Europese affiches in Haags Gemeentearchief 'Culture and school' Verbindingen aangaan in een divers Europa Archieven gemeente Den Helder naar Regionaal Archief Alkmaar Bedrijven- en productennieuws nieuws uit het veld Hoe sla je een brug tussen cultuur en onderwijs? Hoe kun je het over een gemeenschappelijke Europese cultuur hebben, terwijl er zoveel verschillen zijn tussen de landen? Hoe spreek je kinderen aan die meer weten van Nike en MacDonalds dan van hun eigen erfgoed? Hoe beoordeel je de prestaties van leer lingen op het gebied van kunsten en erf goed? Allemaal problemen die tot naden ken stemden op de internationale confe rentie 'Culture and School, Policies for Arts and Heritage Education across the European Union' die van 8 tot 10 sep tember in Den Haag gehouden werd. De conferentie werd in het kader van het Nederlands voorzitterschap van de Europese Unie door het Ministerie van OCW en Cultuurnetwerk Nederland georganiseerd. "Wij Europeanen zijn nog maar onlangs de lange weg ingeslagen naar een meer systematische uitwisseling van kennis op het gebied van cultuureducatie," zei staatssecretaris Medy van der Laan tij dens de opening. De driedaagse confe rentie was een verdere stap op deze weg: experts op het gebied van kunst- en erf goededucatie uit heel Europa deelden hun inzichten in het beleid en de doelen van EU-landen bij het opstellen van kunst- en erfgoedcurricula in het basis- en voortgezet onderwijs. Bovendien bespraken ze de ontwikkeling van indica toren om deze verschillende aanpakken met elkaar te kunnen vergelijken. Kunst- en erfgoededucatie is essentieel in de ontwikkeling van een competitieve kenniseconomie, stelde minister Maria van der Hoeven. Maar het belang over stijgt deze economische waarde. Persoonlijke ontwikkeling en identiteit, zelfvertrouwen, Europees burgerschap, sociale cohesie, creativiteit - en simpel weg het plezier dat kennis van en liefde voor de kunsten biedt - worden volgens de deelnemers allemaal bevorderd door cultuureducatie. In heel Europa bleek kunst- en erfgoede ducatie met min of meer hetzelfde pro bleem te kampen. Bezuinigingen maken de modernisering van cultuureducatie moeilijk. Hoewel alle deelnemers het over het nut van cultuureducatie eens waren, is meer onderzoek nodig om dit belang onomstotelijk vast te stellen. Hiermee kan de verdere ontwikkeling van kunst- en erfgoededucatie veiligge steld worden. Bij de sluiting van de conferentie stelde minister Van der Hoeven dat meer en beter vergelijkbare gegevens vanuit alle EU-landen nodig zijn, met helderder definities van begrippen. De conferentie gaf een extra impuls aan een Europees net werk voor cultuureducatie, waarin ervaring en kennis wor den uitgewisseld en de verschil lende EU-landen van elkaar kunnen leren. Een uitgebreid verslag van de conferentie 'Culture and School, Policies for Arts and Heritage Education across the European Union' is vanaf december te bestellen via de website van Cultuurnetwerk Nederland (www.cul- tuurnetwerk.org). Verdere informatie over de conferentie is te vinden op www.culture-school.net. De archieven van de gemeente Den Helder zullen in 2006 worden overge bracht naar de depots van het Regionaal Archief in Alkmaar. De gemeenteraad van de marinestad stemde woensdag 8 septem ber unaniem in met de aansluiting van de gemeente bij het Regionaal Archief. Het totale archiefbestand van Den Helder beslaat zo'n 800 meter. In de eerste fase zal zo'n 200 meter historisch archief over de periode 1588 tot 1919 worden overge bracht. De archieven vanaf 1919 worden momenteel bewerkt en zullen pas in een later stadium worden overgebracht naar Alkmaar. Den Helder vormt met Texel al lange tijd een witte vlek op de archiefkaart van Noord-Holland. Eind vorige eeuw hebben veel gemeenten in de Kop van Noord- Holland zich aangesloten bij het Regionaal Archief in Alkmaar. Het Regionaal Archief wordt bestuurd door de gemeenschappelij ke regeling Regionaal Historisch Centrum Alkmaar, een samenwerking van vijftien gemeenten in Noord-Kennemerland en de Kop van Noord-Holland. Den Helder wil gaan deelnemen in de regeling. Voor onderzoekers is de aansluiting van Den Helder aantrekkelijk omdat nu de archieven van de gehele Noordkop te doorzoeken zijn op de studiezaal in Alkmaar. Daarnaast zullen de notariële archieven, oud-rechterlijke archieven en de doop-, trouw- en begraafboeken uit het Rijksarchief in Noord-Holland in Haarlem worden overgebracht naar Alkmaar en daar raadpleegbaar zijn. De Helderse onderzoekers zullen voor het gebruik van de archieven moeten afreizen naar het gebouw van het Regionaal Archief naast station Alkmaar-Noord. Daartegenover staat dat het archief in Alkmaar veel meer faciliteiten en ruimere openingstijden heeft dan men nu in Den Helder aan onderzoekers kan bieden. Het Alkmaarse archief heeft een wetenschappelijke biblio theek en een uitgebreide beeldcollectie over Noord-Kennemerland en de Kop van Noord-Holland. Vanaf 2006 zal een aantal genealogische bronnen gedigitaliseerd worden. In Den Helder komt dan een archiefinformatie punt waar men de meest geraadpleegde bestanden digitaal kan inzien. Voor de invulling van het informatiepunt zal ver der contact worden gezocht met de Openbare Bibliotheek in Den Helder. 10 november 2004 nieuws uit het veld Het jaar 2004 is een belangrijk jaar voor de Europese Unie. Niet alleen zijn er per 1 mei tien nieuwe lidstaten bijgeko men, ook wordt er gewerkt aan een Europese grondwet en is Nederland, sinds 1 juli 2004, gedurende zes maan den voorzitter. Het motto van de Europese Unie voor 2004 is 'Eenheid in verscheidenheid'. Het Haags Gemeente archief heeft de ambassadeurs van 24 lid staten van de Europese Unie en de Nederlandse Ambassadeur Culturele Samenwerking uitgenodigd om als gast conservator op te treden van een affiche tentoonstelling. De ambassadeurs heb ben ieder twee affiches uitgezocht die in hun ogen representatief zijn voor hun land, zowel qua ontwerp als onderwerp. Gevraagd is om één affiche uit het begin van de jaren vijftig (omdat op 9 mei 1950 in de verklaring van Robert Schuman de aanzet is gegeven tot samenwerking tus sen diverse Europese landen). Het tweede affiche is van een recentere datum. De ambassadeurs waren vrij om te kiezen voor een cultureel, industrieel, politiek, commercieel, of historisch affiche. De affiches zijn nog tot 5 januari 2005 te zien in de tentoonstellingsruimte van het Haags Gemeentearchief. Haghefilm Conservation installeert nieuwe 'ïómm-wetgate' Haghefilm Conservation in Amster dam, specialist op het gebied van film- conservering en -restauratie, heeft onlangs op de Marconi telecine een nieu we 'lómm-wetgate' geïnstalleerd, waar mee het beeld van oud filmmateriaal kan worden overgebracht naar video om ver volgens als bron voor andere media te dienen. Met de Marconi telecine wetgate scanner kan Haghefilm de volledige beeldinfor matie van niet alleen acetaatfilm, maar ook van nitraatfilm (indien in een rede lijke conditie) direct overzetten naar video. De scanner elimineert voor het merendeel de fysieke beschadigingen van het materiaal en de filmsnelheid kan worden aangepast aan het videoformaat. Juist het nat scannen van historisch beeldmateriaal geeft een mooi resultaat. De bestaande 16mm wetgate voldeed door veelvuldig gebruik niet meer aan de kwaliteitseisen van Haghefilm. De nieu we wetgate, geeft niet alleen een kras- en stofvrij beeld, maar zorgt tevens voor een zeer grote beeldstabiliteit. Voor informatie: tel. (020) 568 54 61, e-mail: info@haghefilm.nl. Een demon- stratie-dvd wordt desgevraagd gratis toe gestuurd. DEVENTit Multimedia presenteert Thematis Erfgoed Portaal DEVENTit Multimedia B.V. heeft op 1 november het Thematis Erfgoed Por taal gepresenteerd aan de participanten en relaties in het auditorium van Cultuur Onder Dak Apeldoorn. Het Thematis Erfgoed Portaal stelt bezoekers in staat om via internet een selectie te maken uit miljoenen objecten uit beelddatabanken, bibliotheken, kranten en tijdschriften, archieven, akten en registers, genealogi sche databases, musea en catalogi. De selectie van de gewenste soorten van informatie, regio's en aanbieders bepaalt welke databases worden doorzocht. Via vrije zoektermen, personen, onderwer pen, plaatsen en/of perioden wordt bepaald welke informatie uit de databa ses wordt geselecteerd. Het Thematis platform, dat de motor van het Erfgoed Portaal vormt, zorgt ervoor dat via het zoekmodel de aangesloten en geselecteerde databases integraal en gelijktijdig worden doorzocht. Uniek aan deze methode is dat de informatie uit de verschillende databases niet eerst cen traal samengebracht en geïndexeerd hoeft te worden. In eerste instantie betreft het een proef waarbij databases van klanten van DEVENTit zijn aangesloten. Dit betreffen Atlantis-databases, Thematis-informatie- schillen en landelijke informatieschillen (bijvoorbeeld TOP van Diva). Op een later tijdstip zullen ook andere databases aangesloten worden. Tevens kan een organisatie dan haar eigen Thematis- platform operationaliseren met eigen databases, zoekmodel en vormgeving. Sinds 1 november kunnen de bezoekers op www.thematis.nl 69 bronnen van achttien instellingen integraal raadple gen. Binnen een aantal maanden zal dit uitgroeien naar ongeveer honderd bron nen van een dertigtal aanbieders. Voor informatie: tel. (033) 299 22 77 of www.deventit.nl. SQL XML Ad lib 6.0 Adlib Information Systems heeft onlangs Adlib versie 6.0 uitgebracht van haar software voor bibliotheken, musea en archieven. In deze versie wordt func tionaliteit geïntroduceerd die uniek is onder programmatuur voor deze bran che, want klanten kunnen nu naast het veelgebruikte Adlib-databaseformaat ook kiezen voor MS SQL Server en Oracle. Innovatief gebruik van XML garandeert een open en toekomstbestendige oplos sing, waarin de sterke punten van Adlib en SQL Server/Oracle worden gecombi neerd. In Adlib 6.0 is ook de vormgeving verbe terd, met speciale aandacht voor de gebruiksvriendelijkheid van de Adlib- interface. Bovendien ontwikkelt Adlib Information Systems haar nieuwe soft ware op het .NET-platform. Voor informatie: tel. (030) 241 18 85 of www.adlibsoft.nl. 11 Rob Noordhoek archievenblad november 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 5