DigiCULT: waakhond vooiICT en erfgoed Dig de praktijk de praktijk DigiCULT registreert, bespreekt en analy seert nieuwe ontwikkelingen en trends op het gebied van ICT en erfgoed. Met de regelmaat van de klok brengt DigiCULT publicaties uit over uiteenlopende onderwerpen binnen dit vakgebied. Naast verschillende forums op de website verschijnen er 'Thematic issues', 'Newsletters' en 'Technology Watch Reports'. Deze laatste uitgaven hebben de grootste docu mentaire waarde, omdat ze zeer hand zame informatie en gebruikerservarin gen geven over nieuwe technologieën die binnen de erfgoedsector gebruikt (kunnen) worden. De beschrijvingen van nieuwe technologieën zijn begrij pelijk, en gaan uitgebreid in op de toepasbaar heid in de culturele sector. Om de vaak techni sche verhalen kracht bij te zetten, wordt gebruik gemaakt van verschillende casestudies. Dit jaar verscheen het Technology Watch Report 2: Emerging Technologies for the Cultural and Scientific Heritage Sector. Dit rapport richt zich speciaal op de digitale ontsluiting van erfgoed. De kracht van internet is interactiviteit. Ook in de erfgoedsector wordt steeds meer gebruik gemaakt van technologieën die deze interactivi teit benutten. Instellingen streven er primair naar de zorg voor het erfgoed te verbeteren, en de samenleving besef en begrip voor het erfgoed bij te brengen. Sommige toepassingen kunnen hier enorm aan bijdragen. Technologie blijft echter een instrument om ambities te verwezen lijken, en is geen doel op zich. Erfgoedinstellingen verliezen vaak het over zicht door het grote aanbod en de diversiteit in ICT-applicaties. Functionaliteit moet dan aan den lijve worden ondervonden. Nieuwe techno logieën volgen elkaar snel op, maar het onder scheid is voor een archivaris of conservator vaak FAN VAN moeilijk zichtbaar. Om de kosten een beetje te drukken nemen sommige instellingen hun toe vlucht tot Application Service Providers (ASP's). Een ASP is een organisatie die software en onder steuning on line aanbiedt. De instelling kan deze 'delen' met een andere instellingen, waar door de kosten laag blijven. Het delen van de software is vooral gunstig voor kleinere erfgoed instellingen, zonder groot budget. Drie case-stu dies van ASP-technologie worden besproken in het Technology Watch Report 2. De ontwikke ling van ASP-technologie staat in de kinder schoenen, maar DigiCULT zet uiteen dat het potentieel bij een dergelijke toepassing groot is. Ook VR virtual re«//iy)-technoIogie komt aan de orde. Ondanks het hoge science fiction-gehalte van VR kan door deze technologie het verleden visueel toegankelijk (en aantrekkelijk) worden gemaakt. Zo kan het verleden aan een groot publiek worden gepresenteerd. Een relatief nieu we ontwikkeling als XML krijgt uitgebreid aan dacht in deze publicatie. XML als markeertaal wordt al breed toegepast in de erfgoedsector. EAD (Encoded Archival Despription) is bijvoor beeld gemaakt in XML, als standaard om toe gangen op archieven te coderen voor digitaal gebruik. Internet heeft grenzen doen vervagen. E-mail, prikborden en mailinglists zorgen voor razendsnelle informatie-uitwisseling, binnen één kantoor of tussen mensen op verschillende continenten. Nieuwe communicatietechnieken zorgen voor kennisuitwisseling door mensen over de hele wereld, tegen zeer lage kosten. Peer- to-peer-technologieën maken het mogelijk dat mensen direct kennis en bronnen kunnen delen. Virtual communities zijn inmiddels veel vuldig op het web te vinden. Het volle poten tieel van internet wordt eindelijk benut! Voor archivarissen en historici biedt dit perspectie ven. Een virtuele community voor historici - onderzoekers, instellingen én belangstellenden - behoort nu tot de mogelijkheden. Grenzeloze uitwisseling van kennis is het idealistische doel. De verschillende achtergronden van de deelne mers aan de community brengen diversiteit in benaderingen van thema's. Aan het begin van dit jaar verscheen van DigiCULT het Thematic Issue 5, over 'virtual communities in the heritage sector'. Het hierboven geïntroduceerde Technology Watch Report 2 bespreekt de tech nologieën die hieraan ten grondslag liggen. Aan de hand van voorbeelden passeren verschillende vormen van virtual communities de revue, van chatruimtes en weblogs tot peer-to-peer-netwer ken. Peer-to-peer wordt hier omschreven als equal-to-equal, wat zoveel betekent als dat ieder een op het internet gelijk is, ongeacht maat schappelijke achtergrond, leeftijd of nationali teit. Tegen deze achtergrond is DIVA begonnen met het unieke project het Digitaal Genoot schap van het Verleden. Het Digitaal Genoot schap is een virtuele community die zich richt op <5 de uitwisseling van historische informa tie. Het grote voordeel is dat zowel parti culieren als erfgoedinstellingen kunnen bijdragen aan de discussie over histori sche onderwerpen. Al eerder heeft u hierover in het Archievenblad kunnen lezen. In de eerstvolgende nieuwsbrief van DigiCULT wordt bovendien aan dacht besteed aan dit innovatieve pro ject van DIVA. Het Digitaal Genootschap heeft een project-site, waarop informatie te vinden is over het doel en de achter gronden van het project. DIVA hoopt begin 2005 een bijzonder product neer te zetten, uniek in Europa. DIVA hoopt dan ook op brede aansluiting in het veld. Informatie over het Digitaal Genootschap is ook in het Engels beschikbaar. Zo zijn ondersteunende rap porten in het Engels te vinden op www.digital- past.nl en is de flyer eveneens in het Engels ver schenen. De doelstellingen van peer-to-peer-netwer- ken klinken vreselijk idealistisch. Kennisuitwis seling tussen liefhebbers en professionals uit alle wereldstreken, ongedachte historische bronnen in de toekomst voor iedereen toegankelijk... DigiCULT benadert het onderwerp pragmatisch, noemt vele voorbeelden, analyseert software en schuwt geen kritiek. Een aanrader dus voor medewerkers van erfgoedinstellingen die zich verdiepen in de toekomst. Wilt u verder praten over digitale communi ties, technologische nieuwtjes of interactiviteit op het internet? De website www.digitaalverle- den.nl heeft een forum dat dient als ontmoe tingsplek voor iedereen in de erfgoedsector of daarbuiten, die zich verdiept in deze thema's. Hier vindt u bovendien alle informatie over het project van DIVA Digitaal Genootschap van het Verleden. In Europa is dit project in dergelijke opzet uniek! Gelieerde projecten worden bespro ken door DigiCult. Ook de website van DigiCULT beschikt over brede informatie over virtuele communities en peer-to-peer-netwerken. Alle besproken publicaties van DigiCULT zijn te downloaden via www.digicult.info. Voor informatie over het Digitaal Genootschap van het Verleden kunt u contact opnemen met DIVA, via info@digitaalverleden.nl. 4 12 13 Door Barbara Boender* De wereld van erfgoed is in verandering. Ontwikkelingen op het gebied van technologie en ICT hebben grote invloed op de manier waarop pro fessionals met erfgoed omgaan, maar ook publieks diensten van erfgoedinstellingen ondergaan drasti sche transformaties. DigiCULT (Digital Culture) biedt een technologische wake voor de erfgoedsector. De organisatie is voortgekomen uit onderzoek van de Europese Commissie naar ontwikkelingen binnen de digitale erfgoedsector. DigiCULT beoogt, naar eigen zeggen, een 'Technology Watch Mechanism' te leveren, met steun van experts uit het veld. DigiCULT wordt geprezen door toonaangevende wetenschappelijke instellingen, maar is DigiCULT ook onmisbaar voor archivarissen? Software Interactiviteit Pim Cluistra en Martijn Jas uit Amsterdam richtten zeven jaar geleden de fanclub van hun favoriete zanger, Jacques Herb, op. Naast zijn zangkwaliteiten, waardeert voorzitter Cluistra deze artiest om zijn enthousiasmerende optreden. Hij vindt dat Jacques Herb tot het handjevol artiesten behoort die er o het podium nog een show van maken. Cluistra en Jas mocht® van Herb uit diens plakboeken waardevolle gegevens halen en van zijn zolder stoffige langspeelplaten en singles meene men. Het tweetal besloot enige jaren geleden om een aantal 'collector's items' op de jaarlijkse fanclubavond te veilen. Vee! singles en zelfs het trouwpak dat Jacques Herb op zijn derde huwelijk droeg, gingen grif van de hand. De opbrengst, ruim 4800 gulden, ging naar oorlogsslachtoffers in Kosovo. Digitaal Genootschap De fandubcollectie bevat nu vooral beeldmateriaal, singles en Ip's en alle uit gebrachte cd's. De door Herb gesigneerde single met het beroemde 'Manuela' en op de B-kant het - aldus Cluistra - even mooie nummer 'Ik wil nog even met je praten' (Dureco, 1971) is twee jaar geleden voor een tentoonstelling uitgeleend aan het Groninger Museum. Voor een uitzending van 'RTL Boulevard' zijn Cluistra en Jas geïnterviewd en werden optredens, gecompileerd door de twee fans, van Jacques Herb getoond. De fanclubleden had den geen idee van het bestaan van het Nationaal Popinstituut en hebben nooit aan de mogelijkheid gedacht om hun collec tie bij een archiefbeherende instelling onder te brengen. Wie lid wil worden van de fanclub van Jacques Herb kan zich aanmelden bij pimcluistra@mac.com. (Patricia Böschen) Idealisme? Forum Barbara Boender is communicatiemedewerker van DIVA en redacteur van het Archievenblad. Emerging Technologies for the Cultural and Scientific Heritage Sector Technology Watch Report 2 archievenblad september 2004 september 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 6