Idealen in realiteit KVAN studiedagen mam 'Idealen in realiteit' was de leidraad van de thema's voor de beide dagen. Betty Lutke Schipholt begroette de aanwezigen, de hoop uitsprekend dat er antwoorden gevonden zouden worden op vragen die ons in ons vak bezighouden. Wie zijn onze klanten? Hoe bereiken we die en hoe kunnen we praktisch aan de slag om te realiseren wat die klant van ons vraagt? In de ochtendbijeenkomst wachtten ons drie plenaire lezingen. Charles Noordam, voorzitter van de KVAN, was de eerste spreker. Na zijn begroeting merkte hij op dat het debat weer terug is en dat stemde hem tevreden. Op het scherpst van de snede wordt gediscussieerd over de opleiding, ons beroepsprofiel en onze beroepsethiek. Hij pro beerde in zijn lezing ons de kortste weg door de woestijn te wijzen. De digitale omgeving van het internet of het ideaal van volledig ontsloten archieven lijkt het beloofde land voor de archi varissen. We hebben een miljoenenpubliek, maar al die vernieuwende ideeën komen boven op de taken waar we als archivarissen al sowieso geen geld voor hebben. Daarom moeten er keuzes worden gemaakt en is bezinning nodig. Soms moeten we als Mozes twee keer (of vaker?) met de stenen voor de tien geboden de berg op, mogen we een blik werpen op het beloofde land, maar komen er zelf niet. De kortste weg door de woestijn is wellicht de suboptimale ontsluiting en de grote stap naar het beloofde land de virtuele landelijke studiezaal, waarvoor de eerste aanzetten met TOP en De Woonomgeving zijn gegeven. Als wij die studiezaal niet in gezamenlijkheid realiseren dan doet de markt het en zal blijken dat we nog wat extra rondjes door de woestijn moeten om alles aan te passen aan de professio nele standaarden. Samen moeten we vasthouden aan professionaliteit en daarom moeten we in het heftige debat niet meteen of voorbarig con clusies trekken, maar even de tijd nemen om vervolgens de kortste weg te gaan. Door goed debatteren en scherpe conclusies zijn we gehoorzaam en komen we eerder aan in het beloofde land. Koos van Dijken van het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven deed onder zoek naar en onder de klanten van archieven. Als buitenstaander in het vakgebied, hij is beleidsonderzoeker en econoom, zei hij dat het verrassend was eens na te denken over het archiefveld. In zijn lezing lichtte hij de conclusies toe van zijn rapport 'Naar een publieksgericht archiefbestel' dat in december 2003 aan staats secretaris van Cultuur Medy van der Laan is aan geboden. Als eerste stelde hij grote vraagtekens bij de gratis terbeschikkingstelling van het erf goed, meer om ons aan te sporen om ons te bezinnen op het creatief genereren van extra inkomsten. Het kan weieens zijn dat de politiek (of de economen?) kostendekkende dienstverle ning gaan opleggen. Rijst bij mij natuurlijk meteen de vraag wie er dan nog gebruik gaat maken van die archieven, want dan kan raad pleging van het erfgoed wel eens onbetaalbaar worden. Misschien bedoelde de spreker dat we het kunnen verhalen op het nieuwe klanten- potentieel uit zijn onderzoek. Tweeënhalf miljoen Nederlanders zijn met de virtuele studiezaal, of zoals Van Dijken het noemde, de databank van de Historische Collectie Nederland als nieuwe klant binnen te halen. Opvallend lichtpuntje uit zijn onderzoek is dat een groot percentage van de archiefbezoekers niet vond wat men zocht, maar dat men toch tevreden was! Of ze dat ook zouden zijn als ze hadden moeten betalen? Ik betwijfel het. Van Dijken gaf enkele waardevolle tips om onze klanten te bedienen en te binden. Tips waar verschillenden van ons misschien allang aan gedacht hebben. Voorbeelden: profileer je gezamenlijk met Historische Collectie Neder land (deden we dat al niet met archieven.nl?); ontwikkel nieuwe producten en diensten; expe rimenteer, observeer en leer; weet wat klanten willen; kies thema's en specialisaties maar profi leer vooral ook de gezamenlijkheid; maak goede onderlinge verwijzingen en koppelingen; vraag elke makelaar in je stad om 500 euro om een mooie foto met elk door hem te verkopen pand mee te verkopen. Om de snelheid te verhogen - de kortste weg door de woestijn te gaan dus -, of zoals Van Dijken opmerkte de 'historische window of opportunity' te benutten, moeten we sommige klanten begraven. Er zijn hordes mensen aan het zoeken en de archiefinstellingen zien ze niet. Daarom moeten we de genealogische klan ten maar begraven. Die kennen ons, zijn dik tevreden - in plaats van een tien geven ze ons een twaalf - en kunnen we dus links laten liggen. Ze weten de weg. Ze belemmeren ons in psycho logisch en organisatorisch opzicht om het beloofde land te bereiken. Sommige collega's ging dat toch te ver. Maar goed, we waren warm gemaakt voor de discussie die we helaas niet met de sprekers konden aangaan en in de wandel gangen rond het binnenplein dan ook heftig voerden, maar eerst nadat journaliste Yfke Nijland ons als archiefgebruiker het concept van het tv-programma 'Andere Tijden' demonstreerde. Archieven zijn voor de programmamakers zeer belangrijk, ze leveren de bewijzen voor wat mensen vertellen en helpen vaak de geïnter viewden op het rechte spoor der herinnering. De redactie van 'Andere Tijden' wil altijd snelle antwoorden en liever geen rompslomp bij het raadplegen van archieven. Zo snel mogelijk openbaar zou handig zijn. Spreekster zei dat het spannend is om naar archieven toe te gaan, omdat je niet weet wat je aantreft en hoe je ontvangen wordt. Of dat nu een compliment is, waag ik te betwijfelen, maar toch... Aansluitend aan deze lezingen werd de Duparc- prijs uitgereikt aan Tamara Groot. De namiddag en de tweede dag kon men shoppen uit een divers aanbod. Er waren enkele vergaderingen van de verschillende clubs in het archiefveld ingepland. De oprichtingsvergade ring van SNAAI was daarvan de wel meest opmerkelijke. Deze Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten maakte een goede start met zo'n dertig nieuwe leden. Vooral waren natuurlijk de parallelsessies van belang. Hierin werd de theorie van de plenaire sprekers getoetst aan de hand van praktijkvoor beelden. Hoe worden de idealen in realiteit gebracht? De commissie studiedagen had vier programmalijnen uitgezet: klanten kennen, klanten bedienen, collectie vormen en profes sional zijn. Niemand had zich vooraf hoeven inschrijven voor deze sessies in de gewelven van het fort. Wonderwel bleek dat er een goede en natuurlijke spreiding over de onderwerpen plaatsvond. Ieder kon naar de sessie van zijn of haar keuze, waarbij het tevens leek alsof voor elke sessie ongeveer evenveel belangstelling was. Een compliment dus voor de programmamakers. Het was duidelijk merkbaar dat alle bijeenkom sten in een behoefte voorzagen, maar ook dat ze voldoende stof tot discussie gaven. In de pauzes werd niet alleen over koetjes en kalfjes gepraat, maar heel vaak nog van gedachten gewisseld over de besproken thema's. In mijn eentje kon ik natuurlijk niet bij alle bijeenkomsten aanwezig zijn. Vandaar dat ik niet alle bijeenkomsten kan en zal bespreken. Een aantal zaken sprak me echter aan en wil ik u niet onthouden. Theo Thomassen verraste met een indringend commentaar en nieuw inzicht in de 'digitale onderzoeksomgeving'. In aanpalende erfgoed sectoren is het denken over de digitale onder- zoeks- en werkomgeving meer gevorderd dan in de Nederlandse archiefwereld. Allerlei projecten gaan uit van de kennis van nu en het omvormen van de huidige werkprocessen. Dat is ook de methode die Van Dijken in zijn rapport aan beveelt en Thomassen heeft daarop nogal wat kritiek. Digitalisering vraagt om een nieuwe omgeving en een compleet nieuwe insteek, het is meer dan een informatieloket en het aanbieden van 'experiences' om publiek binnen te halen. KVAN studiedagen 18 19 Door Roelof Braad* Een impressie var de KVAN-studiedagen Verwachtingsvol togen vele collega's op 11 mei jl. naar het negentiende-eeuwse Wijnfort in Lent/ Nijmegen. Zelf ging ik met de auto, anderen die met het openbaar vervoer kwamen konden gebruik maken van één van de pendelbusjes. Een enkeling waagde de wandeling vanaf het station. Diens moeite werd beloond door het prachtige uitzicht over de Waal op de Waalbrug en vanaf de dijk. Het fort - door de versieringen niet direct als zodanig herkenbaar - ligt fraai op de Waaldijk en kun je van veraf al zien. Bij binnenkomst - de begroeting was hartelijk en allercharmantst - werden we naar het bijna geheel verduisterde binnenplein geleid. Affiches en banners en het groot geprojecteerde samengestelde logo van de studiedagen gaven je meteen het gevoel op de goede plaats te zijn. De koffie stond klaar. Handen werden geschud, begroetingen uitgewisseld. Er waren vele blikken van herkenning en hier en daar werd kennis gemaakt met een van de vele nog onbekende collega's. De eerste indruk was er al een van gezelligheid, gerieflijkheid en goede verzorging op deze verrassende locatie. De studiedagen van de KVAN - in samenwerking met DIVA en de Archiefschool - konden beginnen. Plenaire lezingen Parallelle sessies Betty Lutke Schipholt begroette de aanwezigen. archievenblad juni 2004 juni 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 9