IHet Humanistisch Archief: beheerder van natimal cultureel erfgoed If UZ de praktijk de praktijk Inmiddels is er inderdaad veel materiaal gered uit vochtige kelders, tochtige zolders en vergeten kasten van particulieren, nadat in okto ber 1996 Het Humanistisch Archief was opge richt, op initiatief van de in 1989 opgerichte Universiteit voor Humanistiek (UvH) in samen werking met De Vrije Gedachte, het Huma nistisch Verbond en Humanitas. Het Humanis tisch Archief werd opgezet volgens het model en de adviezen van vergelijkbare categorale archie ven als het Katholiek Documentatie Centrum (KDC) en het Historisch Documentatiecentrum voor het Nederlands Protestantisme (HDC). Het Humanistisch Archief stelt zich twee kernta ken. Ten eerste het verzorgen van de archieven van organisaties en personen uit de humanisti sche beweging, en wel als onderdeel van het nationale cultuurhistorisch erfgoed. Ten tweede het leveren van een actieve bijdrage aan weten schappelijk onderzoek naar de geschiedenis van de brede, ook internationale, humanistische beweging, ten behoeve van een evenwichtiger inzicht in de cultuurhistorische en sociale ont wikkeling in Nederland vanaf 1850. Het Humanistisch Archief beheert thans ongeveer 85 archieven met een totale omvang van bijna 250 strekkende meter. Tot 2010 ver wachten we nog eens 200 strekkende meter te acquireren. We ordenen en beschrijven de archieven en publiceren de inventarissen op onze website. Qua omvang is de collectie welis waar beperkt, maar qua structuur is zij tamelijk complex. De 'genealogie' van de humanistische beweging in Nederland is ingewikkeld - tal van organisaties zijn vanuit andere opgericht, er zijn veel samenwerkingsverbanden, en individuele humanisten zijn vaak lid van meerdere organi saties. Vrijwel alle bij ons gedeponeerde archie ven lopen daardoor - althans voor de gebruiker - erg door elkaar, en zijn in feite fragmenten van één samenhangend 'superarchief'. Om die reden wijkt ons inventarisatiewerk in één opzicht af van de gangbare aanpak. Terwille van de vindbaarheid van de gegevens hanteert het archief de methode van het 'defragmente- ren': binnenkomende archieven worden gesplitst naar organisatie, waarna elk van de archieffragmenten wordt ingevoegd in het archief van de betreffende organisatie. Uiteraard doen we dit pas na expliciete toestemming van de inbewaringgever en geven we bij de stukken aan uit welk archief ze oorspronkelijk afkomstig zijn. J De documentaire taak van het archief omvat het omvangrijke project Encyclopedie van het Humanisme en het documenteren van humanistische tijdschriften. De 'Encyclopedie' is al ver gevorderd. Tijdens jaren van voorberei ding is, op basis van eigen archiefverwerking, het ruwe materiaal verzameld over ruim 3.000 items (circa 600 pagina's A4). Na aanvullend his torisch onderzoek, redactie en vormgeving zijn inmiddels de eerste 100 lemma's in dit digitale naslagwerk over het humanisme op onze websi te te raadplegen. In samenwerking met de Bibliotheek Universiteit voor Humanistiek (BUvH) ontsluit het archief de belangrijkste humanistische tijdschriften - circa vijftien titels - door middel van registers, die via internet beschikbaar worden gesteld in de Database Historische Humanistische Tijdschriftartikelen. Deze telt momenteel meer dan 6.000 artikelen. De bijzondere functie van het archief voor de humanistische beweging blijkt vooral uit het feit dat er al vanaf het ontstaan van het archief historisch onderzoek wordt verricht, veelal in opdracht van humanistische organisaties, maar ook voor externe opdrachtgevers. In toenemen de mate werken we hierbij samen met onderzoe kers van Nederlandse universiteiten. Enkele voorbeelden. In 1997 verscheen een boek over Jaap van Praag (1911-1981), de voorman uit de beginjaren van het Nederlandse humanisme; in 1999 publiceerden we de omvangrijke bundel Anton Constandse. Leven tegen de stroom in; en in 2002 verzorgde het archief de publicatie International Humanist and Ethical Union 1952- 2002. Past, present and future. In 2003 is een onderzoek gestart naar honderdvijftig jaar vrij- denken in Nederland, in samenwerking met onderzoekers van de UvH en de universiteiten van Amsterdam (UvA), Utrecht en Rotterdam. Begin dit jaar begon in opdracht van het minis terie van VWS een studie naar de humanist en architect Benno Premsela (1920-1997), over de betekenis van de Tweede Wereldoorlog voor zijn rol in de naoorlogse homobeweging. Voor kleinere publicaties is in 2000 de reeks 'Humanistisch Erfgoed' gestart, waarin bronnen overzichten en kleine studies - veelal onbekend materiaal uit het humanistisch erfgoed - in een kleine oplage verschijnen, bijvoorbeeld over Garmt Stuiveling (1907-1985), religieus huma nisme, of over vrijdenkers in het interbellum. Op de website stelt het archief veel informatie beschikbaar voor een breed publiek. De webpa gina 'Wat is humanisme?' was volgens een recente telling populairder dan enige andere humanistische link. Een belangrijke eerste stap op het gebied van conservering en digitalisering is het op microfilm zetten van 100.000 pagina's vrijden kerspublicaties uit de periode 1855-1950, ver deeld over 32 tijdschrifttitels en ongeveer 560 brochures, boeken en pamfletten. Dit project vindt plaats binnen het nationale conserverings programma Metamorfoze. Voor de fysieke com pletering van de collectie vrijdenkersmateriaal werkten we nauw samen met de BUvH, het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) en een aantal universiteits bibliotheken. De completering en conservering van het materiaal komt op het juiste moment voor de beoogde wetenschappelijke publicatie '150 jaar vrijdenken in Nederland 1856-2006'. Na omzetting van de microfilms op digitale dra gers ontstaat zo een unieke researchcollectie. Hoewel Het Humanistisch Archief op het gebied van ontsluiting en beheer van materiaal en het gebruik van faciliteiten zeer nauw samen werkt met de Bibliotheek Universiteit voor Humanistiek en ook in hetzelfde pand is gehuis vest, is het archief toch kwetsbaar. Enerzijds is de financiering voor een (te) groot deel afhankelijk van de humanistische beweging, is de perso neelsformatie op dit moment kwantitatief en kwalitatief onvoldoende, en is een professioneel archiefdepot nog niet gerealiseerd; anderzijds dienen zich meerdere belangrijke opdrachten en verzoeken voor projecten aan, die hoge eisen aan ons stellen. Belangrijk voor de toekomst is dat het archief uitgroeit tot het informatie- en kennis centrum van de Humanistische Alliantie, het in 2001 opgerichte netwerk van humanistische organisaties in Nederland. Tegelijkertijd streven we naar een adequate subsidieregeling voor de 'levensbeschouwelijke' categorale archieven (waartoe naast Het Humanistisch Archief ook bijvoorbeeld het HDC en het KDC behoren), specifiek voor wat betreft hun archieftaak, omdat de collecties onderdeel zijn van het nationaal culturele erfgoed; vergelijkbaar met de rijksondersteuning van het IISG en IIAV. De onderzoekstaak van categorale archieven dient naar mijn mening door de levensbeschouwelijke achterban zelf gedragen te worden. Voor meer informatie zie de website van Het Humanistisch Archief: http://archief.uvh.nl. 16 Door Bert Gasenbeek* '...het papieren geheugen van de humanistische stroming in Nederland [wordt] over het geheel genomen onzorgvuldig, onsystematisch en versnip perd beheerd. Relevante archiefmaterialen dreigen te vergaan en te verdwijnen.' Dat was in 1993 de alarmerende situatie van het humanistisch erfgoed volgens een rapport dat de aanzet zou geven om een Humanistisch Archief op te richten. 'Superarchief' HUM 1ISTISCH 151 hshbI Dageraad HUMANISTISCH VERBOND De humanistische stamboom. In de loop der tijd is een ingewikkeld vlechtwerk van humanistische organisaties ontstaan. Encyclopedie van het Humanisme Humanistisch Erfgoed 100.000 pagina's op microfilm en digitaal Kwetsbare organisatie Toekomstplannen Bert Gasenbeek is mede-oprichter en directeur/onderzoeker van Het Humanistisch Archief. /\_ft fl f\n. Aa s\ aa Vignet van weekblad De Vrijdenker 1928). archievenblad juni 2004 juni 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 8