■m W IB I N N E N 1UITENLANDSE EVENEMENTEN Van de vele wederopbouwpanden in de Tielse binnen stad wordt op deze tentoonstelling een twintigtal in beeld gebracht. Naast bouw tekeningen van deze panden zijn er prentbriefkaarten van voor de oorlog, ruïnefoto's van net na de oorlog en recente opnamen te bewonderen. Het geheel wordt besproken in een uitvoerige Cursussen menten worden prenten uit de muziek collectie tentoongesteld waarop momen ten uit de muziekgeschiedenis in beeld worden gebracht. Batavus, in 1904 begonnen als fietsen winkel in Heeren veen, is uitgegroeid tot een van de markt leiders op fietsgebied in de wereld. Op deze tentoonstelling wordt aan de hand van foto's, filmfrag menten, affiches en ander promotie materiaal de rijke geschiedenis van deze bekende fietsproducent in beeld ge bracht. Daarnaast zijn de mooiste en meest geavanceerde en beroemdste fiet sen, bromfietsen en motoren te zien die Batavus heeft gemaakt. Daaronder zijn de oudste nog bewaard gebleven dames fiets uit 1915, de oudste motorfiets uit 1936, de Batavus Bilonet, de oudste Batavus-vouwfiets uit 1960 en de Batavus-racefiets waarop Leontien van Moorsel in 1991 wereldkampioene op de weg werd. In deze tentoonstelling, georgani seerd door de Stichting Het Begijnhof in samenwerking met het Breda's Museum, wordt aan dacht be steed aan de band tussen het Bredase Begijnhof en de Oran- je-Nassaus. Zowel in het archief van het Begijnhof als in het Stadsarchief zijn ver schillende foto's van bezoeken van de koninklijke familie bewaard gebleven. Aan de hand van deze foto's, publicaties en originele archiefstukken kan een beeld gegeven worden van de tien offi ciële koninklijke bezoeken aan het Begijnhof sinds 1831. De expositie maakt deel uit van de Bredase manifestatie 600 jaar Nassaus ter gelegenheid van de inhuldiging van Engelbrecht I van Nassau als heer van Breda in 1404. De tentoon stelling laat ruim honderd topstuk ken zien uit de muziekcollectie van het Gemeen temuseum Den Haag. De presenta tie omvat muziek instrumenten uit de Europese ge schiedenis, van niet-westerse culturen en uit het elektro nische tijdperk. Deze zijn niet alleen te zien maar ook te beluisteren via een audi- otour. In het midden van de tentoonstel ling staat het in 1973 door Mauricio Kagel bedachte 'Zwei-Mann Orchester'. Een 250-delige installatie, naar het prin cipe van de Nikkelen Nelis. Naast instru- De Archiefschool biedt op verschil lende niveaus een aantal praktijkgerichte en innovatieve cursussen en trainingen aan voor mensen die werkzaam zijn in het archiefwezen en de documentaire informatievoorziening. Het programma bestaat uit de volgende cursussen: Sturing op selectie; Contextonderzoek grondslag voor informatiebeheer; Selectielijst ontwerpen en onderhou den; Selectielijsten implementeren in de organisatie; Werk in uitvoering: werken met selec tielijsten; Opstellen beheersregels; Archiefbewerking. Symposium over not-for-profit-acti- viteiten van de Christelijk-sociale bewe ging in Nederland. Verschillende histori ci belichten voorbeelden uit het verleden van not-for-profit-activiteiten van chris telijke vakorganisaties zoals de CNV en de katholieke boerenbonden en gaan tevens in op de rol die de Volkskrant en de Groene Amsterdammer daarbij gespeeld hebben. Ook wordt stil gestaan bij de actualiteit ï"~iiïïTT"iiiiiiiiiirr*iiii" TiiHF 52Ü agenda en met name de haalbaarheid en wense lijkheid van niet-commerciële dienstver lening in de huidige tijd. Kosten: 50,00 In dit unieke Levende Geschiedenis Weekend voor jong en oud laten ruim vijfhonderd leden van het Landelijk Platform Levende Geschiedenis in het themapark Archeon hun eigen favoriete periode uit de vaderlandse geschiedenis herleven. Van Romeinen tot Vikingen, van middeleeuwers tot de leden van de Prinses Irenebrigade en van napoleonti sche mannen en vrouwen tot piraten. Zij geven een authentiek beeld van het dage lijks leven en laten de geschiedenis op een aanschouwelijke manier tot leven komen. Internationaal congres georgani seerd door de Fryske Akademy en de Universiteit Leiden. Tijdens dit congres staat de vraag centraal in hoeverre de diepgaande verandering die de Orde van St.-Jan en de Duitse Orde in de zestiende eeuw doormaakten, beïnvloed en mede bepaald werden door de protestantse reformatie. Daarbij zal de aandacht voor al uitgaan naar de rol van de ordeleiders, zowel op centraal als op regionaal niveau. Kosten: 90,00 (incl. koffie/thee, excur sies en infomap, excl. diner) Het twintigjarig bestaan van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur wordt gevierd met de eerste Nationale Volkscultuurdag. De dag gaat over de maatschappelijke betekenis van volkscul tuur, als erfgoed en als (volks)kunst. Zes gerenommeerde lezinghouders spreken over volkscultuur in relatie tot immate rieel erfgoed, etniciteit, cultuurtoerisme en volkskunst en community art Informatie en aanmeldingen: Deze gezamenlijke activiteit van het Nationaal Archief en de KVAN zal dit jaar wederom plaatsvinden in Sociëteit de Witte te Den Haag. De Ketelaarlezing wordt dit jaar verzorgd door de Britse his toricus prof. Peter Burke. Tijdens deze eerste Landelijke Ar chievendag kan iedereen op bezoek bij het archief in de buurt. De zeventig archieven nodigen het publiek uit een kijkje te nemen in het collectieve ge heugen van Ne- derland. Op deze dag openen ze de deu ren van hun schatkamers. Deze dag vormt ook de opening van de Week van de Geschiedenis (30 oktober t/m 7 november), waarin tal van instel lingen en organisaties op het gebied van geschiedenis en actualiteit publieksacti viteiten binnen hun eigen locaties orga niseren. Aansluitend op de eerste Landelijke Archievendag zal de Nacht van de Geschiedenis plaatsvinden. Internationale bijeenkomsten Internationaal colloquium georgani seerd door Museumsstiftung Post und Telekommunikation, Arbeitsgruppe D-A- CH en de Kommission 'Geschichte der Kartographie' der DGfK. Kosten: 90,00, studenten 10,00/45,00 Het Nederlands-Duitse Archiefsym posium is dit jaar gewijd aan het thema 'collectieprofielen'. Welke keuzes maakt een archiefdienst bij de verwerving van archieven en collecties van particulieren? Accepteert men alles, wat wordt aangebo den? Is er een acquisitie- of collectieplan? Of gebeurt acquisitie op de bonnefooi? Tijdens het symposium gaan sprekers van Duitse en Nederlandse zijde op ver schillende aspecten van dit thema in, dat in beide landen steeds meer aan belang wint. 49 Ilatui u* Itiju ivlen fI GENU t/m eind oktober Vlaamse Gevels en Italiaans Palazzo: de wederopbouwarchitec tuur in Tiel archievenblad september 2004 catalogus, die gratis verkrijgbaar is. Regionaal Archief Rivierenland, St. Agnietenstraat 28, Tiel. Info: tel. (0544) 612 230 of via www.regionaalarchiefrjyerenland.nl Najaar en winter 2004/2003 t/m 1 oktober Gemeentemuseum Den Haag, Stadhouderslaan 41, Den Haag Info: tel. (070) 338 11 11 of www.gemeentemuseum.nl I t/m 24 oktober 100 jaar Batavus Museum Willem van Haren, Minckelersstraat 11 (De Heerenveense School), Heerenveen Info: tel. (0513) 623 408 of www.willemvanharen.nl en www.batavus.nl Koninklijke bezoeken Begijnhof Locatie: Begijnenzaal, Begijnhof Info: www.begijnhofbreda.nl en www.6ooiaarnassaubreda.nl t/m 3 oktober Muziek voor het oog Twee basgamba's, vervaar digd door Pieter Rom- bouts, Amsterdam, 1708 en 1716, collectie Gemeente museum Den Haag. Locatie: Gebouw de Leeuwenburg van Hogeschool van Amsterdam, Weesperzijde 190, Amsterdam Informatie en aanmelding: www.archiefschool.nl, onderdeel cursussen 16 september Niet voor het gewin Locatie: Vrije Universiteit, Agorazaal 1, Boelelaan 1105, Amsterdam Info: Historisch Documentatiecentrum voor het Nederlands Protestantisme (1800-heden), Projectgroep Christelijk-socia le Beweging, tel. (020) 444 52 75 of e-mail: csb@dienst.vu.nl I 25 en 26 september Vaderlandse Geschiedenis in Actie Locatie: Archeon, Archeonlaan 1, Alphen a/d Rijn Info: tel. (0172) 447 744 of www.archeon.nl en www.lplg.nl 1 30 september t/m 2 oktober Ridderorden en Reformatie. Keuzes, staatsvor ming en het gewicht van de traditie Locatie: Auditorium van het Catharijne Convent, Utrecht Informatie en aanmelding: www.fryske-akademy.nl of bij mw. L. Haanstra, tel. (058) 213 14 14 1 1 oktober Eerste Nationale Volkscultuurdag Nederlands Centrum voor Volkscultuur, tel. (030) 276 02 44, e-mail: ncv@volkscultuur.nl I 14 oktober Tweede Ketelaarlezingen KVAN Algemene Ledenvergadering Informatie en aanmeldingen: tel. (020) 462 77 27 of e-mail: bureau@kvan.nl I 30 oktober Landelijke Archievendag LAN DELIJKE ARCHIEVEN DAG Informatie: www.archievendag.nl en www.anno.nl 30 september t/m 2 oktober, Frankfurt am Main 12. Kartographiehistorisches Colloquium Locatie: Museum für Kommunikation Frankfurt Informatie en aanmelding: dr. Markus Heinz, tel. 00 49 30 266 2725, e-mail: markus.heinz@sbb.spk-berlin.de j 11 en 12 november, Bocholt 13e Nederlands-Duits Archiefsymposium. Collectieprofielen: collectioneren of profileren? Aanmelding en informatie bij het Gelders Archief, tel. (026) 352 16 00; e-mail: info@geldersarchief.nl september 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 24