Het Archievenblaran charter tot chip fcOEEieiEEL^ N^^VR'JDE colofon noot van de redactie 112 De Haagse virtuele studiezaal U_5 Sectie Kwaliteitszorg opgericht [16 Het Humanistisch Archief: beheerder van nationaal cultureel erfgoed 118 Idealen in realiteit. 115 Reactie op 'Eerherstel voor de middelbare archiefopleiding' Vaste rubrieken Citaat van de maand 'Ik geef toe dat ik geobsedeerd geraakt ben door archieven. Door de warmte, coconachtige geborgenheid van het archief. Door de behaarde kluizenaars die in archieven huizen. En door het knikkebollen van de monnikshoofden van die kluizenaars. Ik geef toe dat alles aan Archivistiek me nog niet eerder zo gefascineerd heeft zoals nu. Archivalia zijn onbegrensd voorradig. De hoeveel heid archivalia vermenigvuldigt zich per dag. Het ontrukken van een document aan de vergetelheid is desalniettemin geen sinecure, ook niet voor archivofielen zoals ik.' Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beck, Barbara Boender, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofd redacteur), Maarten Broek (eind redactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Eric Hennekam, Peter Sijnke, Harry Strijkers. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Bert Looper, GerritValk, Else Laura Rademaker, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 66,50 buitenland (binnen Europa) 80,00 buitenland (buiten Europa) 96,00 losse nummers 8,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 NHOUDSPGAVE \ii Logo voor Landelijke Archievendag Landelijke archievendag: Wendy de Visser De praktijk: Charles Noordam Kwaliteit van dienstverlening: Fred Schot De praktijk: Bert Gasenbeek Een impressie van de KVAN-studiedagen KVAN studiedagen: Roelof Braad [24 De ledenvergadering van DIVA. Een verslag. KVAN studiedagen: Harry Strijkers Archiefopleiding:Theo Vermeer [26 De cd: mogelijkheden en beperkingen De praktijk: Marjet Zondag 3 De archiefervaring IJ. Nieuws uit het veld 129 Column |3° Literatuur 132 KVAN Nieuws [36 Agenda Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt eind juli 2004. Ariënne de Bruijn in haar debuutroman 'Ismael' (Vassallucci 2003), p. 23. De Haagse virtuele studiezaal Door Charles Noordam Archieven presenteren steeds meer bronnen op internet. Langzaam maar zeker ontstaan op die manier virtuele studiezalen, waar de bezoeker antwoord op zijn vragen kan vinden. Charles Noordam beschrijft hoe het Haags Gemeentearchief het concept van de virtuele studiezaal toepast. Idealen in realiteit. Een impressie van de KVAN-studiedagen Door Roelof Braad De KVAN-studiedagen op II en 12 mei jl. werden druk bezocht. Het thema van de studiedagen was Idealen in realiteit'. Een verslag in woord en beeld van dit evenement, dat zeker een vervolg verdient. Het Humanistisch Archief: beheerder van nationaal cultureel erfgoed pviag, p.a. C. F. Everts, Alb. Cuypatr. 169, A'dam. Exploitant-Uitge- Door Bert Gasenbeek Het Humanistisch Archief verzorgt sinds 1996 de archieven van organisaties en personen uit de huma nistische beweging. Daarnaast levert het een actieve bijdrage aan wetenschappelijk onderzoek naar de geschiedenis van deze levensbeschouwing. De cd: mogelijkheden en beperkingen Door Marjet Zondag De Vereniging van Restauratoren van Papier, Boeken en Fotografisch materiaal (VAR) organiseerde onlangs een themamiddag over de cd als middel voor het bewaren van geluidsbestanden. Een geluidsdrager met veel mogelijkheden, maar ook met beperkingen. Archiefgebruikers In onze consumptiemaatschappij bestaan ze nog: archiefgebruikers. De S@P wijdde er het nieuwe jaarboek aan. Daarnaast zal het u niet zijn ontgaan dat ook de studiedagen in mei jongstleden van de KVAN in Lent ruime aan dacht schonken aan deze groep consumenten. Het woord gebrui kers heeft naar mijn gevoel de laatste jaren een wat negatief imago. Je hebt tegenwoordig gebruikers van van alles en in de stad waar ik vandaan kom duidt het vooral een (gelukkig steeds kleiner wordende) groep verslaafden aan. Maar gebruikers zijn natuurlijk geen verslaafden. Toch blijkt dat gebruikers wel vaak een steeds toenemender affiniteit met en afhankelijkheid van het gebruikte ontwikkelen. Dat geldt in ruime mate voor archiefgebruikers. Als die eenmaal de smaak te pakken hebben, zijn ze niet meer uit de studiezalen weg te branden. Blijkbaar fascineert archief. Verschillende thema's van de studiedagen gingen daar op in. Hoe kunnen we nieuwe klantengroepen 'verleiden' en hoe scheppen we een nieuwe werkomgeving, zodat de jonge generatie en informatiebehoeftige pc-freak ook 'archiefgebruikers' worden? Er moet nog heel wat aan het imago van archivarissen verande ren. Er bleek jaren geleden wel dat er vele archivarissen met baard of iets dergelijks waren, maar of zij knikkebollend de tijd kunnen doorbrengen, zoals Ariënne de Bruijn destijds bij het Algemeen Rijksrchief waargeno men schijnt te hebben, waag ik te betwijfelen. De archivaris van nu is actief en veelzijdig en ik hoop - ondanks de leeftijd - jong en dynamisch. Er zijn zoveel veranderingen in ons vak, zoveel vernieuwingen waar we ons mee mogen verblijden dat er steeds nieuwe uitdagingen liggen. De commissie beroepsprofiel is aan de slag om te bezien wat voor soort archivarissen we zijn en wat voor soort we voor de toe komst nodig hebben. Hopelijk heeft de studie snel resultaat. Want wie van ons wil er nog vereenzelvigd worden met een als grijze muis neergezette bebaarde en knikkebollende monnik of kluizenaar? Archivofiel en toegerust om archiefgebruikers te verleiden lijkt me voor archiva rissen oké. Dat het gepaard mag gaan met inspelen op nostalgische gevoelens van gebruikers, lijkt me niet te voorkomen. Maar voor de rest moeten we vooral een moderne uitstaling hebben, toch? Roelof Braad

Archievenblad | 2004 | | pagina 2