescherming van de persoonlijke levens sfeer; - geheim van de beraadslagingen van de instanties waarop het decreet van toe passing is; - documenten, uitsluitend opgesteld ten behoeve van de strafvordering of een administratieve sanctie; - documenten, uitsluitend opgesteld ten behoeve van een mogelijke toepassing van tuchtmaatregelen; - informatie die vrijwillig door derden werd verstrekt en die uitdrukkelijk als vertrouwelijk is bestempeld; - het vertrouwelijke karakter van de inter- I *5 documentbehandeling, training en service A CINECO COMPANY Uitzonderingsgronden op het recht november 2004 archievenblad I

Archievenblad | 2004 | | pagina 7