Archivist (m/v) SV? van Erwin de Leeuw* Stichting Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis Organisatie Functie Profiel Honorering en aanstelling Reacties de archiefschat 3 Het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) richt zich op het verzame-len, beheren en ter beschikking stellen van collecties op het gebied van de sociale geschiedenis. Op zijn terrein is het instituut toonaangevend in de wereld. En met zijn ca 160 medewerkers en ruim 40 km archief, boeken, periodieken, beeldmateriaal en digitaal materiaal behoort het tot de belangrijkste wetenschappelijke erfgoedinstellingen van Nederland. Het IISG verricht ook historisch onderzoek. Een onderzoeksgroep van zo'n 30 historici werkt aan een reeks van onderwerpen die te doen hebben met labour history in een wereldwijd perspectief. Het IISG organiseert veel congressen, workshops en andere bijeenkomsten. De Stichting IISG heeft subsidie gekregen voor een tweetal grote ordeningsprojecten, nl. voor de archieven van de Partij van de Arbeid en van de milieuorganisatie Greenpeace. Bij de taakgroep Archieven van het IISG zijn voor de uitvoering van deze projecten twee vacatures voor een De taakgroep archieven bestaat uit 16 personen en valt onder de sector verzamelingen, waartoe ook de taakgroepen bibliotheek, collectiebeheer en publieksdiensten behoren. De taakgroep archieven is verantwoordelijk voor het ordenen en beschrijven van archieven, documentatiecollecties en audiovisueel materiaal. Ontsluiting via internet en een vernieuwing van de huidige werkwijze hebben hierbij de komende jaren een hoge prioriteit. De medewerker (m/v) inventariseert in samenwerking met anderen de archieven van de Partij van de Arbeid en van Greenpeace. Verder verricht hij/zij andere werkzaamheden m.b.t. de ontsluiting en verzorging van archieven en audiovisueel materiaal, zoals foto's, affiches, video- en geluidsbanden. U heeft een (middelbaar) archiefdiploma (archivistiek B) of een vergelijkbaar niveau van kennis en ervaring. U heeft een goede kennis van de moderne talen. U heeft ervaring met tekstverwerking en kunt zelfstandig, vlot en nauwkeurig werken. Afhankelijk van ervaring minimaal 1.783,00 en maximaal 2.734,00 bij een fulltime aanstelling. De aanstelling is voor minimaal 4 dagen per week voor een periode van 13 maanden. Gelieve uw sollicitatie (brief met CV) voor 19 april a.s. te zenden aan de Stichting MSG, t.a.v. mw M.J. Cornelissen, Cruquiusweg 31, 1019 AT Amsterdam. U kunt telefonische inlichtingen verkrijgen bij drs J. Hofman (archivaris), via telefoonnummer 020-6685866. Op 16 juli 1705 maakten advocaat Beckering en Redger Bolhuis een reis van Groningen naar Kleef. Ook het zuidwest- Drentse dorpje Dwingelo werd aange daan, waar het gezelschap tegen kwart voor drie in de middag arriveerde. Na wat te hebben gegeten bij herbergier Evert Donker aan de Brink vertrokken de heren naar de havezate Batinge. Bolhuis schrijft hierover in zijn dagboek: daerna gin gen wij nae het huis Batinge, de residentie- plaetse der drostinne douariere Pallant, zijn de een royael en nieuw vierkant Italiaens gebouw, waeraen van weerkanten noch twee huisen zijn angetimmert, hebbende mede van beyde zijden op de plaets 2 schone stallingen, daerbij een fraye tuin, met geschoren yperen, hagen en taxispyrami- den en parterres met bloemen. Wat beide heren zagen was het eindresultaat van een verbouwings- en herinrich tingscampagne van Elbert Anthony van Pallandt, drost van Drenthe van 1685 tot 1701. In 1832 is het huis Batinge afgebro ken, de tuinen werden in gebruik genomen als wei land. Toch is van al dat moois kennis te nemen, want de drost liet van zijn bezit een vogelvluchtplatte grond maken. Deze platte grond heb ik een aantal jaren geleden gebruikt voor mijn artikel over 400 jaar tuinarchitectuur in Dwingelo. Het is daarna mijn favoriete archiefstuk gebleven, omdat het een schaars beelddocument betreft over tuin kunst in Drenthe in de zeventiende eeuw. De prachtige tekening in Oost-Indische inkt en waterverf toont de havezate omringd door een grandioze tuinaanleg (Huisarchief Batinge, inv.nr. 8a). Het met grachten en lanen omgeven terrein is ingedeeld volgens de toen heersende mode, waarvan de vierkante parterres en de centrale as de meest kenmerkende onderdelen zijn. Dat Van Pallandt goed op de hoogte was van de geldende regels laten de met buxus gevulde tuinvakken rond de grote vijver zien. Op de vele andere bewaard gebleven Nederlandse vogelvluchttekeningen uit die periode komen namelijk dezelfde motieven voor. De zorg voor het onderhoud stond sinds 1686 onder leiding van de hugenoot Jean de Gardenier. Wellicht heeft hij ook een grote inbreng gehad bij de herinrichting, omdat sommige decoratieve elementen typisch Frans van aard zijn. In het midden staat de havezate. Een voor Drentse begrippen kolossaal ge bouw; het kende zijn gelijke niet in deze provincie. Het is daarom niet verwonder lijk dat Batinge vaak wordt bestempeld als 'on-Drents'. Dat juist dit huis uitgroei de tot een gebouw van formaat komt door zijn rijke historie. In de zestiende eeuw hebben er een Nederlandse stad houder en een Utrechtse aartsbisschop gewoond. Een eeuw later behoorde het huis toe aan twee Drentse drosten. Het Batinge van de tekening telde 36 kamers en was ingericht met de duurste meubelen en schilderijen. Bolhuis ver meldt nog in zijn reisverslag dat de grote zaal was behangen met enige overkostelij- ke turckse tapeten met beelden levensgroot, hebbende 15.000 groten gekost. In de slaap kamer van mevrouw zagen de heren een def- tich silveren servijs op het cabinet, een silve- ren watervat in de schoorsteen staend, hou dende wel een vierdiel nat, en een overdeftich ledkant. Na de dood van drost Van Pallandt ging het echter vrij snel bergafwaarts met de familie; in 1723 verkopen zij voor 10.000 gulden een groot deel van de zilvercol lectie. De vogelvluchttekening is een realistische weergave van het gebied. Prenten uit de achttiende eeuw van het huis en de kadastrale minuut van 1830 geven dit onder andere aan. Dat deze verschillende onderdelen elkaar goed kunnen aanvul len bij historisch onderzoek is al gebleken bij een afstu deeropdracht van een stu dent Bouwkunde. Het eind resultaat is een indrukwek kende maquette. Wat van Batinge heden ten dage nog rest zijn de grach ten en lanen en een gedeel te van het rechter bouw huis. Erwin de Leeuw is beheerder van de studiezaal van het Drents Archief te Assen. mei 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 1