[De@aak] «fp Voor het voetlicht: Charles Jeurgens KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Over archivarissen en maatschappelijke verantwoordelijkheid People we have arrived. Met deze woorden besluit een Engelse collega zijn bericht over de eerste archivaris in een actiespel voor kinderen. Het blijkt te gaan om een Lego-speelgoed figuurtje genaamd Tehutti, die jarenlang heeft gewerkt in het archief van de legendarische stad Metru Nui. Goed nieuws zou je denken. Niet meer het grijze Dorus-beeld, maar de archivaris als een man van actie. Tehutti is namelijk geen doorsnee-archivaris. Hij is een van de zes bezitters van een sleutel die de stad kan verlossen van een geheimzinnige bedrei ging. Hij droomt er echter van een schat te vinden die hem rijkdom en aanzien zal geven. Dit kan de stad in gevaar brengen. Een deelne mer aan de DIVA-discussielijst suggereerde de 'commissie ethische code' van de KVAN zich eens hierover te buigen. Bij deze dus. Wat is het dilemma? Waar is archivaris Tehutti eigenlijk mee bezig? Kennelijk zoekt hij in zijn archieven naar gegevens die hem zelf tot voor deel strekken. Dat alleen is al voldoende om hem als archivaris te diskwalificeren. Regel 8 van de beroepscode is daarover heel duidelijk: archivarissen dienen het speciale vertrouwen dat hen gegeven is aan te wenden in het algemeen belangen te vermijden dat zij bun positie gebruiken om zichzelf of anderen onbillijk te bevoordelen. Over het in gevaar brengen van de stad hoeven we het dan helemaal niet meer te hebben. Dit is misschien een vergezocht voorbeeld. Maar in de echte praktijk komt het ook voor dat de archivaris dingen weet, of kan vinden, die hemzelf voordeel opleveren of die de veilig heid in de samenleving raken. Zoals het waar gebeurde voorval van de bezoekers aan een gemeentearchief die opvallend geïnteresseerd waren in de details van bouwtekeningen van luxe villa's. De archivaris is, volgens de wet en de code, verplicht de gevraagde inzage te verle nen. Maar hij vertrouwt het niet. Moet hij niet ook de politie inschakelen? De inhoud van archieven kan een archivaris soms voor ingewikkelde dilemma's plaatsen. Neem nou dat verhaal van de bezoeker die op zoek is naar gegevens over de hooggeplaatste perso nen die in de Tweede Wereldoorlog betrokken zouden zijn geweest bij de liquidatie van zijn vader. In dergelijke gevallen volstaat het niet altijd om de gewone routines te volgen. Stel de archivaris vindt het bewijs voor de betrokken heid bij die liquidatie. In een niet-openbaar archief. En betrokkene is nog in leven. In dit conflict tussen regels (de akte van overbren ging) en wet (justitie, oorlogsmisdrijven verja ren niet) is het duidelijk dat de wet prevaleert. De archivaris moet de stukken ter inzage geven. Maar moet hij zelf ook verder gaan? Justitie inschakelen? Ja, want het gaat om niet-verjaar- de stafbare feiten. Handelt de archivaris dan tegen zijn beroepscode? Nee: archivarissen die nen zowel de openbaarheid als de persoonlijke levenssfeer te respecteren en te handelen binnen de grenzen van de relevante wetgeving. En voor wie denkt dat dergelijke zaken alleen voorkomen in archieven die betrekking heb ben de op Tweede Wereldoorlog nog wat con crete gevallen van recentere datum. Het onder zoek, bij een gemeentearchief, naar de burge meester die een bepaald aannemersbedrijf sys tematisch lijkt tegen te werken. Een burge meester die beweert dat een onwelgevallige ingekomen brief geen archief is. Strafbare fei ten in het archief van een actiegroep. En wie weet, ooit nog eens een dubbele boekhouding in een bedrijfsarchief. Het zal duidelijk zijn dat een archivaris voor zijn werk niet alleen vak kennis nodig heeft. Maatschappelijke verant woordelijkheid is minstens zo belangrijk. De beroepscode biedt in dit soort gevallen een kader. Maar geeft nooit specifieke oplossingen voor afzonderlijke problemen. Zoals in de inleiding ook wordt vermeld. Nieuwe KVAN-leden De KVAN verwelkomt de volgende nieuwe leden: Mevrouw drs. I. Chr. K. M. B. Blasczyk publieksadviseur Gelders Archief De heer M.J. van Dalen student en tevens stagiair bij team Interne Zaken gemeente Wierden De heer E. Florijn student IDM Archiefschool te Amsterdam Mevrouw drs. C. Licher student IDM Archiefschool te Amsterdam, tevens medewerker bij IQ Info te Amsterdam De heer drs. H. P. Ros iet-medewerker Haags Gemeentearchief Mevrouw drs. A. R. M. Sacher-Flaat student Communicatie- en Informatiewetenschappen UvA te Amsterdam, tevens werkzaam als medewerker inlichtingen Nationaal Archief De heer drs. E.A.J. Verhees medewerker studiezaal Stadsarchief 's-Hertogenbosch 32 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws Hoogleraar Archivistiek Universiteit Leiden Binnenkort is Charles Jeurgens terug in een voor hem vertrouwde omgeving. Het zal echter wel een andere plaats zijn binnen de Universiteit Leiden, de plaats waar hij geschiedenis studeerde en ook promoveerde. Na een open sollicitatie zal de pas benoemde hoogleraar Archivistiek binnenkort voor de collegebanken staan. Hij is in gedachten reeds bezig met het onderwerp voor zijn oratie. De verande rende verhouding tussen onderzoeker en archivaris als gevolg van het digitaal aan bieden en raadplegen van informatie uit archieven, zal hierin zeker aan de orde komen. Charles is momenteel directeur van het stadsarchief van Dordrecht, Hollands oudste stad met een eerbied waardig verleden en een bekende stapel plaats in de geschiedenis van de Maas en Maashandel. Scriptie Charles heeft, zoals dat toen in zijn Brabantse geboorteplaats Aarle-Rixtel betaamde, een heel stel degelijke katho lieke voornamen gekregen. Als Karei Johannes Pieter Franciscus Maria Jeurgens staat hij ingeschreven in de geboorte registers van de toen nog zelfstandige gemeente Aarle-Rixtel. Hier werd hij op 21 juli 1960 geboren en doorliep hij ook de lagere school. Het werd hierna de havo in een internaat te Stevensbeek en het atheneum in Helmond. Geschiedenis heeft hem altijd geboeid. Hij koos voor Leiden vanwege vaderlandse geschiede nis, maar het werd toch sociaal-econo mische geschiedenis. Hij studeerde in 1985 af met een scriptie over het antise mitisme van de Nationaal Socialistische Beweging (NSB), waarin hij onderzoek deed naar de invloed van de Indische afdeling van de NSB op de acceptatie van racisme binnen de partij. Hierna heeft hij verschillende baantjes uitge oefend. Charles stond voor de klas en gaf geschiedenisles, schreef op verzoek een gedenkboek en deed historisch milieu onderzoek in opdracht van een gemeente. In 1987 werd hij wetenschappelijk medewerker bij het Centrum voor Milieu kunde van de Rijksuniversiteit Leiden, waar hij deelnam aan een interdiscipli nair onderzoeksproject over ruimtelijke planning. Als historicus tussen vooral milieukundigen in dit project, deed Charles onderzoek naar de planvorming rond de drooglegging van het Haar lemmermeer. Het onderzoek naar dit 'negentiende-eeuwse deltawerk' mondde uit in het proefschrift 'De Haarlemmer meer. Een studie in planning en beleid 1836-1858' waarop hij in 1991 promo veerde. Later volgden meerdere publica ties over waterstaatkundige- en milieu kundige onderwerpen van zijn hand. Met dit onderzoek werd ook zijn liefde voor het archiefwezen gevestigd. Hij raakte steeds meer geïnteresseerd in de andere kant van de balie. In 1991 werd hij toege laten op de Rijksarchiefschool, liep stage bij het Rijksarchief in Noord-Brabant, waar hij een inventaris van het archief van de familie Van Lanschot 1294-1900 vervaardigde. In 1993 behaalde hij het diploma Archivistiek A. Van 1992 tot 1994 was hij wetenschappelijk medewer ker bij het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis in Den Haag, waar hij samen met Paul Klep onderzoek deed naar de wijze waarop de overheid tussen 1795 en 1813 probeerde greep te krijgen op de samenleving met het verzamelen van gegevens over tal van onderwerpen. Het onderzoek leidde tot een database en de publicatie Informatieprocessen van de Bataafs-Franse overheid, 1795-1813. Charles is in redactiekringen geen onbekende. Hij was van 1996 tot 1998 hoofdredacteur van het Archievenblad, dat in die periode een grote uiterlijke ver andering doormaakte. In die functie zwengelde hij in zijn 'Redactioneel' van Archievenblad 102/5 onder andere een discussie aan over de wijze waarop de KVAN met de beroepscode voor archiva rissen om zou moeten gaan, die in een algemene ledenvergadering van de KVAN op 23 april 1998 werd aanvaard. Jeurgens was in oktober 1994 gemeente archivaris van Schiedam geworden, waar hij een aantal jaren hard heeft gewerkt aan het wegwerken van achterstanden en vooral aan het realiseren van nieuw bouw voor het gemeentearchief. Hij was gedurende ruim een half jaar tevens inte rim-directeur van het Stedelijk Museum en daarna van de Openbare Bibliotheek. In 1999 werd Charles benoemd tot directeur van het Stadsarchief Dordrecht. Ook hier werkt hij aan het realiseren van een nieuw onderkomen voor het archief. Daarnaast wordt veel energie gestoken in stedelijke programma's met als doel de collectie van het Stads archief intensiever te laten gebruiken en om de stad Dordrecht op de kaart te zetten. Dat die twee in eikaars verlengde kunnen liggen, bleek wel toen in 2003 tijdens het staatsbezoek aan Chili, koningin Beatrix de door het Stads archief Dordrecht en het Dordrechts Museum gemaakte tentoonstelling in Santiago de Chile opende. In Dordrecht is Charles initiatiefnemer geweest van het inmiddels landelijk bekende project rond het verzamelen en vastleggen van kennisbronnen over de Turkse migranten die in de jaren zestig en zeventig naar Dordrecht kwa men. Samen met medewerkers van het Stadsarchief en met leden van de Turkse zelforganisatie stichting Tuana en een fotograaf deed hij onderzoek in het dorp Kayapinar, de bakermat van vele Dordtse Turken. Langzaam werd de geschiedenis van Kayapinar ontrafeld. "Het was een uitdaging om de persoonlijke verhalen boven tafel te krijgen," aldus Charles. Charles is unaniem door een selectie commissie van de universiteit voorgedra gen. Terug van drie weken Hongkong hoorde hij dat de kogel door de kerk was. Ook zijn werkgever moest toestem ming geven. Het college van B en W van Dordrecht stemde in met zijn benoeming als hoogleraar Archivistiek. Hij vervult deze functie sinds 1 juni 2004 voor één dag in de week. We zullen nog zeker van Charles horen. 33 Vm Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Yvonne Bos-Rops archievenblad juni 2004 Wetenschap Redactie Dordrecht Hoogleraar Harry Strijkers juni 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 16