«fe> «te KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Algemene Ledenvergadering KVAN en tweede Ketelaarlezing op 14 oktober 2004 34 KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland y#i Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aan melding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadmini stratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De najaarsledenvergadering van de KVAN en de tweede Ketelaarlezing vonden ook dit jaar plaats in de stijlvolle sociëteit 'De Witte' in Den Haag. Uitgerekend op die dag staakte in heel Nederland het openbaar vervoer. Desal niettemin waren toch zo'n twintig KVAN-leden er in geslaagd om de algemene ledenvergadering bij te wonen. Bij de Ketelaarlezing waren er zelfs zo'n tachtig belangstel lenden aanwezig. Professor Peter Burke wist rond het thema palimpsesten een boeiend verhaal te houden dat gelardeerd was met tal rijke voorbeelden. Daarbij ging het vaak niet over palimp sesten in de strikte betekenis van het woord maar, zoals uit Burkes verhaal bleek, is ook uit zaken als straatnaambord jes, graffiti, bijbels en inquisitierapporten meer informatie te distilleren dan hetgeen wat aan de oppervlakte ligt. De tekst van de Ketelaarlezing zal dit jaar weer door het Nationaal Archief in zijn geheel in de vorm van een boek je worden gepubliceerd en tijdens de KVAN Studiedag in het voorjaar van 2005 aan de heer Ketelaar worden aange boden. Degenen die de lezing hebben moeten missen, krij gen dus nog de kans om daarvan kennis te nemen. Conceptnotulen Algemene Ledenvergadering KVAN op donder dag 14 mei 2004 in Sociëteit 'De Witte', Den Haag 1. Opening De voorzitter, de heer Charles Noordam, opent de vergade ring om 14.10 uur en heet de aanwezigen welkom. Hij merkt daarbij op dat dit keer misschien wel het kleinste gezelschap ooit op een KVAN-algemene ledenvergadering aanwezig is. Desalniettemin is hij bijzonder blij met dit selecte gezelschap dat ondanks de staking van het open baar vervoer sociëteit De Witte heeft weten te bereiken. 2. Notulen Algemene Ledenvergadering 12 mei 2004 De voorzitter meldt dat het bestuur enige reserves ten aan zien van de agendering in acht wil nemen. Gezien het feit dat het voor hun onmogelijk was om hier aanwezig te zijn, zouden sommige leden misschien bezwaar hebben tegen het nemen van besluiten op deze vergadering. Het bestuur heeft daarom besloten om eventuele besluitvorming, een uitzondering daargelaten, te verschuiven naar de volgende algemene ledenvergadering. De vergadering keurt de notulen ongewijzigd goed. Naar aanleiding van: Agendapunt 5: de heer Theo Thomassen vraagt zich af of onderzoek is gedaan naar de reden van opzegging van KVAN-leden. De voorzitter antwoordt dat een overzicht is gemaakt van de opzeggingen over de afgelopen jaren en daarin gezocht wordt naar een verband. Hoewel niet iedereen de reden van opzeggen aangeeft, is wel al duidelijk dat deze erg divers zijn. Overigens probeert het KVAN-bureau de reden van opzegging altijd te achterhalen. Ondanks de opzeggingen groeit het ledental gestaag. Dat is ook te danken aan de SNAAI die vele aankomende en nieuwe archivarissen motiveert om lid te worden van de KVAN. 3. Mededelingen De voorzitter meldt dat hij geen mededelingen heeft. Alle onderwerpen waar iets over te melden is, komen bij de ver schillende agendapunten aan de orde. De heer Maarten van Boven vraagt of de voorzitter iets kan vertellen over de betrokkenheid van de KVAN bij de Archiefschool. De voorzitter antwoordt dat de KVAN vertegenwoordigd is in de adviescommissie beroepsopleiding die de Archief- school in maart 2004 heeft ingesteld. Naast hemzelf ma ken ook de heren dr. M.W. van Boven, prof.dr. F.C.J. Kete laar, drs. M.R. Hermans, drs. J. Scheurkogel en mevrouw drs. C.L. Schönfeld deel uit van deze commissie. Tot voor kort was ook de heer. A. van der Kooy daarbij betrokken. De commissie heeft inmiddels een conceptberoepsprofiel voor de archivaris ontwikkeld. Daarnaast wil zij iets doen aan de discussie binnen het archiefveld over de kwaliteit en de kwantiteit van uitstroom van de archiefopleidingen. Bovendien doet zich het feit voor dat het ministerie op grond van de Cultuurnota heeft besloten tot een voor waardelijke financiering van de Archiefschool voor slechts één jaar. De KVAN gaat daarom samen met DIVA een lan delijke discussiedag organiseren over de beroepsprofielen voor het archiefveld en hoe het archiefonderwijs daar het beste op zou kunnen inspelen. De bedoeling is deze studie dag aan het eind van het jaar te laten plaatsvinden. Nadere informatie volgt. De heer Theo Thomassen vraagt of ook is gedacht aan input uit het breed erfgoedveld. De voorzitter antwoordt dat dit niet het geval is maar ziet dit item als een goede inbreng op de discussiedag. 4. Bestuurssamenstelling De voorzitter vertelt dat sinds vorig jaar ook twee student leden van de Archiefschool zitting hebben in het bestuur. Na hun afstuderen maken zij plaats voor andere studenten. Zo is bijvoorbeeld de heer Joost Salverda onlangs afgestu deerd en gaat het bestuur verlaten. Het concept bevalt goed en het bestuur zou het graag willen handhaven. Op de volgende vergadering zal een voorstel worden voorge legd. 5. Jaarstukken Jaarrekening 2003 De penningmeester, de heer Fred Mossink, legt de Jaarrekening 2003 voor. Hoewel afgesproken is dat op deze vergadering geen besluiten worden genomen, wil hij voor deze Jaarrekening een uitzondering maken. Deze is een half jaar geleden al opgemaakt en toen al verspreid. De heer Eric Ketelaar ziet op de balans flinke bedragen gereserveerd staan bij de posten risicoreserve en voorzie ningen. Hij vraagt zich af wat in de toekomst met deze reserves zal gebeuren. De penningmeester wijst op het onderscheid tussen deze twee posten. De post voorzieningen is bedoeld voor perso nele risico's en moet nog even in stand worden gehouden. De post risicoreserve dient voor het opvangen van finan ciële tegenslagen. Zo wordt de liquiditeit van de vereniging veilig gesteld. Een bedrag van 30 procent t.o.v. de jaarom zet is in dit geval heel redelijk. De heer Van Boven vertelt namens de kascommissie dat mevrouw Yvonne Bos-Rops en hijzelf de financiële admi nistratie over 2003 hebben gecontroleerd en in orde hebben bevonden. Zij feliciteren het bestuur maar waarschuwen tegelijkertijd dat waakzaamheid is geboden. De extra archievenblad november 2004 inkomsten komen voort uit incidentele baten. De inkomsten van contributies en advertenties dalen. Daarentegen hebben de commissies minder uitge geven. De vergadering verleent de penningmeester decharge voor de Jaarrekening 2003. legroting 2005 De penningmeester stelt voor de kostenpost Archievenblad op de begroting 2005 met 5000 euro te verhogen om het Archievenblad structureel een steunkleur te geven. Mogelijk zal dit bedrag nog iets hoger uitkomen en daarom leiden tot een aangepaste begroting in het voorjaar van 2004. Nu wil hij graag aan de slag met deze begroting als werkbegroting en hij vraagt de aanwezigen daar- roor toestemming. De heer Hans Scheurkogel is opgevallen dat de post voor het DIVA -lidmaatschap op de begroting van 2005 is weggevallen. De heer Ketelaar ziet het op voorhand schrappen van het lidmaatschap DIVA op de werkbegroting 2005 als een verkeerd signaal naar de leden. Hij adviseert daarom het te begroten bedrag te laten staan zolang de KVAN nog met DIVA in onderhan deling is. De penningmeester antwoordt dat in de voorafgaande bestuursvergadering al in die zin was besloten. De Begroting 2005 wordt door de aanwezigen als werkbegroting goedgekeurd. De penningmeester meldt dat er nog geen kandi daatstelling is voor de kascommissie voor de Jaar rekening 2004. Hij stelt voor een oproep in het Archievenblad te plaatsen en gaat daarnaast zelf actief op zoek naar leden voor de kascommissie. 6. Beleid gepensioneerde leden De voorzitter heeft mevrouw Noor Erkelens- üuttinger bereid gevonden mee te helpen aan het ontwikkelen van een beleid voor de gepensioneer de KVAN-leden. De heer Scheurkogel ziet het blikveld van de aan dacht van het bestuur verschuiven van mensen die nog geen lid zijn naar de gepensioneerde leden. De voorzitter antwoordt dat de aandacht ook uit gaat naar ex-vakgenoten die binding met het archiefveld willen houden. 7. Commissie buitenland De voorzitter meldt dat in het streven de commis sie buitenland weer te activeren hij mevrouw Anette de Lange, werkzaam bij het gemeentear chief Breda, gevraagd heeft als een soort kwartier maakster. Momenteel wordt er nog gezocht naar een voorzitter voor deze commissie met al de nodi ge goede contacten in het buitenland. Hij verzoekt degenen die ideeën hebben of graag willen toetre den tot deze commissie zich te melden bij Anette de Lange. 8. Bureau KVAN Mevrouw Iris Heidebrink meldt enige veranderin gen ten aanzien van het KVAN-bureau. Hoewel het KVAN-bureau in Amsterdam al enige tijd naar tevredenheid drie dagen per week door mevrouw Mathilda van Geem werd bezet, bleef er zorg over het feit wie de taken kan overnemen wanneer zij korte of lange tijd zou uitvallen. Ook de noodzaak om een risicoreserve in stand te houden en de beperkte bereikbaarheid van het KVAN-bureau vormden een probleem. Al een aantal jaren werd daarom door het bestuur naar een oplossing gezocht. Onlangs is een overeenkomst met DIVA gesloten. De KVAN betaalt hun voor de personeels- en bedrijfskosten. Mathilda zal 16 uur per week bij DIVA voor de KVAN blijven werken. Een deel van de werkzaamheden zal door andere medewerkers bij DIVA gedaan worden. Afgesproken is dat altijd iemand namens de KVAN de telefoon zal opne men. Door deze overeenkomst wordt voor het KVAN-bureau de continuïteit gewaarborgd, de bereikbaarheid verbeterd en de kwetsbaarheid ver minderd. De risicoreserve is nog wel even nodig, voor het geval dat iets met DIVA zou gebeuren. De voorzitter vult aan dat deze overeenkomst de samenwerking met DIVA zal versterken en efficiën ter zal maken. Voorts is het bestuur blij is met deze regeling maar hoopt wel dat de kwaliteit gewaar borgd zal blijven. 9. Voorjaarsactiviteiten Mevrouw Betty Lutke Schipholt heeft als coördina tor van de Studiedagen goede herinneringen aan de Studiedagen van afgelopen voorjaar en heeft veel leuke en enthousiaste reacties van deelnemers ontvangen. De commissie Studiedagen bestaat behalve haarzelf uit Barbara Boender (DIVA), Erika Hokke (Archiefschool), Klaartje Pompe (Gemeente archief Rotterdam), Hans Janssen (Regionaal Archief West-Brabant), Diana van der Haar (SNAAI) en Mathilda van Geem (KVAN-bureau). De commissie heeft besloten tot het organiseren van om het jaar afwisselend een eendaags en een tweedaags evenement. De volgende tweedaagse Studiedagen zullen dus in het voorjaar van 2006 plaatsvinden. Uitgangspunt is dat elk jaar naar een inspirerende locatie zal worden gezocht. Het thema van de Studiedag voorjaar 2005 wil zij nog geheim houden maar zal in ieder geval con fronterend zijn en een beroep doen op commercië le en ondernemende competenties. Later zal in het Archievenblad meer informatie gegeven worden. 10. Archievenblad De voorzitter spreekt zijn waardering uit voor de redacteuren van het Archievenblad die geheel op vrijwillige basis veel werk daarvoor verrichten. Zowel de redactie als het bestuur zouden graag wil len investeren in een vaste steunkleur voor het Archievenblad en een full-colour uitgave voor het jaarlijkse themanummer. Het is financieel nog niet haalbaar om het Archievenblad structureel in full colour uit te geven. Hopelijk zal dit door de ver koop van meer kleurenadvertenties in de toekomst wel mogelijk zijn. Wat betreft de redactiesamenstelling kan gemeld worden dat de heer Ralph Dingemans en mevrouw Marijke de Bruijne aftreden als redactielid. Herkiesbaar zijn de heer Peter Sijnke en mevrouw Patricia Böschen. Als nieuw redactielid is mevrouw Tamara Groot verkiesbaar. De vergadering is akkoord met de voorgestelde mutaties. Mevrouw Inge Schoeps zal als correspondent de berichtge ving vanuit Belgisch Vlaanderen gaan verzorgen. De redactie van het Archievenblad is bezig met een wijziging in het Huishoudelijk Reglement die op de volgende bestuursvergadering besproken zal worden. 11. SNAAI De heer Peter Diebeis meldt dat op initiatief van de heren Joost Salverda en Christian van der Ven afge lopen voorjaar de sectie voor nieuwe en aanko mende archivarissen en informatiespecialisten (SNAAI) is opgericht die meer dan veertig leden telt. SNAAI wil een ontmoetingplaats bieden voor haar leden en hun de mogelijkheid bieden hun kennis te vergroten door studiedagen en excursies te organiseren. Daarnaast zal het sectiebestuur con tacten onderhouden met de KVAN en de Archiefschool om een vinger aan de pols te hou den betreffende ontwikkelingen binnen de Archiefwereld en een spreekbuis te zijn namens haar leden. De voorzitter vult aan dat het bestuur probeert bij alle mogelijke activiteiten SNAAI te betrekken. Almanak De voorzitter meldt tenslotte dat er een nieuwe Almanak in de maak is. Daar gaat nog een uitge breide redactie overheen. Fouten zoals in de huidi ge Almanak moeten hiermee zo veel mogelijk voorkomen worden. Het blijft echter van groot belang dat de instellingen zelf ook goede gegevens doorgeven. 12. Rondvraag De heer Thomassen memoreert dat er de vorige keer een warm pleidooi is gehouden voor de drie hoek Archiefschool, KVAN en DIVA. Hij vraagt zich af of het KVAN-bestuur zich gaat bemoeien met de problemen van de archiefopleidingen en DIVA. De voorzitter antwoordt dat de KVAN en DIVA samen een brief hebben gestuurd naar het ministe rie met betrekking tot de archiefopleidingen. Hij memoreert ook de discussiedag die KVAN en DIVA samen organiseren. Daarnaast heeft de KVAN aan DIVA haar steun aangeboden. De heer Ketelaar zocht de statuten op de KVAN- website maar kon ze daar niet vinden. De voorzitter antwoordt dat ze daar inderdaad niet opstaan maar hij vindt het een goede suggestie en zegt toe dat dit alsnog zal gebeuren. De heer Ketelaar mist voorts in het Archievenblad een rubriekje van functiewijzigingen in het archief wezen. Hij vraagt zich af of daar niets aan te doen is. Mathilda van Geem merkt namens de redactie van het Archievenblad op dat het Archievenblad de rubriek 'Alle mensen' heeft waar aandacht aan dat soort zaken wordt besteed. Functiewijzigingen wor den echter vaak niet aan de redactie doorgegeven. De voorzitter ziet ook het belang in van een derge lijke rubriek en zou graag zien dat er meer aan dacht wordt besteed aan deze rubriek. 13. Sluiting De voorzitter sluit de vergadering om 15.06 uur. november 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 17