Only One Gespecialiseerd in üw archief! Als het goed geordend moet voor: detachering/vervanging selectie en vernietiging inventarisatie advisering begeleiding projecten Hans Lievestro Tel. 0573 - 22 15 26 Mobiel 06-10 93 40 76 Tel. 06 25 370 363 Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229 - 211 211Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl •arc S&S te stellen door het ministerie van Binnenlandse Zaken) van de vernieti gingsprocedure van het archief dat toe ziet op de afscheiding van de te vernieti gen stukken Staat hier niet in bewerkte vorm de voor oorlogse definitie van prof. Vojtisek? Het Tsjechische archiefwezen heeft sterke invloeden ondergaan vanuit de Sovjet- Unie. In die tijd is het gekneed en gevormd. In die tijd ontstond de huidige organisatie van de archieven en in die tijd werd ook het personeel geschoold; veel oudere medewerkers van Tsjechische archieven hebben hun kennis opgedaan uit (vertaalde) Russische archiefhandboe ken. Er zal hier verder niet worden inge gaan op de details van na 1948. Op de zuiveringen in het archiefwezen in de jaren vijftig en wederom in de periode na '68; op de complete verwaarlozing van de archieven in de tijd na de Praagse Lente; op hoe ondanks alle moeilijkheden toch heel veel werk werd verzet en heel veel archieven werden geïnventariseerd. De hoofdzaak is om te constateren dat de communistische tijd een stempel heeft gedrukt op het Tsjechische archiefwezen, maar dat de grondprincipes en daar bovenop de speciale wijze van functione ren van het archiefwezen (de nadruk op het beheer van te bewaren archief) zijn gelegd in de vooroorlogse of eigenlijk in de Oostenrijkse tijd. Stellen we opnieuw de vraag hoe Europees het Tsjechische archiefwezen is. Past het bij dat van Europese Unielid Nederland? Het antwoord is nee. In Tsjechië wordt immers een ander con cept van archief gehanteerd dan in Nederland. Wanneer een Tsjechische archivaris het over archief heeft denkt hij/zij per definitie aan te bewaren archief. Zijn/haar Nederlandse collega zal bij het noemen van het woord archief ook in eerste instantie aan te bewaren bescheiden denken maar niet per se; ook de stukken bij de administratie, waaron der de te vernietigen stukken, zijn voor hem/haar gewoon archiefbescheiden. Overeenkomstig is ook de inrichting van het archiefwezen in beide landen. In Tsjechië richt het archiefwezen zich slechts op te bewaren archief. Het valt samen met de organisatie van de archief diensten. Er is contact met de buitenwe reld, dus met de archiefvormers. Maar dat contact beperkt zich tot het houden - en dat met het oog op de verwerving door het archiefwezen van de archivalia - van toezicht bij de administraties op de uitvoering van de vernietigingsprocedu re. In Nederland, waar geen conceptma- tig onderscheid wordt gemaakt tussen administratieve en te bewaren stukken, omvat het archiefwezen meer. Sinds het van kracht worden van de archiefwet van 1962 die een nauwe relatie legde tussen administratie en archief, heeft het Nederlandse archiefwezen betrekking op archief zowel bij administraties als in archiefbewaarplaatsen. De overheidsor ganen zijn verantwoordelijk voor de archiefbescheiden, stelt de wet. Of die archiefbescheiden bij een overheidsorga nisatie liggen of in een archiefbewaar plaats doet er niet toe. Archiefdiensten spelen een rol in het landelijk archiefpro ces, die van de administraties is niet min der belangrijk. Conclusie: het Tsjechische archiefwezen sluit niet aan bij dat van Nederland; het maakt daarom geen aanspraak op de toe voeging Europees. De zaak wordt anders wanneer we het Tsjechische archiefwe zen zouden vergelijken met dat van gevestigde Europese Unieleden als Duitsland en Oostenrijk. Tsjechië is een opvolgerstaat van Habsburg-Oostenrijk en die laatste grootheid kwam weer voort uit het Duitse Rijk. Tsjechië, Oostenrijk, Duitsland, ze hebben allemaal ongeveer eenzelfde (maar absoluut niet dezelfde) kijk op archieven. Vanuit dat perspectief gezien is het Tsjechische archiefwezen wel Europees. Maar Europees of niet, belangrijker is eigenlijk nog de vraag of het Tsjechische archiefwezen meegaat met de mondiale ontwikkelingen op digitaal gebied. De custodiale traditie vormt hier een belem mering. Het vluchtige karakter van digi tale archiefstukken vereist een verschui ving van de aandacht van de archivaris richting archiefvorming. De Nederlandse archivaris heeft hier weinig moeite mee, althans niet in conceptuele zin. Het administratieve archiefdocument heeft voor hem/haar dezelfde status als het te bewaren document. Voor de Tsjechen ligt dit anders. Zij moeten een conceptu ele slag maken. Zij moeten eerst nog het diepgewortelde idee overwinnen dat archiefbeheer alleen betrekking heeft op te bewaren archiefbescheiden. Er ligt op dit moment een wetsvoorstel voor een nieuwe archiefwet voor. Uit dat wets voorstel blijkt niet dat men van zins is dit idee op te geven. Opnieuw ligt de con centratie op het beheer van te bewaren archief. Het zou niet overbodig zijn er in internationaal verband bij Tsjechië op aan te dringen zijn visie in dat opzicht te herzien. Internet: www.archiefburo.nl E-mail: info@archiefburo.nl Hazendiekske 4 7245 TA Laren (Gld.) Documentaire Informatie Technologie Postbus 2325 1620 EH Hoorn E-mail: info@onlyone.nl Internet: www.onlyone.nl Zwartevenstraat 17 1911 TN Uitgeest tel: 06-51996435 e-mail: info@archiefbc.nl internet: www.archiefbc.nl Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt in de eerste week van november 2004. Het Tsjechische archiefwezen en Europa oktober 2004 Noten 1. )an Opocensky, 'Les archives et Ie service des archives en Tchécoslovaquie', in: Nederlands Archievenblad, 1925/1926, p. 99. 2. Zie voor een Duitse vertaling van de wet: Archivum XL (1995), p. 157-166. Zie voor een Nederlandse vertaling van de hand van de auteur van dit artikel bijlage II bij: Aat in 't Hout, Archiveren in Praag en Den Haag. Onderzoek naar de achtergronden van verschillen in benadering in de archiefwetten van Nederland en de Tsjechische Republiek van het begrip archiefdocument, doctoraalscriptie Universiteit van Amsterdam, Amsterdam 2003. 3. Josef Kollmann, Dëjiny Üstredniho Archivu Ceského Statu [Geschiedenis van het Centrale Archief van de Tsjechische Staat], Praha 1992, p. 571. 4. Geciteerd in: Milada Wurmova, 'Archiv jako institu- ce' (Archief als instituut), in: Sbornik Archivni Prace (Bundel Archiefwerk), XVIII-i (1968), 3-40, p. 10. 5. Eric Ketelaar, Archival and records management legislation and regulations: A RAMP Study with gui delines, Parijs, 1985, p. 14. 6. Zie voor de ontwikkelingen die leidden tot publica tie van de Handleiding: Theo Thomassen, 'Van evenement naar structuur. Ordenen en beschrijven in de eeuw vóór de Handleiding', in: Tekst en Context van de Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven van 1889, Hilversum 1998, p. XXI-LXXV. 7. De wet staat afgedrukt in: Archivn!Casopis (Archieftijdschrift), 1974, p. 196-204. archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 8