en gij zult grc Collecties op Cultuurwijzer s&s Glaspaleis in bronnen Website Digitaal Genootschap van bet Verleden ADLIB I Archief Uitleenmodule ADLIB I Bibliotheek Bestelmodule Uitleenmodule Tijdschriften module ADLIB I Internet Server testo 175-H2 Temperatuur- vochtregistratie Data logger ADLIB I Museum Fotobestelmodule Flexibel informatiebeheer Zeer uitgebreid gebruiksvriendelijk Webportalen Full Text zoekmogelijkheid Real time interactie gebruikers, zoals on-line reserveren Geavanceerd thesaurusbeheer Cross domain ondersteuning ADLZB Information Systems nieuws uit het veld Publicatie over digitalisering cultureel erfgoed CULTUREEL ONDERNEMERSCHAP Zoekt vinden betrouwbare klimaatbewaking van uw kostbare archief Stabiele en nauwkeurige vochtsensor Goed afleesbaar display van actuele waarde en grenswaarde overschrijding Groot (ring)geheugen voor langdurige metingen Ook uitleesbaar via printer en datastick Bel voor meer informatie of advies testo BV, Postbus 1026, 1300 BA Almere, Telefoon 036 - 5487000 Fax 036 - 5487009, www.testo.nl, e-mail: info@testo.nl Telefoon: 030 - 241 18 85 E-mail: info@nl.adlibsoft.com www.adlibsoft.com Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229-211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt in de eerste week van juni 2004. Ti 24» 7, &0.te In het onderdeel 'Collecties' in de Cultuurwijzer (www.cultuurwijzer.nl) en Cultuurwijs (http://cultuurwijs.kennis net.nl) is nu de collectie kostuums van het Theaterinstituut opgenomen. Ook zijn er tien collecties die binnen het Geheugen van Nederland toegankelijk zijn, in het collectie-onderdeel van de Cultuurwijzer ontsloten. Een breed publiek krijgt hiermee toegang tot de collecties van het Theater Instituut, in combinatie met die van bijvoorbeeld het Mauritshuis, het Nederlands Fotoarchief, het Rijksmuseum, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en andere collecties die al eerder via de Cultuurwijzer raadpleegbaar waren. U kunt kiezen binnen welke collecties u objecten wilt zoeken, door te kiezen voor de optie 'veldzoeken' bij 'Collecties' en dan de gewenste collecties aan te vinken. DEN streeft ernaar een breed spectrum van in Nederland aanwezige erfgoedob jecten toegankelijk te maken via de Cultuurwijzer. Instellingen die beschik ken over een oniine-collectiedatabase en die geïnteresseerd zijn in de ontsluiting daarvan in de Cultuurwijzer, kunnen contact opnemen met bureau DEN, tel. (070) 314 03 43, e-mail denë'den.nl. In de loop van dit jaar zal in Heerlen het Glaspaleis officieel geopend worden. In het voormalige warenhuis Schunck, ontworpen door architect Frits Peutz en gebouwd in 1933- 1935, heb ben enkele culturele instellin gen momen teel een onderdak gevonden. Het gebouw neemt vanwege zijn architectuur een bij zondere plaats in. Dit maakt velen nieuwsgierig naar zijn verleden. Reden voor het Stadsarchief Heerlen om in samenwerking met het Vitruvianum (Centrum voor Architectuur in de Euregio) een interactieve website te ont wikkelen waarin de geschiedenis van het Glaspaleis centraal staat. Deze website, getiteld 'Glaspaleis in bronnen', biedt een schat aan informatie. Het Stadsarchief Heerlen ontwierp bovendien speciaal voor de website een lettertype dat gebaseerd is op het handschrift van Frits Peutz. De website is interessant voor iedereen die belangstelling heeft voor de geschie denis, architectuur en functies van het gebouw. Men vindt er onder meer bouw tekeningen, materiaal uit de archieven Peutz en Schunck, bouwvergunningen, foto's (waarvan sommige nooit eerder vertoond), krantenartikelen, video- en geluidsfragmenten, een literatuurlijst en een leuke te downloaden screensaver. De website is te bereiken via www.stadsar- chiefheerlen.nl. DIVA startte in januari de pilot Digitaal Genootschap van het Verleden. Het Digitaal Genootschap van het Verle den is een NAPSTER-achtige toepassing voor de uitwisseling van historische infor matie. De kern van het systeem bestaat uit een peer-to-peer architectuur waarin zowel particulieren als erfgoedinstellingen gedi gitaliseerde historische informatie kunnen aanbieden, becommentariëren en relate ren. Projectleider Frans Hoving van DIVA gaf al verschillende presentaties over deze vernieuwende applicatie, onder meer tij dens de Online Conferentie in april en het symposium van de International Federa tion of Television Archives (FIAT/IFTA) in maart van dit jaar. Up-to-date informatie over het Digitaal Genootschap van het Verleden is binnenkort te vinden op de website www.digitaalverleden.nl. Hier leest u de rapporten, vindt u informatie over de voortgang van het project en kunt u kennis uitwisselen en discussiëren over het onderwerp. Sinds 21 april is de publicatie Cultureel erfgoed digitaal; leidraad bij projec ten beschikbaar. De publicatie is in nauwe samenwerking tussen de Mondriaan Stichting, DEN en een aantal experts uit het veld tot stand gekomen en speciaal bedoeld voor erfgoedinstellingen die te maken hebben met digitaliseringsprojec ten. Op de website van DEN (www.den.nl) kunt u meer informatie vinden. Voor archiefdiensten die cultureel ondernemerschap in de praktijk willen brengen is fondsenwerving één van de mogelijke instrumenten. De organisatie Kunst en Zaken (www.kunst-en-zaken.nl) koppelt experts op het gebeid van fond senwerving uit het bedrijfsleven aan cul turele instellingen die minder ervaren zijn in het aantrekken van geldstromen. Na een grondige analyse van de aanvraag en de benodigde ondersteuning, zoekt Kunst en Zaken een expert in het bedrijfs leven die bereid is om de culturele instel ling te adviseren. Kunst en Zaken verzorgt de begeleiding, de evaluatie en de verslag legging van het project. Dit proces kan een grote bijdrage leveren aan de kwali teit van management en bedrijfsvoering. Om in aanmerking te komen voor deze begeleiding moeten instellingen aan een aantal basiseisen voldoen. De instellingen dienen gesubsidieerd te worden door de landelijke, provinciale of lokale overheid op basis van een culturele doelstelling. Bovendien moet het een levensvatbare not for profit-organisatie zijn, met ten minste één betaalde medewerker. Adviseurs krijgen de kans hun ervaring en expertise toe te passen in een nieuwe, cre atieve omgeving. Dit programma wordt betaald door de bedrijven zelf, in het kader van het opleidingsprogramma van de eigen adviseurs. mei 2004 archievenblad 11

Archievenblad | 2004 | | pagina 5