Bruihleenstop bij het Gemeentearchief Amsterdam Landelijke 'Archiveawareness'-campagne in Groot-Brittannië Tcrilg van weggeweest Promotie Landelijke Archievendag Naar een e-depot Nederlandse Archeologie Internationale AHC-conferentie 2005 in Nederland Grote schoonmaak archieven rechterlijke organisaties De WoonOmgeving nieuws uit het veld everyonehasahistory, andwe'vegotabitofyours nieuws uit het veld NIEUWS u i t In 2006 gaat het Gemeentearchief van Amsterdam verhuizen van de huidige loca tie aan de Amsteldijk naar het gebouw van De Bazel aan de Vijzelstraat. De voorberei ding op de verhuizing en de verhuizing zelf vergen een grote logistieke inspanning. De collecties en archieven zullen in deze perio de niet altijd even goed toegankelijk zijn. Vandaar dat het Gemeentearchief Amsterdam zich genoodzaakt ziet een bruikleenstop in te voeren. Tussen 1 juli 2005 en 1 oktober 2006 worden in principe geen archiefstukken of documenten uit de collecties in bruikleen gegeven. Zodra de verhuizing is afgerond kunnen bruikleen aanvragen weer ingediend worden. De Faculteit der Archeologie van de Universiteit Leiden en NIWI-KNAW (NHDA) gaan de komende anderhalf jaar een door SURF/Dare gesubsidieerd project uitvoeren. In samenwerking met de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek en een groot aantal archeologische wetenschappelij ke instellingen zal een start worden gemaakt op het gebied van het duurzaam archiveren van digitale archeologische bestanden. Computers worden al langere tijd gebruikt bij het archeologisch onderzoek, maar tot voor kort ging het met name om het achteraf digitaliseren van de analoge formulieren en veldtekeningen. Momenteel wordt bij opgra vingen steeds meer gebruik gemaakt van directe digitale registratie (veldcomputers, digitale camera's, landmeetapparatuur). Er is dan geen analoog dossier meer, waarop men in de toekomst kan teruggevallen. Er bestaat in de Nederlandse archeologie een wettelijke verplichüng om na afloop van een opgraving de vondsten en de analoge docu mentatie bij een provinciaal depot in bewa ring te geven. Voor de digitale bestanden bestaat er daarentegen nog nauwelijks belang stelling of enige verplichting. Bij talrijke onderzoekers liggen de diskettes of andere digitale media vrijwel letterlijk stof te verza melen in een bureaulade of brandkast. Het risico is groot dat deze bestanden snel onlees baar worden of nu al voor een deel als verlo ren beschouwd moeten worden. En dat is pre cies waarin het huidige project verandering wil proberen te brengen. Met het Dare-project wordt een dienst gestart die de Nederlandse archeologen meer bewust moet maken van de eigen verantwoordelijkheid ten aanzien van de digitale bestanden. Het onderbrengen in een duurzaam digitaal archief ('elektronisch depot') is binnen de huidige ontwikkelingen min of meer noodzakelijk geworden. Voor het waarborgen van de duurzaamheid van de archeologische bestanden op de lange ter mijn, zal worden onderzocht op welke wijze een e-depot voor de Nederlandse archeologie structureel vorm kan krijgen. (Bron: Historia en Informatica, jrg. 11, nr. 3) De volgende conferentie van de Association for History and Computing (AHC) wordt in Nederland gehouden en wel in Amsterdam, van 14 tot 17 septem ber 2005. De zestiende internationale AHC-conferentie beoogt specialisten uit drie brede stromen bijeen te brengen: - onderzoekers die computers toepassen in historisch-culturele studies (dus naast historici ook kunsthistorici, archeologen, historisch letterkundi gen, enz.); - informatiedeskundigen en informatici die actief zijn op het gebied van cultu reel erfgoed en de humaniora; - professionals werkzaam bij cultureel- erfgoedinstellingen (archieven, biblio theken, musea), die ICT gebruiken voor het toegankelijk maken en onder houden van hun collecties. De conferentie richt zich primair op methodische en technische aspecten van computergebruik in de humaniora en het cultureel erfgoed. Sessies zullen bij voor keur bestaan uit een mix van de verschil lende stromen. Voorstellen voor sessies en papers kunnen vanaf heden worden ingediend. Voor meer informatie: www.ahc2005.org. Q awareness www.archiveawareness.com Ook in Groot-Brittannië timmert men aan de weg om het imago van het archief bij het grote publiek te verbeteren. Onder de noemer van AAC 2004 openen lokale en nationale archieven, van groot tot klein, openbaar en particulier, dit najaar hun deuren met bijzondere activiteiten waarmee zij de rijkdom van de archief schatten onder de aandacht brengen. AAC 2004 is een doorlopende campagne voor de promotie van speciale activiteiten op archiefgebied in het hele Verenigd Koninkrijk en Ierland. De campagne wil het publiek laten zien dat iedereen iets in de archieven kan vinden wat relevant is voor diens eigen geschiedenis. Men wil breken met het stereotype 'that archives hold boring, dusty papers... and that archi vists are dusty, old people in cardigans!1 (Bron: www.archiveawareness.com) archievenblad oktober 2004 het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl De rechterlijke organisaties kampen met acuut ruimtegebrek voor hun archie ven. Om hier een oplossing voor te vin den is de Raad voor de Rechtspraak samen met Doxis een grote opschoonac- tie gestart. Uiteindelijk wordt ongeveer 10 kilometer archief geschoond, waarvan circa 2 kilometer na bewerking overblijft en wordt overgebracht naar een rijksar chief. Het project loopt tot 1 januari 2005. Selectie en opschoning is noodza kelijk om archieven toegankelijk en beheersbaar te houden. Het is een bijzonder en een groot project, aldus Max Beekhuis, directeur van Doxis. Bij bijna alle rechterlijke organisaties speelt het probleem van het gebrek aan depotruimte en achterstand in het opschonen van archieven. De totale omvang van de archieven is nu 190 kilo meter. De klus wordt uitgevoerd met de inzet van ongeveer 125 uitzendkrachten en medewerkers van de rechtbanken. De verantwoordelijkheid voor de organisa tie, projectbegeleiding en uitvoering berust bij de zevenentwintig individuele rechterlijke organisaties. De explosieve stijging van het aantal zaken vanaf de jaren negentig en de toe name van de omvang van de dossiers zijn volgens Beekhuis de oorzaken van het acute ruimtegebrek. Het opschonen helpt, maar daarmee is het ruimtepro bleem nog niet opgelost. De rechterlijke organisaties zullen vanaf 2005 structure le maatregelen moeten nemen om pro blemen in de toekomst te voorkomen. Dit project stopt op 1 januari 2005, maar dient gezien te worden als een begin om maatregelen en middelen voor efficiënt archiefbeheer structureel in de organisa tie in te voeren. (Bron: www.doxis.nl) In het begin van de jaren zeventig van de vorige eeuw is het oudst bekende notulenboek van de hervormde St.- Maartenskerk te Tiel spoorloos verdwe nen, kort nadat ds. Ten Boom het archief van de kerk had geïnventariseerd. Navraag bracht het niet boven water, evenmin als een oproep in het kerkblad. Tot begin dit jaar een nazaat van een Tielenaar zich beschaamd meldde met de mededeling een oud kerkboek te hebben aangetroffen dat niet te lezen was. En jawel, het bleek het dertig jaar eerder zoekgeraakte notulenboek over de jaren 1618-1699 te zijn. Een belangrijke vondst. Nu ligt het notulenboek weer veilig in de kluis van het Regionaal Archief Rivierenland en is het voor iedere geïnteresseerde raadpleegbaar. Een com pliment aan de nabestaanden, die het boek niet bij het oud papier hebben gegooid, maar het naar de archiefdienst brachten. (Bron: Informa tiebulletin Regio naal Archief Ri vierenland 14) De landelijke promotiecampagne die DIVA voert voor de eerste Landelijke Archievendag is in volle gang. Aan het begin van de zomer werden al 200.000 folders verspreid evenals een groot aantal affiches. Naar aanleiding van de lance ring van de speciale website www.archie- vendag.nl zijn persberichten verstuurd. In de aanloop naar de week verschijnt de Landelijke Archievendag in verschillende tijdschriften NouveauSeasons) en infor matiebladen. Ook wordt er op radio en televisie aandacht besteed aan de eerste open dag voor archieven. Zaterdag ochtend 30 oktober komt een reclame boodschap voorbij op de radio. Ster&Cultuur maakt een spotje dat elke dag van 24 oktober tot de dag zelf wordt uitgezonden, voor het Journaal van 10.00 uur op Nederland 3. Ook in de lan delijke dagbladen verschijnt een aantal advertenties. Houdt de Landelijke Archievendag goed in de gaten via www.archievendag.nl! Op 4 november organiseert DIVA een brede voorlichtingsbijeenkomst over De WoonOmgeving. Alle provin cies in Nederland zijn inmiddels vertegenwoordigd op de website www.dewoonomgeving.nl. Maar ar chiefinstellingen kunnen zich nog altijd aansluiten bij De WoonOmge ving. De voorlichtingsbijeenkomst is bedoeld voor iedereen die meer over dit project wil weten. Het zal onder meer gaan over het beheer van De WoonOmgeving en over hoe nieuwe instellingen zich kunnen aansluiten. Kortom, over de toekomst van het pro ject. Meer informatie over deze bijeen komst is te vinden op de website www.divakoepel.nl. De WoonOmgeving-n' Nederland zoals het was oktober 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 3