De ledenvergadering van cl Een verslag 'Eerherstel voor de middelbare archiefopleiding' REACTIE OP wa KVAN studiedagen kon vanzelfsprekend niemand bezwaar hebben. Het bestuur moet nog wel worden gekozen. Charles Noordam gaf er blijk van dit een prima initiatief te vinden. Ook het activiteitenplan en het huishoudelijk reglement werden door de aanwezigen zonder opmerkingen goedgekeurd. Het toppunt van snelheid was de uitreiking van de folder (niet op A4-formaat) met hierin het huishoudelijk reglement reeds afgedrukt. Het plan van aanpak voor de Taskforce Publieksgericht Archiefbestel; een kwaliteitssysteem digitale toegankelijkheid 2004-2008 vond Charles Noordam nog wat onduidelijk. Dat werd door Hermans beaamd. Dit voorliggend plan van aanpak is in eerste instantie bedoeld om geld los te krijgen voor dit project. De uitdaging is nu om alles concreet en transparant te krijgen. De voorzitter ging over naar het advies van de Raad voor Cultuur, waarin is geconstateerd dat DIVA ondanks beperkte middelen, maar met veel daadkracht het nodige heeft gepresteerd. Het is een feit dat DIVA niet voor elk probleem kan worden geraadpleegd. De verhouding tus sen de bijdragen van de overheid en van het archiefveld ligt scheef: de overheid betaalt ver houdingsgewijs te veel. De leden van DIVA zul len dan ook in de beurs moeten tasten. Er is voor DIVA een bedrag van 340.000 euro beschikbaar en dat stemt toch enigszins tot tevredenheid, aldus de voorzitter. De constatering van de Raad voor Cultuur dat de Archiefwet 1995 alweer ach terhaald is, was in het archiefveld reeds langer duidelijk. De kritiekpunten worden op een rijtje gezet en er zal worden geprobeerd ze allemaal in 2005 tegemoet te komen. DIVA is zuinig geweest en uit een gehouden enquête blijkt dat men op de goede weg is. De ontwikkeling van de kwaliteitszorg is een zeer belangrijk project voor DIVA. Ook imago verbetering is en blijft een must. De Archiefkaart is in de afrondingsfase en ook het project De Woonomgeving loopt af. In totaal 25 instel lingen in het land zijn met dit laatste project bezig. Een innoverend nieuw project is het 'Digitaal genootschap van het verleden'. Hiervoor zal iemand worden aangetrokken die het project in 22 maanden moet concretiseren. Van de rondvraag maakte niemand gebruik. Wel werd gemeld dat de Archiefinspectie Flevoland lid zal worden van DIVA. Met applaus werd dit bericht begroet. Hierna vertrok men in stilte, want buiten de deur was een lezing aan de gang in het kader van de studiedagen. De nieuwe DIVA-voorzitter Wim de Boer opende de vergadering en constateerde dat een te kleine vergaderzaal altijd 'verbroederde'. Dit was ook vandaag het geval. Er moesten stoelen worden bijgehaald en het was wel gemoedelijk, zo onder die eeuwenoude bakstenen tongewel ven. Vervolgens las de voorzitter een aantal berichten van verhindering voor, waaronder van de vertegenwoordiger van GO. Deze afkor ting kende de nieuwbakken voorzitter blijkbaar nog niet en dat liet hij ook merken. Dat veroor zaakte enige hilariteit. De voorzitter had geen mededelingen en stelde hierna het jaarverslag aan de orde. Ben Schmitz had niet veel op met het formaat van het druk werk en met de door de gebruikte lay-out slechte leesbaarheid. Normalisatie was vol gens hem niet voor niets in het ver leden ingevoerd, ook in de drukkers wereld. Wat de inhoud betreft wees hij de vergadering erop dat Arie Otten namens de NVBA is afgevaar digd naar DIVA. De bedrijfsarchie ven kwamen volgens Schmitz bin nen DIVA maar weinig aan bod. Dit lokte reacties uit van Charles Noordam en DIVA-directeur Richard Hermans. Met name de laatste herinnerde aan de door DIVA in een grote oplage uitgebrachte folder over het belang van bedrijfsarchieven. Hermans constateerde dat de relatie tussen de archief- en div-wereld in de praktijk altijd moei lijk is. Toch blijft met name de SOD participeren binnen DIVA. Tussen NVBA en DIVA zal een ver helderend gesprek nodig zijn, om een ander om te zetten in concrete plannen voor de toekomst. De jaarrekening was een hamerstuk. Wel was er enige discussie over het wel of niet instellen van een kascommissie. Handopsteken gaf uiteinde lijk de positieve doorslag. Arie Otten werd bij acclamatie herkozen tot bestuurlid van DIVA, als vertegenwoordiger van de NVBA. Hij bedankte vervolgens de aanwezigen voor het in hem gestelde vertrouwen. Tegen de instelling van de sectie Kwaliteitszorg KVAN studiedagen Door Theo Vermeer Mijns inziens gaat het vooral om de definië ring van het begrip 'werkveld'. Over welk werk veld hebben we het? Aan welk werkveld wil de opleiding zien dat haar studenten afgeleverd worden? Is dat niet voor een baan bij een archief dienst? Dus niet voor een baan als div'er of als informatiemanager, maar voor een baan als archivaris? Uitgaande van het laatste is het mijns inziens evident dat er behoefte is aan medewer kers die scholing hebben gehad in paleografie, chronologie, ordenen en beschrijven. Het wordt erg moeilijk als een pas-afgestudeerde op de stu diezaal geen begeleiding kan geven aan bezoe kers die vragen om hulp bij het lezen van een zeventiende-eeuwse akte. Ik spreek daarnaast niet tegen dat bepaalde ontwikkelingen om ver anderingen vragen in de opleiding. Ergo, als hier op niet ingespeeld zou worden, groeien de ont wikkelingen in een zeker werkveld en de oplei ding uit elkaar. Iedere medaille heeft twee zijden. In casu deze discussie zou ik willen stellen dat het oude niet verdwijnt, maar dat het nieuwe een spannende aanvulling geeft. Het is een uitda ging om hier op de juiste wijze op in te spelen. Concluderend zou ik willen stellen dat als stu denten opgeleid worden als informatiemanager de nadruk in de opleiding moet liggen op het meegaan in nieuwe ontwikkelingen als digitalise ren en daarin zie ik een grote rol weggelegd voor de IDM en een ondersteunende rol voor de Archiefschool. Als studenten opgeleid worden als archivaris zou de nadruk moeten liggen op inder daad ordenen, beschrijven, paleografie, chrono logie en kennis van bijvoorbeeld oud-vaderlands recht. Het kennis nemen van paleografie en andere hierboven genoemde onderwerpen is, zo is mijn persoonlijke ervaring, verrijkend en abso luut onmisbaar als je een baan wilt in het open baar archiefwezen. Dat werkveld vraagt om die kennis. Natuurlijk is het goed om in overleg met de IDM in het curriculum vakken op te nemen die ingaan op nieuwe ontwikkelingen. Voor gemotiveerde studenten moet het haast geen moeite zijn dat in een vierjarig programma te stoppen. Laten wij met een, zoals hierboven, meer gedifferentieerd onderwijsprogramma de toekomst met frisse blik tegemoet zien met een hopelijk sterke aantrekkingskracht op aanko mende studenten. Vertel het door dat archivaris- zijn een altijd interessante baan blijft! je bent bet niel. Door Harry Strijkers* archievenblad juni 2004 Harry Strijkers is redacteur van het Archievenblad. Het was druk in het Wijnfort aan de Bemmelsedijk in Lent bij Nijmegen tijdens de studiedagen van de KVAN. De synergie speelde met name op woensdag 12 mei een belangrijke rol, want op die dag werd tegelijk met enkele sessies de ledenvergadering van de KVAN gehouden, terwijl ook DIVA van de gelegenheid gebruik maakte en haar ledenvergade ring had gepland. Alle mensen van naam en faam uit de Nederlandse archiefwereld waren aanwezig. Een opsteker voor de organisatie van deze dagen. Commissie Beroepsprofiel aan de slag In het archiefwezen hebben zich de laatste jaren grote veranderingen voorge daan waardoor ook de functie en de taken van de archivaris zijn veranderd. In recente discussies komen dan ook zeer gevarieerde opvattingen over het beroepsprofiel van de archivaris tot uiting. De Adviescommissie Opleidingen van de Archiefschool heeft een commissie ingesteld om zich over het beroepsprofiel te bui gen. In deze commissie hebben zitting: dr. M.W. van Boven, prof.dr. F.C.J. Ketelaar, drs. M.R. Hermans, dhr. A. van der Kooy, mr. C.6.M. Noordam (voorz.), drs. J. Scheurkogel (secr.) en mw. drs. C.L. Schönfeld RA. De commissie is op 5 maart 2004 met haar werk begonnen. De commissie is gevraagd een rapport op te stellen over het beroepsprofiel van de moderne archivaris. Dit rapport zal centraal staan op een discussiedag, die later in 2004 zal plaatsvinden. In de laatste nummers van het Archievenblad heb ik met interesse de artikelen gelezen over de discussie betreffende het eerherstel van de middelbare archiefopleiding. Dit interesseert mij daar ik zelf student ben aan de IDM en daarbij Archivistiek B volg. Tevens volg ik het aansluitprogramma voor de duale master archiefwetenschappen aan de UvA. archievenblad juni 2004

Archievenblad | 2004 | | pagina 12