ICA-congres Wenen: voor gezelligheidsdieren envergadertijgers ffapoïxH bj #Yp X déS Arcfr'VtS C? Nfrtse Arcfr/V2S ICA-congres Het ICA-congres in Wenen vond plaats in een congresgebouw gelegen op de noordelijke oever van de Donau, naast de gebouwen van het Internationaal Atoomagentschap. Ongeveer 2200 perso nen hadden zich ingeschreven voor het symposium, dat van 23 tot en met 28 augustus duurde. De president van Oostenrijk opende het congres. Bij de opening en aan het begin van iedere dag was er een inleiding door een zogenaamde keynote-speaker, een notabele Oostenrijker uit de sfeer van politiek, kunst en wetenschap. Langs verschillende invalshoeken, ont leend aan hun eigen werkzaamheden, legden zij een relatie met archieven en met het thema van het congres: Archieven, Geheugen en Kennis. Zo sprak de dramaturg Gerhard Roth over het Hofkammerarchiv, de biochemicus Hans Tuppy over overeenkomsten tussen de bewaar- en herinneringsfunctie van archieven en van het menselijke brein, en de voormalige minister van Financiën Ferdinand Lacina over de tegenstelling tussen homogenisering (Habsburg/ de Europese Unie) en culturele geva rieerdheid. Maar liefst 228 verschillende sessies werden gehouden, variërend van plenai re bijeenkomsten tot workshops en lezin gen. De massaliteit die hierdoor wordt gesuggereerd, viel in de praktijk erg mee. Sessies werden vaak bezocht door twintig a dertig personen, wat het gebeuren erg overzichtelijk maakte. Zoals te verwach ten bij een dergelijke grote hoeveelheid sessies kwam het hele spectrum van het archivistische vakgebied aan bod. Maar hoe maak je een keuze uit een dergelijk overvloedig aanbod? De veelvoud aan onderwerpen vergde een goede selectie van tevoren. Mijn persoonlijke keuze leidde tot het bijwonen van met name de sessies waar ik in verschillende rollen professioneel bij betrokken ben. Er werden verschillende boeiende sessies gehouden door Nederlandse collega's. De KVAN-sessie (Yvonne Bos, Rolf Hagen en Jannie Steenhuis) oogstte veel lof vanwe ge de boeiende en creatieve manier waar op aandacht werd besteed aan ethiek. Ook de sectie van de archivarissenvereni- gingen (SPA) wijdde een sessie aan ethiek. De bijgeluiden in de wandelgangen zijn net zo interessant als de sessies zelf. Zo hoorde je bijvoorbeeld dat het agenderen van ethiek als vakthema niet onomstre den is: de nationale archivaris van een niet onbelangrijk Europees land noemde het als thema ongewenst: als je je houdt aan het normale arbeidsrechtelijke kader, dan zou een ethische code volstrekt over bodig zijn. Hoe nuttig dit soort sessies is, is daarmee direct aangetoond. In een SPA- workshop over solidariteit tussen archie ven vertelde Floor Geraedts, de gemeente archivaris van Leidschendam-Voorburg, boeiend over zijn Bangladesh-project, waarin hij al negen jaar op praktische wijze collega's uit dat land ondersteunt. Archival solidarity is één van de speerpun ten van ICA voor de komende vier jaar. De SPA heeft inmiddels een database met 120 solidariteitsprojecten aangelegd. De overige sessies selecteerde ik ter bevrediging van mijn eigen leergierig heid. Twee sessies over auteursrecht gaven zicht op de soms verschillende wij zen waarop met de beperkingen van het auteursrecht wordt omgegaan. Er is veel angst en weinig creativiteit op dit terrein. Maar ik realiseer me dat je het als jurist bij dit onderwerp iets eenvoudiger hebt. The Genealogical Society of Utah ('De Mormonen') organiseerde enkele interes sante sessies over het digitaliseren van microfilms, waarvan één met de National Archives van Groot-Brittannië (voorheen het Public Records Office). Beide instel lingen zijn giganten op het gebied van microverfilming. De eerste bezit circa 2.300.000 microfilms, en heeft wereld wijd 30.000 vrijwilligers die de informa tie ontsluiten. De tweede maakt 1.000.000 microfilmopnamen per jaar. Bij beide instellingen zie je een geleidelij ke overgang naar digitalisering. In Utah verwacht men over vijf jaar geen micro filmcamera's meer te hebben. In de National Archives voorziet men dat nog niet. Een heel aardige vondst is, dat ze hun 300.000 bezoekers de mogelijkheid bieden om zelf de digitale camera's en boekscanners te gebruiken. In het kader van het samenwerkingscon- venant tussen de ICA en de IASA (International Association of Sound and Audiovisual Archives) werden door de IASA enkele boeiende lezingen gehouden over conservering van video en film. De belangrijkste karakteristieken van de honderd sinds 1956 geproduceerde videoformaten werden begrijpelijk gemaakt. Uitdrukkelijk werd gewaar schuwd tegen dvd: 'goed voor presenta tie, niet geschikt voor preservering'. Het registratiegeld voor dit congres was met 400 euro aan de hoge kant. Voor deelnemers uit minder bevoorrechte lan den beschikt de ICA over een subsidiepot je. Zowel het congres als het 'randgebeu- ren' was voortreffelijk georganiseerd. Tot dat randgebeuren behoorde een traditio nele 'Heurigen', een Bierstube-achtige ambiance, maar dan met jonge wijn en met accordeonmuziek en gezang. Verder was er een ontvangst in het imposante raadhuis van Wenen, waar enthousiast werd gedanst. Op de donderdagavond was er voor het Nederlandse gezelschap - er waren ongeveer veertig Nederlandse collega's in Wenen - een zeer geanimeerde ontvangst bij de tweede man van de Nederlandse ambassade. Buiten zijn archivalische biotoop blijkt de archivaris vooral ook een gezelligheidsdier. Een gedeelte van de congresgangers was één of meerdere dagen voor en na het congres nog betrokken in allerlei verga deractiviteiten. De besturen van de geografische regio's waarin de ICA is inge deeld vergaderden, evenals de besturen van alle secties. En dan waren er ook nog de ledenvergaderingen van de secties. In de ledenvergadering van SPA was voor het eerst ook DIVA present. In de Section on Archival Education werd collega Hans Scheurkogel tot voorzitter benoemd. In de ledenvergadering van de ICA is stem recht voorbehouden aan de nationale archivarissen (A-leden) en de voorzitters van de beroepsverenigingen (B-leden). Het is een soort Verenigde Naties in het klein, compleet met eindeloze besprekingen en het gekissebis over de hoeveelheid officiële talen van de ICA. Dat zijn nu Frans en Engels, maar met name de Spaanstaligen rammelen hard aan de deur. De ICA kan zich echter een grotere meertaligheid niet permitteren. Het was al heel wat dat ter gelegenheid van dit congres bij de plenaire sessies werd getolkt in het Frans, Duits, Engels, Spaans, Arabisch, Chinees en Russisch. De Nederlandse secretaris-gene raal van de ICA, Joan van Albada, gebruikte de zegenrijke werking van het Engels in het luchtverkeer als vergelijking om de meerta ligheiddiscussie in goede banen te leiden. ICA-congres Belangrijker was, dat de jarenlang bedis cussieerde nieuwe constitutie van ICA werd vastgesteld. Het voorzitterschap van ICA en CITRA (de jaarlijkse rondeta felbijeenkomst van de A- en B-leden) wordt voortaan gecombineerd. En bij de inrichting van werkgroepen en commis- sies wordt voortaan meer gestuurd op concrete productie. Net als bij de Olympische Spelen werd het congres afgesloten met verwel koming van de toekomstige locatie. In 2008 zal het ICA-congres in Kuala Lumpur plaatsvinden. De archivarissen- gemeenschap zal dan neerstrijken in een land dat er binnen de toch al snel veran derende wereld eer inlegt extra dynamiek te bezitten. Bangladesh Archives Records Management-programma 24 25 Door Charles Noordam* Eenmaal per vier jaar organiseert de International Council on Archives (ICA) in samenwerking met een archiefinstelling ergens ter wereld het ICA-congres. Dit is de internationale toogdag voor archivaris sen van alle continenten. Vier jaar geleden was het congres in Sevilla, dit jaar vond het plaats in Wenen. Dramaturg Gerhard Roth spreekt over het Hofkamer archief. Foto: Charles Noordam. Ethiek en solidariteit Auteursrecht en digitalisering Vergaderactiviteiten Vrolijke muzikanten. Foto: Charles Noordam. Charles Noordam is directeur van het Haags Gemeentearchief en voorzitter van de KVAN. De begroeting van de ICA-congresgan- gers vond plaats op maandagavond 23 augustus in het Austria Center Vienna. De gasten werden welkom geheten door Hernn Gen-Dir. Hon.-Prof. Dr. Lorenz Mikoletzky, directeur-generaal van het Oostenrijkse Staatsarchiv, en daarmee was de toon gezet. Ouderwetse hoffelijkheid met een muzikale omlijsting van Mozart, Johann StrauB en Franz Schubert. De volgende dag kwam het congres pas goed op gang. Verspreid over tientallen zalen vonden in het congrescentrum pre sentaties, discussiebijeenkomsten en workshops plaats over tal van onderwer pen. Floor Geraedts van het Gemeentearchief Leidschendam-Voorburg hield samen met zijn Zweedse collega's van het Nationaal Archief Borje Justrell en Björn Lindh een workshop 'Experiences from Teaching Records Management to Colleagues in the Developing World'. Geraedts is al sinds 1995 met steun van de Kring van Zuid-Hollandse Archivarissen en het Saamhorigheidsfonds Heemstede actief in Bangladesh met het Bangladesh Archives Records Management-programma, dat beoogt de archiefzorg ter plaatse op een hoger peil te brengen, onder meer door het opleiden van archivarissen die op hun beurt weer anderen opleiden. Een goede administratie (controleerbare overheid) is een van de steunpilaren van de democrati sche rechtsorde. In tweede instantie pro fiteren ook de historici. Werkt Geraedts - niet zonder succes - zo'n zes weken per jaar in Bangladesh, zijn Zweedse collega's besloten om een opleiding voor archivisten uit ontwikkelingslanden te starten in eigen land. Met steun van de overheid werd een gratis records management-trammg opgezet van vier weken voor ongeveer 25 studen ten, te kiezen uit meer dan 200 kandida ten. Selectie vond plaats op grond van opleiding en ervaring. De meeste aanmel dingen kwamen uit Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara. De eis om de Engelse taal machtig te zijn zal daarvan de oorzaak zijn. Ook de Zweden presenteerden hun opleiding als 'records management in service of democracy'. Een eerste lichting studenten heeft de opleiding doorlopen en een tweede staat al in de startblokken. Nadeel van de Zweedse aanpak is de oncontroleerbaarheid van het beoogde resultaat: verbetering van de archiefzorg ter plaatse; hiervoor zou 'nazorg' door infor matieuitwisseling tussen het Zweedse Rijksarchief en de cursist en zijn archief dienst zeer gewenst zijn. Drie studenten uit achtereenvolgens Fiji, Gambia en Papoea Nieuw-Guinea getuigden desalniettemin van het succes van de opleiding. De vertegen woordiger van laatstgenoemd land kreeg bij terugkeer meteen - tijdelijk - een andere baan, wat niet bevorderlijk is voor de conti nuïteit. Hij besloot zijn bijdrage aan de workshop met een duidelijke wens: hope lijk komen onze vroegere overheersers ook met zo'n programma. René Spork, hoofd Sector Externe Dienstverlening, Gemeentearchief Rotterdam archievenblad oktober 2004 oktober 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 12