Bijzonder archiefstuk binnenkort naar Noordbrabants Museum oooo#©oo©©oo Gemeentearchief Rotterdam en Stichting Archiefschool starten project E-depot Schenking Bettenhausen aan Haags Gemeentearchief Utrechts archiefbeleid niet op orde nieuws uit het veld w«.. nieuws uit het veld NIEUWS u i t Binnenkort geeft het Stadsarchief 's-Hertogenbosch een van de kostbaarste archiefstukken uit handen. Het uit de vijf tiende en zestiende eeuw daterende zoge naamde Rood Privilegeboek zal als langdu rige bruikleen permanent in het Noord brabants Museum worden tentoongesteld. In een artikel van de Nijmeegse kunsthisto ricus prof.dr. Jos Koldeweij in het laatste nummer van het tijdschrift Bossche Bladen komt de auteur terug op een van de oude mythen rond dit bijzondere handschrift: op de kruisigingsminiatuur legden de her togen van Brabant de eed af. Het 'Roodt Previlegieboek' is een in 1580 in één band bijeengebonden verzameling van merendeels aanzienlijk oudere teksten. Het betreft afschriften van voor de stad belang rijke akten, brieven en verslagen van ver schillende 'Blijde inkomsten' van de Bra bantse hertogen. Tijdens de plechtige ontvangsten van de hertogen in de Bra bantse steden be krachtigde de hertog de Brabantse 'grond wet' door met de hand de eed op het evangelie af te leg gen. In 's-Herto genbosch werd deze plechtige eed volgens overlevering gezwo ren op de miniatuur van de gekruisigde Christus in het Rood Privilegeboek. Koldeweij betoogt in zijn artikel in Bossche Bladen dat de vele eedsaf leggingen van de hertogen en de stadsbe stuurders de miniatuur blijvend hebben beschadigd. Deze opvatting van gebruiks- Cn nlairalmOtMtAatlK IT ClTtï *.*<l «II» »CI>" fes .„■..as® Mbfc.il'j-hkifV «aK»»* «M&IilïWÏw»»"»!'' ■a«>5w yirf«<*?«cr sr'infc restte slijtage staat haaks op de oude overlevering dat de beschadigingen het gevolg zijn van doelbewuste vernieling tijdens de beelden storm. Het Gemeentearchief Rotterdam is onlangs in samenwerking met de Stichting Archiefschool gestart met het project E-depot. Doel van dit project is het opzetten van de functionaliteiten voor een digitaal depot, met instructies, procedures en opgeleide medewerkers, zodat het Gemeentearchief Rotterdam na 2004 digitale documenten (archiefdocu menten, publicaties, beeld- en geluid) in een goede, geordende en toegankelijke staat kan beheren, acquireren en ter beschikking stellen. Een generalisatie van de eindresultaten zal eind 2004 ter beschikking worden gesteld aan het Nederlandse archiefwezen. Voor meer informatie over het project kunt u zich wenden tot de projectleiders Klaartje Pompe, e-mail k.pompe@gar.rot- terdam.nl, tel. (010) 243 46 34 en Peter Horsman, e-mail P.J.Horsman@archief- school.nl, tel. (020) 595 19 00. Dr. R.C.). van Maanen, hoofd en plaats vervangend gemeentearchivaris van het Regionaal Archief Leiden, is aan de Universiteit van Leiden benoemd tot bijzonder hoogleraar op het gebied van de Stadsgeschiedenis. Op 14 mei a.s. zal hij met het uitspreken van zijn oratie zijn hoogleraarsambt aanvaarden. Op 1 februari ji. is op 81-jarige leeftijd de archivaris van het Provinciaal Archief van de Orde der Augustijnen te Eindhoven, dr. A.K. de Meijer o.s.a. overle den. Op 23 februari jl. is op 54-jarige leeftijd Jan van Tiggelen na een kort ziekbed over leden. Hij begon zijn archiefloopbaan in 1976 als gemeentearchivaris in Goes, waarna hij in 1983 de overstap maakte naar het Bisdom van Rotterdam. In 1987 kwam hij in dienst bij Wolters Kluwer N.V. waar hij nog tot dit jaar als bedrijfsarchiva- ris heeft gewerkt. archievenblad mei 2004 het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Op 2 april jl. heeft de Haagse kunstenaar W.R. (Wim) Bettenhausen persoonlijk hon derd etsen aan het Haags Gemeentearchief geschonken. Gezien het bijzondere karakter van deze schenking waren hierbij ook burge meester drs. W.J. Deetman en de wethouder van Cultuur, mevrouw drs. L.E.J. Engering- Aarts aanwezig. Jarenlang koos Wim Bettenhausen (Den Haag, 1942) beelden van de stad Den Haag als onderwerp voor zijn etsen en ets/aquatin- ten. De laatste jaren wordt de invloed van de natuur steeds groter. Specifieke architectuur details werkt hij zorgvuldig uit, waarbij hij gebruik maakt van de lichtschaduw-effecten. De gebouwen geeft hij fotografisch nauw keurig weer. In zijn vroege werk bereikte hij het licht en donker in zijn etsen nog door het aanbrengen van arceringen, tegenwoor dig doet hij dit door het gebruik van aqua tint. Kleuren gebruikt Bettenhausen slechts om accenten te leggen of sferen op te roepen Wim Bettenhausen, Zonneschermen langs trambaan, 1993. in zijn werk. Zijn werk straalt perfectie uit en heeft het karakter van een momentopname. Als toeschouwer ben je als het ware onder deel van zijn werk en zo ervaar je het ook. Zoals hij zelf zegt: "Ik fiets door de stad en proef een sfeer. Die probeer ik in mijn etsen te vangen. Vroeger deed ik dat door de huizen te laten zien en de ritmes van tegels en gevels, nu is dat steeds meer alleen maar sfeer." Bettenhausen volgde zijn opleidingen aan de Academie van Beeldende Kunsten Psychopo- lis en de Koninklijke Academie van Beelden Kunsten in Den Haag. Sinds 1974 is hij lid van Pulchri Studio. Hij heeft veel in binnen- en buitenland geëxposeerd. Met deze bijzon dere schenking beschikt het Haags Gemeen tearchief nu over de meest complete collectie (175 stuks) van Bettenhausen uit zijn Haagse periode. Een klein deel van de geschonken collectie is binnenkort via internet te bezichtigen: www.gemeentearchief.denhaag.nl. In de nabije toekomst zullen alle aanwinsten gedi gitaliseerd en via de website raadpleegbaar zijn. Het Utrechtse College van B&W schiet tekort in de vervulling van zijn wettelijke zorgplicht voor het gemeentelijk archiefbe heer. Omdat ook de gemeentelijke archief inspectie haar toezichtstaak niet goed uitoe fent, is het risico van gebrekkige archieven groot. Dit concludeert de rekenkamercom missie van de Utrechtse gemeenteraad in haar onlangs verschenen rapport Gaten in het Geheugen. Gebrekkige archivering doet afbreuk aan de mogelijkheid voor de raad en de burgers van Utrecht om controle uit te oefenen. Ook belemmeren slechte archie ven een goede bedrijfsvoering en verant woording binnen de gemeente. De rekenkamercommissie onderzocht op verzoek van de gemeenteraad de archive ring van het project parkeergarage Lepelenburg. Het onderzoek wees uit dat een deel van het projectarchief ontbreekt. De wel aanwezige deelarchieven voldoen niet aan de basiskwaliteitseisen. Bij de over gang van het project van de ene naar de andere dienst werd niet of nauwelijks aan dacht geschonken aan de overdracht van het archief. 'Er is onvoldoende administra tieve discipline betracht bij de archivering van het project parkeergarage Lepelenburg', aldus de rekenkamercommissie. Voorts onderzocht de Rekenkamercommis sie de invulling van de wettelijke zorgplicht voor het gemeentelijk archiefbeheer door het College van B&W en het toezicht daar op. Zij constateert dat de gemeentelijke archiefregelgeving nog steeds niet is aange past aan de Archiefwet van 1995, maar nog berust op de oude wet uit 1962. De rekenka mercommissie dringt er bij het College op aan de archief regelgeving snel aan te passen en daarbij ook regels te stellen voor digitale archivering. De rekenkamercommissie concludeert ver der dat een gemeentelijk archiefbeleid ont breekt, evenals het toedelen van bevoegd heden en middelen om ervoor te zorgen dat de archieven van de gemeente goed, geor dend en toegankelijk zijn. De gemeentelijke diensten mogen zelf weten hoe ze hun archieven vormen en beheren. In de prak tijk loopt de kwaliteit dan ook sterk uiteen en is afhankelijk van de aandacht en de middelen die de directeur van een dienst over heeft voor het archiefbeheer. Pogingen om de kwaliteit van de gemeentelijke docu mentaire informatievoorziening te verbete ren zijn gestrand wegens gebrek aan visie en middelen. Er is geen sterke centrale aan sturing van dit verbetertraject. Bij de gemeentelijke archiefinspectie blij ven gebreken in de archiefvorming en het archiefbeheer buiten beeld, omdat zij zich bij de uitvoering van haar inspectietaken nauwelijks richt op de kwaliteit van het archiefbeheer bij de diensten. De rekenkamercommissie beveelt aan om de ambtelijke eindverantwoordelijkheid voor het gemeentelijk archiefbeheer te rege len. Het College moet daarnaast goede afspraken maken met de gemeentelijke archiefinspectie over het toezicht op het archiefbeheer door de diensten, aldus de rekenkamercommissie. mei 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 3