«te Aanmelding KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Tel. (020) 462 77 27 Tweede Ketelaartezing gewijd aan 'hergebruik' Op 14 oktober aanstaande zal voor de tweede maal de Ketelaar-lezing worden gehouden. Deze lezing is in 2002 ingesteld door het Nationaal Archief bij het afscheid van prof.dr. Eric Ketelaar (algemeen rijksarchivaris van 1989-1997) en wordt georganiseerd in samenwerking met de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. In dit jaarlijks terugkerend evene ment wordt op een bijzondere wijze een relatie gelegd met archieven. Nadat Gerard Rooijakkers vorig jaar op originele wijze aandacht heeft besteed aan de selectiepro blematiek, onder de titel Rituele depots: de droesem van het leven, zal dit jaar de vermaarde Britse cul tuurhistoricus Peter Burke zich buigen over de problematiek van 'hergebruik'. De titel van zijn lezing is: Palimpsests: reflections on the re-use of archives. Een palimpsest is een vel papyrus of perka ment waarvan de originele tekst is gewist en waarop een nieuwe tekst is aangebracht. Dat gebeurde op grote schaal in de Oudheid en vroe ge Middeleeuwen. In 691 werd er zelfs een verbod uitgevaardigd om bijbelteksten of de geschriften van de kerkvaders als palimpsest te gebruiken. De waarde van een palimpsest zit vaak in datgene wat men heeft willen vernietigen. Met UV-licht is de oorspronkelijke tekst vaak weer zichtbaar te maken. Waardevolle teksten uit de Klassieke Oudheid zijn op deze wijze weer bekend geko men. Hoe Burke om zal gaan met palimpsesten en her gebruik is niet te zeggen. Over de precieze inhoud van zijn lezing wil hij nog niet veel kwijt. Alleen dat hij zich bij het kijken naar archieven, en de documenten die ze bevatten, laat inspireren door het werk van de Franse historicus Michel de Certeau. In 2002 heeft Burke al een artikel gewijd aan deze origineel denkende jezuïet en historicus. Tekstanalyse staat centraal in diens werk en dan met name het 'afstropen' van teksten, het geven van een steeds nieuwe betekenis aan wat er staat. Vanuit deze achtergrond kan verwacht worden dat de Ketelaarlezing dit jaar weer borg staat voor verrassende inzichten in het onderwerp archie ven. Een evenement om niet te missen! Peter Burke (1937) studeerde geschiedenis in Oxford, doceerde aan de Universiteit van Sussex en is sinds 1979 verbonden aan de Universiteit van Cambridge (Em manuel college). Sinds 1996 bekleedt hij daar een persoonlijke leer stoel Cultuurgeschiedenis cultural history), de enige leerstoel cultuurgeschiedenis in Engeland. Daarnaast heeft hij gastdocentschappen vervuld aan meer dan honderd universiteiten in alle vijf de continenten. In 1997 ontving hij een eredoc toraat van de universiteit van Lund (1997). Burke is fellow van de Royal Historical Society (1970), fellow van de British Academy (1995) en lid van de Academia Europea. Burke is een veelzijdig publicist. Hij schreef meer dan zestien boeken en 150 artikelen. Werk van hem is vertaald in meer dan dertig talen. Burke begon zijn carrière als historicus van de Renaissance. In zijn boeken The renaissance sense of the past (1969) en Culture and society in Renaissance Italy (1972, herzien en herdrukt in 1974 en 1987) rekent hij af met het traditionele beeld van de Renaissance als een tijd van indivi dualisme en moderniteit. In plaats daarvan wijst hij op continuïteit en middeleeuwse trekken en het op meerdere plaatsen en tijdstippen voorko men van een herleving van de belangstelling voor de Klassieke Oudheid. Evenals veel van zijn generatiegenoten heeft Burke een grote waardering voor de historici uit de Franse Annates-school. Hij heeft een grote rol gespeeld bij het introduceren van de Annales- school in Engeland, onder meer door het uitge ven van de bundels: Economy and Society in early modern Europe: Essays from the Annates (1972; arti kelen uit de jaren 1955-1966) en A new kind of his tory. From the writings of Lucien Febvre (1973). In The French historical revolution (1990) beschrijft hij de geschiedenis van de Annales-school in de jaren 1929-1989. In het spoor van Franse historici als Braudel is hij voorstander van totale geschie denis, geschiedschrijving die verbanden legt tus sen de verschillende velden van het menselijk streven en is hij van mening dat historici en sociologen veel van elkaar te leren hebben. Dat alles bracht hij onder meer in de praktijk in zijn beroemdste boek Popular culture in early modem Europe (1978; in 1990 vertaald als: Volkscultuur in Europa, 1500-1800), waarin hij de volkscultuur, de cultuur beschrijft van de lagere klassen in de periode 1500-1800 in heel Europa. Het is ondoenlijk om in dit kort bestek in te gaan 42 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws op al Burkes publicaties. De laatste jaren is Burke onder andere bezig met geschiedenis van vert alingen, van taal ('in de geschiedenis té belangrijk om aan taalkundigen overgelaten te worden'), van tekstanalyse en van kennis. In Nederland is Burke geen onbekende. Een eerste contact met Nederlandse archieven kreeg hij bij het werk aan Venice and Amsterdam: a study of seventeenth century elites (1974). Voor deze ver gelijkende studie van de cultuur van de elites in deze twee steden raadpleegde hij de archieven in het gemeentearchief van Amsterdam. Burke was de eerste houder van de Karei de Grote leerstoel van de Katholieke Universiteit van Nijmegen (1992-1993) en ook de eerste bezetter van de Vonhoff-leerstoel van de Rijksuniversiteit van Groningen (1998-1999). De colleges die hij in Groningen heeft gegeven zijn gepubliceerd in A social history of knowledge: from Gutenberg to Diderot (2000). Voor archivarissen staat daarin een belangrijke constatering: om de archiefstuk ken goed te kunnen begrijpen, is het nodig de processen van het vestigen, classificeren, contro leren en aan de man brengen van kennis te begrijpen. Dat is de basis van waaruit je bepaalt of je op het materiaal kunt vertrouwen of niet. In 2005 zal Burke drie maanden in Nederland wer ken, in het kader van een fellowship voor geleer den van internationale allure, ingesteld door de Koninklijke Bibliotheek en het NIAS (Netherlands Institute for Advanced Studies). Hij wil zich in die tijd bezighouden met de eerste versie van een boek over de Braziliaanse historicus-socioloog Gilberto Freyre (Burkes vrouw is Braziliaanse) en het vervolg van zijn onderzoek naar vertalingen in het vroeg-moderne Europa. De Ketelaar-lezing zal worden gehouden op don derdag 14 oktober 2004 in sociëteit De Witte te Den Haag. Voor aanmelding zie nevenstaande bon. Zie voor een interview met Peter Burke: R. Aerts, 'Cultuur, kennis en carnaval. Een gesprek met Peter Burke', in: Groniek. Historisch Tijdschrift 144 (april 1999) p. 327-344; Burkes artikel over Michel de Certeau is gepubliceerd in het Zuid- Afrikaanse tijdschrift Theoria (december 2002). Algemene Ledenvergadering KVAN en Ketelaarlezing 2004 in Sociëteit 'De Witte', Den Haag, donderdag 14 oktober 2004 I Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aan melding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadmini stratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Palimpsesten Vermaard historicus Veelzijdig publicist archievenblad september 2004 In Nederland geen onbekende Vvonne Bos-Rops Hp 13.30 uur 15.30 uur Ontvangst leden KVAN met Ketelaarlezing 2004 koffie/thee door prof. Peter Burke: 'Palimpsests: Reflections on the 14.00 uur Re-employment of Records' Algemene ledenvergadering KVAN (alleen toegankelijk voor KVAN-leden) 16.30 uur Borrel Agenda 18.00 uur Einde 1. Opening 2. Notulen Algemene Locatie: Ledenvergadering 12 mei 2004 De Nieuwe of littéraire Sociëteit (Gepubliceerd in Archievenblad De Witte, Plein 24, Den Haag. van juni 2004; jaargang 108 Voor routebeschrijving zie nummer 5) www.societeitdewitte.nl. 3. Mededelingen De algemene ledenvergadering is 4. Bestuurssamenstelling alleen toegankelijk voorleden. Aan het 5. Jaarstukken bijwonen van de Ketelaarlezing zijn 6. Beleid gepensioneerde leden geen kosten verbonden maar i.v.m. het 7. Commissie buitenland beperkte aantal plaatsen is reserveren 8. Bureau KVAN noodzakelijk. Reserveringen worden 9. Voorjaarsactiviteiten verwerkt op volgorde van binnen 10. Archievenblad komst. KVAN-leden hebben voorrang. 11. SNAAI U kunt zich voor de Ketelaarlezing 12. Rondvraag 2004 vóór 7 oktober a.s. aanmelden 13. Sluiting bij Mathilda van Geem, Bureau KVAN, via e-mail bureau@kvan.nl 15.00 uur met vermelding van uw naam en Pauze leden KVAN ontvangst adresgegevens en ofu wel/geen KVAN- toehoorders Ketelaarlezing met lid bent. U kunt ook gebruik maken koffie/thee van onderstaande bon. Hierbij meld ik mij aan voor de Ketelaarlezing 2004 op 14 oktober 2004 Naam- Adres' Tel F-mail- Ik ben wel/geen lid van de KVAN Gaarne opsturen naar: Bureau KVAN, Cruquiusweg 31, 1019 AT Amsterdam september 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 21