0 Tentoonstellingen s BINNEN- E BUITENLANDSE EVENEMENTEN 1effi hollands agenda Het continent Anarctica is met een gemiddelde temperatuur van -37 graden Celsius, een overal aanwezige ijslaag en de weinige flora en fauna, extreem in alle opzichten. Lange tijd was het ontoegan kelijk voor de mens. Pas in de vorige eeuw werd de Zuid pool bedwon gen door pio niers als Amund sen, Shackelton en Scott. De Zuidpool is nog steeds van niemand, maar wordt als internationaal gebied bestuurd door 28 landen. Die landen, waaronder Nederland, moeten er dan wel wetenschappelijk onderzoek verrichten. Teylers Museum wijdt voor het eerst een tentoonstelling aan dit continent en laat zien hoe mens en dier daar leven en overleven. Van de eerste ontdekkingsrei zen vol ontberingen tot de hedendaagse (wetenschappelijke) high-tech expeditie- tochten en luxe toeristencruises. Tentoonstelling gewijd aan de Fun datie van Renswou de, 250 jaar geleden opgericht door de steenrijke weduwe Maria Duyst van Voorhout, met als doel talentvolle wees jongens een hogere opleiding te geven. Dankzij de Fundatie kon een select aan tal pupillen van Renswoude na hun opleiding terecht als architect, stuurman, ingenieur of chirurgijn, waar gewone weeskinderen vaak niet verder kwamen dan kleermaker of schoenmaker. Vanaf het begin van de negentiende eeuw kwa men er steeds meer instellingen voor hoger beroepsonderwijs, waardoor het leerplan van de Fundatie deels overbodig werd. Bovendien liep door de vooruit gang het aantal weeskinderen terug. De Fundatie wist zich aan de tijd aan te pas sen, stopte met de weeshuizen en begon begin twintigste eeuw een systeem van studiebeurzen. Bij de tentoonstelling verschijnt een gelijknamige publicatie, geschreven door Robert van Lit, vormgegeven en gedrukt door voormalige Renswouders. De gemeente Leiden is druk bezig om Leiden als win kelstad op de kaart te zetten. Te denken valt aan projecten als het Aalmarktplan of de Rijn Gouwe Lijn. Maar hoe zagen de winkels in Leiden er vroeger eigenlijk uit? Wanneer kwamen de eerste winkels in Leiden en wat voor winkels waren dat? De beheerders van de prent-, affiche- en bibliotheekcollectie van het Gemeentearchief Leiden hebben met materiaal uit hun collecties een klei ne expositie samengesteld aan de hand waarvan vragen als deze beantwoord worden. De tentoonstelling toont een kleur rijke selectie uit zestig jaar Haagse boek vormgeving. Omdat de productie in deze periode zo veelsoortig en omvangrijk is, agenda wordt er ingezoomd op drie aspecten van het naoorlogse boek. 'Schilders en teke naars' belicht het geïllustreerde, hand- beletterde boekom slag, 'Boeken met een baan' gaat in op het boek als functio neel ontwerp en onder de subtitel 'Den Haag vandaag' staan tientallen geslaagde boeken van het laatste decennium, vormgegeven met de nieuwe digitale middelen, in een met Haags industrieel ontwerp ingerichte huiskamer. Naast boeken zijn ook affi ches en ander grafisch werk te zien, waar onder originele tekeningen voor boek omslagen. Bij de tentoonstelling verschijnt een klei ne publicatie (36 p., 5,90) met veel nieuwe kleurenafbeeldingen en een inlei ding van de hand van Jan Middendorp. De vormgeving is in handen van Huug Schipper van Studio Tint. Bijeenhomsten Symposium georganiseerd door de drie Zuid-Nederlandse provinciale ar chiefinspecties met als doel duidelijkheid te scheppen over digitale toegankelijk heid en digitale archiveringsstrategieën, met het oog op de toekomst gericht. De bijeenkomst is bedoeld voor mede werkers van DIV en I&A van de provin cies, gemeenten, waterschappen en poli tie in Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg. Aan de deelname zijn geen kosten verbonden maar het aantal plaatsen is beperkt. I 11 en 12 mei De studiedagen staan in het teken van idealen en realiteitszin in het archiefwezen en vormen een perfecte gelegenheid bij te praten met collega's uit het hele land. VAR-themamiddag waarop Janny Steenhuis, hoofd van de sector Beheer, Gemeentearchief Rotterdam en voorzit ter van de sectie Audiovisuele Archive ring van de DIVA-koepel, Filip Boudrez, medewerker van het Stadsarchief Ant werpen en het David-project en Max van Essen, eerste medewerker Beeld Geluid, Gemeentearchief Rotterdam, zullen spre ken over de mogelijkheden en beperkin gen van de cd als informatiedrager. Tijdens deze middag bestaat de mogelijk heid meegebrachte cd's te laten analyse ren door Max van Essen. Bovendien krij gen deelnemers een catalogus met info over cd's en een cd-analyser ter beschik king alsmede een verrassing. Kosten: 15,00 voor VAR-leden en 30,00 voor niet-VAR-leden (betaling ter plaatse). Tijd: 13.00-16.15 uur Studiemiddag ter gelegenheid van het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van dr. Gerhard Riesthuis, sedert 1976 werkzaam aan de Universiteit van Amsterdam (thans bij de leerstoelgroep Archief- en Informatiewetenschap), drs. M.C. de Niet, hoofd Innovatieve Projecten van de Koninklijke Biblio theek, Den Haag, zal spreken over 'The European Library', een samenwerkings project dat wetenschappers en andere burgers rechtstreeks toegang wil bieden tot de collecties van de Europese nationa le bibliotheken. Dr. M. Zumer, Depart ment of Library and Information Science and Book Studies, Ljubljana, gaat in op 'Issues of subject retrieval in The Euro pean Library' en ten slotte spreekt prof.dr. Willie Vanderpijpen, Koninklijke Bibliotheek, Brussel, over 'Het belang voor kleinere landen van participatie in Europese projecten'. De studiemiddag begint om 13.45 uur. Na afloop bestaat van 17.00 tot 18.30 uur de gelegenheid persoonlijk van Gerhard Riesthuis afscheid te nemen. De studiemiddag is vrij toegankelijk voor geïnteresseerden. Op drie zaterda gen in de loop van dit jaar organiseert het Nederlands Muziek Instituut algemene in troducties op de col lectie en wordt een aantal hoogtepunten daaruit getoond, zoals fraaie handschrif ten, oude drukken, foto's en interessante brieven. Veel van dit kostbare materiaal is normaal gesproken niet voor bezoekers toegankelijk. Ook wordt het depot bezocht en een algemene bibliotheekin structie gegeven over het gebruik van de (elektronische) catalogus, belangrijke naslagwerken en microfiches. Op elk van de drie zaterdagen start een groep om 11.00 uur en om 13.30 uur. De kosten voor deelname bedragen 2,00. nationale verteldag Het Nederlands Centrum voor Volks cultuur en de Stichting Vertellen organiseren met medewerking van het Meertens Instituut de eerste Nationale Verteldag. Op onverwachte en inspirerende locaties in heel Nederland zullen professionele en amateurvertellers een verhaal ten gehore brengen voor een publiek. Van histori sche verhalen, sprookjes, mythen en legenden tot griezelvertellingen, van mopjes en broodje-aap-verhalen tot eigen ervaringen: kortom Nederland zal gonzen van het verhalen vertellen. Geïnteresseerden kunnen meedoen aan de Nationale Verteldag, als verteller, als organisator of als luisteraar. Dertig partners, waaronder opleidin gen, branche-verenigingen, leveranciers en andere organisaties, bieden samen een palet van kansen en mogelijkheden in documentmanagement. Het thema van dit jaarlijks terugkerende document management netwerk- event is 'Mensen en kansen'. 's Middags vinden di verse workshops en lezingen plaats. Daar na geven op cultureel respectievelijk inhou delijk niveau de pianist Jan Vayne, Loretta Schrijver (nieuwslezeres RTL) en Jeltje van Nieuwenhoven (Tweede Ka merlid en beschermvrouwe van de bibli otheekwereld) acte de présence. 1 40 41 1 t/mi3juni Extreem! Overleven op Antarctica Teylers Museum, Spaarne 16, Haarlem Info: tel. (023) 531 90 10 of via www.teylersmuseum.nl t/m 13 juni Robert Falcon Scott en zijn mannen op de Zuidpool. Foto: Scott Polar Research Institute, Cambridge Oog voor talent, 250 jaar Fundatie van Renswoude Collectie Fundatie van deVrijvrouwe van Rens woude, Utrecht. A. van Heusden.ca. 1685. Haags Historisch Museum, Korte Vijverberg 7, Den Haag Info: tel. (070) 364 69 40 of via www.haagshistprischmuseum.nl t/m 15 juni Leiden winkelstad Streekarchief Leiden, Boisotkade 2a (vitrines bij entree en in hal) Info: www.leidenarchjef.nl; tel. (071) 516 53 55 of via www.leidenarchief.nl I t/m 20 juni Ha! Haagse boekvormgeving na 1945 Museum Meermanno-Westreenianum, Prinsessegracht 30, Den Haag Info: tel. (070) 346 27 00 of via www.meermanno.nl 111 mei Digitale duurzaamheid Locatie: Provinciehuis van Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch Informatie en aanmelding via Peter Aussems, e mail: pjm.aussems@prvlimburgjil of Esmiralda Thieme, e-mail: eme.thieme@prvlimburg.nl KVAN Studiedagen 'Idealen in realiteit' Locatie: Het Wijnfort te Lent, bij Nijmegen Informatie en aanmelding: tel. (020) 462 77 27, e-mail: bureau@kvan.nl of via www.kvan.nl 14 mei De cd: mogelijkheden en beperkingen Locatie: Gemeentearchief Rotterdam, Hofdijk 651, Rotterdam Inschrijving: Annie De Roover, e-mail: a.deroover@gar.rotterdam.nl of Marjet Zondag, e-mail: mja.zondag@breda.nl De grenzeloze bibliotheek. Zoeken en vinden in de Europese ruimte Locatie: Doelenzaal van de Universiteits bibliotheek, Singel 425, Amsterdam. I 5 juni, 9 oktober en 27 november Open huis Nederlands Muziek Instituut Informatie en inschrijvingen: via Karijn Dillmann of Katja Brooijmans, .ruijio-iVtc tel. (070) 314 07 00 of e-mail: k.dillmann@nederlandsmuziekinstituut.nl 6 juni Nationale verteldag Info: Nederlands Centrum voor Volkscultuur tel. (030) 276 02 44 of via www.nationaleverteldag.nl 16 juni 9e KBenP event Locatie: Huize Middenburg, Westeinde 28, Voorburg Informatie en aanmelding: www.kbenp.nl archievenblad mei 2004 mei 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 20