«te [DeQaak] «te KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Over cadeautjes Nieuwe KVAN-leden De heer drs. I. Bermon De heer C.E.M. Buysrogge De heer P.L. Groen Mevrouw M. Laaguiti Mevrouw J.A. Schuurman Hess De heer R. Snijders 40 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws Oprichtingsvergadering Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten 41 hp Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties,aan melding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadmini stratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Deze keer een ingewikkeld dilemma, zo'n zaak waarbij je voelt dat er ergens iets niet klopt, maar waarbij het moeilijk is om definiëren wat nu precies het probleem is. Het gaat om het volgende. Tot het bestand van een gemeentearchief behoort het parti culiere archief van het plaatselijke Oude Mannen huis. Een mooi archief van een eeuwenoude instel ling. Het Oude Mannenhuis zelf bestaat niet meer. Het vermogen ervan is, samen met dat van andere instellingen, ondergebracht in een fonds, dat beheerd wordt door regenten. De regenten zijn trots op het verleden van de instellingen waaruit het fonds is ontstaan. Zij uiten dat door een boek te laten schrijven over de geschiedenis van die instel lingen. Medewerkers van het gemeentearchief wor den betrokken bij deze publicatie en verlenen op verschillende manieren hulp. En vanzelfsprekend worden ze allemaal uitgenodigd bij de presentatie van het boek. De regenten zijn royale gastheren en hebben voor alle aanwezigen een cadeautje. Uit het archief van het Oude Mannenhuis hebben ze een pak dubbele achttiende-eeuwse reglementen gehaald en alle aanwezigen mogen een exemplaar van zo'n reglement meenemen. De vraag is niet of dat mag. Het archief is aan het gemeentearchief in bewaring gegeven. Het eigen dom berust nog steeds bij het fonds en de regenten hebben dus het volste recht met de stukken te doen wat ze willen. De vraag is hoe een archivaris hiermee omgaat. De gemeentearchivaris was vooraf niet op de hoogte van dit plan. Maar zelfs als hij dat wel is, dan kan hij hooguit deze actie met klem ontraden. Door aan de regenten te vragen of dit nu wel zo ver standig is. Omdat er losse stukken in omloop komen, waarvan de herkomst na een paar jaar niet meer duidelijk is. En omdat de kans bestaat dat de stukken na verloop van tijd in de handel komen. Maar de echte vraag heeft betrekking op de archiva rissen die bij de opening zijn. Mogen zij, werkzaam bij de instelling die het archief bewaart, onbekom merd dit cadeautje meenemen? Je zou kunnen zeg gen 'waarom niet?' Wat is er op tegen? De stukken zijn in veelvoud aanwezig en dat hoef je toch niet allemaal te bewaren? Maar op een of andere manier voelt dat ergens niet goed. Komt dat doordat het oude stukken zijn, uit de achttiende eeuw? Het is een goede gewoonte in het Nederlands archiefwezen om stukken ouder dan 1850 niet weg te doen. Maar dat verandert niets aan de vraag of een archivaris als cadeautje een dubbel archiefstuk mag accepteren. Wat zegt de beroepscode? De archivaris is de hoeder van de integriteit van de aan hem toevertrouwde archief bestanden (art. 1) en hij dient ook archiefmateriaal te bewaren in zijn historische, wettelijke en administratieve context (art. 2). Op grond hiervan zouden de aanwe zige archivarissen de ontvangen reglementen onmiddellijk weer moeten terugplaatsen in het archief van het Oude Mannenhuis. Maar het is beter om in dit geval te handelen naar artikel 8: de archiva ris dient zicht te onthouden van iedere activiteit die zijn professionele integriteit, objectiviteit en onpartijdigheid zou kunnen schaden. Wat zullen de andere aanwezi gen ervan denken als ze archivarissen met een acht- tiende-eeuws reglement in de hand de zaal zien ver laten? En los daarvan: de archivaris mag zelf geen archiefbescheiden verzamelen (ook art. 8). Hoe archief medewerkers moeten handelen als ze van dankbare relaties een cadeautje krijgen is bij vrijwel alle over heidsinstellingen vastgelegd in een gedragscode. Dan gaat het meestal over de waarde van het ont- vangene. Misschien is het een idee om voor alle dui delijkheid in een toelichting bij zo'n code vast te leg gen dat archiefstukken, van welke herkomst of ouderdom dan ook, door archivarissen nooit als geschenk aangenomen mogen worden. Archief stukken zijn immers van onschatbare waarde. Yvonne Bos-Rops De KVAN verwelkomt de volgende nieuwe leden: medewerker archiefbeheer gemeentearchief Rotterdam archivaris gemeente Terneuzen Voorburg werkzaam bij de gemeente Gouda, afdeling Post- en Archiefzaken medewerkster inspectie gemeentearchief Rotterdam werkzaam bij gemeentearchief Hariingen archievenblad augustus 2004 Hp Tijdens de KVAN-studiedagen heeft de algemene ledenvergadering haar goedkeu ring gegeven aan de oprichting van een nieuwe sectie binnen de vereniging, te weten de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten, kortweg SNAAI. Een naam die uiteraard direct reacties opriep. Snaaien bij de lunch, de uitdaging van KVAN-voorzitter Charles Noordam aan het publiek tot rijmen en dichten: wie komt er met de eerste SNAAI- limmerick? SNAAI heeft tijdens de KVAN-studiedagen op 11 en 12 mei, in een van de donkere krochten van Wijnfort Lent, haar vuur doop gehad. Terwijl de overige KVAN- leden zich tegoed deden aan de lunch, vond de eerste informele ledenvergadering plaats. Informeel, aangezien de algemene ledenvergadering zich op dat moment nog niet had uitgesproken over de oprichting. Voorzitter in spe Christian van der Ven hield een kort welkomstwoord, waarin hij inging op de rol van de nieuwe sectie bin nen KVAN, archief- en documentair infor matiewezen. SNAAI-leden dienen zijns inziens hun frisse blik te koesteren. Juist het niet door de wol geverfd zijn kan soms tot verrassende inzichten en vernieuwin gen leiden. Hoewel nieuwe archivarissen en informatiespecialisten veel kunnen leren van hun collega's, kan dit omgekeerd zeker ook het geval zijn. Iets wat meer ervaren beroepsgenoten nog weieens wil len vergeten. Door de opleiding-nieuwe- stijl en de inzichten die daaruit voortko men, kan ook voor de nodige vernieuwing worden gezorgd. Ook werden de andere leden van het beoogde bestuur voor gesteld, te weten Diana van der Haar (pen ningmeester), Tamara Groot (communica tie), Claudia Licher (vrijwilligersactivitei- ten) en Joost Salverda (secretaris). Ver volgens werden achtereenvolgens het sec tiereglement en het beleids- en activitei tenplan voor 2004 en 2005 aan de leden voorgelegd. SNAAI zal één tot drie keer per jaar een activiteit gaan organiseren. Leden kunnen daarbij een actieve rol vervullen in de organisatie en/of bij het initiëren van activiteiten. Ook werd meegedeeld dat de sectie-in-oprichting inmiddels al dertig leden telde. Een prima basis om mee van start te gaan dus. Aan de aanwezigen werd de vraag voorgelegd, welke rol zij zelf voor SNAAI zagen weggelegd. Een eerste aanzet werd gegeven door enkele leden die aanga ven zich te storen aan de negatieve gelui den die in het veld te horen zijn over stu denten en afgestudeerden aan de nieuwe archiefopleidingen. Veel discussie vindt momenteel plaats zonder dat aan hen wordt gevraagd hoe zij er zelf over denken. Er wordt kortom meer gepraat óver die nieuwe lichting archivarissen, dan mét hen! Deze paar regels zullen dan ook zeker niet de laatste woorden zijn die u vanuit SNAAI over dit onderwerp hoort! Marieke de Haan van de Archiefschool deed een aantal suggesties over de rol die SNAAI zou kunnen spelen op het vlak van voorlich ting over de opleidingen. Een tweede activiteit die SNAAI tijdens de studiedagen voor haar leden organiseerde was een prikkelende inleiding over carriè remogelijkheden. Oudere jongeren, Peter Diebeis (Van Heijst Informatie Consulting) en Bert de Vries (Nationaal Archief), schet sten in het kort een aantal factoren die van belang kunnen zijn bij het vormgeven van een carrière binnen het archief- en docu mentair informatiewezen. Een simpele kernvraag die iedereen zich volgens De Vries aan het begin van zijn of haar carriè re zou moeten stellen is: wat wil ik? Wil ik mijn kennis verdiepen en past daar een bepaalde functie bij, of wil ik mij verbre den en in verschillende functies ontwikke len? Het klinkt vaak wel goed om hogerop te geraken, maar wil ik me wel met perso neel en financiën bezig houden, of bevind ik me tóch veel liever op de werkvloer, bij de klant? Het zelf uitstippelen van een lijn naar de toekomst maakt duidelijk wat een volgende, logische stap in de richting van je doel kan zijn. Toeval bleek aan het begin van de carrière van beide heren een grote rol te hebben gespeeld. Toch werd ook de nadruk gelegd op het leggen van contac ten, het kennen van de juiste mensen, en het gesprek aangaan met potentiële werk gevers. Door je te laten zien als kandidaat op de arbeidsmarkt, word je ook gezien. Vanuit het publiek werden echter ook de kritische vragen gesteld. Zo wilde men graag weten hoe er gedacht werd over de doorstroom binnen het archiefwezen. Aangezien het publiek niet alleen uit SNAAI-leden bestond, maar ook uit leden van de oude(re) garde, werden links en rechts ook door hen tips gegeven. Zo werd beginners aangeraden om zeker met hun leidinggevenden over hun carrière-ideeën te gaan praten. Tijdens de studiedagen werd uitgebreid stilgestaan bij de aanwezigheid van nieu we beroepsgenoten. Veel 'oude rotten' viel het op dat er behoorlijk wat nieuwe gezichten tussen het publiek rondliepen. Het aantal nieuwelingen onder de deelne mers was dan ook niet gering. Mede dank zij een aantal bereidwillige werkgevers, sponsoring vanuit de opleiding en inspan ningen van de commissie studiedagen waren veel SNAAI-leden en potentiële SNAAI-leden aanwezig. Joost Salverda SNAAI-leden tijdens de eerste excursie naar het Koninklijk Huisarchief. augustus 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 20