Anno: Walvisprijs uitgereikt in Streekarchief Hollands Midden Bewaring van microfilms Het archief van Bommen Berend nieuwe naam voor stichting Actueel Verleden Delftse collecties veiliger door calamiteitenpreventie Fusievoorstel streekarchieven Krimpenerwaard en Hollands Midden nieuws uit het veld nieuws uit het veld www.digitaalverleden.nl NIEUWS u i t h e t veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Bewaring van microfilms - vooral eerstegeneratiefilms, de zogenaamde moederfilms - vereist een goede en veili ge opslag. Conserveringsdeskundigen van de Koninklijke Bibliotheek, Teylers Museum, het Nationaal Archief en ande re archieven hebben samen aanbevelin gen opgesteld voor professionele opslag van (moeder)microfilms. Specifieke be waaromstandigheden, zoals een lage temperatuur en een lage relatieve lucht vochtigheid (RV) spelen een belangrijke rol in deze aanbevelingen. Ook aan het veiligheidsaspect is aandacht besteed. De aanbevelingen zijn te downloaden via www.kb.nl/coop/metamorfoze/publica- ties/richtlijnen/opslag.html. De Munsterse bisschop Christoph Bernhard vrijheer van Galen (1606-1678), in Noord- en Oost-Nederland beter bekend als Bommen Berend, was prins-bisschop van Munster van 1650 tot zijn dood. Van huis uit was hij krijgshaftig, zijn hoge gees telijke ambt deed daaraan geen afbreuk. Hij was twee jaar na de Westfaalse vrede, die bij ons de Vrede van Munster heet, in die stad bisschop geworden. Het zat hem meteen niet lekker, dat de Ommelanden van Groningen, die tot 1559 deel van zijn bisdom waren geweest, nu bij geen enkel bisdom meer hoorden, want afgezien van enkele rooms-katholieken in Klooster buren, waren de Ommelanden van Groningen gereformeerd geworden en de gereformeerden kenden nu eenmaal geen bischoppelijke organisatie. Toen dan ook in 1672 zich een prachtige gelegenheid voordeed om samen met zijn metropoli- taan, de aartsbisschop van Keulen, en de koningen van Frankrijk en Engeland de Republiek der Zeven Verenigde Nederlan den te veroveren, greep hij die met beide handen aan. Binnen de kortste keren liep hij geheel Overijssel en Drenthe onder de voet - met uitzondering van Blokzijl - kocht zijn kruit en zijn bommen in Am sterdam en belegerde de stad Groningen. Want daarachter lagen de door hem begeerde Ommelanden, die hem immers rechtmatig toekwamen. Zijn aanhoudend bombardement op de stad leverde hem zijn bijnaam op, maar op 17 augustus 1672 (oude stijl) gaf hij het beleg van Groningen op en trok zich terug. Nog elk jaar viert Groningen zijn ontzet op 28 augustus (nieuwe stijl, sinds 1700/1701). Tot 1674 hield hij in Overijssel de macht in handen en was bijvoorbeeld het stads bestuur van Zwolle in handen van rooms- katholieke bestuurders als Reinier Knoppert en Herman Franciscus Kock- man. De broer van Bommen Berend, Heinrich von Galen, verwierf in 1653 het huis Assen in Westfalen. Tot 1 september 2002 werd dit huis bewoond door een lid van het inmiddels grafelijke geslacht Von Galen, met dezelfde voornamen als Bommen Berend. Nadat deze overleden was, kwam in het huis Assen een inter naat. Het huisarchief werd op 1 decem ber 2003 uit het huis Assen overgebracht naar het archiefdepot van het Vereinigtes Westfalisches Adelsarchiv e.V. in het Westfalisches Archivamt. Het archief bevat zo'n 2000 oorkonden en 130 strek kende meter archief. Het belangrijkste onderdeel is volgens het jongste nummer van Archivpflege in Westfalen-Lippe (Heft 60, april 2004, pag. 36) het archief en het 'Exekutorium' van de prins-bisschop Christoph Bernhard von Galen, dat zich uitstrekt over de jaren 1650-1682. Het archief van het bisdom Munster sinds 877 bevindt zich in het Staatsarchiv Münster en ook daarin zal het nodige met betrekking tot Bommen Berend zit ten, maar zijn geconcentreerd persoon lijke archief wordt nu dus bewaard bij het Westfalisches Archivamt, ook in Munster. Caspar van Heel Door een gezamenlijk initiatief van het Erfgoedhuis Zuid-Holland en het Instituut Collectie Nederland (ICN) zijn negen musea en andere collectiebeheren- de instellingen in Delft, waaronder het Gemeentearchief Delft, onlangs gestart met het preventieproject Calamiteiten. Doel van het project is om de veiligheids zorg voor collecties, gebouwen en mede werkers te integreren in een calamiteiten plan. Begin 2002 startte het ICN al een proef project met negentien collectiebeheren- de instellingen in Den Haag e.o., die samen werkten aan het opstellen en het verbeteren van hun calamiteitenplan nen. Daarbij werd een netwerkaanpak voor veiligheidszorg ontwikkeld. Het voordeel van deze aanpak is dat kennis en ervaringen worden gebundeld en de aandacht voor veiligheidszorg wordt gecontinueerd. In juni 2004 is in Delft het tweede regio nale project van start gegaan. Het Erfgoedhuis Zuid-Holland en het ICN hebben een convenant gesloten en gaan samen de negen beheerders van cultureel erfgoed in Delft helpen bij het opstellen en implementeren van een geïntegreerd calamiteitenplan. Ook zal een preventie netwerk worden opgezet tussen de collec- tiebeherende instellingen en de gemeen telijke diensten, zoals brandweer en poli tie. Daarbij is het uitgangspunt dat de calamiteitenplannen van de instellingen aansluiten bij de gemeentelijke rampen plannen. Op deze wijze profiteren ook de gemeenten van de netwerkaanpak. De provincie Zuid-Holland is behalve als subsidiegeefster ook betrokken door haar toetsende rol bij gemeentelijke rampen plannen. Tijdens het project wordt een 'calamitei- ten-cd-rom' ontwikkeld en aan alle Zuid- Hollandse erfgoedinstellingen uitgereikt. Hiermee wil men hen stimuleren om actief aan preventie te gaan doen. Naar verwachting zal de cd-rom medio 2005 gereed zijn. In een later stadium zal de in Delft uitgeteste netwerkaanpak dan over al in Zuid-Holland geïmplementeerd kunnen worden. De stichting Actueel Verleden heet voortaan Anno. De nieuwe naam is kort en begrijpelijker voor het brede publiek. De naamsverandering valt samen met de start van een aantal publieksgerichte activiteiten. Anno werkt als een redactie en brengt zo veel mogelijk mensen op een bijzondere manier in con tact met geschiedenis. Daarbij vertrekt Anno altijd vanuit het heden en kiest zo veel mogelijk voor een persoonlijke benade ring. Het is de bedoeling men sen aan te zetten om mee te doen en zelf verder te zoeken in de geschiedenis. 0 Anno werkt met jaarlijkse thema's. Het thema van het eerste jaar, dat loopt tot en met april 2005, is 'Typisch Neder lands'. Anno is met een website gestart (www.anno.nl), die het karakter heeft van een magazine. Er volgt snel meer. Het Anno-team zal deze zomer met ver rassende activiteiten opduiken op een aantal plaatsen in Nederland. Zo gaat Anno een speciaal op geschiedenis gericht vakantieboek uitdelen op plaatsen waar vakantiegangers samenkomen of ver trekken naar hun vakantiebestemming. Van 30 oktober tot 7 november organi seert Anno de Week van de Geschiedenis. Nu al hebben zich circa 300 instellingen aangemeld om in die week activiteiten te organiseren en Nederlanders op die manier in contact te brengen met diverse facetten van onze geschiedenis. De stichting Actueel Verleden is in 2003 opgericht door de Koninklijke Biblio theek, het Nationaal Archief, het Rijksmuseum, het Letterkundig Museum, het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, het Centraal Bureau voor Genealogie en het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid. Anno werkt daar naast met zo veel mogelijk instellingen samen. De komende jaren zal het aantal activiteiten steeds worden uitgebreid. Uiteindelijk zal Anno ook bezoekers ont vangen in een gebouw. Maar één ding is nu al zeker: Anno is geen nieuw museum en zal nooit met een vaste collectie wer ken. Dat past niet bij de methode van Anno: verhalen vertellen over het verle den vanuit het heden. De algemene besturen van de streekar chieven Krimpenerwaard en Hollands Midden hebben ingestemd met het voorstel tot fusie tussen beide instellingen per 1 janu ari 2005. Het fusievoorstel is een uitvloeisel van de intentieverklaring tot fusie die beide besturen in november 2003 hebben onderte kend. Het voorstel zal ter goedkeuring wor den aangeboden aan de gemeentebesturen van alle deelnemende gemeenten in de Krimpenerwaard en Hollands Midden. Fusie tussen de beide streekarchieven is een gevolg van de wens om de al bestaande samenwerking verder te verdiepen en te ver sterken. Als de fusie definitief is, hebben de gemeenten per 1 januari 2005 een streekar chief dat in staat is nog beter te voldoen aan toenemende wettelijke eisen, dat ontwikke lingen op het vakgebied op de voet kan vol gen en in kan spelen op veranderende maat schappelijke wensen. Daarnaast zal een fusie tussen beide streekarchieven efficiencyvoor- delen opleveren. Zo kan beter worden vol daan aan de behoefte aan depotruimte die bij beide archieven een rol speelt. Ook kan het publiek voortaan bij één loket terecht voor al het onderzoek in de archieven van de Krimpenerwaard en Hollands Midden, dank zij de keuze voor een unilocatie in Gouda. Sinds 1 juni jl. is de studiezaal van het Streekarchief Krimpenerwaard in Schoon hoven definitief gesloten. DIVA startte in januari van dit jaar met de pilot Digitaal Genootschap van het Verleden. In het Archievenblad ver schenen al enkele berichten over dit ambitieuze project, dat zich richt op uit wisseling van historische informatie tus sen instellingen en particulieren. Tijdens de KVAN Studiedagen kon projectleider Frans Hoving de flyer van het Digitaal Genootschap presenteren. Inmiddels is ook de projectsite in de lucht. Op www.digitaalverleden.nl (of www.digi- talpast.nl voor de Engelse versie) vindt u informatie over de voortgang van het project, een simulatieversie van de 'P2P dient' en alle rapporten over het onder werp. Ook is er de gelegenheid om te discussiëren en informatie uit te wisse len op het forum. Op 11 juni jl. heeft J. Warners, voor zitter van het Streekarchief Hollands Midden en wethouder van Gouda, de Walvisprijs uitgereikt aan mw. H.A. van Dolder-de Wit voor haar inzending 'De Goudse Glazen in voor- en tegenspoed, met name het "Koningsglas", geschonken door koning Philips II'. De Stichting Vrienden van Archief en Librije heeft deze prijs, die bestaat uit een geldbedrag van 500 euro, ingesteld om onderzoek naar de regionale geschiedenis te stimu leren. De prijs wordt om het jaar uitge reikt voor een oorspronkelijk, nog niet eerder uitgegeven artikel over de geschie denis van de stad Gouda en de regio. De Walvisprijs ontleent zijn naam aan pas toor Ignatius Walvis, als schrijver van onder andere de 'Beschrijving van de stad Gouda' de eerste geschiedschrijver van Gouda en omgeving. archievenblad augustus 2004 augustus 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 3