KBenP event - 'mensen en kansen' IDA up-to-date Het Utrechts Archief presenteert beeldbank spoorwegen Subsidies vuur behoud Limburgs filmerfgoed Archieven en minderheden Nieuw Land Erfgoedcentrum krijgt extra geld voor wetenschappelijk onderzoek Laatste kans voor Kennis NaBij nieuws uit het veld nieuws uit het veld Haags Gemeentearchief verwerft dagboeken mr.dr. j.J. Boasson IDA, het Integraal Digitaal Archie venoverzicht dat wordt beheerd door DIVA, is weer helemaal bijgewerkt. Dit overzicht stelt onderzoekers en andere belangstellenden in staat op overzichte lijke wijze archiefinstellingen te vinden. Door middel van drie verschillende noe mers kan gezocht worden naar alle ar- chiefbeherende instellingen in Neder land. Controleer goed of uw instelling (juist) staat vermeld. Opmerkingen en aanvullingen kunt u richten aan diva@divakoepel.nl. Voor de liefhebber van de geschiede nis van de spoorwegen in Nederland heeft Het Utrechts Archief onlangs de beeldbank spoorwegen op zijn site gezet (www.hetutrechtsarchief.nl). Deze beeld bank bevat circa 10.000 oude foto's en prentbriefkaarten uit de collectie van de Nederlandse Spoorwegen. Het gaat voor namelijk om afbeeldingen uit de periode 1945-1980 van stations, rollend mate rieel, spoorbruggen, emplacementen, spoorwegge werkplaatsen, personeel, bovenbouw, seinhuizen etc. in heel Nederland. De afbeeldingen zijn voorzien van uitgebrei de beschrijvingen. De fotocollectie werd in 2000 door de NS overgedragen aan Het Utrechts Archief. De overdracht bestond niet alleen uit foto's, maar ook uit 1600 meter archieven en personeels registers van de NS en voorgangers, een uitgebreide bibliotheek en 30.000 teke ningen. 10 I Het Limburgs Museum in Venlo heeft eind juni een speciaal geklimati- seerd filmdepot in gebruik genomen. Hierin zullen films die nu nog verspreid worden bewaard in gemeentearchieven worden opgeslagen en definitief veiligge steld. Honderd uur film, 250 uur video en dertig uur geluidsmateriaal uit deze 'Audiovisuele kerncollectie Limburg' zal toegankelijk worden gemaakt. De films worden gereinigd, gerepareerd, geconser veerd op negatieffilms en gescand naar digitale video. Ook de analoge videoban den en het geluidsmateriaal worden gedi gitaliseerd. Dit conserveringsproject is DIVA zet zich sinds een aantal jaren in om kennisuitwisseling op het gebied van erfgoed van minderheden te bevor deren. In dit kader onderzocht DIVA in 2001 middels een enquête hoe het gesteld was met het minderhedenbeleid van de Nederlandse archiefinstellingen. Uit de resultaten van de vragenlijst kwam toen naar voren dat slechts zestien pro cent van de respondenten beleid had ontwikkeld op het gebied van erfgoed van migranten. Begin dit jaar verstuurde DIVA opnieuw een enquête. Zeventig instellingen stuurden een reactie terug. Hieruit viel een gestage toename van mede mogelijk dankzij subsidies van de Mondriaan Stichting, de provincie Limburg en het Prins Bernhard Cultuurfonds Limburg, naast eigen investeringen van de gemeentearchieven en het Limburgs Museum. Het gaat om opnames uit de periode 1920-1995 die uniek zijn in regionaal en nationaal per spectief. Stadsbeelden en gebeurtenissen in Venlo, Weert, Maastricht, Heerlen, Roermond en Sittard-Geleen, maar ook reportages en documentaires over het Limburgse platteland. Naar verwachting wordt het conserveringsproject medio 2005 afgesloten. activiteiten waar te nemen. Inmiddels voert 26 procent van de instellingen een actief verwervingsbeleid van archieven van minderheden. Ook het percentage instellingen dat zich bij het publieksbe- leid ook richt op migranten is in drie jaar gegroeid van negen naar zeventien pro cent. Bovendien ontwikkelde 32 procent van de respondenten inmiddels ook acti viteiten op het gebeid van cultureel erf goed voor migranten. Deze resultaten zijn bemoedigend en bieden een stimu lans voor de toekomst. Een analyse van de enquête is te lezen op www.divakoe- pel.nl. Het negen de KBenP event, dat op 16 juni plaatsvond met als motto 'men sen en kansen', was met ruim 600 bezoekers druk bezocht. In workshops, lezingen en be drijfspresenta ties stond docu ment management centraal in al zijn facetten: workflow, digitale handteke ning, records management, kennisma nagement, information retrieval en zo meer. Bij de start van het event was er een miniconfe rentie gericht op de KBenP Academie. Aan tien ronde ta fels werd ge animeerd van gedachten ge wisseld over opleidingsbe hoeften, vraaggestuurd leren en compe- tentiemanagement. Alumni van de KBenP Academie traden op als moderato ren. archievenblad augustus 2004 De provincie Flevoland heeft on langs 160.000 euro beschikbaar gesteld voor vier aio-plaatsen binnen het in februari 2005 te openen Nieuw Land Erfgoedcentrum. Hiermee krijgt het cen trum een wetenschappelijke plus-functie en kunnen afgestudeerden van hoge scholen en universiteiten promotieon derzoek verrichten naar thema's die samenhangen met het Zuiderzeeproject, de opbouw en de inrichting van Flevoland. Dit is een bijzondere stimu lans voor het wetenschappelijk onder zoek in Flevoland. De zogenoemde 'wetenschappelijke plus functie' van Nieuw Land Erfgoedcentrum houdt in dat bovenop het reguliere onderzoek (naar collecties, voor exposi ties e.d.) een 'bovenbouw' wordt gereali seerd. Hierdoor kunnen onderzoekers in nauwe samenwerking met universiteiten, hogescholen en andere onderzoeksinsti tuten wetenschappelijke onderzoekspro jecten uitvoeren. De resultaten van het te verrichten onderzoek op het gebied van historie en archeologie worden concreet ingezet ter versterking van Nieuw Land als nationaal kenniscentrum op het gebied van land aanwinning en landinrichting. De uit komsten zullen worden gebruikt voor het ontwikkelen van publieksvriendelij ke producten zoals toeristische routes, lesbrieven voor het onderwijs, tentoon stellingen etc. Daarnaast maakt de wetenschappelijke plus-functie het mogelijk de (bestaande) relaties en net werken van Nieuw Land Erfgoedcentrum met de academische wereld te versterken, te verbreden en van een blijvende struc tuur te voorzien. Nieuw Land Erfgoedcentrum is een fusie van vier Flevolandse erfgoedinstellingen waarin ook de archieven van vier Flevolandse gemeenten en het water schap zijn opgenomen. Het na- en bijscholingsprogram ma Kennis NaBij van de Archief- school nadert zijn voltooiing. In het najaar van 2004 zullen de laatste modulen verzorgd worden. Deze zijn uitsluitend toegankelijk voor archi varissen die in het bezit zijn van het certificaat van de basismodule Archief. De Archiefschool sluit het program ma Kennis NaBij definitief af met de modulen 'Analysemethoden voor de archiefvorming' en 'Waardering selectie: acquisitie'. Beide modulen zijn praktijkgericht en vragen een actieve bijdrage van de cursisten. Voor nadere informatie over de inhoud van deze modulen, de cur susdata en inschrijvingsmogelijkhe den, zie www.archiefschool.nl. Het Haags Gemeentearchief heeft de 31 dagboeken van de vroegere gemeente secretaris en filosoof mr.dr. johan Jozef Boasson (1882-1967) ten geschenke gekregen. Boasson heeft vanaf 1919 tot aan zijn ziekbed voor zijn overlijden 45 jaar lang bijna dagelijks minutieus aante keningen gemaakt van zijn wijsgerige overpeinzingen, van kleine en grote bele venissen in zijn leven en dat van anderen en van ingrijpende gebeurtenissen in binnen- en buitenland. Boasson werd op 2 augustus 1882 te Middelburg geboren. Na het gymnasium in zijn geboorteplaats te hebben bezocht, studeerde hij rechts- en staatsweten- imp i 2 l,2 t/i*~ 1 a//m Xi /In 4. "L m Si fit. M+JtfiZZ. hta+r *4 fi* /i schappen en promoveerde hij aan de universiteit te Leiden. Hij bekleedde diverse ambtelijke functies bij departe menten in Den Haag, totdat hij in 1916 werd aangesteld als chef van de afdeling Sociale Zaken van de gemeentesecretarie van Den Haag. In 1934 werd hij benoemd tot gemeentesecretaris van Den Haag. Op grond van de Verordening nr. 180/1940 van de Rijkscommissaris over het bezette Nederlandse gebied werd de joodse Boasson met ingang van 21 november 1940 uit zijn functie onthe ven. Drie maanden later werd hij evenals de andere joodse ambtenaren definitief ontslagen. Omdat Boasson gehuwd was met een niet- joodse vrouw heeft hij de oorlog kunnen overleven. Uit het dagboek en de bij de dagboeken gevoegde brie ven blijkt dat vele familiele den en vrienden in de Tweede Wereldoorlog zijn vermoord. Direct na de bevrijding werd Boasson opnieuw tot gemeentese- cretaris van Den Haag benoemd. Tot het bereiken van zijn pensioengerechtigde leeftijd in 1947 bleef hij deze functie uit oefenen. Boasson had grote belangstelling voor wijsgerige vragen en literatuur. Hij was een trouwe bezoeker van filosofische bij eenkomsten en was secretaris van de Vereniging voor de wijsbegeerte des rechts. Aan het begin van de jaren dertig doceerde hij aan de Leidse rechtenfacul teit het vak rechtsfilosofie. Volgens aan tekeningen in zijn dagboek ging een hoogleraarschap aan hem voorbij van wege een tekort aan didactische kwali teiten. Boasson schreef ook zelf vele filo sofische studies, zoals De bestemming van de mens (1949) en De rechtsidee en de vrij heidsidee bij Spinoza (1949). Het handschrift van de geleerde Haagse gemeentesecretaris is vaak lastig leesbaar en het lezen van de dagboeken vraagt dus om enig doorzettingsvermogen. Als beloning krijgt een onderzoeker echter een indrukwekkende hoeveelheid histo rische informatie tot zijn beschikking. augustus 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 5