«te Notulen Algemene Ledenvergadering KVAN KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Ter inzagelegging selectielijsten 34 I Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws op woensdag 12 mei 2004 in Het Wijnfort, Bemmelsedijk 4, Lent 35 In het kader van de archiefwettelijke procedure tot vaststelling van selectie lijsten [art. 4, lid 2 van het Archiefbesluit 1995] liggen de navolgende (concept-) selectielijsten tezamen met het bijbehorende rapport van het institutioneel onder zoek en het verslag van het driehoeksoverleg vanaf 3 mei 2004 voor een periode van acht weken ter inzage in de bibliotheken van de betrokken zorgdragers, het Ministerie van OC&W en de rijksarchieven in de provin cie, evenals bij de informa tiebalie in de studiezaal van het Nationaal Archief: selectielijst, ingediend door de minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, voor de neerslag van handelin gen op het beleidsterrein 'Brandweerzorg, rampen bestrijding en crisisbeheer sing' over de periode vanaf 1945; selectielijst, ingediend door de ministers van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, Financiën, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, Sociale Zaken en Werk gelegenheid, Verkeer en Waterstaat, en de Hoge Raad der Nederlanden, voor de neerslag van handelingen op het beleid sterrein 'Belastingheffing' over de periode 1945-2000; selectielijst, ingediend door de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal, voor de neerslag van handelingen op het beleidsterrein 'Staten- Generaal' over de periode vanaf 1945. Voor meer informatie: tel. (070) 331 55 31 of www.nationaalarchief.nl. 1. Opening De voorzitter, de heer Charles Noordam, opent de vergadering om 12.05 uur en heet de aan wezigen welkom. 2. Notulen Algemene Ledenvergadering 9 oktober 2003 De vergadering keurt de notulen ongewijzigd goed. 3. Mededelingen De voorzitter heeft de volgende mededelingen: KVAN-golftoernooi De heer Richard Hermans wordt gefeliciteerd met het winnen van de KVAN-goifbeker tijdens het tweede lustrum van het KVAN-golftoernooi. Het golfcomité heeft gemeld dat er nog ruimte is voor nieuwe leden. Belangstellenden kunnen zich melden bij de heren Richard Hermans en Frank Keverling Buisman. Vijftiende ICA Conferentie, Wenen Van 23 t/m 29 augustus 2004 zal in Wenen de ICA Conferentie 2004 plaatsvinden. Vanuit Nederland zullen verschillende sprekers verte genwoordigd zijn, onder wie Eric Ketelaar, Maarten van Boven, Harry Jan Metselaars, Bert Looper, Hans Hofman, Charles Jeurgens, Rolf Hage, Yvonne Bos en Janny Steenhuis. Mevrouw Yvonne Bos en de heer Richard Hermans hebben de suggestie gedaan om een bijeenkomst te organiseren voor degenen die het symposium in Wenen gaan bezoeken. Italiaanse archieven Op de KVAN-website staat een verklaring te lezen van de ICA/SPA waarin de zorg wordt uitge sproken dat de bezuinigingen door de Italiaanse overheid op de archiefsector in de toekomst zul len gaan leiden tot een tekort aan opgeleide archivarissen. De aanwezigen worden verzocht deze verklaring te lezen en daarop te reageren. Dank voor ondersteuning De voorzitter spreekt zijn dank uit aan de direc teuren van de archiefdiensten die zijn verzoeken tot ondersteuning hebben gehonoreerd. Hij denkt daarbij met name aan financiële onder steuning van het 'boerderijenboekje' dat als bij lage is meegestuurd met het oktobernummer van het Archievenblad en de financiële onder steuning aan deze Studiedagen. Hoogleraarschap Archivistiek Leiden De heer Charles Jeurgens wordt gefeliciteerd met zijn benoeming als hoogleraar Archivistiek aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Almanak van het Nederlands Archiefwezen Aan de instellingen is het afgelopen jaar gevraagd uitgenodigd om zelf hun gegevens in de Almanak up-to-date te houden en te wijzigen. Met de papieren Almanak van het Nederlands Archiefwezen 2004 is niet alles vlekkeloos verlopen ten aanzien van de wijze waarop de gegevens van de instellingen zijn weergegeven. De oor zaak daarvan was deels dat geen of onjuiste gegevens door de instellingen waren doorgegeven maar ook deels dat tijdens het productieproces een en ander is fout gegaan. De papieren Almanak van het Nederlands Archiefwezen 2005 zal nog op dezelfde manier gemaakt worden als die van vorig jaar. Daarom worden de aanwezigen dringend verzocht om er zelf in ieder geval voor te zorgen dat wij over de juiste gegevens kunnen beschikken. Nieuwe KVAN-website Momenteel worden de voorbereidingen getroffen voor de bouw van een nieuwe KVAN-website. Deze nieuwe website zal een afgesloten deel voor KVAN-leden gaan bevatten. Maar ook is het de bedoeling dat er één uniforme geïntegreerde database in opgenomen wordt die voor verschil lende doeleinden gebruikt kan gaan worden. Commissie Buitenland Binnen de KVAN is een commissie Buitenland maar doordat zij enige tijd heeft gesluimerd, is niet meer helemaal duidelijk wie daar deel van uitmaken. De voorzitter vraagt de aanwezigen om suggesties te doen voor leden van of kandidaten voor deze commissie. De aanwezigen noemen als leden de voorzitter van de KVAN, de directeuren van het Gemeente archief Amsterdam en het IISG, mevrouw Annette de Lange, de heer Robert Egeter van Kuyk en mevrouw Yvonne Bos. De voorzitter meldt dat op basis van deze informa tie het bestuur zal pogen een nieuwe commissie Buitenland op te zetten. Gepensioneerde leden Het bestuur van de KVAN is momenteel bezig voor de gepensioneerden speciale voorzieningen te treffen om het voor deze groep aantrekkelijker te maken lid van de KVAN te blijven. Op de vol gende algemene ledenvergadering komt het bestuur met een concreet voorstel. 4. Jaarrekeningen 2002 en 2003 De penningmeester, de heer Fred Mossink, meldt dat op deze ledenvergadering alleen goedkeuring zal worden gevraagd voor de Jaarrekening 2002. archievenblad juni 2004 De cijfers van de Jaarrekening 2003 waren nog niet allemaal bekend op het moment dat deze aan de leden verstuurd moest worden. In oktober zal deze jaar rekening ter goedkeuring aan de leden worden voorgelegd. De heer Mossink licht toe dat 2002 voor de KVAN in financieel opzicht een goed jaar was. Op de Jaarrekening 2002 treft men een batig saldo aan, wat te danken is aan eenmalige baten van restkosten van het verleden en hogere advertentie inkomsten van het Archievenblad. Vervolgens geeft hij het woord aan de kascommissie. Mevrouw Yvonne Bos vertelt dat de heer Maarten van Boven en zijzelf als kascom missie in januari 2004 de financiële administratie hebben gecontroleerd en in orde hebben bevonden. Zij feliciteren het bestuur met het positieve saldo maar waarschuwen in de toekomst voorzichtig te zijn daar dit is gebaseerd op een een malige boekhoudkundige inhaalslag. Het Archievenblad genereert hogere inkom sten en moet daarom gekoesterd worden. De kascommissie adviseert het bestuur om een aantal van acht rekeningnummers op te heffen. Ten slotte stelt zij de aanwe zigen voor om decharge te verlenen aan de penningmeester voor de Jaarrekening 2002. De vergadering verleent de penning meester decharge voor de Jaarrekening 2002. De penningmeester vraagt wie van de aanwezigen deel uit wil maken van de kascommissie voor de Jaarrekening 2003. Mevrouw Bos en de heer Van Boven zijn bereid deze taak nogmaals voor hun rekening te nemen. 5. Begroting 2004 De penningmeester waarschuwt te waken voor optimisme. Voor 2004 en 2005 wordt financieel zwaarder weer verwacht. Factoren daarvoor zijn het wegvallen van de inkomsten voor het Archievenblad van de NVBA, daling van het aantal leden en abonnementen, stijging van personeels kosten en andere onkosten. Een contribu tieverhoging is noodzakelijk. De contribu tie is het laatst in 2000 verhoogd. Hij stelt voor om de contributie in 2005 met 9 procent te verhogen, dit komt met terugwerkende kracht neer op een jaar lijkse verhoging van 2,5 procent. De con tributie voor studenten wordt niet ver hoogd. Daarnaast stelt hij voor om een automatische jaarlijkse contributieverho ging van 2,5 procent te indexeren zodat dit niet jaarlijks opnieuw aan de leden hoeft te worden voorgelegd. De heer Fred Schot vraagt waarom het ledenaantal daalt en of daar iets aan te doen valt. De penningmeester antwoordt dat het voorstel tot contributieverhoging niet direct gekoppeld is aan het aantal leden maar dat het wel een goede suggestie is om uit te zoeken waarom het ledenaantal afneemt. Desgevraagd deelt hij mee dat de KVAN op dit moment 704 leden telt. Mevrouw Marleene van Iperen vraagt of het bestuur nagaat wat de reden is van de opzeggingen en daarop dienovereenkom stig reageert. De voorzitter antwoordt dat het bestuur daar onlangs mee begonnen is. De begroting 2004 wordt door de vergade ring vastgesteld en conform het voorstel goedgekeurd. 6. Oprichting Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI) De voorzitter wijst de aanwezigen op de oprichting van de SNAAI en vraagt of zij het conceptreglement zoals dat gepubli ceerd stond in het aprilnummer van het Archievenblad willen goedkeuren. De aanwezigen keuren het reglement goed en zo ook de oprichting van de SNAAI. De voorzitter feliciteert de SNAAI en bedankt met name de heren Christian van der Ven en Joost Salverda, die het initiatief voor de oprichting van deze sec tie hebben genomen en zeer veel en voortreffelijk werk hebben verricht. 7. Bureau KVAN De voorzitter complimenteert mevrouw Mathilda van Geem met de wijze waarop zij haar werkzaamheden voor het bureau KVAN verricht. Echter, het bestuur is zich ervan bewust dat de capaciteit van het bureau te beperkt is en wil in de toekomst een aan tal zaken verbeteren. Daarbij gaat het met name om het verbeteren van de her kenbaarheid en bereikbaarheid, alsmede vermindering van de kwetsbaarheid van het bureau zodat de continuïteit gewaar borgd kan blijven. Het bestuur onderzoekt momenteel ver schillende scenario's om de functionaliteit van het bureau te verbeteren. Daarbij denkt men aan splitsing van taken in enerzijds een administratief en secretarieel deel en anderzijds in een redactioneel deel ten behoeve van het Archievenblad en de website. De voorzitter verzoekt de aanwe zigen om mee te denken over mogelijke oplossingen en met suggesties te komen. 8. Rondvraag De heer Frank Keverling Buisman compli menteert het bestuur en het bureau van de KVAN met deze voortreffelijke Studiedagen. Hij hoopt op een voortzet ting daarvan. De voorzitter bedankt voor het compli ment maar geeft dat rechtstreeks door aan de commissie Studiedagen die deze dagen georganiseerd heeft. Een van de aanwezigen denkt dat het teruglopende ledental van de KVAN is terug te voeren op de komst van DIVA en onduidelijkheid over de rollen die de DIVA en de KVAN binnen de archiefsec tor vervullen. Hij kan zich vinden in een eerder genoemde suggestie om DIVA als marktplaats en de KVAN als werkplaats te beschouwen, maar het is wel belangrijk om door te blijven gaan met het zoeken naar de eigen identiteit. De heer Geert Floor mist de KVAN als partij binnen de door DIVA opgerichte Taskforce Quality. Kwaliteitsbevordering hoort toch ook bij de KVAN, moet zij dan niet proberen bij deze Taskforce betrok ken te raken? De voorzitter antwoordt dat dit zeker in het bestuur besproken zal worden, maar er moet een afbakening van rollen zijn. De KVAN wil zich bezighouden met dat gene wat van belang is voor de individuele beroepsbeoefenaar. Dit lijkt toch meer een taak voor DIVA. 9. Sluiting De voorzitter sluit de vergadering om 12.35 uur. juni 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 17