Calamiteiten Verzekering Calamiteitenposter Gratis te bestellen De toekomst van de 3 lil 24 uur calamiteitenservice, zorg en beheer isotron Een beredderingsabonnement op de DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: l/ 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, y/ 1 maand opslag in shockfreezer tot minus 40 graden, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering Ondersteuning bij het behoud en beheer van archieven, bibliotheken, collecties en verzamelingen. Diensten DocumentenWacht 24 uurcalamiteitendienst s/ Collectie- en depotinspecties s/ Schade rapporten, schade-inventarisatie en restauratieplannen Schimmel-, insectenbestrijdingen reininging van collecties s/ Ontijzeren, ver- en herverpakken Massa ontzuring y/ Geconditioneerde archiefopslag y/ Archief- en bibliotheekverhuizing van stelling tot stelling 2 Wat te doen bij een calamiteit, alle informatie die nodig is om snel en juist te handelen staat op deze poster. U kunt deze poster gratis bestellen bij DocumentenWacht 055-5423147 of www.documentenwacht.nl De Cloese 7-9, 7339 CM Ugchelen (Apeldoorn) T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. lnfo@sterken.nl Meer informatie op www.documentenwacht.nl - www.sterken.nl - www.isotron.com Wat zou ik toch fout doen in mijn columns? Nadat ik een column had gepubliceerd over de oude archiefoplei ding kwam mij dat te staan op een woede-uitbarsting van Hans Scheurkogel. Mijn laatste column, die ik wijdde aan de daling van het leden tal van de KVAN, riep furieu ze reacties op van voorzitter Noordam. Ik was er eerlijk gezegd een beetje beduusd van. In die column ging ik in op mijn rapport over de toe komst van de KVAN. Dat rap port betitelt de voorzitter in zijn reactie als slecht, terwijl mijn column nog minder zou deugen. Als mijn column nog minder deugt dan slecht dan moet er iets rampzaligs aan de hand zijn. Wellicht zijn de meterslange tenen van de voorzitter ver oorzaakt door het vrolijke beeld dat ik schetste van de laatste ledenvergadering waarop talrijke complimen ten, bedankjes en felicitaties werden uitgewisseld. Negen had ik er geteld en eigenlijk is dat hartstikke leuk: in de politiek heb ik te veel ver zuurde vergaderingen bijge woond en dan is het heel fijn om het verslag te lezen van zo'n positief getoonzette bij eenkomst. Ik wil toch ingaan op het stuk van de voorzitter. Het viel mij op dat zijn argumen ten vooral emotioneel van aard waren. Mijn pleidooi voor een fusie met organisa ties als SOD en NVBA noemt de voorzitter het in de uitver koop doen van de vereniging. De KVAN, aldus de voorzitter, is de ziel van het beroep en fuseren zou het opgeven van je ziel zijn. Ten bewijze daarvan citeert de voorzitter vervolgens Eric Ketelaar die eens de woorden heeft gesproken: 'zon der beroepsvereniging geen beroep'. Rare redenering eigenlijk. Zouden er zonder de KVAN geen- archivarissen meer be staan? Zouden er zonder de Nederlandse Vereniging van Makelaars geen make laars meer bestaan? Zou het einde van de Vereniging van Contractspelers beteke nen dat het betaald voetbal in ons land ter ziele gaat? Onzin natuurlijk. Het gebruik van termen als het opgeven van je ziel bewijst niet alleen hoe defensief de voorzitter denkt, maar onderstreept tege lijkertijd hoe exclusief hij het ambt van archivaris beschouwt: dat moet angstval lig worden afgeschermd van anders opgeleiden, zoals bedrijfsarchivarissen en registratoren. Dat zie ik toch anders. Door de ontwikkelingen op het gebied van archieven en informatie vervagen de scheidslijnen. Bovendien denk ik dat het heel stimulerend is om lid te zijn van een organisatie waar ook collega's uit aanver wante geledingen toe beho ren. Het ledenverlies, zo blijkt uit zijn reactie, baart voorzitter Noordam niet echt zorgen en hij hoopt dat dat kan worden gekeerd als de KVAN ophoudt met navelstaren en een marktplaats wordt voor het archiefwezen. Maar, zo is mijn stelling, door zo te hameren op je eigen exclusi viteit is de KVAN juist bezig met navelstaren en vervult zij allerminst de rol van markt plaats die ruimte biedt aan standhouders van divers pluimage. Bovendien is een in ledenaantal kleine organi satie als de KVAN op geen enkele wijze in staat om een vuist te maken in de richting van de politiek en de over heid. Toch, zo meldt de voorzitter, is er al veel ten goede gekeerd binnen de vereniging. Want op de vergadering waar mijn rapport werd besproken, kwamen slechts 35 personen af. En, juicht hij, op de laatste ledenvergadering waren er dat liefst 180! Geen wonder natuurlijk, want die 180 kwa men in de eerste plaats af op de studiedagen die toen plaatsvonden. Oh ja, het opnieuw instellen van die studiedagen was een van de voorstellen van mijn in Noordams ogen zo slechte rapport. Documenten W acht DocumentenWacht is een service van restaurantie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie STERKEN Dl CO c I» H ATELIER m DocumentenWacht is de exclusieve partner van Isotron Nederland BV voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. KVANII Door Gerrit Valk gerrit.valk@wxs.nl Tekening: Peter Vlot oktober 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 15