0 Tentoonstellingen BINNEN- E UITENLANDSE EVENEMEN TEN agenda ■r '*-r Bijeenkomsten Internationale bijeenkomsten 1 t/m27juni In Brazilië met Albert Eckhout (1610-1666) Graaf Johan Maurits van Nassau- Siegen was niet alleen bouwheer van het Mauritshuis maar ook opdrachtgever en mecenas van kunsten en wetenschappen. Tijdens zijn verblijf in Brazilië (1637-1644) als Gouverneur-gene raal van die Hollandse kolonie liet hij niet alleen het Braziliaanse landschap vastleggen door de schilder Frans Post, maar gaf hij Albert Eckhout op dracht levensgrote figuurstukken te ma ken van de diverse lokale bevolkingsgroe pen. Daarnaast maakte Eckhout stille vens van Braziliaanse planten, bloemen en vruchten. De 24 schilderijen van Eckhout vormen een unieke set. Voor het eerst zal de - onlangs gerestaureerde - complete set in het Mauritshuis te zien zijn. Bij de tentoonstelling verschijnt een rijk geïllustreerde catalogus, waarin de nieuwste bevindingen omtrent Eckhouts biografie en de resultaten van het recen te, kunsthistorische onderzoek naar zijn oeuvre zijn opgenomen. Mauritshuis, Korte Vijverberg 8, Den Haag Info: tel. (070) 302 34 35 of via www.mauritshuis.nl t/mi augustus Oranje in de wieg. Over geboorte en doop van koningskinderen De doop van H.K.H. Prinses Catharina- Amalia is voor Paleis Het Loo aanleiding een tentoonstelling te organiseren over geboorte en doop van vijf eeuwen vor- sten-kinderen uit het Koningin Wilhelmina met de pasgeboren Juliana, rechts de hand van koningin Emma, 14 mei 1909. Huis Oranje- Nassau, aan de hand van schilderijen, tekeningen, prenten, foto's, babykleding, meubilair, wiegen, kinderwagens en kost bare geschenken. Paleis Het Loo, Koninklijk Park 1, Apeldoorn Info: tel. (055) 577 24 00 of via www.paleishetloo.nl Prinses Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix bij de wieg met prinses Irene, 1939. Schilderij doop Willem V (1748-1806) in de St.Jacobskerk in Den Haag, I 1-04-1748. Bruikleen Geschiedkundige Vereniging Oranje-Nassau. Foto: Erik Petra Hesmerg. 19 juni t/m 12 september Jos van Leeuwen. 40 jaar persfotograaf Jos van Leeuwen, die al veertig jaar als persfotograaf actief is, mag gerust een Haags fenomeen wor den genoemd. Menselijk en dierlijk leed trekken Van Leeuwen aan, maar ook bij andere belangrijke Haagse gebeurtenissen heeft hij zijn camera in de aanslag. Nog bijna dagelijks staat een foto van zijn hand in de Haagsche Courant of de Posthoorn. Gedurende vele jaren exposeerde hij zijn foto's tijdens de open dag van de brand weer en politie, maar ook bij andere gele genheden, zoals de Haagse Paarden dagen. Van Leeuwen onderhoudt nauwe contacten met o.a. de dierenambulance en heeft dag en nacht contact met de politiezenders. Haags Gemeentearchief, Tentoonstellingruimte, Spui 70, Den Haag Info: tel. (070) 353 70 20 353 70 42 of via www.gemeentearchief.denhaag.nl Tekening uit het scheeps journaal van het fregat 'Middelburgs Welvaren' van de Middelburgsche Commercie Compagnie, l72l-l723.Zeeuws Archief,Archief MCC, inv.nr.765. 3 juli t/m 8 januari 2005 Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden Deze tentoonstelling in het kader van het herdenkingsjaar van de slavernij heeft als thema de transatlantische driehoekshandel. Daarbij wordt vooral gebruik gemaakt van documenten uit het omvangrijke archief van de Middelburgsche Commercie Compagnie (1720- 1889). Aan de hand van deze archiefstuk ken, museale voor werpen, beeld en geluid, krijgen de bezoekers een indruk van de geschiedenis van de transatlantische driehoekshandel, de slavernij en de tot nu toe onderbelicht gebleven aspecten van het Zeeuwse aan deel in de slavenhandel, zonder daar ver der een oordeel over te vellen of conclu sies aan te verbinden. De archiefstukken en beelden spreken voor zichzelf. Bij de tentoonstelling verschijnt onder dezelfde titel een speurtocht door Middelburg die leidt langs verschillende plaatsen die herinneren aan het Zeeuwse slavernijverleden. De speurtocht is verkrijgbaar bij het Zeeuws Archief voor €2,50. Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 678 800 of via www.zeeuwsarchief.nl t/m 6 maart 2005 'Zoo was Artis 1950-1990'. 40 jaar Artis op foto's uit het Nationaal Archief Het Nationaal Archief is dit jaar te gast bij de oudste dierentuin van Nederland met een unieke fototentoonstelling. Honderdzeventig zwartwitfoto's uit de fotocollectie van het Natio naal Archief op dertien fotopane len in de open lucht laten de archievenblad juni 2004 bezoeker de geschiedenis van Artis zien, door de ogen van de persfotograaf. Op de foto's is duidelijk te zien hoe sterk de omgang tussen mens en dier de afgelo pen decennia is veranderd. Kinderen kunnen een educatieve route volgen en meedoen aan een fotowedstrijd. De fototentoonstelling is het eerste publieksproject dat voortkomt uit de nieuwe beeldbank van het Nationaal Archief. Artis, Plantage Kerklaan 38-40, Amsterdam Info: tel. (020) 523 34 00 of via www.artis.nl of www.nationaalarchief.nl t/m oktober Stadsgezichten Het Thijmgenootschap organiseert in samenwerking met het Davidsfonds uit Belgie, het CUEF uit Frankrijk en het Soeterbeeck Programma van de KU Nijmegen onder de titel 'Stadsgezichten' tien culturele stedendagen waar telkens in een andere Franse, Nederlandse of Vlaamse stad de kernmomenten in de religieuze geschiedenis van de Lage Landen aan bod komen. Daarbij zijn uit zonderlijke gebeurtenissen, individuen en hun belevenissen het uitgangspunt en wordt telkens een duidelijke link gelegd met de actualiteit. In de voormiddag is er steeds een geva rieerd 'plenair' gedeelte waarin men kan kennismaken met de gaststad en haar geschiedenis via lezingen, debatten, films en muziek, 's Namiddags kan men a la carte een eigen programma samenstel len door te kiezen uit concerten, tentoon stellingen, rondleidingen, museumbezoe- ken en stadswandelingen met gidsen. Informatie: tel. (024) 361 55 55, e mail: info@soeterbeeck.nl of via www.stadsgezichten.org 3 september Het vijfde Leidse schouwburgsymposium. Cabaret in de Leidse Schouwburg Met name in de tweede helft van de twintigste eeuw heeft de Leidse Schouwburg een belangrijke rol gespeeld in de ontwikkeling van het cabaret. Het symposium schenkt aandacht aan de wapenfeiten van de Leidse Schouwburg, zoals de optredens van Wim Kan, de cabaretrevolutie van Freek de Jonge, de beginjaren van het Leids Studenten Cabaret en het Leids Cabaret Festival. Er zal worden gesproken over de geschiede nis van het Nederlandse cabaret en er zullen veel oude en soms onbekende cabaretopnamen op video worden ver toond. Ook is er aandacht voor de huidi ge ontwikkelingen in het cabaret en zijn tussen de lezingen live cabaret inter mezzo's gepland. Tijd: 10.00-16.00 uur Locatie: Leiden De kosten bedragen 30,00 (koffie/thee/lunch/borrel/programmaboek), te storten op giro 9218849 t.n.v. J.M. Bordewijk te Leiden o.v.v. Symposium 2004. Inlichtingen: tel. (071) 527 23 57 512 00 83 of e-mail: j.m.bordewijk@let.leidenuniy.nl locaties. De week wordt geopend met de eerste Landelijke Archievendag op zaterdag 30 oktober met aansluitend de Nacht van de Geschiedenis. Info: Stichting Actueel Verleden, tel. (070) 315 40 90, e-mail: week@actueelverleden.nl of via www.actueelverleden.nl 23-29 augustus, Wenen 15th International Congress on Archives In samenwerking met de ICA organiseert het Oostenrijks rijksarchief deze vierjaar lijkse conferentie voor archivarissen en andere deskundigen uit de hele wereld met dit jaar als thema 'Archives, Memory and Knowledge'. Informatie en aanmelding: www.wien2004.ica.org j 14 oktober 2e Ketelaarlezingen KVAN Algemene Ledenvergadering Info: tel. (020) 462 77 27 of e-mail: bureau@kvan.nl I 30 oktober t/m 7 november Week van de Geschiedenis: Typisch Nederlands Actueel Verleden ontwikkelt een week vol historische evenementen rond het thema 'typisch Nederlands'. Dit landelij ke evenement vindt dit jaar voor het eerst plaats en gaat in op de manier waarop wij Nederlanders onze identiteit beleven. De Week van de Geschiedenis biedt een platform voor activiteiten van tal van instellingen en organisaties op het gebied van geschiedenis en actualiteit. In het hele land organiseren musea, kunst en cultuurinstellingen, boekhandels, bibliotheken, archieven, filmhuizen, theaters en (historische) verenigingen publieksactiviteiten binnen hun eigen juni 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 18