Nieuw Land Erfgoedcentrum krijgt subsidie voor oral history-project Verzetshelden op nieuwe educatieve website Nationaal Archief Kwaliteitsmonitor 2004 Koninklijke onderscheiding Ben Otten Thema Sport en recreatie Archiefschattenagenda nieuws uit het veld nieuws uit het veld «*Bg NIEUWS u i th e t veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Nieuw Land Erfgoedcentrum ont vangt een omvangrijke bijdrage voor het project 'Verhalen over het ontstaan van cultuur in de IJsselmeerpolders'. Het Prins Bernhard Cultuurfonds Flevoland stelt 50.000 euro beschikbaar voor dit bij zondere oral history-project. Het bestuur van het PBC Flevoland heeft tot deze uit zonderlijke subsidie besloten vanwege de grote ervaring van de wetenschappelijke medewerkers van Nieuw Land met deze vorm van historisch onderzoek. Het door het PBC Flevoland beloonde project houdt in dat twintig mensen geïnterviewd worden over hun pioniers rol bij de opbouw van het culturele leven in Flevoland. De geïnterviewden zijn actief geweest op allerlei terreinen, zoals het sociaal-cultureel werk in de kampen voor de polderarbeiders, in dorpscom missies en -verenigingen, toneel-, theater- en dansgezelschappen en voor bibliotheken, bioscopen, enz. In het project wordt ook sterk gelet op een spreiding over de hele provincie, van Noordoostpolder tot Almere. Van elk ver haal worden de achtergronden van de tijd waarin het speelt uitvoerig belicht en geïllustreerd. Het eindresultaat van het project wordt een prettig leesbare en rijk Een 'culturele avond' in één van de arbeiderskampen tij dens de Tweede Wereldoorlog. Er werd een theatervoor stelling uitgevoerd door polderwerkers uit het kamp Ramspol, onder begeleiding van de jazzband van het kamp Ens. geïllustreerde publicatie met persoonlijke verhalen van Flevolandse pioniers. Het Prins Bernhard Cultuurfonds hono reert met zijn bijdrage ook de unieke rol die Nieuw Land Erfgoedcentrum gaat spelen in de provincie. Nieuw Land is een fusie van vier Flevolandse erfgoedin stellingen waarin ook de archieven van vier Flevolandse gemeentes en het water schap zijn opgenomen. Het centrum zal op allerlei verschillende manieren de Flevolandse geschiedenis toegankelijk maken. Naast archief- en depotfuncties krijgt Nieuw Land uitgebreide studie- en educatieve faciliteiten en worden er zes vaste tentoonstellingen gerealiseerd, ver gaderzalen, een café en een winkel. Nieuw Land Erfgoedcentrum wordt gehuisvest aan de Lelystadse kust vlakbij de Bataviawerf en Batavia Stad outlet shopping. De opening is gepland in februari 2005. Archieven zijn steeds bezig met verbete ring van kwaliteit en dienstverlening. Eén van de middelen daartoe is het invoeren van een kwaliteitshandvest met daarin de nor men waaraan de dienstverlening van archief instellingen moet voldoen. Tegen deze ach tergrond is door DIVA de Kwaliteitsmonitor Dienstverlening Archieven opgezet. Ook in 2004 kunnen instellingen weer meedoen aan de monitor. U kunt uw instelling opge ven voor 18 juni. U kunt hiervoor contact opnemen met DIVA via diva@divakoepel.nl. Ben Otten (64) is op 29 april jl. koninklijk onder scheiden tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Otten heeft zich verdienstelijk ge maakt voor de documentautomatise ring. Hij heeft vele tientallen publicaties op zijn naam staan, gaf vele cursussen op dit terrein aan vakgenoten en schreef onderwijsmateriaal. Hij heeft voor zijn werk nationale en internatonale onderscheidingen ontvangen. Voor zijn inzet voor de informatievoorziening met behulp van functieprofielen heeft de kersverse ridder in 2002 de AIIM Europe Award ontvangen. We kunnen niet om het sportseizoen heen deze zomer: Tour de France, EK Voetbal, Olympische Spelen en Wimble don. Ook Cultuurwijs en Cultuurwijzer blijven niet achter bij al dit sportief geweld. In samenwerking met de stichting Actueel Verleden breng DEN in de maan den juni juli en augustus het thema 'sport en recreatie' op beide websites. Door de brede aanpak is het mogelijk dit onderwerp op talloze manieren in te vul len. Te denken valt aan: Net niet Olympische sporten, het Oranjegevoel, het gedrag van toeschouwers, (sport)- heldenverering, sportkleding en -mode, sportpaleizen en voetbalstadions, water sport, 'onze club'- de kleuren en liederen, sport en wetenschap, Olympische goden, de elfstedentocht, jongensboeken. Sluit dit thema aan bij uw evenementen, activiteiten of collecties? Beschikt u over bestaand materiaal dat na bewerking als artikel opgenomen kan worden in de site? Neem dan contact op met de Cultuurwijzer Cultuurwijs redactie, tel. (070) 314 07 64, e-mail: redactie@den.nl. archievenblad juni 2004 De Doodenboeken van de Stichting Oranjehotel, de Scheveningse strafgevan genis in de Tweede Wereldoorlog, staan sinds 4 mei op de website van het Nationaal Archief. Ze maken deel uit van een nieuwe educatieve website voor het voortgezet onderwijs over Nederlandse verzetstrijders in de periode '40-'45. De website 'Oranjehotel' helpt scholieren op weg onderzoek te doen naar een (lokale) verzetsheld, en daarmee 'het verzet' een menselijk gezicht te geven. Strafgevangenis Oranjehotel is de geuzennaam van een deel van de beruchte Scheveningse strafgevangenis uit de Tweede Wereld oorlog. Hier hield de Duitse bezetter tien duizenden verzetsstrijders vast, afkomstig uit alle geledingen van de Nederlandse samenleving, onder wie studenten, huis vrouwen en predikanten. In de Dooden boeken zijn de foto's bijeengebracht van 750 Nederlanders die de gevangenis niet hebben overleefd, of van hieruit naar een concentratiekamp zijn gebracht en daar zijn omgekomen. De Doodenboeken zijn samengesteld door de Stichting Oranje hotel die na de oorlog is opgericht met het doel de herinnering aan de slachtoffers levend te houden. Vorig jaar zijn de Doodenboeken in bewaring gegeven bij het Nationaal Archief. Daarop is het initiatief voor deze educatieve website genomen. Zelf onderzoek doen De website Oranjehotel biedt de leer ling de mogelijkheid zelfstandig onder zoek te doen naar het verzet in Neder land in de oorlogsjaren. Dit kan op ver schillende manieren: In de database zijn de 750 verzetstrij ders terug te vinden uit de Doodenboeken, met foto en korte bio grafie. Van vijf bekende namen uit het Nederlandse verzet is zo veel mogelijk uitgezocht: er is een uitgebreide biogra fie te zien plus een aantal archiefbron nen. Hun namen luiden: Johan Aaldrik Stijkel (1911-1943); Bernard IJzerdraat (1891-1941); Baron Jos van Hövell van Wezeveld en Westerflier (1919-1945); Lodo van Hamel (1915-1941); Elisabeth ten Boom (1885-1944). Voor vijftien verzetsmensen uit het hele land geeft de website gerichte onderzoekstips. Daarmee kan de leer ling in zijn eigen woonplaats biografi sche en andere gegevens verzamelen voor zijn profielwerkstuk. Er is veel achtergrondinformatie te vin den over het Nederlandse verzet. Centraal staat het gebruik van archie ven, maar ook staan er praktische tips op over bronnen op internet, in bibli otheken en in de (verzets)musea. Oorlogsgids op internet Voor de onderzoeker is er ook op www.nationaalarchief.nl een nieuwe 'Oorlogsgids'. Daarin geeft het Nationaal Archief digitaal antwoord op de 25 meest gestelde vragen over oorlogsarchieven in Nederland. Op die manier helpt het Nationaal Archief docenten, scholieren en onderzoekers snel op weg naar infor matie over een van de meest bestudeerde onderwerpen uit het Nederlandse verle den. Het Nationaal Archief bewaart zo'n 350 archieven die betrekking hebben op de Tweede Wereldoorlog. Het gaat om archieven van overheidsinstellingen en particulieren die - direct of indirect - zijn ontstaan als gevolg van de Duitse inval en de Japanse bezetting van Nederlands- Indië, zoals het archief van de Nederlandse regering in ballingschap in Londen. Ook archieven van overheidsin stellingen, die al bestonden in 1940, maar die tijdens de oorlogsjaren ingrij pend van karakter zijn veranderd, vallen hieronder. Daarnaast zijn er archieven die na de oorlog zijn gevormd en die betrekking hebben op de nasleep van de oorlog, zoals de archieven van de bijzon dere rechtspleging en de archieven van de Commissies tot Opsporing van Oorlogsmisdadigers. De nieuwe Oorlogsgids zet ook de inzage procedures voor oorlogsarchieven uiteen en verwijst naar relevante literatuur. Uitgangspunt voor de gids is de collectie van het Nationaal Archief, maar soms worden ook belangrijke archieven elders genoemd, zoals bij het NIOD en gemeen telijke archiefdiensten. In de loop van de maand juni ver schijnt de Archiefschattenagenda. Vele archieven hebben hun medewerking ver leend aan de samenstelling van een prachtige bureauagenda met afbeeldin gen van de mooiste archiefstukken. De agenda is een promotieproduct voor de Landelijke Archievendag op zaterdag 30 oktober a.s. De instellingen die agenda's hebben besteld kunnen die deze zomer al verwachten. Gezien het zeer grote aantal agenda's dat op voorhand besteld is bij de uitgever wil DIVA voor 2006 weer een bureau-agenda samenstellen. Hier kun nen de instellingen in het najaar bericht over verwachten. Tijdelijke Verhuizing DEN Per 3 mei 2004 is de Vereniging Digi taal Erfgoed Nederland tijdelijk verhuisd naar Bezuidenhoutseweg 2, 2594 AV Den Haag. Dit adres bevindt zich op loopafstand van Den Haag Centraal Station. Het post adres en de telefoonnummers zijn gelijk gebleven: Postbus 90407, 2509 LK Den Haag, tel. (070) 314 03 43. juni 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 3