Het Archievenblavan charter tot chip 24 28 Li. De archiefschat LA Nieuws uit het veld [31 Column |32 Literatuur 134 KVAN Nieuws 138 Agenda C Arcfr/V colofon Vaste rubrieken I14 Tsjechië en de archieven. Over de vraag hoe 'Europees' het Tsjechische archiefwezen is 118 'What's in a name?' ISAAR, standaard voor het beschrijven van archiefvormers I24 ICA-congres Wenen: H7 Een nieuwe manier van ruilhandel bij Stadsarchief Sittard-Geleen Citaat van de maand noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beck, Barbara Boender, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofd redacteur), Maarten Broek (eind redactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Eric Hennekam, Peter Sijnke, Harry Strijkers. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Bert Looper, GerritValk, Else Laura Rademaker, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 66,50 buitenland (binnen Europa) 80,00 buitenland (buiten Europa) 96,00 losse nummers 8,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 NHOUDSlPGAVEl: [10 Schimmels als gezondheidsrisico. Een nieuwe Duitse richtlijn voor de omgang met microbieel besmet archiefmateriaal De praktijk: Hanns Peter Neuheuser Landelijke Archievendag: Typisch Bosch! Landelijke archievendag: Jac. Biemans en Rob van de Laar Burengerucht:Aat in 't Hout De praktijk: Erika Hokke 120 Het archief van de CPN in het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis De praktijk:Jos van Dijk 122 Een virtueel Nationaal Bedrijfsarchief: realistisch of een utopie? De praktijk: Ben Otten voor gezelligheidsdieren en vergadertijgers ICA-congres: Charles Noordam ICA-congres: Peer Boselie |3Q Muziek in het Gemeentearchief Amsterdam. Een thema met oneindig veel variaties De praktijk:Johan Giskes Tk zie wat er staat, ik kan de woorden lezen, maar ik begrijp absoluut niet wat je bedoelt.' Ir. Benedetto F.D.T. Paijmans in: 'Automatiseerders moeten leren communiceren; Van technicus naar bedrijfskundige met kennis van techniek' Computable5 mei 1995). Tsjechië en de archieven. Over de vraag hoe 'Europees' het Tsjechische archiefwezen is Door Aat in 't Hout Tsjechië is onlangs toegetreden tot de Europese Unie. Aat in 't Hout gaat in op de geschiedenis en uitgangs punten van het archiefwezen in Tsjechië. Het archief van de CPN in het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin november 2004. archievenblad Door Jos van Dijk De Communistische Partij van Nederland (CPN) is in 1991 opgeheven. Op het opheffingscongres werd de Stichting tot Beheer van de Archieven van de CPN in het leven geroepen. Sinds 1994 berusten deze archieven in het MSG. ICA-congres Wenen: voor gezelligheidsdieren en vergadertijgers Door Charles Noordam Ongeveer veertig Nederlanders namen deel aan het recente congres van de International Council on Archives (ICA) in Wenen. Onder hen KVAN-voorzit- ter en directeur van het Haags Gemeentearchief Charles Noordam. Hij schreef een verslag voor het Archievenblad. Muziek in het Gemeentearchief Amsterdam. Een thema met oneindig veel variaties A S C Door Johan Giskes Het vorige nummer van het Archievenblad stond in het teken van archieven en muziek. Als aanvulling hierop een artikel over muziek in het Gemeente archief Amsterdam. Duidelijke taal Soms is taal onduidelijk. Zeker als er veel vaktermen in verweven zijn. Zo hebben we als archivarissen in de loop van de tijd ook een vaktaal ont wikkeld. Voor de leek is bijvoorbeeld een archief vaak iets ondefinieer baars. Om beslissingen te nemen zijn managers en bestuurders altijd op zoek naar informatie. Die kan uit veel bronnen afkomstig zijn, maar meestal zonder het te beseffen, toch uit een archief, ook als dat door hen meestal informatiemanagementsysteem of iets dergelijks wordt genoemd. Als het dan ook nog in een vreemde taal is, kan er nog meer mis gaan. Op het themanummer 'archieven en muziek' mocht de redactie veel hart verwarmende en positieve reacties ontvangen. Hartelijk dank daarvoor. Het geeft ons de energie om met dit vrijwilligerswerk door te gaan. Maar ondanks alle zorgvuldigheid die we als redacteuren bij de samenstelling van uw vakblad betrachten, ging er in dat nummer door gebrek aan kennis van het Hebreeuws gelijk op de eer ste bladzijde al iets mis: het plaatje met de Hebreeuwse tekst staat op zijn kop. Enkele lezers wezen ons daarop. Ook daarvoor hartelijk dank. Ik steek de hand daarvoor in eigen boezem, ik had het kunnen weten, maar bij het bekijken van de laatste correctie, die we tegenwoordig als pdf-file per e-mail krijgen, heb ik daar even niet opgelet. Die pdf-file zag er op het scherm heel aardig uit. Toen het blad bij mij in de bus viel, was het voor mij wat teleurstellend dat de steunkleur net iets te blauw uitviel. Maar dat is misschien een kwestie van smaak. De vele reacties die we mogen ont vangen stemmen ons werkelijk dank baar. We merken dat het blad gelezen wordt. En meer dan dat. Velen geven er belangeloos hun medewerking aan door het leveren van artikelen en foto's, door mee te denken over de inhoud en het geven van goede tips. Dat er wordt meegeleefd met de redactie merken we ook aan de respons op onze oproepen. De oproep om vakantiefoto's van archie ven te leveren heeft resultaat. De eer ste serie vindt u in dit nummer ver spreid in de kaders 'archieven over de grens'. Dankzij onze betrokken lezers dus! Ook de oproep om verslag te doen van het archiefcongres in Wenen levert weer voldoende materiaal om in dit en ook nog in het volgende nummer van een en ander verslag te doen. De ICA-organisatie was vol lof over de Nederlandse bijdragen (zie www.wien2004.ica.0rg) en de sprekers zijn daar natuurlijk trots op. Het Archievenblad is een blad dat alleen kan bestaan als het deze medewerking krijgt. Vele vakbroeders en -zusters zetten hun beperkte tijd in om hun blad tot een leesbaar geheel te maken en daarmee hun opgedane kennis en ervaringen door te geven. En dat al meer dan honderd jaar! Houden zo dus! Roelof Braad oktober 2004 oktober 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 2