Landelijke Archievendag: Heerlense archiefmedewerkers in concert! j^£|| virziRefj Kantoor Industrie Verstand van Magista BV Oosteinde 6 9301 LJ Roden www.magista.nl ;:ö®3 specials Tel: 0031 (0) 50 502t Fax 0031 (0) 50 5025505 Postbus 19300 AA Roden maglsta^magiëia nl landelijke archievendag Meedoen aan de Landelijke Archievendag - tevens opening van de Week van de Geschiedenis - betekent voor ons dan ook dat we met aantrekke lijk nieuws de media moeten meekrijgen. Er worden driehoeksborden met posters geplaatst, we stickeren vanaf nu al onze post met het logo van de Landelijke Archievendag en trekken alle registers open om verschillende facetten van de activiteiten van het Stadsarchief onder de aandacht te brengen. Daarbij staat de klant centraal. Die moet ervaren dat het leuk is om met archieven te werken en met geschiedenis bezig te zijn. Al brainstormend hebben we, denk ik, weer een aantrekkelijk progamma kun nen samenstellen. Naast de gebruikelijke openstelling van de studiezaal en rond leidingen door de depots zetten we de hal van het gebouw vol met marktkra men. Daar laten medewerkers van het stadsarchief zien hoe archieven worden herverpakt en gerestaureerd en in de archiefwinkel wordt uitverkoop gehou den. Vrijwilligers laten zien wat zij leuk vinden aan het werken met archieven en in de herhaling zal een deel van de multi mediale en educatieve tentoonstelling 'Een oorlog om nooit te vergeten' worden gepresenteerd (zie voor het september- programma met de activiteiten rondom 'Heerlen 60 jaar bevrijd' www.stadsar- chiefheerlen.nl/info.htm). Natuurlijk wordt er ook stilgestaan bij het thema van de Landelijke Archieven dag. In vitrines zullen tal van Heerlense archiefschatten worden getoond. Dat zijn er nogal wat. Bijvoorbeeld een heili genkalender uit 1423, een fles met de bouwoorkonde van kasteel Terworm, een achttiende-eeuws archiefstuk met de ingepakte schedelfragmenten van een vechtersbaas, oude films en bandjes (die ook afgespeeld zullen worden), de oudste gedrukte kaart van Zuid-Limburg, maar I *5 ook gregoriaanse muziek op boekkaften. Dat laatste bracht ons op het idee om te bekijken wat er verder nog aan muziek stukken in de archieven is te vinden. Een korte speurtocht leverde op dat er fraaie manuscripten van een belangrijke muzikale Heerlense familie aanwezig zijn. In twee mannenkoorarchieven von den we composities van Heerlenaren. De titels van deze liederen hebben altijd iets eigens met Heerlen. Meerdere liederen gaan uiteraard over de mijnbouw, waar bij die van 'D'r Lange Jan' de meest bekende is. Het beroemde negentiende- eeuwse gedicht 'De Berghwerker' van de bekende Heerlense dichter Jan Michiel Dautzenberg blijkt in de jaren dertig van de twintigste eeuw voor bariton en piano getoonzet door muziekschooldirecteur en componist Charles Hennen (elk jaar vindt nog het 'Charles Hennen-concours' plaats in Heerlen). Liederen gaan ook over het Aambos en stoere Heerlense jon gens of de 'Winkbülle' (de carnavaleske naam van de Heerlenaren). Bijzonder is de Coriovallummars (Coriovallum is de naam voor Heerlen in de Romeinse tijd). Die blijkt geschreven door een oud-docu- mentatiemedewerker van het Stads archief! Wat opviel is dat bekende Lim burgse volksliederen als 'Waar in brons groen eikenhout', 'Wij willen Limburg houen' en 'Gegroet, gegroet, mijn Limburg' (of de arran gementen ervan) opgedra gen zijn aan Heerlenaren. Ai die archiefstukken stallen we uit, maar niet alleen dat. In samenwerking met de Muziekschool gaan mede werkers van het Heerlense Stadsarchief meerdere van deze stukken ook ten gehore brengen. Er is een voorlopig programma samengesteld van ongeveer een half uur dat om 11.30 en 14.30 uur gepresenteerd zal worden. Studenten en docenten van de muziekschool nemen drie wat klassiekere werken voor hun rekening. Daarbij zit een mooie negentiende- eeuwse compositie voor viool en piano, 'La dance des Sorcières' door Frederique Hennen, en ook 'De Bergh werker'. Een mannenkwartet van het Stadsarchief oefent momenteel met een docent een viertal zangstukken in die teruggrijpen op aspecten van de Heerlense geschiede nis. Daarbij zit in ieder geval 'D'r Lange Jan' en 'Miene Aombusj'. De mannen zijn het zingen in koren in de omgeving wel gewend, maar het wordt toch een bijzon dere ervaring. Nu maar hopen dat het publiek dat ook vindt! Door Roelof Braad* Open dagen zijn voor het Heerlense Stadsarchief een uitdaging, in het verleden hebben we al met vele open dagen het Stadsarchief op het netvlies van de Heerlenaren proberen te zetten. En dat is wonderwel gelukt. Die publieksdagen gons den altijd van activiteit met bezoek door jong en oud. Konden we bij de eerste open dagen alleen volstaan met 'open depots' nu komt er heel wat meer bij kijken. september 2004 archievenblad I Roelof Braad is stadshistoricus in Heerlen en hoofd redacteur van het Archievenblad.

Archievenblad | 2004 | | pagina 7