«te «te De toekomst van de KVAN Voor het voetlicht: KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Donderdagmiddag 14 oktober 2004: De KVAN-najaarsIeden- vergadering zal dit jaar voor de tweede keer plaatsvinden in combinatie met de door het Nationaal Archief verzorgde Ketelaarlezing. Het Nationaal Archief heeft in 2002 deze lezing ingesteld bij het afscheid van prof.dr. Eric Ketelaar van de Rijksarchiefdienst. De lezing wordt dit jaar verzorgd door cultuurhisto ricus Peter Burke, professor aan het Emmanuel College te Cambridge. De algemene ledenvergade ring zal net vorig jaar voorafgaan aan de Ketelaar lezing. Leden van de KVAN hebben gratis toegang tot die lezing. In het septembernummer van dit blad volgt meer informatie over de Ketelaar lezing 2004 en de algemene ledenvergadering van de KVAN. (reactie op de column op pagina 31) Het is ongetwijfeld heel erg zuur als je gevraagd wordt een rapport te schrijven en de conclusies daarvan worden van tafel geveegd. Dat is wat Gerrit Valk is overkomen. De bitterheid daarover spreekt uit zijn column in dit nummer. Soms kun je dan maar beter slikken. Zo niet Gerrit Valk: hij heeft immers een column tot zijn beschikking en kan dus alsnog proberen zijn gelijk te halen. Van mij krijgt hij dat gelijk in ieder geval niet: zijn rapport was slecht en zijn column deugt zo mogelijk nog minder. Gerrit Valk trekt niet alleen verkeerde conclusies, hij doet dat ook nog eens op basis van verkeerde premissen. Bovendien, als er echt een analyse nodig is, dan geeft hij niet thuis. Zijn rapport lijdt aan wat in de Angelsaksische wereld 'jumping to conclusions' heet. Een analyse naar het waarom van de daling van het ledenaantal zou toch een elementair onderdeel moeten zijn van het bouwen aan een oplossing. Noch zijn rapport, noch zijn column draagt daar van de sporen. Een bureaucratische oplossing als samengaan met SOD of NVBA verandert daar geen spat aan. Ik ken de SOD en de NVBA beter dan Gerrit Valk. Met name met de SOD heb ik jarenlang samengewerkt: ik ken de organisatie en de leden en ik heb niets dan lof voor de SOD: een prima club! Maar fusie met de SOD is niet alleen geen oplossing voor een gedaald ledenaantal, het is nergens een oplossing voor. Anders dan Gerrit Valk veronderstelt heeft de KVAN namelijk niet primair een probleem met financiële en organisatorische armslag. Dat is een schijnprobleem. De KVAN is ooit opgericht door enkelingen en heeft met veel minder leden dan nu tientallen jaren lang een bloeiend bestaan geleid. Niet een leden aantal maakt ons kwetsbaar, het niet maken van de juiste keuzes maakt ons kwetsbaar. Wat nodig is, is het ophouden met navel staren en het gestalte geven aan de meest elementaire functie van de KVAN op dit moment: het zijn van een marktplaats voor het archiefwezen. Dat is de KVAN een aantal jaren niet geweest en dat heeft leden gekost. Vanuit die verkrampte positie is middels het rapport-Valk gezocht naar een snelle oplossing: het in de uitverkoop doen van de ver eniging. Maar de beroepsvereniging, de ziel van het beroep, die doe je niet in de uitverkoop. Eric Ketelaar poneerde op een ledenvergadering de stelling: 'zonder beroepsvereniging geen beroep'. En zo is het. Opgaan in de SOD betekent het opgeven van je ziel, betekent als vereniging verdund te worden tot waterige substantie: we zouden elkaar niet meer herkennen. Het is ook volstrekt onnodig, want het blijkt nog steeds mogelijk genoeg enthousiasme te generen voor een fantastische tweedaagse bijeenkomst in Lent, met bijna 200 mensen, die elkaar bezielden en verrijkten. En dat zal ongetwijfeld blijven gebeuren in de nieuwe activiteiten, die op stapel staan. Kortom: wat is het probleem? Oja, Gerrit Valk vergat nog een paar dingen te zeggen in zijn column: op de ledenvergadering waarin zijn rapport werd behandeld waren 35 personen aanwezig - inclusief bestuursleden, terwijl dat er bij de laatste ledenvergadering 180 waren. En het ledental van de KVAN stijgt op dit moment weer. Maar, of ledenaantallen nu stij gen of dalen is minder belangrijk. Het gaat om het hebben van betekenis. En die notie heb ik nog wel het meest gemist in het rapport-Valk. Beste Gerrit, je begrijpt dat ik je suggestie om jouw rapport op de komende studiedagen te bediscussiëren werkelijk uitstekend vind. Ik zie er nu al naar uit. 42 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Het nieuwe pad van de gebroeders Otten Ze hebben bij het naderen van de pensioengerechtigde leeftijd nog geen zin om achter de geraniums te gaan zitten. We hebben het over de tweeling broers Arie en Ben Otten, bekend (en misschien wel in de goede zin van het woord berucht?) in de branche van de kantoorautomatisering in Nederland en in de archiefwereld. De grote vraag hier bij was wel: moeten we doorgaan met hetzelfde werk of beginnen we aan een nieuwe uitdaging? Het werd een nieuwe uitdaging en wel conflictbemiddeling. De redactie wilde er meer van weten en voelde het duo tijdens de KVAN-studie- dagen in het Wijnfort Lent-Nijmegen aan de tand. De eerste vraag aan de gebroeders was natuurlijk hoe men op dit onderwerp is gekomen. "Een belangrijke voorwaarde voor een nieuwe start is," antwoordt Arie Otten, "dat de bekende schaapjes op het droge moeten zijn. Het is leuk om wat te doen, maar het moet geen 'struggle for life' meer zijn. Verder moet men wel op bekend terrein opereren." De gebroeders Otten kennende is dat ook gebeurd. Hun bedrijf Image Group Europe is inmiddels overgedragen aan Wieger Mulder, die eerst twee jaar heeft meegedraaid. Met hem aan het roer zijn ze er van overtuigd dat de continuïteit voor de toekomst is verzekerd. Arie en Ben Otten houden als commissaris ook nog een deskundig oog in het zeil. De vraag of ze nog iets gingen doen, was dus snel beantwoord. Door hun jarenlange ervaring en groot netwerk kre gen de gebroeders Otten zijdelings ook weieens met conflictsituaties te maken. Op ad hoc-basis werd dan hierop gere ageerd. Conflictbemiddeling in hun kennisge bied is nu nog een onbekend fenomeen en kan een gat in de DIV-markt worden. Men kan het een beetje vergelijken met 'mediation', dat zich richt op het beëin digen van geschillen door mensen via onderhandelingen met een bepaalde uitkomst te verzoenen. Dit nieuwe begrip is actueel, want minister Donner heeft hierover op 20 april jl. een nota aan het parlement gestuurd. De reden hiervoor is dat de rechtbanken worden overspoeld met allerlei rechtzaken en er een enorme druk op het rechtssysteem is ontstaan. De insteek van de gebroeders Otten zal echter pragmatischer zijn. Bij con flicten worden beide partijen tezamen gehoord of indien dat niet gewenst is een voor een. Het is niet de bedoeling dat ze virtuele adviseurs c.q. bemidde laars worden. "Wij willen iemand in de ogen kunnen kijken," zegt de eeneiige tweeling in koor. Van tevoren moet wel duidelijk zijn dat beide partijen zich neerleggen bij de uitkomst van de bemiddeling. Een schriftelijke verklaring is hierbij een voorwaarde. Men zou het kunnen vergelijken met de rijdende rechter van de televisie. Conflicten ontstaan ook in de (lokale) politiek of bij woningcorporaties tussen huurder en verhuurder. Door hun erva ring kunnen ze ook hierin een rol spe len. Met de jaren wordt men ook wijzer. "Conflictadviseurs moeten geen jonge op carrière beluste honden zijn, maar bedachte, wijze mensen boven de zestig met veel levenservaring," zegt een over tuigde Ben onder het motto: 'Oude schildpadden kunnen meer over de weg vertellen dan snelle jonge hazen.' "Ook het voorkomen van conflicten kan veel leed en ergernis besparen. We komen niet in actie in persoonlijke conflicten, wel als bijvoorbeeld een geleverde machine niet produceert wat bij de aan koop is toegezegd. Dit kan immers een basis zijn voor een conflict tussen klant en leverancier. Voorkomen is beter dan genezen." Een andere reden waarom de gebroeders deze weg zijn ingeslagen, is het feit dat bijvoorbeeld de commissie Belangenbehartiging van de NVBA een stille dood is gestorven. Het is niet alle maal commercie wat de klok slaat. Ook hierin willen de gebroeders Otten hun beste beentje voorzetten. "Het wordt allemaal maatwerk, advies toegesneden op de situatie. Het is daarom moeilijk om hiervoor procedures te schrijven of te volgen. De tijd en de situatie zullen het moeten leren." Verwijzen naar allerlei instanties, zeker in het toekomstige Europa, zal in de toe komst steeds ingewikkelder worden. Ook hier ligt, met name op subsidiege- bied, een potentieel werkgebied. Ook aan de onderzoekskant is gedacht, daar voor is een samenwerking tot stand gebracht met een advies- en recherche bureau (SAR) in Beek. Voor meer inlichtingen over deze 'nieu we tak van sport' van de Ottens: www.conflictadviesgroep.nl. Harry Strijkers Ugi Algemene Ledenvergadering KVAN en tweede Ketelaarlezing in Sociëteit 'De Witte', Den Haag Charles Noordam, voorzitter KVAN archievenblad augustus 2004 Hp Mediation Ervaring Onderzoek augustus 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 21