We are all recordmanagers (11 rchivstra^e ICA-congres ICA-congres ARCHIEVEN OVER DE GRENS 1 ARCHIEVEN OVER DE GRENS 26 27 Door Margriet van Gorsel* ft] "We are all recordmanagers." Zo eindigde een woordvoerster van ARMA-International (een belan genorganisatie van en voor recordmanagers, vooral in en rond Noord-Amerika) haar betoog en zo begon voor mij de zoektocht naar het laatste nieuws op het gebied van recordmanagement op het ICA-congres in Wenen. Het voert hier te ver om in te gaan op de taal- en betekenisverschillen en tegelijkertijd de samenhang van 'recordmanage ment', 'elektronisch archiveren' of 'een digitaal archief'. Het gehele spectrum van activiteiten is in Wenen aan de orde gekomen. Belangrijker om te constateren is dat vooral de ons bekende spelers in het veld ('westerse' landen en organisaties) zich met e-archivering bezig houden, zoals de Noord- Amerikanen, de Australiërs en nu ook de Engelsen, de Denen en de Noren. Christina Ardern van ARMA International constateerde dat met de komst van de personal computer er ook sprake is van het personal document. De maker van het document of de gebruiker van de pc beheert de 'delete- knop' en werkt van dag tot dag in tegenstelling tot de recordma nager, die een ruimere tijdsspan ne hanteert. Zij benadrukte dat bij het elektronisch archiveren moet voldaan worden aan 'con text, controls and infrastructure'. Deze uitgangspunten werden onderstreept door een presenta tie over de ontwikkeling van een maatwerksysteem in Basel, Zwitserland, gebouwd door Scope. In dit systeem wordt recordmanagement leidend en de procesinrichting sturend omdat het ook daar de ervaring is dat de gebruiker niet wil 'weten, gebruiken en toepassen'. De volgende reactie ontvingen we naar aanleiding van onze reeks vakantiefoto's 'Archieven over de grens': Het is een goed idee foto's van 'Archieven over de grens' in het Archievenblad te publiceren. Zo is het voor mij een leuke verrassing in nummer 8 van jaargang 108 (oktober 2004) op p. 28 een foto te zien staan van ons eigen archief, of toch van wat ons archief zou moeten zijn. Helaas, wat u laat door gaan voor de gevel van 'Het Gemeentearchief in Brugge' is dit niet. Mooie gevel, dat wel: het is die van het buurhuis op de Burg, de zes- tiende-eeuwse Burgerlijke Griffie, die een paar jaar geleden schitterend werd gerestaureerd. De ingang van het Stadsarchief bevindt zich daar vlak naast, links van de afgebeelde gevel maar niet op uw foto. De voorgevel is niet breder dan wat je op bijgaande foto ziet: een brede deur in een smal grijs arduinen geveltje, wel een verdieping hoger. Met vriendelijke groeten, Dr.André Vandewalle, hoofdarchivaris Denemarken In Denemarken is de lande lijke aanpak al wat verder ont wikkeld en is er in de voorwaar- densfeer een aantal belangrijke 'controls' ingesteld op het moment van invoering van een Elektronisch Document Manage ment Systeem (EDMS). Zo moet een overheidsorganisatie min stens twee weken van tevoren melding maken van het gebruik van een nieuwe database of recordmanagement-applicatie en drie maanden van tevoren van het gebruik van een EDMS. Deze melding bestaat uit het doel van de applicatie, een beschrijving van het systeem en een beschrijving van de inhoud, de databasestructuren, het retrieval-systeem, de metadata, de technische informatie en het ont werp. Op deze manier probeert men in Dene marken het risico af te vangen van vernietiging van het oude systeem en van de inhoud daarvan en ook de risico's van nieuwe toepassingen te beperken. De voorwaarde voor goedkeuring van een EDMS is: vertrouwen in de invoering, in het gebruik en in het archivistisch gebruik. Voor wat betreft de duurzaamheid wordt in Denemarken op dit moment de nadruk gelegd op proactief beheer van elektronische documen ten, in verband met de eisen vanuit de techniek. Dit proactieve beheer bestaat uit een combinatie van technieken, waaronder onder andere de geleidelijke transformatie naar moderne stan daarden. Voorwaarde voor deze manier van wer ken is het informeren van de managers over het waarom van de keuze voor deze handelswijze en daarmee het veiligstellen van geld. Bijzonder in Denemarken is dat de termen 'verwijderen' en 'vernietigen' in de Privacy Act konden worden 'vertaald' door overbrenging naar het archief. In Denemarken hebben ze geen 'legal problems, just a few technical problems'. ISO 15489 Een tweede ontdekking die ik in Wenen deed betreft de bruikbaarheid van ISO 15489 in de dynamische fase om de kwaliteit van het elektronisch archief te verhogen. Tijdens een van de rondetafelbijeenkomsten werden de ont wikkelingen in recordmanagement in de Caraïben geschetst met Jamaica als casestudy. Uit de aangedragen voorbeelden werd duidelijk dat de ISO-standaard voor recordmanagement 15489 zijn intrede heeft gedaan en wordt gepre senteerd als een leidraad voor de inrichting van goed documentverkeer. Naast de invoering van de standaard wordt tegelijkertijd ook gewerkt aan de ontwikkeling van een carrièrepad voor professionals in recordmanagement, een trai ningsprogramma en een recordmanagement infrastructuur. Toch zijn er nog aandachtsgebie den: - het informatiemanagement blijft als integraal strategisch onderdeel achter; - de standaard schiet te kort op het gebied van 'compliance1: het gaat niet over archiefma- nagement. De ronde tafel kwam tot de conclusie dat de standaard een goed instrument is voor record management als er een leidraad bij gele verd wordt, er trainingen worden georga niseerd en internationale ondersteuning is. ARMA International biedt op haar website een code of practice, guided self assessment on line. In het Verenigd Koninkrijk wordt een tweesporenbeleid gevoerd door te antici peren op zowel een gecontroleerde aan voer van elektronisch archief als een ongecontroleerde aanvoer. Er wordt onderzoek gedaan naar het gebruik van de ISO-standaard als best practice, ook op het gebied van beleid, procedures en voorlichting. Geconstateerd werd dat bij de publieke sector de ISO-standaard op gespannen voet staat met e-government, in verband met het ontbreken van 'com pliance'. Daarnaast wordt er gewerkt aan de over dracht van allerlei soorten elektronische documenten naar het nationaal archief. Het nationaal archief bouwt daarvoor een kennisbank waarin niet alleen gege vens met betrekking tot gebruikte appli- caties/formats zijn opgenomen, maar ook de toepassingen zelf ter beschikking worden gesteld. Bijzonder is dat een applicatie wordt toegepast die de meta data door de tijd heen aan het object gekoppeld houdt. Een klein uitstapje in de richting van authenticiteit was een beetje teleurstel lend. Het verhaal van een Duitse deelne mer begon goed door de nadruk te leg gen op 'electronic authenticity manage ment' als noodzakelijke voorwaarde voor recordmanagement. De verteller ging daarna specifiek in op de invoering van de elektronische handtekening om authenticiteit na te streven, zonder de nadelen te noemen, die overigens in het vragenkwartiertje wel naar voren werden gebracht: het bij elke migratie/conversie opnieuw effectueren, wat duur en onhandig is. In plaats daarvan kan de elektronische handtekening worden op genomen in de metadata, tenzij er ge werkt wordt met een gesloten audittrail. Testbed Tot slot werd duidelijk dat er, zowel binnen als buiten ICA-verband, nog steeds gewerkt wordt aan de ontwikke ling van nieuwe instrumenten die kun- nen worden ingezet om tot een betrouwbaar en duur zaam digitaal archief te komen. Binnen de ICA wordt gewerkt aan een meta- dataschema registry. Het doel hiervan is om te komen tot een objectief overzicht van metadataschema's, een in strument te hebben om metadataschema's te evalu eren, advies te geven en een standaard framework te leveren. Dit initiatief is gerelateerd aan Interpares 2, ISO 1179, ISO 15489, ISO 23081 (nog niet vastge steld), Moreq en Dod. Het metadatasche- maregister bestaat uit 120 velden op drie niveaus, waarbij alle elementen zijn gede finieerd. Bij de Monash University is op dit ogen blik een casestudy bezig naar de relaties tussen recordmanagement en archival metadatasystemen, of beter gezegd: van businesssysteem -* recordmanagement- applicatie archiefsysteem en andere portals. Richard Marciano vertelde over het San Diego Supercomputer Center (SALT, Sustainable Archives and Library Technologies laboratorium) waar een Persistent Archives Testbed (PAT) is inge richt. Het doel van het testbed is om te komen tot een communitymodel for elec tronic recordmanagement en een archival workflow. Daarnaast heeft deze organisa tie een casus Preservation of electronic recordmanagement applications (PERM), dat vooral gericht is op desktop-docu menten, gekoppeld aan een xml-applica- tie packaging tool. Hans Hofman vertelde over de aanstaan de ISO-standaard 23081, die aansluit op ISO 15489 en uit drie delen bestaat: - relaties met andere metadatadomei- nen, management van metadata en het type metadata in het licht van ISO 15489; - de implementatie; - de assessment van bestaande metada- tasets in relatie tot ISO 15489. Een tweede ICA-initiatief is het Workbook on recordmanagement. Dit nieuwe werk boek, dat eind van dit jaar zal uitkomen, DeArchivstraBe in Berlijn. Foto: Hans Waalwijk. is gebaseerd op het oude werkboek en de ISO-standaard voor recordmanagement. Het behandelt de vraag 'what to do next?1 zowel tactisch als praktisch. In Wenen werd benadrukt dat we in de toekomst niet meer zonder een technolo gy watch kunnen om te anticiperen op dat wat op termijn naar ons e-archief komt. Het was al met al een vruchtbare zoek tocht! Voor verdere informatie: www.arma.org www.worldbank.org http://online.northumbria.ac.uk www.ica.org Margriet van Gorsel is werkzaam bij het Gemeentearchief Rotterdam. archievenblad november 2004 november 2004 archievenblad b^br

Archievenblad | 2004 | | pagina 13