Bookkeeper ocumenten acht 1 PreservationTechnologies LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V Recht door gratie. Gratie bij doodslagen en andere delicten in Vlaanderen, Holland en Zeeland (1531-1567) A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament Brieven Archieven Boeken Banden Kaarten Wandkaarten Prenten Grafiek Charters Zegels 24 uur calamiteitenservice Een jaarabonnement op DocumentenWacht kost 28,75 Gratis bij een calamiteit: 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in shockfreezer tot minus 35 graden, schaderapport opmaken. De Cloese 7-9, 7339 CM Ugchelen (Apeldoorn) T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.cultuurbehoud.nl ten, is het een handzaam naslagwerkje. Al was het alleen maar om antwoord te krijgen op vragen die je eigenlijk niet meer durft te stellen, zoals het verschil tussen jpeg, gif en tiff, of tussen page views en hits. De publicatie Cultureel erfgoed digitaal. Leidraad bij projecten kan gratis besteld worden via het secretariaat van de Mondriaan Stichting, tel. (020) 676 20 32, www.mondriaanstichting.nl. Een aantal dronkelappen kreeg na een slemppartij ten huize van de Hazerswoudse bakker Cornells Simons- zoon flink ruzie. Al snel werden rake klap pen uitgedeeld en messen getrokken. Adriaen Willemszoon was ongewild getui ge van de onenigheid. Ook hij werd aange vallen en 'in verweren van zynen lyve' greep de man een stuk hout waarmee hij één van de amokmakers doodde. Adriaen Willemszoon werd verbannen en verzocht vervolgens de Geheime Raad te Mechelen om gratie. De Raad oordeelde in 1549 dat de man uit pure noodweer had gehandeld. Hij mocht daarom terugkeren naar Holland. Gratieverlening was in de zes tiende eeuw een alom bekend fenomeen. Niet alleen Adriaen Willemszoon maar vele honderden Hollanders en Zeeuwen verzochten in deze tijd gratie aan de vorst of zijn vertegenwoordigers. De zaak van Adriaen Willemszoon is een van de vele voorbeelden in het boek van Marjan Vrolijk over het gratierecht in de Nederlanden in de zestiende eeuw. In 2001 promoveerde zij op een onderzoek over dit onderwerp. Het thans verschenen boek is de handelseditie van haar dissertatie die onder de gelijknamige titel is verschenen. Tegenwoordig beschouwt men gratieverle ning als de opheffing of verlichting van een reeds opgelegde straf. Gratie wordt verleend na een strafvonnis. In de zestien de eeuw kon gratieverlening in de gehele rechtsgang plaatsvinden, zowel tijdens de vervolging, de berechting, als na uitspraak van het vonnis. Het meest frequent kwam de gratieverlening voor na een delict met een dodelijke afloop. Onderzoek naar gra tieverlening door de vorst na onder meer doodslagen was tot nu toe vooral in - Frankrijk gedaan. Marjan Vrolijk is de eer ste die uitgebreid heeft geschreven over het gratierecht na fatale en niet-fatale delicten in Holland en Zeeland. Zij bestu deerde de gratieverzoeken op strafrechte lijk terrein die in de periode 1531-1567 bij de Geheime Raad werden ingediend en de ruim drieduizend interinementen (de gewes telijke bevestigingen bij de Raad van Vlaanderen en het Hof van Holland) van de gratiebrieven. Ook de gratieverlening door lagere overheden is in haar onder zoek betrokken. De gratieverzoeken, die vanaf de tweede helft van de vijftiende eeuw bewaard zijn gebleven, zijn informatierijke bronnen. Diverse historici hebben erop gewezen dat ze evenwel met enige terughoudendheid moeten worden gebruikt, omdat het waar heidsgehalte van deze bronnen niet altijd even hoog is. De dader wilde natuurlijk gratie en zal dus geprobeerd hebben zijn betrokkenheid bij een delict of de verant woordelijkheid hiervoor zo veel mogelijk te minimaliseren. De vorst of zijn verte genwoordiger vermoedde - waarschijnlijk terecht - dat in het rekest opzettelijk de schuld van een dader werd afgezwakt of de onschuld werd onderstreept. Vrolijk heeft daarom de betrouwbaarheid van de infor matie in de verzoekschriften getoetst aan de hand van andere bronnen, zoals de dos siers met oorspronkelijke gratieverzoeken, de registers van criminele sententies van het Hof van Holland, lokale vonnis- en justitieregisters van Amsterdam en Brugge, Hollandse baljuwrekeningen en de reke ningen en vonnisregisters van de baljuw van Vlaanderen of informatie van de magen van het slachtoffer. In Holland, Zeeland en Vlaanderen was de Geheime Raad in de periode 1531-1567 bevoegd om namens de vorst gratie te ver lenen. De remissiebrieven werden voor waardelijk afgegeven. Ze moesten nog in het gebied waarnaar de verbannene wilde terugkeren, worden geïnterineerd, oftewel bekrachtigd en geregistreerd. De Hollandse en Zeeuwse ballingen gingen hiervoor naar het Hof van Holland in Den Haag. In de graafschappen Holland en Zeeland was de Haagse Rekenkamer verantwoordelijk voor een zorgvuldige toetsing van hetgeen de verbannene had meegedeeld aan de vorst. Om een juiste beslissing te kunnen nemen, werd aan de betrokken lokale of regionale rechtsofficieren en de verwanten van het slachtoffer om advies gevraagd. Met name de verzoening met de verwan ten van het slachtoffer was een noodzake lijke voorwaarde, voordat het Hof van Holland kon besluiten om tot ratificatie van de remissiebrief over te gaan. In afwachting van de beslissing zat de gratie verzoeker gevangen in de Haagse Voorpoort. Pas nadat er een akkoordver klaring was afgegeven door officieren en de verwanten, de 'civile beteringhe' (boete aan de hoge overheid) en de gerechtskos ten waren betaald, werd het verzoek bekrachtigd en was de teruggekeerde bal ling weer een vrij man. Met het afgeven van een remissiebrief stond de vorst aan ballingen toe dat zij, na verzoening met de verwanten van slachtoffers, weer naar huis en haard mochten terugkeren. Ook andere instanties waren bevoegd om gratie te verlenen namens de vorst. In Vlaanderen was dit de soeverein baljuw en in Holland en Zeeland in de zestiende eeuw de Rekenkamer in Den Haag. De bevoegdheid van de Rekenkamer was voortgekomen uit het oude systeem van landwinningen dat in Holland en Zeeland al eeuwen in gebruik was. Behalve de graaf konden in Holland en Zeeland van ouds her de schouten, de baljuws en in Zeeland de rentmeesters Beoosten en Bewesten Schelde zelfstandig in het gebied waarover zij rechtsmacht uitoefenden aan delin- 37 advisering projecten documentaire informatievoorziening archiefbewerking archiefopslag Een bekende naam, die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven.Tenslotte bieden wij opslag van archieven aan in ons eigen archiefdepot. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES.DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds.van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.:030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl STERKEN m H ATELIER m DocumentenWacht is een dienst van restauratie atelier Sterken BV Deirdre Carasso, hoofd afdeling Presentatie, Nationaal Archief en voormalig projectleider bij de realisatie van de website van het Nationaal Archief. Marjan Vrolijk Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2004 ISBN 90-6550-750-7, 512 blz., 43,00 augustus 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 18