DE REE 0 archiefsystemen Landelijke Archievendag: Gemeentearchief Rotterdam Van Bilsen Consultancy Resultaten van daadkrachtvisie en innovatie Open Dag bij het Restauratie-Atelier Helmond bv Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar op: 06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl KRACHTIGE INSTRUMENTEN VOOR ARCHIEFDIENSTEN DE REE O archiefsystemen landelijke archievenda Geachte meneer, Voor een opdracht voor het vak Stad en Cultuur moeten tweedejaars studenten Cul turele en Maatschappelijke Vorming van de Hogeschool Rotterdam een nieuwe stads wandeling programmeren. Die wandeling moet plaatsvinden in een van de oudere stadswijken van Rotterdam. Ze moeten van de bebouwde omgeving (woningen, fabrie ken, bruggen, straten en stadsmeubilair) informatie verzamelen. Het is onder meer de bedoeling dat ze de gemeentelijke monumen tenlijst raadplegen. Sprekende over alle onderzoeksmogelijkheden die de studenten hebben, noemde ik ook het gemeentearchief en niemand van hen wist van het bestaan. Daarom leek het me een goed idee om een bezoekje te brengen... De studenten naar wie in boven staande e-mail wordt verwezen zijn natuurlijk van harte welkom, maar hoe het kan dat ze ondanks vele pr-activitei- ten het gemeentearchief in Rotterdam niet kennen, is een raadsel. Of niet natuurlijk: wellicht lezen zij folders van of artikelen over het gemeentearchief zoals anderen artikelen lezen over hand bal, namelijk helemaal niet. Een kwestie van belangstelling. Het feit dat andere studenten van de Hogeschool Rotterdam wel over de vloer zijn geweest zegt niets. Aan naamsbekendheid moet je blijven werken. De Open Dag die zaterdag 30 oktober bij het gemeentearchief wordt gehouden in het kader van de Landelijke Archievendag en als aftrap van de Week van de Geschiedenis komt daarom als geroepen! De combinatie van landelijke, regionale en lokale publiciteit helpt bij de vergroting van het publieksbereik. Het programma van de Open Dag staat op het moment van schrijven van dit artikel nog niet helemaal vast. Uiteraard verto nen we archiefschatten (het thema van deze dag) en films, verzorgen we rondlei dingen, onder andere op het restauratie atelier, is er een koopjes- en informatie markt en worden bezoekers in staat gesteld hun oude prenten, tekeningen, boeken, foto's en wellicht ook audiovisu eel materiaal door archiefmedewerkers te laten beoordelen. Redenen genoeg om naar het gemeentearchief te komen. Gezien de activiteiten van het archief in de regio Rotterdam ligt het voor de hand om ook aandacht te besteden aan archie ven en verzamelingen van omliggende gemeenten. De vorige Open Dag, inmiddels alweer twee jaar geleden, trok zo'n dui zend bezoekers, in leeftijd voornamelijk veertigplus. Er zaten bekende vaste bezoekers bij, maar ook heel veel nieuwe gezichten. Het bezoekersaantal is niet helemaal onbelangrijk. Gezien de kosten die gemaakt worden en de flinke inspan ning die de medewerkers van het gemeentearchief moeten verrichten voor het organiseren van de Open Dag, is het zinvol om een minimumgrens te stellen aan het aantal bezoekers. Vorige keer hebben we die gesteld op 750. Bij minder bezoekers zou de Open Dag geen vervolg krijgen. Belangrijker nog is de publiciteit die een Open Dag genereert. Daarbij kun je zelf nog sturen op doelgroepen. Vorige keer is de publiciteit naast de traditionele groepen (geschiedkundige en genealogi sche verenigingen) ook gericht op jonge ren uit het universitair, hoger en voortge zet onderwijs, onder meer door middel van een advertentie in een blad voor deze doelgroep en mailings. Jongeren waren er wel op de Open Dag, maar niet in meerderheid. Ach, misschien moeten archieven het toch vooral hebben van de 'jongeren van toen'. Zo kreeg ik onlangs een uitnodiging van het Centrum van Beeldende Kunsten om mee te denken over manifestaties rond de 35-jarige her denking van het Kralingse Popfestival. Eén van de beoogde doelgroepen betreft de toenmalige bezoekers, 'waarvan de leeftijd tussen de 50 en de 65 ligt'. De lokale publiciteit (kranten, tv, radio) bij de vorige Open Dag was overigens uit stekend en ook nu zijn de vooruitzich ten, met een hele pagina in het Rotterdams Dagblad, veelbelovend. In een paginagroot artikel zal aandacht worden besteed aan Rotterdamse archiefschatten Ook wordt een beroep gedaan op het gevoel, met verhalen over het bombarde ment in 1940. Zelf ben ik benieuwd of landelijke publiciteit straks leidt tot meer en/of andere bezoekers. Voor de Lande lijke Archievendag wordt er in elk geval gewerkt aan een bijzonder ope ningsprogramma in Apeldoorn, de woonplaats van de staatssecretaris voor Cultuur, mw. M. van der Laan. Zij heeft haar medewerking toe gezegd. Ook in Rotterdam gaan we op zoek naar een prominente stadge noot als aandachttrekker voor de Open Dag. 13 Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel.+31(0)492-5539 90 Fax:+31 (0)492-55 24 42 E-mail: info5Jrestauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Voor meer informatie of een vrijblijvende demonstratie van onze producten kunt u contact met ons opnemen Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen 050311 2600 ederee@de-ree.nl Onze website www.archieven.nl ontsluit archieven voor een breed publiek. Van inventarissen tot fotocollecties en doop-, trouw- en begraafboeken. De zoekfuncties van www.archieven.nl worden geïn tegreerd in uw eigen website. MAIS-Flexis is een beheerssysteem om archieven en collecties te beschrijven en toegankelijk te maken. Conversie van digitale bestanden (met name Word-files) en digitali sering van getypte toegangen door middel van scannen en OCR. Door René Spork* '""""■(MWlvMiMi.n,. Jongeren van toen René Spork is hoofd Sector Externe Dienstverlening, Gemeentearchief Rotterdam. augustus 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 6