AFDELINGSHOOFD CULTUURHISTORIE m/v van Het betreft hier een voltijd functie Wij bieden Samenwerkingsverband de archiefschat Een met goud en bloemen overdekte brief kan beschouwd worden als één van de topstukken in de collectie van het Nationaal Archief. Deze brief is geschre ven op 6 juni 1690 door Ma'asum Khan aan Johannes Bacherus. Het stuk vormt de weerslag van een hechte interculturele vriendschap. Johannes Bacherus was een jaar eerder als ambassadeur namens de Staten Generaal en de VOC naar het hof van de Indiase Mogolkeizer Aurangzeb geweest, Ma'asum Khan was een edelman in de Mogolhiërarchie met de redelijk hoge rang van '2000'. De twee zullen elkaar tij dens de ambassade ontmoet hebben. In een brief van decem ber 1690 brengt Bacherus hun laatste ontmoeting in herin nering. Die vond plaats bij Hyderabad, gelegen op de route die Bacherus nam op de terugweg van zijn bezoek aan het rond reizende tentenkamp van de Mogolkeizer: 'en de liefde die ten mont, hert, en oge uitgeborsten is, in de plaats van mijn tent buijten Bagnager [Hyderabad], daar ons laaste afscheijt, en hemels gebeden voor malcander tot god was; mijn hert sal ons leven geduur- ende, uw vaderlijcke liefde eijgen blijven'. Uiteraard is deze brief voordat hij naar Ma'asum Khan ver stuurd werd, vertaald in het Perzisch, de taal van het Mogolhof en de lin gua franca van het zeventiende-eeuwse India. De hierbij afgebeelde brief is in zijn origi nele vorm bewaard gebleven. Ma'asum Khan betuigt hierin uitgebreid zijn vriendschap en genegenheid voor Bacherus; het gehele middenpaneel van de brief is gevuld met dergelijke betuigin gen. Pas in de laatste regel en de regels die langs de randen van de brief lopen komt er iets van nieuws naar voren: Ma'asum Khan is de dag ervoor op weg gegaan naar het fort Anantgar om dat in te lijven bij het district dat hij beheert in zijn functie van faujdar, legeroverste met politionele bevoegdheden. Hij zal Bacherus, die zich dan in Masulipatam aan de oostkust van India bevindt, via 'onze vrienden' op de hoogte houden "»>h jjiÈö l van eventuele ontwikkelingen, en ook van nieuws uit Balaghat, het land rond de bergruggen langs de westkust van Zuid-India. In de een na laatste regel noemt Ma'asum Khan nogmaals de term 'onze vrienden'. Dit is interessant; kenne lijk voelden Ma'asum Khan en Bacherus zich onderdeel van een netwerk van vrienden. Na nog wat betuigingen van liefde sluit Ma'asum Khan af met een ver wijzing naar het bijgevoegde verzoek- briefje van zijn zoon Haji Salim en maakt tot slot de opmerking dat hij zal bidden voor de 'verzamelde vrienden'. Het bijgevoegde briefje gaat over 'qalam-i farangi', Europese pennen, waarschijnlijk potloden, maar het zou ook kleine mes sen of zwaarden of inktpennen kunnen betreffen. Die 'Europese pennen' waren door Bacherus liefdevol geschonken en waren bevestigd in een zwart stuk hout waarvan het ene uiteinde rood en het andere zwart was. Helaas is het geheel zoek geraakt en de schrijver verzoekt, als het even mogelijk is, nog zo'n set te stu ren. Die zou dan meegegeven kunnen worden aan de 'oude bekende' Mir Sayyid Muhammad, die ervoor zal zorgen dat het een en ander veilig overkomt. Hier zien we dus meteen een praktische toe passing van het vriendennetwerk: het overbrengen van berichten en goederen. Overigens wisselden Ma'asum Khan en Bacherus zeer regelmatig geschenken uit. Bacherus stuurde in diezelfde zomer ook twee gezonde Hollandse kazen naar Ma'asum Khan terwijl de laatste aan Bacherus een portret van zichzelf zond, waarin Bacherus zich, volgens schrijven, dagelijks verblijdde. Gijs Kruijtzer en Ghulam A. Nadri Bij het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven (RHCe) zijn wij op zoek naar een: Als afdelingshoofd geeft u leiding aan de afdeling Cultuurhistorie. Samen met de directeur en het afdelingshoofd Informatiebeheer vormt u het directieteam van de dienst RHCe. Bij het toekomstige afdelingshoofd verwachten wij de volgende competenties aan te treffen: teambuilden, situationeel leidinggeven, resultaatgericht zijn, ontwikkelen, stimuleren en coachen. Het accent bij de afdeling ligt voor de komende jaren met name op de interne ontwikkeling van de afdeling en haar medewerkers met betrekking tot nieuwe vormen van (digitale) dienstverlening. Functie-omschrijving Integraal leidinggeven; kaders stellen m.b.t. beleidsontwikkeling, -voorbereiding en -uitvoering; opstellen en aansturen van het afdelingsplan; ontwikkelen van samenwerkingsrelaties en netwerken; vormgeven aan de vraaggerichte ambitie van het RHCe; enthousiasmeren van uw medewerkers; beleid omzetten in resultaatgestuurde acties. Functie-eisen De functie vereist een academisch werk- en denkniveau; de voorkeur gaat uit naar iemand die over aantoonbare ervaring beschikt als leidinggevende binnen het archiefwezen en affiniteit heeft met het cultuurhistorische werkterrein, regionale geschied beoefening in het bijzonder. Kennis van modern informatiebeheer is daarbij een pré; een assessment kan deel uitmaken van de selectieprocedure. Een uitdagende, afwisselende en aantrekkelijke functie met een salaris van maximaal 4.609,- (schaal 1 2) bruto per maand, de gebruikelijke arbeidsvoorwaarden, een reiskostenvergoeding woon-/ werkverkeer en een flexibele werktijdenregeling. Informatie Voor meer informatie over de sollicitatieprocedure kunt u contact opnemen met Robert Voorn, sr. p o-adviseur, tel. (040) 2594543. Bij hem is ook een informatiepakket opvraagbaar. Voor meer informatie over de functie neemt u contact op met Marcel Duijghuisen, directeur RHCe, tel. (040) 2649946. Sollicitatie Als u belangstelling heeft voor deze functie, stuur of mail dan een sollicitatiebrief met cv vóór 23 oktober naar het SRE, team P&O, t.a.v. Robert Voorn, Postbus 985, 5600 AZ Eindhoven. E mailadres: r.voorn@bedrijfsbureau.sre.nl Regio Eindhoven Het Samenwerkingsverband Regio Eindhoven (SRE) is een advies organisatie voor de 21 deel nemende gemeenten in Zuid- Oost Brabant op verschillende maatschappelijke terreinen. De organisatie van het SRE bestaat uit 3 diensten: de dienst Ruimte, Economie en Zorg, de Milieudienst en het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven. De diensten worden in de uit voering ondersteund door het Bedrijfsbureau. Het SRE is een modern vraag gericht overheidsbedrijf, waar klantgerichtheid, resultaatgericht heid en permanente ontwikkeling kernbegrippen zijn. Meer informatie over het SRE is te vinden op: www.sre.nl Het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven (RHCe) is een kennis- en ontmoetingsplaats op het gebied van cultuurhistorie voor de regio Zuid-Oost Brabant en kent vestigingen in Eindhoven en Helmond. De cultuurhistorische waarde van archieven staat op de voorgrond en het RHCe heeft hierin een spilfunctie voor de regio. Tevens streeft zij ernaar een kenniscentrum te zijn op het terrein van modern archief beheer. Het Regionaal Historisch Cen trum Eindhoven bestaat uit de afdelingen Cultuurhistorie en Informatiebeheer en een staf Managementondersteuning. Algemene informatie over het RHC Eindhoven is te vinden op: www.rhc-eindhoven.nl Nationaal Archief, Hoge Regering 41nr. 2. Met dank aan het NA. Gijs Kruijtzer is promovendus en docent aan de Universiteit Leiden. Ghulam A. Nadri is TANAP-promoven- dus. Beider onderzoeken het vroegmoderne India. I archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 1