PvdA «.GERRITVALK LIJST Waarom gokken? voorzee OPNIEUW BESCHRIJVEN? Symposium over het toegankelijk maken van archieven in de 21ste eeuw Nieuwe Richtlijnen Preservation Microfilming Metamorfoze Hóstaivratx) tóti tvi NcAótLiyicL vótötw^&ti zich Hoogezand-Sappemeer wil meer belangstelling wekken voor stads- en streekhistorie x. een collega in het Europees Parlement? op donderdag 10 juni in www.gerritvalk.nl Art Conservation A. Jacobsstraat 28 5I42 PN Waalwijk 0416 - 348980 archiefburo nieuws uit het veld Archieven beschrijven, iedere archi varis heeft het tijdens zijn of haar oplei ding geleerd. De toepassing van het structuur- en bestemmingsbeginsel; de redactionele vormen; discussies over het al dan niet gebruik van de indeling 'stuk ken van algemene aard - stukken betreffende bijzondere onderwerpen'; werken volgens een archiefbewerkings- plan: voor iedere archivaris gesneden koek. Maar, de meeste archivarissen hebben leren beschrijven in een tijd waarin het internet nog ver weg was, computers nog niet op alle bureaus stonden en de bezoe ker (genealoog of historicus) fysiek in de studiezaal aanwezig was. De tijden zijn veranderd. Een breed en gevarieerd publiek zoekt tegenwoordig erfgoedin formatie en wil die informatie digitaal in de eigen woonkamer kunnen bekijken. Is onze beschrijvingspraktijk hiervoor toe gerust? Voldoet onze methode van beschrijven, of moeten we die opnieuw definiëren? Voldoen onze beschrijvin gen, of moeten we de archieven opnieuw beschrijven? Moeten we opnieuw aan- dacht besteden aan beschrijven? Hierover organiseert de Archiefschool op 16 juni a.s. het symposium 'Opnieuw Beschrijven?'. Tijdens het symposium zullen vergroting en verbreding van het publieksbereik, standaardisatie in beschrijven en techno logische ontwikkelingen centraal staan. Iedere presentatie gaat in op de vraag hoe de geschetste ontwikkeling de beschrij vingspraktijk beïnvloedt. Na een aantal inleidingen is voldoende tijd ingeruimd voor een discussie over de vragen: Hoe beschrijven we archieven in de 21ste eeuw? Moeten we onze methode ver nieuwen? Wat moeten we zeker behou den? Ook zal de vertaling van ISAD(G) gepresenteerd worden. Kijk voor meer informatie en een voor lopig programma op www.archief- school.nl. De nieuwe Richtlijnen Preservation Microfilming Metamorfoze worden ge hanteerd door Metamorfoze, het Neder landse nationale conserveringsprogram ma voor het papieren erfgoed. Ze moeten worden gezien als normstellend voor 'preservation microfilming', wat betekent dat de microfilm dient om de inhoud van het origineel voor het nageslacht te behouden. Het doel van deze Richtlijnen Preservation Microfilming Metamorfoze is de kwaliteit van het Metamorfoze- programma als geheel en de kwaliteit van de microfilms in het bijzonder te waar borgen. Hoofdstuk 2 van deze richtlijnen ver vangt dat deel van het Handboek Meta morfoze (2000), dat specifiek betrekking heeft op de technische aspecten van de microverfilming (bijlagen 11-13). Hoofd stuk 1 is te beschouwen als een nadere uitwerking van een aantal onderdelen van het Handboek. Nederlandstalige PDF-versie: www.kb.nl/ coop/metamorfoze/publicaties/richtlijnen/ richtlijnen.pdf. Engelstalige PDF-versie: www.kb.nl/ coop/metamorfoze/publicaties/richtlijnen/ english/guidelines.pdf (de Engelstalige webversie is in voorbereiding). De vier verenigingen op het gebied van restauratie en conservering in Nederland gaan samen verder. Recente lijk hebben de restauratoren daartoe een intentieverklaring ondertekend. De In ternational Institute for Conservation of Historic and Artistic Works (IIC-NL), het Textiel Restauratoren Overleg Nederland (TRON), de Vereniging Restauratoren van Papier, Boeken en Fotografisch materiaal (VAR) en de Belangenvereniging Restau ratoren Nederland (VeRes), met geza menlijk ruim 500 leden, verenigen zich in een nieuw nationaal platform voor conservering en restauratie. Hiermee komt een einde aan de ongewenste ver snippering van het restauratieveld. Door de krachten te bundelen wil dit nationale platform zijn functies met betrekking tot het behoud van het natio nale culturele erfgoed optimaal uitoefe nen en de samenwerking met de andere erfgoedkoepels versterken. Belangenbe hartiging, deskundigheidsbevordering en professionalisering van de hele sector zijn sleutelbegrippen van de nieuwe ver eniging. Zij beoogt tevens aanspreekpunt te zijn voor overheid, subsidiërende instellingen, media en publiek op het gebied van conservering en restauratie. Onder grote belangstelling heeft wethouder Mathilde Stiekema van de gemeente Hoogezand-Sappemeer op vrij dag 19 maart jl. het eerste exemplaar van de inventaris van de archieven van de gemeente Hoogezand-Sappemeer over de periode 1949-1985 uitgereikt aan provin ciaal archiefinspecteur J. Dijkstra. De inventaris is een lijvig boekwerk gewor den van ruim 400 pagina's waar intensief aan gewerkt is en waarvoor 754 meter archief moest worden doorgenomen. Het archief van de gemeente Hoogezand- Sappemeer trekt na de Groninger Archieven de meeste bezoekers in de pro vincie Groningen. Met het verschijnen van deze inventaris hoopt het gemeente archief nog meer belangstelllenden voor de geschiedenis van Hoogezand-Sappe meer en omliggende dorpen te kunnen trekken. Om het archief voor een breder publiek toegankelijk te maken en dichter bij de bevolking te brengen zijn er plannen voor een vorm van samenwerking met de plaatselijke Openbare Bibliotheek waarbij in eerste instantie gedacht wordt aan het inrichten van kleine tentoonstellingen. Massa-con Art Conservation BV Kon. Wilhelminahaven 1119 3134 KG Vlaardingen EUROPA documentbehandeling, training en service mei 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 4