Het Archievenblavan charter tot chip 18 22 Zeeuws Li. De archiefervaring Li Nieuws uit het veld 131 Column [32 Literatuur [4° KVAN Nieuws 144 Agenda noot van de redactie I16 KIT-bibliotheek zet koloniale collectie weer op de kaart l£_5 Hoe vindt de krijgsmacht zijn weg? ËZ NiNsee: een dynamisch slavernijmonument Vaste rubrieken Citaat van de maand 'Maar helpt dat allemaal op de lange ter mijn, vraag ik me wel eens af, als er geen omslag komt in het denken over vast leggen, bewaren en verantwoording afleggen? Waarom is er bij onze bestuur ders een gebrek aan visie, waarom krijgt archivering een te lage prioriteit, waarom laten zij archivarissen aanmodderen met een tekort aan middelen en menskracht?' Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beck, Barbara Boender, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofd redacteur), Maarten Broek (eind redactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Eric Hennekam, Peter Sijnke, Harry Strijkers. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Bert Looper, GerritValk, Else Laura Rademaker, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 66,50 buitenland (binnen Europa) 80,00 buitenland (buiten Europa) 96,00 losse nummers 8,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin september 2004. NHOUDSIPGAVEK [13 Landelijke Archievendag: Open Dag bij het Gemeentearchief Rotterdam Landelijke archievendag: René Spork 114 Meetbare resultaten belangrijk bij kwaliteitszorg Kwaliteit van dienstverlening: Fred Schot De praktijk: JeanineTieleman |l8 2 juli 2004 -1 juli 2005. Het jaar van het Zeeuwse slavernijverleden Slavernijverleden: Roelof Koops [22 De verkorte overbrengingstermijn: stand van het land in 2004. De late twintigste eeuw openbaar? De praktijk: Marianne Loef, Fred Schoonheim en Bennie teVaarwerk De praktijk: Cees Fioole Slavernijverleden: Glenn Willemsen [28 Toezicht op het beheer van de niet-overgedragen archieven: van wettelijke techniek naar organisatorisch commitment De praktijk: Cees Heeren Jos van Dijk in zijn column in 'Informatie Professional', 8 (2004) nr. 6. archievenblad augustus 2004 Meetbare resultaten belangrijk bij kwaliteitszorg Door Fred Schot De nieuwe sectie kwaliteitszorg van DIVA gaat allerlei instrumenten leveren waarmee archiefinstellingen zelf de kwaliteitscirkel rond kunnen maken. Komend najaar worden de wensen van bezoekers van de deel nemende instellingen onderzocht. KIT-bibliotheek zet koloniale collectie weer op de kaart Door JeanineTieleman Het verval van de historische collectie van de biblio theek van het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT) is een halt toegeroepen. Jeanine Tieleman ver telt over het project Erfgoed Extra, dat in december van dit jaar ten einde loopt. 2 juli 2004 -1 juli 2005. Het jaar van het Zeeuwse slavernijverleden Slavernijverleden Door Roelof Koops Zeeland was in de zeventiende en achttiende eeuw na Holland het gewest dat zich het meest heeft inge laten met de slavenhandel. In het 'jaar van het Zeeuwse slavernijverleden' wordt het materiële en immateriële erfgoed van dit verleden voor een breed publiek toegankelijk gemaakt. De verkorte overbrengingstermijn: stand van het land in 2004. De late twintigste eeuw openbaar? 50% 40% 30% -fl 20% 10% 0% J> V N' V <s> ,0? Door Marianne Loef, Fred Schoonheim en Bennie teVaarwerk In 2006 loopt de wettelijke termijn af voor de over brenging van overheidsarchieven tot en met 1975. Drie medewerkers van de provinciale archiefinspec tie geven de huidige stand van zaken weer. Vakantie De maanden juli en augustus zijn bij uitstek de maanden om er eens op uit te gaan. Afgaande op het citaat van de maand hebben archivarissen dat zeker nodig! De 'struggle for life' is een continu proces. Een adempauze kan je reflexen herstellen en je weer nieuwe slagkracht geven om bestuur ders en anderen die ons maar wat laten 'aanmodderen' van repliek te dienen en informa tiemanagement en archiefzorg op hun netvlies te branden. In die zin wenst de redactie u een fijne vakantie toe en, voor het geval u die al achter de rug heeft, een goede strijd met resultaten die er zijn mogen! De artikelen over het slavernij verleden, verkorte overbren gingstermijn, digitalisering bij KIT en toezicht op beheer pas sen mijns inziens daarom zeer goed in dit 'vakantienummer'. Ze geven ideeën en een steun in de rug om in de komende maanden eens goed aan het organisatorisch commitment voor de archiefzorg en DIV te werken. Naast de verbetering van kwaliteitszorg en de voor bereiding van de Landelijke Archievendag, natuurlijk. Gerrit Valk heeft de discussie over de opleiding vaarwel gezegd en gaat in zijn column een nieuwe discussie aan. Nu over de toe komst van de KVAN. De voor zitter geeft meteen een reactie. En u mag natuurlijk ook weer reageren. Maar er is meer ter ontspan ning, iets over hondekarren hebt u al gezien in 'de archief- ervaring'. Er is veel positief nieuws te melden en voor uw volgende reisje kunt u natuur lijk de agenda ter hand nemen. Roelof Braad P.S. Mocht u het in de vakantie niet kunnen laten een (buitenlands) archief te bezoe ken, stuur ons een mail met een mooie foto en een weetje voor burengerucht. De redactie is zeer nieuwsgie rig naar dat aspect van uw vakantiebelevenis. augustus 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 2