indrukken van twee congresgangers ICA-congres Van 23 to 27 augustus was het vijf tiende wereldcongres van de International Council on Archives, de ICA, in Wenen. Vele Nederlandse collega's gingen gewoon tegetrouw naar dit vierjaarlijkse evene ment, en daar hebben ze geen spijt van gekregen. In tegenstelling tot de gang van zaken vier jaar geleden in Se villa, waren er ditmaal sessies te kust en te keur. Bijna alle maal hadden deze sessies de eigen ervarin gen en 'best practices' van onze beroeps groep als onderwerp en werden door de conferentiegangers enthousiast ontvan gen. Voor ieder was er wat van zijn gading. Zo zijn de getuigenverslagen van de colle ga's dan ook heel wisselend. Caspar van Heel bericht over de sfeer rond de conferentie dat er een strenge toegangs controle was en je er zonder badge niet inkwam. Maar had je die badge, dan was je verzekerd van een goede en sfeervolle ont vangst. Al voor de openingsceremonie waren er vergaderingen van verschillende secties van de ICA. Van Heel was bij de bij eenkomst van de sectie archivarissen van kerken en geloofsgemeenschappen. Zelf was hij voor 1996, toen de sectie werd opgericht, bestuurslid van de voorganger van de sectie: de internationale vereniging van kerkarchivarissen. Het belangrijkste nieuws uit deze sectie was de wisseling van het voorzitterschap. De protestantse dr. Helmut Baier uit Neurenberg, die decennia lang leiding gaf aan de internationale ver eniging en later de sectie, werd opgevolgd door de rooms-katholieke dr. Herbert W. Wurster uit Passau. Nieuwe secretaris werd Christine Taylor uit Seattle, USA. Caspar van Heel vertelt over de ope ningsceremonie op maandagavond: 'Muziek van Mozart, papa Straufi en Schubert fleurde de aanwezigen op. Alle autoriteiten deden hun best het nog mooi er te zeggen dan hun voorganger. Van de nieuwe Oostenrijkse bondspresident dr. Heinz Fischer noteerde ik: "Unsere Zukunft kan nur gelingen als unsere Geschichte mann sich bewust ist." De hoofdspreker was de tachtigjarige Bundesminister bui ten dienst professor Hans Tuppy. Volgens vele collega's was deze briljante biochemi cus op het verkeerde congres aan het woord. Die mening deel ik niet, wel was het tijdstip ongelukkig: na de vele officiële toespraken en voorafgaand aan het late buffet. Er waren archivarissen die hun knorrende maag niet tot stilte konden (of wilden) brengen. Uit Tuppy's mond noteerde ik: "Tragerlose Informationen kennen wir nicht. Der Kopf ist unser mentalen Archiv. Das Gehirn ist modular afgebaut. DNA als Informationstrager. Das Gnom aller Menschen ist für mehr als 99% identisch." De rest heb ik dus niet meer kunnen ver staan. Maar het was machtig interessant. Het buffet was goed en de wijnen van 'österreichisches Erzeugnis' kunnen met ere genoemd worden.' De gedelegeerden van het Gemeente archief Amsterdam waren in drie sessies belangrijke sleutelfiguren. Ellen Fleur hield een inleiding over websitestatistieken. Hoewel de opkomst in die sessie mager was, mag de Amsterdamse inbreng van een apert succes spreken, gezien de bewon dering en toch ook wel afgunst die de inleiding bij de toehoorders uit Amerika, Engeland, Frankrijk en Nederland opriep. Vooral de toelichting van Fleur dat de web site van het Gemeentearchief Amsterdam bijna volledig HTML-doorzoekbaar is (met opzet: zo vinden alle zoekmachines de zoektermen op de site veel makkelijker) deed menigeen met een website waar min der goed over deze dingen is nagedacht, op het hoofd krabben. Alice van Diepen verzorgde samen met Charles Jeurgens (Dordrecht) en Jantje Steenhuis (Rotterdam) een zogeheten 'ron- detafelsessie' over het verzamelen van migrantenerfgoed. Ook bij deze sessie was het aantal deelnemers niet erg groot, maar ja, natuurlijk niet alle landen hebben migranten of achten migranten een serieu ze maatschappelijke factor. Carolien Schönfeld had de leiding over een rondetafelsessie over het implemente ren van verwerving en preservering van digitaal gecreëerde archieven. Aan tafel zaten ook Andreas Kellerhals, van het Arelda-project van het Schweizerisches Bundesarchiv in Bern, en Philip Boudrez, projectleider van het DAVID-project van het Antwerpse Stadsarchief. De uitwisse ling van de ervaringen was zeer positief te noemen. In een soortgelijke sessie hadden de Denen en de Engelsen al een goede bodem gelegd voor de discussie. De Amsterdammers zijn heel tevreden over het aantal nieuwe contacten dat ze hebben opgedaan en de nieuwe initiatieven waar ze over hoorden (sommige initiatieven, zoals de Engelse migranten-archief-website www.movinghere.org.uk waren weel bekend, maar het was leuk om de mensen erachter te ontmoeten). Over websites gesproken: Jan Boomgaard en Ellen Fleur hebben ter plekke initiatieven genomen om een internationale website over dief stal op te zetten. Bij dit soort sessies konden de deelnemers merken dat internationaal de houding tegenover digitaal gecreëerd archief veel constructiever en pragmatischer is gewor den, vergeleken bij vier jaar geleden. Alice van Diepen bericht dat er bij enkele sessies de nodige aandacht was voor 'oral history': 'Een actueel thema voor verwer ving nu daar door Ellis Jonker (van het GAA) gewerkt wordt aan het verzamelen van interviews met migrantenvertegen woordigers.De Amsterdammers bezoch ten met het oog op de verhuizing naar 'De Bazel' natuurlijk vooral ook sessies die hun helpen bij de voorbereiding op deze grote operatie. 'Imagebuilding' was onderwerp van diverse sessies, de een beter dan de ander. Een verrassend goede en (uitzonde ring) humoristische sessie werd gepresen teerd door vier vrouwen, twee Engelse en twee Deense. Vooral de Deense ervaring met een zojuist opnieuw ingerichte studie zaal met talrijke vernieuwende tips voor het aantrekken van meer publiek inspi reerde. Als je archiefinspecteur bent, zoals Van Heel, ben je natuurlijk altijd benieuwd naar nieuwe ontwikkelingen in wetgeving, openbaarheid, redding van archieven bij calamiteiten en digitalisering. 'Een interes sante sessie met veel toehoorders ging over de nasleep van een ramp - overstromin gen, aardbevingen en de ramp van 11 sep tember. Hier toonde Valerie Komor uit New York de gevolgen van de terreuraan slag op de Twin-towers voor de daar bewaarde archieven en collecties. En de wijze waarop toch nog veel gered kon wor den, doordat elders digitale kopieën bewaard werden, maar ook omdat elektro nische data soms toch hersteld konden worden. Dr. Jürgen Rainer Wolf uit Dresden schetste in deze sessie de gevolgen van de overstroming van de Elbe in 2002. Vriesdrogen was de remedie, maar dat weten we in Nederland inmiddels ook, zeker sinds Wijk bij Duurstede.' 'Voor wat betreft de uitgangspunten en principes voor archiefwetgeving werd er op woensdag na de presentatie van de Zweed Claes Graenstroem uit Stockholm - helaas onder wat matige belangstelling - stevig gediscussieerd. Binnen de ICA wordt al lang gesproken over meer uniformering van archiefwetgeving. De Zweed signaleer de allereerst grote verschillen tussen de diverse landen, niet alleen in de wetge ving, maar ook in de terminologie. Elk land moet kritisch blijven kijken naar de eigen regelgeving, zeker met alle ontwikke lingen binnen de iet-wereld, maar ook in verband met de toenemende bestuurlijke transparantie, en in Europa de regelgeving vanuit Brussel. Graenstroem formuleerde een aantal uitgangspunten, bijvoorbeeld: archieven zijn voor burgers en vreemde lingen vrij toegankelijk, ook vóór de overdracht; uitzonderingen daarop zijn schaars, maar helder geformuleerd en appel daartegen is transparant; het nationaal archief speelt een belang rijke rol bij het stellen van standaarden bij alle aspecten van archivering; er moeten sancties bestaan tegen modi ficatie, destructie en ongeautoriseerde verwijdering van openbaar archief. In de discussie kwam nog naar voren, dat voormalige koloniën moeten samenwer ken met het nationaal archief van het voormalige moederland. Ook de vraag hoe je moet omgaan met de archieven van multinationals, bleef in de lucht hangen. Daarvoor werd verwezen naar het artikel van Lajos Körmendy in Comma 2001.1-2 pp. 85-89.' Van Heel was verder aanwezig bij het thema 'archieven en historisch onderzoek, toe aan een nieuwe definiëring?', waar te horen was hoe dat de archieven in Rusland nu vrij te raadplegen zijn en hoeveel the past, managing the present, preparing for the future ...electronically', waar Christina Ardern uit Toronto haar verhaal als een echte 'information management specialist' presenteerde. Van Heel noteerde haar constatering dat het beloofde 'paper less office' er nog steeds niet is: nog steeds komt 80 procent van alle informatie op papier! En ook: 'We krijgen geen grip op de 'electronic records', want we hebben geen archief tijdens de Tweede Wereldoorlog in Polen is verloren gegaan (zo'n 90 pro cent!). Een andere sessie waar de openbaar heid en de waarde van archieven aan de orde kwamen was de plenaire zitting op donderdag door de Serviër Ivan Ivanji, die al op vijftienjarige leeftijd geïnterneerd werd in een nationaal-socialistisch con centratiekamp. Hij is oud-politicus en schrijver in het Duits en het Servisch. Van Heel bericht: 'Toen hij zijn eigen dossier van het concentratiekamp wilde inzien, bleken daarin nogal wat onjuistheden voor te komen, zodanig, dat hij eraan twij felde of het wel over hem ging. Wat is dan waarheid, hoe betrouwbaar is het archief? In een meesterlijk opgebouwd betoog kwam hij uiteindelijk terecht bij de oplos sing dat er niets anders overblijft dan onder ede de waarheid, niets dan de waar heid en de hele waarheid te spreken. Waarna hij concludeerde: "De waarheid ben ik bereid te spreken, eventueel met Gods hulp, hoewel de waarheid spreken erg moeilijk, zo niet onmogelijk is.'" Naast sessies over de digitalisering van dtb's door het aartsbisdom en de universi teit Passau, mede voor een beter inzicht in genetische overdracht van ziektes als Alzheimer, en de digitalisering van de microfilms door de Mormomen was er een interessante bijeenkomst over 'protecting controle over de delete-toets. (Vrij ver taald: de troep is nu groter dan vóór het computertijdperk, het probleem zijn de mensen die er mee werken.) In de toe komst zullen er nog steeds records zijn, gemanaged door managers. Archivarissen moeten hun coaches en trainers zijn. "We have a different role to play".' De Nederlandse deelnemers proefden en genoten natuurlijk ook van de rijke cul tuur die Wenen biedt. Woensdagavond was er een orgelconcert in de Stephansdom, die te klein bleek voor het aantal belangstellen den. Op donderdagavond was er een ont vangst bij de Nederlandse gezantschaps- raad Johan W. Coert. Caspar van Heel: 'Wat woont die man mooi, heerlijke hapjes, uit stekende (Kaapse) wijn. Even onder elkaar!'. Sluitstuk was de vrijdagavond met de ontvangst ten raadhuize van Wenen met bal. 'Geen woorden, maar dansen!' De conclusie van Alice van Diepen: 'Zo biedt zo'n congres in korte tijd een blik op lan den, archieven of personen die de moeite van een nadere kennismaking waard zijn. Een groot succes, kortom.' 28 29 ICA-congres Wenen: In het vorige nummer gaven we in een aantal bijdragen al enige indrukken van congresgan gers van het voor de archiefwereld zo belangrijke internationale ICA-congres. In deze bijdrage een compositie van de impressies van Caspar van Heel (Provinciale Archiefinspectie Overijssel) en Alice van Diepen (Gemeentearchief Amsterdam). Opening Amsterdamse inbreng Congressporen van een inspecteur De Amsterdamse delegatie, met v.l.n.r. Alice van Diepen, Jan van den Boomgaard, Ellen Fleur en Carolien Schönfeld. Slotakkoord archievenblad november 2004 november 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 14