Bookkeeper PreservationTechnologies Van Bilsen Consultancy Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG column Mijn vorige column over de psychogene- alogie heeft enorm veel readies opgeroe pen. Veel lezers van het Archievenblad - collega's dus - herkennen bij zichzelf of bij archiefbezoekers de psychogenealogi- sche ervaringen zoals die in het bespro ken boek aan de orde worden gesteld. Vooral het verjaardagssyndroom is voor velen een bekend fenomeen (het telkens weer in vele generaties terugkeren van dezelfde datum waarop fatale gebeurte nissen plaatsvinden). Ik kan niet anders concluderen dan dat we hier eindelijk de wezenlijke drijfveer voor het verrichten van genealogisch onderzoek te pakken hebben: het in het reine willen komen met je voorouders; het opsporen en opruimen van familiaire zaken die het de onderzoeker zelf mogelijk maken om weer verder te komen. Ik kan het nu iedereen uit eigen ervaring aanbevelen om het boek over psychogenealogie aan de orde te stellen bij lezingen, inleidingen, rondleidingen e.d. Het raakt mensen diep en het biedt de mo gelijkheid om weer op geheel andere manieren te praten over het individu ele en collectieve belang van geschiedenis(sen). Het aardige van al die reacties was dat en passant diverse beroepsafwijkin gen aan de orde werden gesteld. Zeer openhartig heeft een aantal lezers mij verteld welke plezierige en minder plezierige be roepsdeformaties zij hebben opgelopen in het soms decennialang intensief om gaan met geschiedenis en met archivalia. Er zijn twee zaken die er in de reacties met kop en schouders bovenuit steken. Het zijn van die verschijnselen die ieder een herkent, maar als een stil lijden wor den gedragen. Klokkalenderkijken: Het klokkalender- kijken komt veel voor, niet alleen bij archivarissen, maar bij veel mensen die zich intensief met geschiedenis bezig houden. Je wordt wakker om 7.32 en zodra je de oplichtende cijfertjes ziet, dwalen je gedachten naar de slag bij Poitiers, waar Karei Martel de over de Pyreneeën getrokken Arabieren versloeg. Om 18.15 leidt de Slag bij Waterloo je af en een uurtje later zit je middenin de Eerste Wereldoorlog. En zo gaat het maar door. Toen ik nog wekelijks afreisde van Winschoten naar Den Haag begon bij mijzelf de ochtend al met de volksverhui zingen. Uitermate vermoeiend. Het is een veel voorkomend verschijnsel en ik realiseer me - nu ik dit zo opschrijf - dat vele lezers voortaan hun digitale klokjes dwangmatig als jaartallenkwis zullen bekijken. Zuurvrij kijken: Heeft het klokkalender kijken nog wel een vermakelijke kant, het zuurvrij kijken werkt de omgeving van de lijder ernstig op de zenuwen en leidt niet zelden tot verstoorde relaties. Het zuurvrij kijken is een dwangmatige schoolmeestersreactie op verkeerd ver pakte documenten. Een nichtje wil enthousiast haar trouwfoto's laten zien, komt u met kritische opmerkingen over het verwoestende effect van de plastic schutbladen op de kwaliteit van de foto's. Het zuurvrij kijken staat het onbevangen en positief reageren op leuke documen taire initiatieven van vrienden en beken den in de weg. Dat zou nog tot daaraan- toe zijn, als ook het zuurvrij kijken niet menige acquisitiepoging heeft gefrus treerd. Er zijn vele gevallen bekend waar in potentiële schenkers van waardevolle archieven en collecties zijn terugge schrokken na onhandig schoolmeester achtig optreden van de archivaris: plastic verkeerd, nietjes verkeerd, cellotape ver keerd, opplakken verkeerd etc. Naast deze twee punten staan ook heel veel positieve zaken, in het vorige num mer van het Archievenblad heeft collega columnist Gerrit Valk daar ai op gewe zen: de brede oriëntatie van de archiva ris. Het is natuurlijk helemaal verkeerd om, zoals ik hierboven doe, van die gekke beroepsverschijnselen aan de orde te stellen. Het heeft zo'n karikaturale werking. Wat we veel meer zouden moe ten doen is trots zijn op, voldoening put ten uit, genoegen stellen in die brede kennis en oriëntatie. De groeiende belangstelling voor geschiedenis, voor ons individuele en collectieve verleden, geeft ons alle recht om onze kennis, inzichten en meningen actief aan het publieke debat toe te voegen. Of is dit laatste - meningen - een brug te ver? Kan de archivaris in de voorhoede van de erf goedsector de voorzichtige positie blij ven innemen zoals hij/zij tot nu toe heeft gedaan? De archivaris levert kennis aan, levert feiten aan en draagt bij aan de kwaliteit van het maatschappelijke debat. Maar mengt hij/zij zichzelf ook in dit debat? is dat überhaupt noodzakelijk of wenselijk? Een interes sante vraag is welke gren zen archivarissen en archiefdiensten bewust of onbewust trekken in hun keuzes, naar inhoud en vorm, voor tentoonstellin gen en andere presentaties. Ten aanzien van migranten archieven en het thema integratie hebben we laten zien dat we vooraan kunnen staan in het maatschappe lijk debat. Maar wel altijd politiek correct! De moraal van ons verhaal is altijd: van de geschie denis kunnen we leren; kennis van het verleden draagt bij aan tolerantie en wederzijds begrip. De archivaris als volks opvoeder, wat zit dat diep. Graag zou ik van collega's eens horen waar de grenzen liggen in het aangaan van het publieke debat, het sturen van dat debat, noem maar op. Of eigenlijk: wordt het niet eens tijd voor een heuse archiefrel? 29 it. r KARDEX Archiefrel b.looper@hcov.ni Tekening: Peter Vlot juni 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 14