,»oo*«<»SÖr «SS»»"*" Een nieuwe manier van ruilhandel bij Stadsarchief Sittard-Geleen Restauratieatelier 'De Tiendschuur' (O BuroDenBoer powered by bruynzeel Met een capaciteit van 40 ft per verrijdbare wagen, slaat u een vrachtwagen aan informatie op Compactus® Archive compactus® keep it smart F Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 Als het gaat om veilige opslag van een groot volume, vertegenwoordigt de Compactus® Power3 een klasse apart. De verrijdbare wagens kunnen worden uitge voerd tot een lengte van 12 meter, vergelijkbaar met een 40 ft vrachtwagen. Een geraffineerd aandrijfsys teem zorgt voor moeiteloze verplaatsing van een groot gewicht. Compactus® Archive is ontwikkeld door Bruynzeel filing and storage. Compactus® heeft alles in zich om uw archief efficiënt te laten functioneren. Voor echte, lange termijn productiviteitsoplossingen neem con tact op met: Bruynzeel filing and storage info@brfs.nl www.brfs.nl Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl onderdeel van Diamant-Groep Tilburg m i Archiefrestauratie Papierconservering 1 f Charterrestauratie 4"! j Schilderijrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Kunstobjectenrestauratie Vacuümvriesdrogen Behandeling van brand-, roet- en waterschade 24-uurs calamiteitenservice Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg ICA-congres In Heidelberg werd bijvoorbeeld samengewerkt met een autofabriek om een stripboek uit te geven over het werk in het stadsarchief, en werd zelfs een histori sche science-fiction novel gepubliceerd, die overigens ook nog eens de 'alien-award' van een groot science-fictionblad won... In Sittard-Geleen is een zeer sterke cul tuurhistorische infrastructuur aanwezig. Sittard-Geleen is een jonge fusiegemeente (met een zeer oude geschiedenis), in 2001 ontstaan uit de historische stad Sittard, het voormalige mijncentrum c.q. de che- miegemeente Geleen en de landelijke kas- telenrijke gemeente Born (waar echter ook onder andere Ned-Car is gevestigd). Het is vanuit historisch oogpunt een uitermate ingewikkelde en boeiende gemeente. Sittard en Born waren bijvoorbeeld lang Guliks, Geleen een Spaans/Oostenrijkse graafschap, Obbicht en Limbricht (vrije) rijksheerlijkheden. Voor het 'wij-gevoel' heeft dat echter geen consequenties, want mensen voelen zich zeer betrokken bij met name de eigen wijk. Op 100.000 inwoners zijn meer dan 1200 mensen lid van een van de ongeveer twintig histori sche verenigingen en stichtingen. In de kern van deze verenigingen en stichtin gen bevinden zich ongeveer vijftig zeer gemotiveerde vrijwilligers. Deels (zeer) hoog opgeleid, maar deels ook 'selfmade' amateurshistorici, opgeleid door 'learning by doing', onder begeleiding van archiva ris of historicus. Samen zorgen ze voor circa 750 a 1250 pagina's historische infor matie per jaar middels jaarboeken, mono grafieën en periodieken. Daarnaast is een sterke digitale presentie aanwezig. Het begin van de uitzonderlijke infrastructuur ligt een aantal jaren terug. In 1987 begon een groep van dertig men sen, archivarissen én deels niet-historisch geschoolde vrijwilligers, uit Sittard aan een klus om een publicatie voor te berei den in verband met het 750-jarig stadsju- bileum van Sittard in 1993. Het experi ment slaagde prima. Niet één, maar twee publicaties verschenen. De ene, een popu laire luxe uitgegeven stadsgeschiedenis 'stadt Sittardt' van de hand van drs. P. van Luyn (maar met de groep van dertig medewerkers erachter!), verscheen in 5500 exemplaren, de andere, een popu- lair-wetenschappelijke dubbeluitgave in cassette, in 1500 exemplaren. Beide titels waren in enkele weken uitverkocht. In Sittard staat in een op de drie huishou dens een van de werken in de kast. In 1993 kwam dan ook het idee van een van de vrijwilligers, de leraar Th. Oberdorf, om de onderzoeksgroep te laten bestaan in een andere vorm en vooral het woonverleden te gaan bestuderen. Dat bleek een gouden greep. Met name de laatste jaren is een steeds sterkere samenwerking zichtbaar tussen de historische verenigingen/stichtingen en het stadsarchief. Sinds enige tijd is hier bij ook de historische afdeling van muse um Het Domein actief betrokken. In de regio is, gefaciliteerd door en vanuit het stadsarchief, sinds meer dan tien jaar een overleg van historische verenigingen in de regio Meerssen-Echt actief. Dit overleg werkt ook grensoverschrijdend. De ligging van Sittard-Geleen, dat grenst aan België én aan Duitsland, geeft immers proble men op velerlei gebied (zo is een brief van Roosteren (NL) naar Maaseik (B), een afstand van pakweg een kilometer, vijf dagen onderweg!), maar schept ook kan sen, al was het maar op subsidiegebied. De samenwerking op historisch gebied in Sittard-Geleen en de regio gaat ver. Lijkt zelfs verder te gaan dan waar ook, zo blijkt uit reacties uit binnen- en buitenland. De reden ervan is dat in feite een vorm van ruilhandel centraal staat. Bij projecten die worden ondernomen wor den zelden of nooit rekeningen naar elkaar gestuurd. Arbeid wordt geruild tegen kennis, infrastructuur tegen arbeid etc. Met name werd het voordeel van die samenwerking duidelijk bij het DIVA-pro- ject De Woonomgeving. Sittard was een van de achttien pilots. Doordat we met name ruilhandel bedreven (of anders gezegd via wederzijdse dienstverlenings overeenkomsten werkten), kon het pro ject snel (als eerste on line) en innovatief (driedimensionale presentatie van een deel van het oude stadscentrum, content- management, on line improvement) wor den gerealiseerd. Heel belangrijk is het gegeven dat nu het subsidiegeld op is, de andere pilots gaan haperen. Bij ons is dat niet het geval, vanwege het feit dat geld nauwelijks een rol speelt. In de komende jaren hopen we zelfs het project te kun nen uitbouwen door aan de driedimensio nale huizen de mensen te gaan koppelen die er woonden, en zo twee van de basise moties van mensen met elkaar te verbin den: hun woning en hun familie. Dit tast zelfs de 'core business' van het archief niet aan, wat een (terechte) kritiek van sommi gen kan zijn. Een andere ontwikkeling is de verdergaan de samenwerking tussen verenigingen. In 2000 is in de gemeente Sittard een stich ting ontstaan die alle historische vereni gingen en stichtingen faciliteert (adminis tratief, digitaal) in nauwe samenwerking met het stadsarchief. Momenteel wordt gewerkt aan een federatie van alle vereni gingen/stichtingen in de nieuwe gemeen te Sittard-Geleen. Deze zal wederom met het stadsarchief en de historische afdeling van museum Het Domein wederzijdse dienstverleningsovereenkomsten afslui ten. Arbeid, maar ook (bijvoorbeeld digi tale) kennis van verenigingen/stichtingen kan geruild worden tegen kennis en onder andere garantie van permanente bereik baarheid vanuit het stadsarchief/museum. Op deze wijze ontstaat een natuurlijk pro ces in de richting van een regionaal wer kend Historisch Centrum (of misschien liever Historische Werkplaats). De neuzen staan in Sittard-Geleen dezelfde kant op. Dat is een gevolg van de nieuwe manier van ruilhandel. 27 Onze medewerker die verspreid over heel het land wonen en werken, hebben jarenlange ervaring op het vakgebied van documentaire informatievoorziening, en een gedegen vakopleiding (minimaal SOD-2). Ze zijn daardoor direct op iedere plaats binnen de informatievoorziening inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat ondermeer: detachering van dossiervormers inventarisatie inhaaloperaties Invallen tijden ziekte- of vacatureperioden advisering interim-management - consultancy Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel. 01 11 -46 20 24fax. 01 11 -46 35 50 www.burodenboer.nl E-mail: info@bdb.nl V Door Peer Boselie* In het wetenschappelijk programma, onder deel archieven en maatschappij, van het ICA- congres heeft ondergetekende een voor dracht gehouden over het veranderende gezicht van de gemeentearchivarissen en hun archieven. Dit gebeurde samen Peter Blum, stadsarchivaris van Heidelberg. Hoewel er in Duitsland en Nederland 'overall' gezien verschillen zijn (Duitsland lijkt over het algemeen toch wat meer geneigd het klassieke model van archief en archivaris te koesteren), zijn zowel in Heidelberg als in Sittard-Geleen de afgelopen jaren interessan te, deels parallelle ontwikkelingen zichtbaar. In beide steden worden innovatieve experi menten gedaan, waarbij met name de relatie tussen archief en burger wordt verstevigd en de drempel tot cultuurparticipatie wordt ver laagd. Infrastructuur Samenwerking Peer Boselie is directeur van het Stadsarchief Sittard- Geleen. m oktober 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 13