O BINNEN- E ÏUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen Cursussen Bijeenkomsten 38 I Internationale bijeenkomsten 39 t/m 10 oktober Het hart. Een teken van leven Als er iets in ons lichaam tot de verbeel ding spreekt, is het wei het hart. Een klein, maar onmisbaar orgaan, dat sneller slaat bij opwinding of heftige emoties. Een orgaan dat in verleden én heden wordt afgebeeld op een wijze die niets te maken heeft met zijn daadwerkelijke vorm en waaraan eigen schappen en gedaanten worden toegeschre ven die verder reiken dan zijn eigenlijke functie. Aan de hand van bijna 200 objec ten zoals schilderijen, tekeningen, prenten en talloze voorwerpen uit kerkelijk bezit, geeft deze tentoonstelling een beeld hoe het hart in de afgelopen zeven eeuwen werd afgebeeld. Als bron van fysieke kracht, cen trum van wijsheid en inzicht, zetel van het geweten én als het warme huis van de liefde. Teylers Museum, Spaarne 16, Haarlem Info: tel. (023) 531 90 10 of vyww.teylersmuseum.nl I t/m 31 oktober Voor de poorten van het Hemelse Rijk Roerige tijden in China maakten aan het begin van de twintigste eeuw de aanwe zigheid van mari niers noodzakelijk om het Nederlands gezantschap in Peking te bescher men. Vandaar dat er van 1900 tot 1923 een permanente Nederlandse militaire wacht in de legatie- wijk van Peking aanwezig was. De mariniers vervulden deze taak vol verve. Precair werd de situatie toen het neutrale Nederland tij dens de Eerste Wereldoorlog - na de oor logsverklaring van China aan Duitsland - ook de bescherming van de Duitse en Oostenrijkse legaties op zich nam. Het Mariniersmuseum beschikt over een unieke collectie foto's van deze vergeten gebeurte nissen uit de vaderlandse geschiedenis. Die foto's vormen de basis voor een intrigeren de expositie. Mariniersmuseum, Wijnhaven 7-13, Rotterdam Info: tel. (010) 412 96 00 of www.mariniersmuseum.nl j t/m 20 november 150 jaar 's-Gravenhaagsche Boekhandelaars Vereeniging Dit jaar bestaat de 's-Gravenhaagsche Boekhandelaars Vereeniging 150 jaar. Ter gelegenheid daarvan is uit het rijke en gevarieerde ver enigingsarchief, dat zich in de collectie van het Haags Gemeentearchief bevindt, een tentoonstel ling samengesteld. Deze geeft allereerst een beeld van de activiteiten van de vereniging, namelijk boekenweken, vakopleidingen, jubilea en nog veel meer. Daarbij hoorden ook gezamenlijke uitstapjes, maaltijden en lezingen, want solidariteit en onderlinge contacten hebben altijd een bijzondere rol gespeeld. Centraal stond echter de kwaliteit van het boekenvak en de culturele rol van de boekhandelaar. Tegelijkertijd geeft de expositie een indruk van de Haagse boek handel door de eeuwen heen, waarbij de 's-Gravenhaagsche Boekhandelaars Vereeni ging een eigen rol heeft gespeeld en hoopt te blijven spelen. Haags Gemeentearchief, Spui 70, Den Haag Info: tel: (070) 353 70 13 70 42 of via www.gemeentearchief.denhaag.nl 29 oktober, 5 en 12 november Databases in informatiedienstverlening Nieuwe driedaagse workshop over wer king, ontwikkeling en integratie van data bases. De workshop is vooral praktisch van aard en niet bedoeld voor it-ers en program meurs. De techniek achter databases vormt wel een belangrijk hulpmiddel. Deelnemers brengen het geleerde meteen in praktijk. Zij gaan zelf aan de slag met de opbouw en integratie van een archief- en een biblio theekbestand. Kosten: 960,00 (incl. koffie/thee, lunch en cursusmateriaal) Locatie: GO Opleidingen, Celebesstraat 89, Den Haag Informatie: (070) 351 23 80 of www.stgo.nl I januari 2005 Nieuwe cursus Behoudsmedewerker Het ICN begint een nieuwe cursus op het gebied van behoud en beheer van cultu reel erfgoed: de cursus 'Behoudsmedewerker musea, archieven en bibliotheken'. De een jarige cursus is bedoeld voor medewerkers van archieven, bibliotheken en musea. Aan het eind van de cursus kan de behouds medewerker een restaurator, conservator, bibliothecaris of archivaris assisteren bij alle voorkomende werkzaamheden, met name op het gebied van de preventieve conserve ring. Ook kan hij/zij situaties signaleren waarbij deskundige hulp op het gebied van conservering en/of restauratie vereist is en actief meedenken over het behoud en beheer van collecties en hierover communi ceren. Informatie: Monique de Louwere, tel. (020) 305 46 57, e mail: monique.de.louwere@icn.nl 14 oktober Tweede Ketelaarlezing en KVAN Algemene Ledenvergadering Deze gezamenlijke activiteit van het Nationaal Archief en de KVAN zal dit jaar wederom plaatsvinden in Sociëteit de Witte te Den Haag. De Ketelaarlezing wordt dit jaar verzorgd door de Britse historicus prof. Peter Burke. Aanmelden is nog mogelijk tot 7 oktober. Informatie en aanmeldingen: tel. (020) 462 77 27 of e-mail: bureau@kvan.nl I 14 oktober Een toekomst voor het onderzoeksarchief. Het behoud van wetenschappelijke archieven, data bestanden en collecties bij de universiteiten Studiedag georganiseerd door de Stichting Academisch Erfgoed, de Uni versiteit van Amsterdam, het Nederlands Instituut voor Wetenschappelijke Infor matiediensten en het Overleg Post- en Archiefzaken Universiteiten. De organisato ren hopen een discussie los te maken over verschillende strategieën om het behoud van de toegang tot wetenschappelijk onder zoeksgegevens te garanderen. Zij hebben daartoe een aantal invloedrijke sprekers uit genodigd om de verschillende denkbare strategieën te belichten. Toegang is gratis. Locatie: Doelenzaal, Universiteitsbibliotheek Amsterdam, Singel 425, Amsterdam Aanmelding: z.s.m. bij: 1 archievenblad oktober 2004 Florence.Meershoek@niwi.knaw.nl o.v.v. studiedag onderzoeksarchieven 30 oktober LANDELIJKE ARCHIEVEN DAG Landelijke Archievendag Tijdens deze eerste Landelijke Archie vendag kan iedereen op bezoek bij het archief in de buurt. De zeventig archieven nodigen het publiek uit een kijkje te nemen in het collectieve geheugen van Nederland. Op deze dag openen ze de deuren van hun schatkamers. Deze dag vormt ook de opening van de Week van de Geschiedenis (30 oktober t/m 7 november), waarin tal van instellingen en organisaties op het gebied van geschiedenis en actualiteit publieksactiviteiten binnen hun eigen locaties organiseren. Aansluitend op de eerste Landelijke Archievendag zal de Nacht van de Geschiedenis plaatsvinden. Informatie: www.archievendag.nl en www.anno.nl I 1 november Permanent Access to the Record of Science Wetenschappelijke publicaties ver schijnen steeds vaker in elektronische vorm, maar software en hardware veroude ren snel, waardoor de opgeslagen informa tie ontoegankelijk wordt. Deze EU-confe- rentie is gewijd aan de noodzaak binnen Europa een nieuwe infrastructuur te creëren waardoor duurzame opslag en permanente toegankelijkheid van elektronische weten schappelijke publicaties mogelijk worden en een cruciaal onderdeel kunnen gaan vor men van de totale Europese infrastructuur voor wetenschappelijke informatievoor ziening. Locatie: Koninklijke Bibliotheek, Prins Willem-Alexanderhof 5, Den Haag Informatie en aanmeldingen: www.kb.nl/euconference 14 en 5 november VAR Symposium Lijmen Geheimen Lijmen, iedere restaurator gebruikt ze. Scheuren en gaten plakken is dagelijkse kost. Op het symposium zal de bestaande kennis op het gebied van lijmen in de papierrestauratie worden samengevat en daarnaast informatie worden gegeven over de nieuwste ontwikkelingen op dat gebied. Ook wordt een aantal geheimen rond het lijmen onthuld die bij interviews met circa veertig papierrestauratoren aan het licht zijn gekomen. Chemici, producenten en leveranciers wor den in de gelegenheid gesteld hun produc ten aan te bieden op de leveranciersmarkt. Kosten: VAR-Ieden 80,00/125,00; niet- VAR-leden 105,00/170,00 Locatie: Koninklijke Bibliotheek, Den Haag Informatie en aanmelding: VAR Secretariaat, p/a mw. A. de Roover, Postbus 71, 3000 AB Rotterdam, e-mail: var@conserveer.nl I 5 november Het Réveil in het verenigingsleven 1830-1870 Studiedag georganiseerd door de Stichting Réveil-Archief Locatie: Nieuwe Kerk, Amsterdam Informatie en aanmelding: secretaris van de Stiching Réveil-Archief: J. Vree, Dotingalaan 112, 1381 GE Weesp of e-mail: i.vree@mdw.vu.nl 5 november Studiedag gastarbeiders en migratiegeschiedenis De episode van de gastarbeid in de tweede helft van de vorige eeuw is een ver waarloosd onderdeel binnen de migratiege schiedenis. Naar aanleiding van het ver schijnen van een nieuw boek over gastar beiders in Tilburg organiseert het Nederlands Centrum voor Volkscultuur een studiedag over dit onderwerp. De dag is met name bedoeld om een brug te slaan tussen historische verenigingen en (organisaties van) nieuwe Nederlanders. Informatie en aanmelding: Nederlands Centrum voor Volkscultuur, tel. (030) 276 02 44 of via ncv@volkscultuur.nl I 15 en 16 november Dancing with Diversity, Dansen met Diversiteit 'Intercultureel werken is als dansen: je moet eerst je angst overwinnen, daarna een goede school selecteren en tenslotte een partner kiezen die je aanvoelt.' Vanuit dit dynamisch perspectief organiseert Intercul turele Programma's (IP) samen met de Nederlandse Museumvereniging (NMV), Documentaire Informatievoorziening en het Archiefwezen (DIVA), Cultureel Erfgoed Minderheden (CEM) en Netwerk CS een tweedaags congres over interculturaliteit in de erfgoedsector, nu en in de toekomst. Locatie: KIT Tropeninstituut Amsterdam Informatie en aanmelding: e-mail: adiong@museumvereniging.nl of via www.museumvereniging.nl/nmv/ip/ I 19 november Congres Parlementen in de Nederlanden Enkele decennia geleden gold parle mentaire geschiedenis als een droog en wei nig verrassend specialisme. Daar is interna tionaal de laatste jaren verandering in geko men. Door onder meer de recente aandacht voor het probleem van vertegenwoordi ging, nieuwe politiek-cuiturele benade ringswijzen en de uitdaging van de Europese eenwording is dat veranderd. Dit congres, georganiseerd door het Koninklijk Nederlands Historisch Genootschap (KNHG), sluit aan bij nieuwe benaderingen, en wil onderzoek en aandacht voor parle mentaire geschiedenis in bredere kring sti muleren. Locatie: Koninklijke Bibliotheek, Den Haag Informatie en aanmelding: wvyyy.knhg.nl (bij 'actueel') I 14 oktober, Leuven Moving Manuscripts. Over handschriften en tentoon stellen Tussen het optimale behoud en de toe gankelijke presentatie voor een groot publiek van zeldzame en kostbare manu scripten ligt een spanningsveld waarbinnen een gulden middenweg gevonden moet worden. Op deze studiedag, georganiseerd door de Culturele Biografie Vlaanderen en Illuminare, Studiecentrum voor Minia tuurkunst, K.U. Leuven, bespreken onder zoekers, tentoonstellingmakers en restaura toren uit binnen- en buitenland actuele ervaringen en ontwikkelingen op het gebied van het tentoonstellen van dergelij ke manuscripten. Kosten: 55,00 (incl. lunch) Locatie: Auditorium Zeger van Hee, College De Valck, DV 9156 - Tiensestraat 41, Leuven Informatie en aanmelding: Annelies Vogels, Illuminare, Studiecentrum voor Miniatuurkunst, K.U. Leuven, tel: +32 (0) 16 32 47 28, e-mail: annelies.vogel@arts.kuleuven.ac.be: Leon Smets, tel: +32 (0) 3 224 15 47, e-mail: leon.smets@erfgoednet.be of via www.culturelebiografie.be oktober 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 19