zmKtt [DeQaak] J <5t2> Archiefbewerking en DIV-diensten Ook uw archief ontsluiten met onze sleutels? Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl Art Conservation In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke èn adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland over integere archiefstukken Net als miljoenen anderen heb ik met veel plezier De Da Vinci Code van Dan Brown gelezen. Een culturele atmosfeer, een spannend plot en ook nog met verwijzing naar documenten uit de Franse Bibliothèque Nationale. In die documenten is sprake van een geheim genootschap, de Priorij van Sion, opgericht in 1099, en de verschil lende beroemdheden die er in de loop van de geschiedenis lid van zijn geweest. Volgens Brown heeft de priorij echt bestaan (www.danbrown.com). Een tijdje geleden hoorde ik in Overijssel van Atte Jongstra, auteur en 'gastarchivaris' van het Historisch Centrum Overijssel, een verhaal over 'geheime' archiefstukken waarmee een Frans dorp een toeristische trekpleister is geworden. Aan de basis van het ver haal staat abbé Bérenger Saunière, van 1885 tot 1917 dorpspastoor van Rennes-le Chateau. Deze beschikte over mysterieuze geldbronnen, waarmee hij onder meer de renovatie van de kerk kon betalen. Hij beweerde dat hij in een van de pilaren van de kerk perkamen ten had gevonden die verwijzen naar een verborgen schat. Toen het verhaal in de jaren vijftig van de vorige eeuw bekend werd, werd het dorp een trek pleister voor toeristen en schatgravers. De documenten zijn in de jaren zestig gedeponeerd in de Bibliothèque Nationale. Onder de naam 'les dossiers secrets'. Onder die papieren bevindt zich ook de ledenlijst van de Priorij van Sion. In werkelijkheid zijn de documenten zo vals als wat. De eigenaar van een hotei- restaurant in het voormalige huis van de pastoor heeft het verhaal van de schat rondverteld om klanten te trek ken. En de Priorij van Sion, voor studie en onderlinge hulpverlening, is in 1956 opgericht door technisch tekenaar Pierre Plantard en enkele vrienden. Later gebruikte Plantard de priorij om zijn vermeende afstamming van de Merovingische koningen te onderbou wen. De perkamenten zijn vervalsingen en door ruzies tussen de auteur, die voor het eerst twee van de documenten publiceerde, een documentairemaker voor de BBC en betrokkenen bij de ver valsing, kwam dat naar buiten. Het werd bevestigd door Plantard, die later weer beweerde dat de documenten kopieën zijn van originele perkamen ten. Op internet is een levendige discus sie te vinden over de vraag wie nu de echte vervalser is geweest. Door drie BBC-documentaires en tien tallen boeken werd de affaire ver buiten Frankrijk bekend. De archiefstukken veroorzaakten een economische ople ving in een boerendorp, zijn een rijke bron van inspiratie voor auteurs en documentairemakers en bereiken een groot publiek. Jongstra vertelde dit ver haal in het kader van een discussie over publieksbereik van archieven en het verband met een acquisitiebeleid. Dit is het soort stukken waarmee een breed en nieuw publiek op het bestaan van archieven kan worden gewezen. Mij doet dit alles denken aan het eerste artikel van de beroepscode, waarin staat dat de archivaris de integriteit van het archiefmateriaal dient te beschermen en dient te garanderen dat het een betrouwba re getuigenis van het verleden blijft. Het is maar goed dat de archivaris niet verant woordelijk is voor het gebruik dat onderzoekers maken van het beheerde archiefmateriaal. En hij moet zich ook niet schuldig maken aan medeplichtig heid. Op de website van de Kring van archivarissen in de provincie Antwerpen (www.kapa.be) staat een korte quiz, waarmee je kunt testen of je een echte archivaris bent. Een aanrader voor lezers van De Zaak! Vraag 5 luidt: je moet de geschiedenis van de bewaarde documenten of voorwerpen kennen vanaf het ogenblik dat ze ontstaan. De geschiede nis van het materiaal vóór het in ontvangst werd genomen is even belangrijk als van de periode nadat het in een archief of verza meling is terechtgekomen. De keuze is: a. Volledig akkoord - b. Niet akkoord. Het is wel duidelijk wat de keuze is van echte archivaris. Ter inzagelegging selectielijsten In het kader van de archiefwettelijke procedure tot vaststelling van selectie lijsten (art. 4, lid 2 van het Archief- besluit 1995) liggen de navolgende (concept-)selectielijsten tezamen met het bijbehorende rapport van het insti tutioneel onderzoek en het verslag van het driehoeksoverleg vanaf 4 oktober 2004 voor een periode van acht weken ter inzage in de bibliotheken van de betrokken zorgdragers, het Ministerie van OC&W en de rijksarchieven in de provincie, evenals bij de informatieba lie in de studiezaal van het Nationaal Archief: - selectielijst, ingediend door de Orde van Advocaten, voor de neerslag van handelingen op het beleidsterrein 'Rechtspleging en rechtshulp' over de periode na 1952; - selectielijst, ingediend door het Col lege Bescherming Persoonsgegevens, voor de neerslag van handelingen op het beleidsterrein 'Persoonsregistra ties' over de periode 1989-. 39 Art Conservation BV Kon.Wilheiroinabaven ZZ19 3134 KG Vlaardingen info@artconservation.nl Massa-co Van document tot digitaal image Wij bieden u de volgende dienstverlening: y Beschrijven, waarderen en inventariseren van archiefbescheiden y Materiële verzorging van bestanden en documenten y Traditionele ontsluiting middels het opstellen van een inventaris op maat y Analoge en/of digitale ontsluiting middels microverfilmen en scannen/indexeren Postbus 9577 9703 LN Groningen Tel. 050-5446000 lnfo@Zodiarch.nl Postcode Organisatienaam Naam contactpersoon Adres Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Hp Yvonne Bos-Rops Voor meer informatie: tel. (070) 331 55 31 of www.nationaalarchief.nl. november 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 19