Historische diensten gaan samen steden helpen Oproep voor inzendingen Europese prijs voor cultureel erfgoed Archiefschattenagenda OOOO9OOO0OO Zit er muziek in het archief in Tilburg? L1 Algemene Leden vergadering DIVA Regionaal Historisch Centrum Eindhoven brengt archiefonderzoek in beeld www.datbewarenwe.nl nieuws uit het veld Veel archiefbeherende instellingen zullen inmiddels de Archiefschatten- agenda hebben ontvangen. De agenda laat een breed publiek kennismaken met de mooiste archiefstukken van het land. DIVA heeft het afgelopen voorjaar vele inzendingen ontvangen van enthousias te medewerkers van archieven, waarvoor dank! De agenda wordt door DIVA inge zet als promotieproduct ten behoeve van het gehele archiefveld. De agenda wordt gemaakt zonder winstoogmerk voor DIVA en tegen inkoopprijs aan de instel lingen aangeboden. Dit najaar zal DIVA opnieuw een oproep doen aan alle instel lingen om bijzondere afbeeldingen in te sturen ten behoeve van de Agenda 2006. DIVA hoopt dan weer op uw geestdrift te kunnen rekenen. Historisch waardevolle gebouwen en monumenten zijn niet alleen binnen de bebouwde kom te vinden, maar ook daarbuiten. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ), de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek (ROB) en de Dienst Landelijk Gebied (DLG) hebben daarom hun krachten gebundeld. De drie diensten willen de dertig grote steden helpen hun culturele erfenissen te behouden en beheren, zowel binnen de stadsgrenzen als in het omliggende lan delijk gebied. De drie richten zich op de steden, omdat deze in het kader van het Grote Stedenbeleid tussen 2005 en 2010 in totaal 62 miljoen euro krijgen voor een zogeheten Groenimpuls en een Cultuurimpuls. De steden werken momenteel aan meerjarenplannen waar in ze aangeven hoe ze dit geld willen gaan besteden. De diensten verwachten dat het er in de praktijk op neerkomt dat door bouwacti viteiten en herinrichting de (groene) ruimte in en rond steden flink zal veran deren. De diensten gaan de steden hel pen bij de uitvoering van alle plannen. Ze zullen daartoe onderling geografische informatiebestanden uitwisselen op het gebeid van natuurontwikkeling, archeo logie en cultuurhistorie, en deze ter beschikking stellen van gemeenten. Ook willen ze samen met de gemeenten 'ontwerpateliers' opzetten, waarin ver schillende ruimtelijke plannen worden gemaakt en doorgerekend. De drie ver wachten dat hun respectievelijke experti ses van onmisbare waarde zullen blijken voor de steden. Voor elk van de dertig steden vormen ze een speciaal team om de gemeenten te adviseren. De samenwerking wordt aangegaan voor de periode tot 2010 en zal jaarlijks wor den geëvalueerd. Op 7 oktober vindt de Algemene Ledenvergadering van DIVA plaats. De ALV valt samen met de Leden vergadering van de SOD en het SOD- congres en vindt plaats in het Openluchtmuseum in Arnhem. Na 34 jaar als diocesaan archivaris werkzaam te zijn geweest voor het bisdom 's-Hertogenbosch, is de heer dr. J. Peijnenburg met emeritaat gegaan. Zijn functie is sinds 1 juli jl. overgenomen door drs. E. van Deutekom. Sinds 1980 reikt Europa Nostra, een grote pan-Europese erfgoedfederatie, de Europa Nostra Awards uit. Deze onder scheidingen bestaan, naast een geldbe drag, uit oorkondes en medailles voor voltooide markante restauratieprojecten van Europees belang en eremedailles voor individuele inspanningen op het gebied van bescherming en behoud van cultureel erfgoed. Door publiekelijk waardering te tonen voor opmerkelijke initiatieven en de beste voorbeelden uit de praktijk van zowel individuen als organisaties, hoopt de federatie bij te dragen aan de bescher ming en versterking van cultureel erf goed in Europa en verdere inspanningen op dat gebied te stimuleren. Zes markante erfgoedprestaties zullen worden beloond met zes geldprijzen van ieder 10.000 euro. Daarnaast zijn medail les en oorkondes beschikbaar in de vol gende categorieën: 1.Een opmerkelijk restauratieproject op het gebied van: a) bouwkundig erfgoed; b) culturele landschappen; c) kunstcollecties; d) archeologische sites. 2. Een opvallende studie op het gebied van cultureel erfgoed. 3. Bijzondere inspanningen voor het behoud van cultureel erfgoed door individuen of groepen. De sluitingsdatum voor de inzendingen is 15 september 2004. Zie voor meer informatie: www.euro- panostra.org of neem contact op met de Heritage Awards-coördinator, tel. (070) 302 40 52, e-mail: ao@europanostra.org. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Om in te spelen op nieuwe ontwik kelingen in het werkgebied van het Regionaal Historisch Centrum Eindho ven (RHCE) is in de expositieruimte van het Historisch In formatie Centrum Helmond (HICH) een tentoonstel ling ingericht met als titel 'Archief onderzoek in Beeld'. Het centrale the ma van de in juni geopende ten toonstelling is de Tweede Wereld oorlog. In septem ber is het namelijk zestig jaar geleden dat Helmond en ande re plaatsen uit het werkgebied van het RHCE werden bevrijd. Gekozen is voor een beeldende uitwerking van twee fic tieve vragen, waarmee bezoekers zich zouden kunnen melden bij de studiezaal van een archiefdienst. De eerste vraag luidt: 'Als klein meisje heb ik gezien dat de klokken uit de St.-Lambertuskerk in Helmond werden gehaald door de Duitsers. Wanneer is dit precies gebeurd en waarom?'. De tweede vraag: 'Wanneer en door wie is Helmond bevrijd?'. Nadat de bezoeker een algemene inleiding over de werking van een archiefdienst heeft kunnen be kijken, wordt hij aan de hand mee genomen in zijn zoektocht naar het antwoord op de twee vragen. Het RHCE laat zien welke bronnen er bij een archiefon derzoek gebruikt kunnen worden en hoe ze te bevragen zijn. Het gevonden materiaal uit de literatuur, documentatie mappen, kranten, foto-, film- en affiche collectie, archieven en niet te vergeten van het internet worden geëxposeerd. De zoekwijzer is dus behalve technisch ook onderwerpgericht. Met deze opzet is een manier gevonden om via geleide, in beeld gebrachte, instructie te komen tot eigen onderzoek. De tentoonstelling is bedoeld voor individuele bezoekers, Tilburg is eigenlijk al heel lang een echte muziekstad. Denk maar aan de Muziekinstrumentenfabriek en Muziek uitgeverij van M.J.H. Kessels, die zich al in 1881 in Tilburg vestigde (zie ook elders in dit Archievenblad). Ook had Tilburg van oudsher vele koren en harmonieën. Bijna ieder plein had wel een muziek- kiosk. En vergeet niet al die beroemde zangers en zangeressen die Tilburg heeft voortgebracht! In het kader van de kinderboekenweek (van 6 tot 16 oktober) met als thema muziek, organiseert het Regionaal Archief in Tilburg een speciaal programma voor het basisonderwijs. Voor de leerlingen van groep 7 en 8 wordt een spannende ontdekkingstocht door het archief samengesteld. De leerlingen gaan op zoek naar het Tilburgse muzikale erfgoed en doen ook onderzoek naar hun eigen muzikale verleden. Door middel van foto opdrachten, het beluisteren van muziek (oude 45-toerenplaatjes), het bekijken van filmmateriaal en het (heel voorzich tig, met handschoentjes aan) bekijken van oude documenten maken de leerlin gen kennis met dit muzikale verleden van Tilburg. Een aantal muziekinstrumenten gemaakt in Tilburg en beschikbaar gesteld door het Muziekinstrumentenmuseum zal de werkelijkheid van het verleden voor de leerlingen nog tastbaarder maken. Zie voor meer informatie: http://regionaalarchief.tilburg.nl. scholieren, deelnemers aan cursussen, lezingen of historische rondleidingen of groepen op excursie. Voor de studiezaal medewerker van het RHCE een uitste kend middel bij het uitvoeren van zijn of haar werkzaamheden. Behalve de klassieke opstelling in de ten toonstellingsruimte van het HICH is er gekozen voor een meer eigentijdse manier van exposeren. De tentoonstel ling is namelijk ook digitaal te bekijken op een computer in de studiezaal van het RHCE of het HICH. Binnenkort is de pre sentatie ook te zien op de website van het RHCE: www.rhc-eindhoven.nl. De ten toonstelling is gratis te bezichtigen tot en met vrijdag 1 oktober 2004 tijdens de normale openingstijden van het HICH. Dé website voor leerlingen van het basisonderwijs heeft een nieuwe les: een zoektocht door Stadspaleis Het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Tijdens de digitale speurtocht leren kin deren hoe markiezen en markiezinnen vroeger leefden en woonden. De les wordt afgesloten met een toets. De web site is ontwikkeld in opdracht van de erf goedkoepels om een bijdrage te leveren aan erfgoededucatie voor bovenbouw leerlingen van het basisonderwijs. De website www.datbewarenwe.nl is boven dien genomineerd voor de Innovatieprijs van de Vereniging voor Geschiedenis en Informatica. De VGI reikt jaarlijks de innovatieprijs uit aan de meest vernieu wende ICT-toepassing op historisch gebied. De prijs wordt uitgereikt tijdens de studiemiddag over toegankelijkheid van historische websites, georganiseerd door de VGI. De website www.datbewa- renwe.nl is één van de drie genomineer de websites. De studiedag en prijsuitrei king vinden plaats op vrijdag 24 septem ber in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Voor meer info: www.vgi- online.org. u i t archievenblad September 2004 het veld september 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 3