O BINNEN- E UITENLANDSE EVENEMENTEN |::|„L1::|IL I TfiOTTCI Aik'l- Bijeenkomsten 40 agenda 41 t/m 11 december Taaltrotters Dit is geen traditionele ten toonstelling maar een multimediale, interactieve tentoonstelling waarbij bezoekers een koptelefoon op krijgen en via vragen en opdrachten betrokken wor den bij een programma over meertalig heid. De naam van de tentoonstelling zegt het al, het gaat over taal. Wereld talen, minderheidstalen, dialecten, maar ook jeugd- en sms-taal komen aan bod. Vier jongeren krijgen de opdracht om zelf een interessante werkvorm te beden ken over meertaligheid. Ze besluiten om een lied te gaan schrijven. Daarbij krij gen zij te maken met allerlei taalkundige problemen zoals klanken, ritme, woord volgorde, streektaal, jargon, taaiemotie enz. Bezoekers worden actief betrokken bij deze problemen en kunnen zich ondertussen verwonderen over de grote rijkdom van al die talen en zich bewust worden van hun eigen taalgebruik. Tresoar, Boterhoek 1, Leeuwarden. Info: tel. (058) 789 07 77 ofwww.tresoar.nl 1 t/m 12 december Over de hele linie Dit jaar is het negentig jaar geleden dat de Eerste Wereldoorlog begon. In deze tentoonstelling toont Spaarnestad Fotoarchief bijzondere foto's uit de col lectie van deze periode 1914-1918. De mobilisatie, de verschillende fronten, de strijd ter land, in de lucht en op zee, de loopgraven, de slachtoffers en de ver woesting komen in beeld. In de tentoon stelling zijn mooie voorbeelden te zien van zowel het destijds gangbare registre rend fotograferen als de eerste aanzetten tot een echte dynamische oorlogsfoto grafie. Spaarnestad Fotoarchief, Groot Heiligland 47, Haarlem Info: tel. (023) 518 51 52 of www.spaarnefoto.nl I t/m 2 januari 2005 Een koninklijk fotoalbum deel V Het vijfde deel van de tien jaar durende gelijknamige fototentoonstel ling in het Stallencomplex bij de hoofd ingang van Paleis Het Loo. De foto's bieden een verrassend overzicht van staatkundige, culturele, sociale en sportieve gebeurtenissen waarbij de koninklijke familie betrokken was. De ruim 250 foto's zijn vergaard uit een groot aantal instellingen zoals het Koninklijk Huisarchief, RVD, ANP, Spaarnestad Fotoarchief, NIOD, Benelux Press, Capital Press en de fotocollecties van Paleis Het Loo, maar ook particulie ren hebben foto's in bruikleen gegeven. Paleis Het Loo Nationaal Museum, Koninklijk Park 1, Apeldoorn Info: tel. (055) 577 24 00 of www.paleishetloo.nl t/m 9 januari 2005 De Bataven. Verhalen van een verdwenen volk Museum Het Valkhof in Nijmegen, de plek waar 2000 jaar geleden het Op- pidum Batavorum, de 'stad van de Bata ven' lag, is bij uitstek de plaats voor deze groots opgezette overzichtstentoonstel ling over 'De Bataven', bewoners van Midden-Nederland aan het begin van onze jaartelling. Bezoekers komen in aanraking met verhalen die de Romeinen hebben overgeleverd, voorstellingen die we ons in Nederland vanaf de zestiende eeuw tot nu hebben gevormd en beelden die vondsten uit opgravingen oproepen. Op unieke wijze brengt het museum archeologische bodemvondsten samen met schil derijen, oude boekwerken en prenten, maar ook cartoons, reclames over Batavusproducten en tekeningen van Fiep Westendorp. Bij de expositie is een rijk geïllustreerde publicatie verschenen waar in het onderwerp vanuit verschillende invalshoeken uitvoerig wordt behandeld. Museum Het Valkhof, Kelfkensbos 59, Nijmegen Info: tel. (024) 360 88 05 of www.museumhetvalkhof.nl t/m 22 januari 2005 jaap Kraanen: grafiek, tekeningen en aquarellen De Rotterdamse beeldend kunste naar Jaap Kraanen (1903-1973) aquarel leerde in een weinig aantrekkelijke omgeving de door de Duitse bezetter opgeblazen kademuren in de Rijnhaven, de verwoeste Sint- Laurenskerk, de bouwput aan de Lijnbaan, opge broken straten en talrijke andere plekken in het gro tendeels braak gelegen centrum van de stad in opbouw. Het Gemeentearchief Rotterdam beschikt over ruim zestig van Kraanens werken. Zijn grotendeels figu ratieve en kleurrijke aquarellen uit de periode van de wederopbouw zijn voor het eerst uitgebreid te zien in de Archiefwinkel te Rotterdam. Daarnaast besteedt de tentoonstelling ruim aan dacht aan Kraanens grafisch werk, afkomstig uit particuliere collecties, en toont platenhoezen en affiches waarop grafisch werk van Jaap Kraanen staat afgebeeld. De Archiefwinkel, Coolsingel 91, Rotterdam Info: (010) 404 59 95 of www.gemeentearchief.rotterdam.nl 1 18 november Xplor terugblikbijeenkomst Tijdens deze terugblikbijeenkomst voor leden en niet-leden worden trends en ontwikkelingen, gesignaleerd op Xplor's Global Conference Exhibit in Dallas (U.S.A), over het voetlicht ge bracht. Maar er gebeurt meer. Zo wordt er een confrontatie gezocht tussen het fysieke document enerzijds en het elek tronische document anderzijds in de archievenblad november 2004 digitale wereld. Welkeverschuivingen gaan er de komende jaren in beide docu mentstromen optreden? En wat zijn daarvan de onherroepelijke gevolgen? De Terugblikbijeen komst schetst daar van aan de hand van enkele prak tijkpresentaties een actueel beeld. Verder staat ook de certificering van een aantal Nederlandse electronic document professionals op het programma. En er is ruimschoots gelegenheid tot net werken. Aanvang: 14.30 uur Locatie: NEMO Amsterdam, Oosterdok 2, Amsterdam Informatie en aanmelding: www.xplqr.nl I 18 november RMC Najaarsevenement 2004: Samenwerking en flexibilisering. Prof.dr. Eric Ketelaar, voorzitter van de vereniging RMC (Records Manage ment Conventie), opent het evenement. Dagvoorzitter is Ron Crone, hoofd Middelen a.i. bij de gemeente Amster dam, dienst Milieu en Bouwtoezicht. Op het congres wordt aandacht besteed aan recente ontwikkelingen op het gebied van shared services en outsourcing. Kosten: leden van de vereniging RMC betalen niets. Niet-leden betalen 350,00 Kosten deelname diner: 75,00 excl. BTW Locatie: Ottone, Kromme Nieuwegracht 62, Utrecht Informatie en aanmelding: www.rmconventie.nl I 24 november Vijfde NVBA-seminar: DIV erin of DIV eruit? Max Beekhuis, directeur van Doxis Informatiemanagers, zal tijdens dit semi nar optreden als dagvoorzitter. Hij zal tij dens dit seminar ingaan op de sterke toe name van digitalisering van werkproces sen binnen organisaties. De rol van de DIV en de DIV'er verandert hierdoor ook. Dit veranderproces verloopt niet altijd even soepel. Juist deze rolverandering staat centraal tijdens dit seminar. Deelname is gratis. Aanvang: 13.30 uur Locatie: VDA Informatiebeheersing BV, Seinstraat 32, 1332 DA Hilversum Informatie: Paul Klaassen, tel. (035) 655 44 33 Aanmelding: e mail: seminars-regiomidden@nvba-info.nl, fax: VDA Informatiebeheersing BV, t.a.v. Paul Klaassen, (035) 655 44 22 of per post: VDA Informatiebeheersing, postbus 2294, 1200 CG Hilversum. I 25 november Stedenbouwers en stadshistorici, over bouwblok, straat en rivier Studiemiddag georganiseerd door de Werkgroep Stedengeschiedenis in samen werking met de Faculteit Letteren van de Universiteit Utrecht. Stedenbouwers en stadshistorici kunnen veel aan elkaar hebben, maar de communicatie lijkt nog nauwelijks op gang te zijn gekomen. Een straat in Breda, enkele bouwblokken in Utrecht en een rivier in Breda vormen de aanzetten voor een discussie over het raakvlak. De toegang is gratis Aanvang: 13.00 uur Locatie: Sweelinckzaal, Drift 21, Utrecht. Informatie: Jan van den Noort, tel. (010) 436 60 14 of e-mail: janvdnoort@ext.eur.nl 1 december Studiedag Archieven en onderwijs: educatiebeleid Tijdens deze jaarlijkse DIVA-educa- tiestudiedag voor archiefmedewerkers en andere belangstellenden staat het ont wikkelen van een visie op educatie in het archief centraal. Het educatiebeleidsplan van het Drents Archief dient hierbij als model. Het schrijven van een educatiebe leidsplan, opbouwen van structurele samenwerking en gebruiken van blauw drukken die de ontwikkeling van educa tief materiaal kunnen vereenvoudigen vormen de onderwerpen van de work shops. Na de workshops is er gelegenheid met collega's ervaringen uit te wisselen. Kosten: 35,00 Locatie: Provinciehuis Drenthe, Westerbrink 1, Assen Informatie: tel. (020) 462 77 22 of www.divakoepel.nl 1 december Culturele netwerken en de brede bibliotheek Het Samenwerkingsverband van Bibliotheken met een Wetenschappelijke Steunfunctie organiseert een themamid dag over culturele netwerken. De aan dacht gaat uit naar samenwerking van bibliotheken met culturele organisaties in hun omgeving zoals archieven, musea en andere culturele organisaties. Deze themamiddag wil zicht bieden op kansen en risico's, succes- en faalfactoren, cul tuurverschillen, personele en klantenas pecten om beter voorbereid te zijn op tra jecten in de eigen omgeving. Onder voorbehoud komen trajecten aan de orde waarbij het Gemeentearchief Rotterdam, Streekarchief Hollands Midden en Tresoar betrokken zijn. Kosten: 50,00 Informatie en aanmelding: e-mail: wsf@debibliotheken.nl of per post naar de Stichting WSF, Postbus 16146, 2500 BC Den Haag 19 december Studiedag 'Transparantie in dienstverlening' Tijdens deze dag, georganiseerd door DIVA en de sectie Kwaliteit, zijn er pre sentaties over de resultaten die met het handvest dienstverlening en de kwali teitsmonitor archieven zijn geboekt. Na de lunch volgt een kritisch oordeel door leden van de Nederlandse Genealogische Vereniging over de kwaliteit van de archiefsites. Daarop inhakend wordt ingegaan op de mogelijkhe den om de sites te vebeteren en wat de sitegenerator openbare bibliotheken daarbij kan bete kenen. Kosten: 35,00 Locatie: CODA, Apeldoorn Informatie en aanmelding: e-mail: diva@divakoepel.nl of www.divakoepel.nl november 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 20