Het grootste poparchiefyan Nederland I is voor iedereentoegankelijk NATIONAAL POP INSTITUUT thema Het heeft enige jaren geduurd voordat het grootste poparchief van Nederland toegankelijk werd voor publiek. Al sinds de oprichting van het popinstituut in 1975 (van wat toen nog Stichting Popmuziek Nederland heette) worden albums van Nederlandse bands en popbladen opgeslagen. Maar vanaf 1990 is er pas daadwer- kelijk sprake van het systematisch archiveren van de Nederlandse popmuziek. Het budget was beperkt, maar door giften en legaten kon een indrukwekkende collectie worden opgebouwd. Dankzij verzamelaars (onder anderen George Evers), popjournalisten (onder anderen Peter van Brummelen), samenstellers van discogra fieën (Jos Stikvoort van Popzamelwerk), popor ganisaties (onder andere Stichting Program, Grote Prijs van Nederland), podia (onder andere Paradiso, Melkweg en De Kade) en andere bron nen, groeide de collectie gestaag. Het ging zo hard dat de toenmalige huisvesting aan de Amsterdamse Wibautstraat uit haar voe gen begon te barsten en een groot deel van de collectie op diverse locaties in de stad moest worden ondergebracht. Natuurlijk was alles gecatalogiseerd, maar met een zo versnipperde collectie was het moeilijk publieksvriendelijk te zijn. Na de verhuizing van het popinstituut naar de Prins Hendrikkade in 1997 werd het mogelijk de Mediatheek te openen, met als doel de drem pel voor bezoekers zo laag mogelijk te maken. Een poparchief moet geen stof verzamelen, maar een bron van informatie zijn voor journalisten, studenten, muzikanten en andere muzieklief hebbers. De zeer veelzijdige collectie van de Mediatheek van het popinstituut bestaat uit een aantal grote deelcollecties die samen de kern vormen van de informatievoorziening. Tijdschriften In de Mediatheek staan volledige jaargangen van de belangrijkste muziektijdschriften die sinds 1945 in Nederland zijn verschenen. Vanaf het bevrijdingsnummer van Tuney Tunes tot de meest recente Oor en alles wat daar tussen zit: Muziek Expres, Hitweek, Aloha, Vinyl en Opscene. Daarnaast beschikt de Mediatheek over specifie ke genrebladen (zoals iO Pages, Aardschok en New Folk Sounds), muzikantenbladen Music Maker, Slagwerkkranten een grote collectie buitenland se muziektijdschriften BillboardRiftaf, New Musical Express, Q en The Wire). Complete jaar gangen belanden uiteindelijk ingebonden in de boekenkast, zodat ze niet alleen heel blijven maar ook makkelijk te raadplegen zijn. Artikelen uit dag- en weekbladen Er is veel vraag naar artikelen over allerhande onderwerpen in de popmuziek. Om aan die vraag te kunnen voldoen is het knipselarchief van de Mediatheek OCR gescand zodat op elk woord uit een artikel kan worden gezocht. Inmiddels bestaat de snel groeiende collectie uit ruim 100.000 artikelen uit dag- en weekbladen van eind jaren zestig tot nu. Op de computers in de Mediatheek is natuurlijk ook de digitale Encyclopedie van de Nederlandse Popmuziek te raadplegen, waarin de biografieën en discogra fieën van ruim vijftienhonderd Nederlandse acts kunnen worden geraadpleegd. Boeken In de boekenkasten staat een uitgebreide popbibliotheek. Die varieert van naslag werken en encyclopedieën (zowel alge meen als per muziekgenre) tot adressen- gidsen, discografieën, biografieën, boe- ken over de muziekindustrie, muziekstij len, platenhoezen, muziekinstrumenten, popjournalistiek, vrouwen in de popmu ziek en Nederlandse liedteksten. Veel stu denten uit verschillende disciplines heb ben al hun weg naar de Mediatheek weten te vinden en daar hun scripties en onderzoeken achtergelaten, die op hun beurt weer worden geraadpleegd door een nieuwe generatie studenten. Foto's De fotocollectie bestaat uit ruim 10.000 stuks. Naast de gebruikelijke promotie foto's omvat de collectie ook veel con certfoto's en foto's die in opdracht van het - door het NPI uitgegeven - blad Fret zijn gemaakt. Ook bevat de collectie veel foto's die door artiesten zelf zijn gemaakt tijdens bijvoorbeeld internationale tours. In het kader van het project Het Geheugen van Nederland van de Koninklijke Bibliotheek zijn de rechten vrije publiciteitsfoto's gedigitaliseerd. In navolging daarvan is ook het overige deel van de fotocollectie gedigitaliseerd. Hierdoor kunnen de originelen ontzien worden. Bijzondere deelcollecties Bepaalde delen van de collectie zijn alleen op afspraak in te zien. Deels door ruimtegebrek in de Mediatheek en deels vanwege de bijzondere aard van het materiaal. Zo zijn de ruim 25.000 demo's, cd's, lp's en singles in een ander deel van het pand opgeslagen. Een recente demo beluisteren bijvoorbeeld, kan alleen op afspraak zodat de medewerkers van de Mediatheek het gevraagde materiaal kun nen klaarleggen. Ook enigszins afgeschermd zijn bijzon dere verzamelingen, zoals de privé-col- lectie van wijlen Jim van Alphen waarin een goed beeld gegeven wordt van de Nederlandse popjournalistiek in de jaren zeventig in het algemeen en die van pop journalist Van Alphen in het bijzonder. Of de collectie van popjournalisten Barneveld/Stoffer die in de jaren zestig, zeventig en tachtig een grote verzame ling popbladen bijeen hebben gebracht, zowel nationaal als internationaal. Dankzij Oscar Smit (Vinyl, VPRO) bezit het popinstituut dozen vol eigenbeheer- cassettes uit de productieve home-tape- scene van begin jaren tachtig. Bijzonder is ook de fanmail van grote Nederlandse bands als Doe Maar en 2 Unlimited. Vanwege het unieke karakter zijn ze niet zomaar in te zien, maar voor een onder zoek of scriptie zijn deze collecties op afspraak beschikbaar. Het is niet mogelijk om te lenen, maar de goede faciliteiten maken de Mediatheek uitermate geschikt als studie- en werkplek. Er zijn luister- en kopieerfa ciliteiten en ruime werkplekken voorzien van computers en een grote leestafel. Dit alles met de collectie binnen handbereik. Kortom, de Mediatheek van het NPI heeft zowel de onderzoeker, de journalist als de gewone muziekliefhebber veel te bieden. 36 37 Door Walter de Korver* Aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, vlakbij het Centraal Station, huist sinds 1997 het Nationaal Pop Instituut (NPI). Op de begane grond bevindt zich de Mediatheek: een publieksruimte met een kast vol recente muziektijdschriften, ingebonden popbladen, naslagwerken, biografieën, duizenden geluidsdra gers, een werkruimte en luisterfaciliteiten. De collectie Het Nationaal Pop Instituut Het Nationaal Pop Instituut is een orga nisatie die zich inzet voor de ontwikke ling en kwaliteit van de Nederlandse popmuziek en popmuziekcultuur. Muzikanten kunnen er voor allerhande praktische vragen terecht, zoals voor beeldcontracten, adreslijsten van podia, platenmaatschappijen en in entertainment gespecialiseerde advoca ten. Ook informatie over het uitbrengen van cd's in eigen beheer, optreden in het buitenland, belastingen en andere muzikantenvraagstukken is beschik baar, veelal in handige brochures. Een andere belangrijke functie van het NPI is de uitvoering van verschillende sub sidieregelingen waarmee via een groot aantal podia en festivals de Nederlandse popmuzikant wordt gesteund. Het tijdschrift FRET - dat uitsluitend over Nederlandse popmuziek schrijft - is inmiddels niet meer weg te denken uit de vaderlandse muziekwereld. Behalve de vele interviews en achter grondartikelen zijn ook de Demorubriek en de drie keer per jaar bijgeleverde Demontage-cd een belangrijke stimu lans voor beginnend talent. Daarnaast verzorgt het NPI verschillen de projecten. Zo worden er elk jaar ver schillende verzamel-cd's uitgebracht met gevestigde namen die gericht zijn op buitenlandse media (en daardoor niet in platenwinkel de te koop zijn) en verzamel-cd's met nieuw talent die wel verkrijgbaar zijn. Ook publiceert het NPI regelmatig boeken over de geschie denis van de Nederpop. De openingstijden van de Mediatheek van het NPI zijn maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Adres: Prins Hendrikkade 142 te Amsterdam Telefoon: (020) 428 42 88 e-mail: mediatheek@npi.nl internet: www.popinstituut.nl De Mediatheek als werkplek Walter de Kover is hoofd Mediatheek van het Nationaal Pop Instituut. Popinstituut zoekt popfoto's De fotocollectie van het NPI is met ruim 10.000 stuks indrukwekkend, maar compleet is deze natuurlijk nooit. Vandaar dat het popinstituut blijft zoe ken naar popfoto's uit heden en verle den. Promotiefoto's, portret- en livefo tografie, maar ook backstage- en tour foto's gemaakt door bandleden en aan hang zelf, het is allemaal interessant. Wie popfoto's wil afstaan aan het Popinstituut, kan contact opnemen met één van de medewerkers van de mediatheek, tel. (020) 428 42 88 of e-mail: mediatheek@npi.nl. archievenblad september 2004 september 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 18