MAIS Nieuwe huisvesting voor Historisch Centrum Leeuwarden een krachtig i nstrum eNT van DE REE archiefsystemen Resultaat van daadkrachtvisie en innovatie Li Internet nieuws DE REE O archiefsystemen Conservation for Future Generation Preservation Microverfilming Boekscanning Karmac Microfilm Systems heeft voor u geïnvesteerd in de nieuwste generatie digitale boekscanners met boekenwip, waardoor uw boeken tijdens het scannen niet beschadigen. Wij digitaliseren uw boeken, kranten of registers in zwart/wit, grijswaarden of zelfs in kleur, t/m formaat Al. De bestanden kunnen aangeleverd cd-rom en in verschillende bestandsformaten. Om het e.e.a. te onsluiten verzorgen wij een index volgens uw wensen. Bibliotheken en archieven met een historische en/of culturele collectie verdienen de bijzondere conserveringsmethodiek 'Preservation Microfilming' van Karmac Microfilm Systems. Hiermee worden boek- en krantenpagina's, tekeningen, muziekbladen en andere waardevolle documenten zodanig op microfilm vastgelegd, dat de werken gegarandeerd nog 500 jaar raadpleegbaar zijn. Karmac Microfilm Systems kan u tevens van dienst zijn bij: Document- en tekeningverfilming Dupliceren van alle formaten microfilm Microfilmscanning Opslag van microfilm en documenten Levering van Canon microfilmapparatuur en opbergmiddelen Wilt u een vrijblijvende afspraak maken en/of documentatie ontvangen van onze diensten of producten. Aarzel dan niet, en bel met nummer 0320-286964 of mail naar: verkoop.kms@karmac.nl www.kms.karmac.nl nieuws uit het veld www.beetdengeluid.nl Het Instituut voor Beeld en Geluid omvat het grootste audiovisuele archief van Nederland. De muziekcollectie van Beeld en Geluid beslaat meer dan 680.000 cd's, lp's, 78-toerenplaten, singles en banden. Een bijzondere collectie binnen de muziek collectie is de MOZ-collectie, een collectie van muziekopnamen die zijn gemaakt door de publieke omroepen. Het MOZ- materiaal is veelal niet op plaat of cd uitge bracht, maar was wel ooit geheel of gedeel telijk te horen op de radio. Een aparte col lectie is de collectie achtergrondmuziek, ook wel library music genoemd. Dat is muziek die is gebruikt bij film- of televisie beelden. Geen muziek, maar wel 5000 promotie foto's staan op de website van Het Geheugen van Nederland. Ze zijn afkom stig uit de collectie van het Nationaal Pop Instituut. De foto's geven een mooi tijds beeld van de Nederlandse popmuziek en waren voor de artiesten onder andere belangrijk om een bepaald imago te demonstreren. Op de website van Het Geheugen van Nederland is ook de verzameling straatlie deren te bewonderen van de Koninklijke Bibliotheek en het Meertens Instituut. Deze collectie is in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw ontstaan. In 2002 startte een door het ministerie van OCW gesubsi dieerd samenwerkingsproject om deze col lectie met volks- en straatliederen te digita liseren. De website toont meer dan 7000 liedbladen en brochures met bijna 15.000 liedjes. Er zit een handige zoekoptie bij. In samenwerking met de universiteitsbibli otheken biedt de Koninklijke Bibliotheek een overzicht aan van gratis internetbron nen die van belang zijn voor wetenschap pelijk onderzoek, het zogenaamde DutchESS Dutch Electronic Subject Service). Rubriek 24 van DutchESS is theater- en muziekwetenschap. Voor mu ziekwetenschappers een digitaal eldorado. Via de website van de KB kunt u ook mak kelijk doorklikken naar andere internatio nale muziekwebsites, zoals Classic Net, All Classical Guide, Worldwide Internet Music Resources, The Jazz Web, The Blues Direc tory en de Alliance for Women in Music. www.nfdb.nl De Nederlandse Film Database hoort mis schien niet in dit korte muzikale overzicht thuis. Maar muziek en film zijn onlosma kelijk met elkaar verbonden. Wie kent niet de muziek van 'Soldaat van Oranje' of 'Turks Fruit'? De Nederlandse Film Data base is een initiatief van het Filmmuseum, het Nederlands Film Festival, Holland Film en het Film Fonds en geeft informatie over meer dan 20.000 films, documentaires en tv-drama en de bijbehorende muziek. NVMB is de Nederlandse Vereniging van Muziekbibliotheken, muziekarchieven en muziekdocumentatiecentra. De NVMB stelt zich ten doel de contacten en de samenwerking tussen muziekbiblio theken en hun medewerkers te bevorderen, en de discussie over actuele zaken te bevor deren. De vereniging doet dit door studie dagen en excursies te organiseren en door informatie uit te wisselen. De NVMB richt zich tot alle bibliotheken en andere instel lingen die muziekwerken bewaren, behe ren en/of exploiteren zoals: bibliotheken van conservatoria, openbare bibliotheken, speciale bibliotheken, orkestbibliotheken, archieven en documentatiecentra en bibliotheken van muziekorganisaties. Iedereen die op de hoogte wil blijven van muziekarchieven kan zich via de website aanmelden voor een mailinglist. De NVMB is tevens de Nederlandse afdeling van de International Association of Music Libraries, Archives and Documentation centres (www.LAML.info). (Suggesties, readies, aanvullingen en verbete ringen zijn van harte welkom. U kunt ze sturen naar Eric Hennekam, e-mail: eric@henne- kam.nl of plaatse)! op het Archiefforum waar ook alle bovenstaande links te vinden zijn: www.hennekam.org.) Het Historisch Centrum Leeuwarden (HCL - voorheen Gemeentearchief Leeuwarden) krijgt een nieuw pand dat wordt gebouwd op het terrein waar nu tijdelijk het college van B en W van Leeuwarden is gevestigd, het zogenaam de Bestuurscentrum. De gemeenteraad heeft hiermee ingestemd op 5 juli. Met de vestiging van het Historisch Centrum Leeuwarden aan de Groeneweg is een bedrag gemoeid van 5,6 miljoen euro. De provinciale archiefinspectie hamerde al tien jaar lang op verbetering van de huisvestingssituatie van het Leeuwarder gemeentearchief. Ook nu weer was het de vraag of de plannen in het huidige gemeentelijke bezuinigingsklimaat wel doorgang zouden kunnen vinden. Het was eerder de bedoeling dat HCL nieuw bouw zou plegen achter de huidige pan den aan de Grote Kerkstraat. Sloop en nieuwbouw op de huidige plek bleken echter veel duurder en complexer te zijn dan verwacht. Ook was toekomstige uit breiding op deze plek niet mogelijk. Met de herhuisvesting van het Historisch Centrum aan de Groeneweg voldoet de gemeentelijke archiefbewaarplaats straks weer aan alle wettelijke en functionele eisen. Aan de Groeneweg zal het voorste gedeelte van het huidige Bestuurs centrum Leeuwarden gesloopt worden; het achterste deel - dat grenst aan de Prinsentuin - blijft staan. Voordat het college van B en W in dit gebouw trok, was Omrop Fryslan er gevestigd. Op de nieuwe locatie zit het HCL naast het Fries Letterkundig en Historisch Centrum Tresoar, de Friese onderwijsorganisatie de AFUK en de uitgeverij It Fryske Boek. Een aantal jaren geleden werden met de nu in Tresoar verenigde instellingen nog besprekingen over een mogelijke fusie gevoerd. In 2000 echter koos de gemeen te Leeuwarden voor een zelfstandige koers voor het toenmalige gemeentear chief, dat in 2001 zijn naam veranderde in Historisch Centrum Leeuwarden/ Histoarysk Sintrum Ljouwert. Vanuit de gemeenteraad stemde alleen de SP-fractie tegen de nieuwbouwplan- nen. De noodzaak van nieuwbouw voor het HCL werd in de raad zo breed gedra gen dat in dit bijzondere geval ook afge zien werd van de zogenaamde 'integrale afweging' bij de begrotingsbehandeling in het najaar. Voor meer informatie of een vrijblijvende demonstratie van MAIS-Flexis kunt u contact met ons opnemen Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen 0503112600 ederee@de-ree.nl MAIS-Flexis is een krachtige applicatie waarmee archieven en andere collecties, zoals foto-, geluid- en filmarchieven, effectief beschreven en ontsloten kunnen worden. Flexibiliteit, een gebruiksvriendelijke interface, exports naar onder meer Word en internet, dat is de kracht van MAIS-Flexis! Door onze expertise op het gebied van conversies van bestanden kan de overgang van uw huidige systeem naar MAIS-Flexis eenvoudig, snel en adequaat verlopen. Microfilm Systems www.geheugenvannederland.nl www.kb.nl/dutchess.ned/24/ www.nvmb.nl Eric Hennekam september 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 4