Doc Consult OPGERICHT WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult U5 Art Conservation www.artconservation.nl Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job «jj^p archiefbewerkingen f[j^p in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl Kwaliteitszorg is een continu proces dat binnen archiefinstellingen moet wor den geborgd. Dat geldt ook voor de ondersteunende activiteiten die DIVA op dit gebied heeft ondernomen. Daarom is aan het bestuur van DIVA voorgesteld om door de oprichting van een sectie Kwaliteitszorg deze activiteiten te besten digen en verder uit te bouwen. De sectie stelt zich ten doel om uitgaande van behoeften van gebruikers de ontwikke ling van kwaliteitsmethoden en -instru menten te initiëren en te stimuleren. Van deze methoden en instrumenten kan binnen de kwaliteitssystemen die door archiefinstellingen worden gehanteerd, gebruik worden gemaakt. Om zo veel mogelijk instellingen te kunnen laten deelnemen wil de sectie de kosten voor instellingen zo laag mogelijk houden. De activiteiten in 2004 zijn in een jaar plan concreet ingevuld. Deze werden tot nu toe in het kader van het platform kwaliteitszorg uitgevoerd. In 2004 is ledenwerving een belangrijk punt. Daartoe zullen onder andere archiefinstellingen die een publieksfunc tie uitoefenen actief worden benaderd. Om bekendheid te geven aan het bestaan en de activiteiten van de sectie Kwaliteitszorg zal een brochure worden gemaakt. In het najaar van 2004 zal de eerste ALV plaatsvinden die wordt gecombineerd met een studiemiddag over de uitkom sten van de monitor 2004, een vergelij king van de kwaliteit van archiefsites en de mogelijkheden om ze te verbeteren. Dan zal ook door de leden aan de hand van het concept-sectieplan voor 2005 worden bepaald welke kwaliteitsinstru menten prioriteit krijgen. In het plan voor 2004 staat dat de sectie zich de komende jaren met name zal inzetten op de uitvoering van de aanbevelingen uit het IOO-rapport, verdieping en verbre ding van het Handvest Dienstverlening en opzetten van auditing-, benchmark- en monitorsystemen om te kunnen komen tot total quality management (TQM) binnen de archiefsector. Hierbij zal ieders eigen tempo en inzet worden gerespecteerd. Op regionaal en provinciaal niveau zul len, voor zover daaraan behoefte bestaat en de middelen beschikbaar zijn, bijeen komsten worden georganiseerd waar aan de hand van best practices de verdere invoering van kwaliteitszorg door archiefinstellingen kan worden gestimu leerd. In Engeland wordt in het kader van het 'Best Value'-project op gemeentelijk niveau gestimuleerd om te komen tot continue verbetering en een optimale combinatie van 'economy, efficiency and effectiveness'. Daarbij worden onder andere de uitgaven per hoofd van de bevolking aan culturele activiteiten, en het bezoek aan en gebruik van culturele instellingen gemeten. Op nationaal niveau wordt vanaf 1996 een 'National Survey' uitgevoerd door de Public Service Quality Group (PSQG). Naast dienstverlening wordt bezoekers gevraagd naar hun methode van publica tie, wijze van vervoer en verblijf, gebruik van internet, beperkingen in zien, horen en lezen. Ook wordt er gevraagd naar etnische achtergrond. Omdat alle archiefdiensten meedoen zijn de bench marks een belangrijk middel om van elkaar te leren. Uit het gehouden onder zoek in 2002 blijkt dat 31 procent van de bezoekers veranderingen niet noodzake lijk vindt maar dat aan de geboden facili teiten volgens andere bezoekers nog heel wat te verbeteren valt (zie: www.pro.gov. uk/archives/psqg/2002nationalresults.pdf). Massa-conser Art Conservation BV Kon. Wilheiminahaven ZZ 19 3134 KG Vlaardingen Telefoon oio 234 02 91 Fax 010 460 34 37 E-mail info@artconservation Edisonweg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax: 078-6931123 E-mail: gms@gmsnl.nl Website: gmsnl.nl DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Sectie Kwaliteitszorg kwaliteit van dienstverlening Door Fred Schot* Kwaliteitszorg is de afgelopen jaren een steeds belangrijker thema geworden. Het Handvest Dienstverlening en de kwaliteits monitor zijn succesvolle instrumenten gebleken om de dienstverlening aan het publiek te verbeteren. In de provincies Zeeland en Gelderland werd de invoering van het handvest gezamenlijk ter hand genomen; ook andere provincies doen daar hun voordeel mee. De workshops, studieda gen en bedrijfsbezoeken die in het kader van het platform kwaliteitszorg door DIVA zijn georganiseerd, konden rekenen op veel belangstelling. Zeg wat je doet Doe watje hebt gezegd Toon aan dat je dat hebt gedaan Engeland Fred Schot is projectleider bij DIVA. juni 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 7