De@aa «te «te KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Over 'niet moeilijk doen' Nieuwe KVAN-leden Mevrouw drs. E. Balkestein Mevrouw ing. M.C. van Iperen De heer drs. H.J.A.H.G. Metselaars Mevrouw E.M.E. Thieme 38 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws Voor het voetlicht: Tamara Groot Winnaar van de F.J. Duparc-prijs 2003 39 Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Begin maart vond er een ongewoon levendige gedachtewisseling plaats op de DIVA-discussielijst. Aanleiding was de vraag of een dossier dat op een vernietigingslijst staat en al vernietigd had moeten zijn, ter inzage moet worden gegeven. Om het de respondenten gemakkelijk te maken werden drie suggesties meegegeven. Een: het dossier moet beschouwd worden als niet vernietigd, dus gelden de bepalingen van de archiefwet, dus krijgt de ver zoeker inzage. Twee: het dossier had vernietigd moeten zijn, dus gaat het nu de prullenbak in en de verzoeker krijgt het bericht dat het dossier is vernie tigd. Drie: laten we niet moeilijk doen, het is er, dus geef inzage. Bij de reacties vielen twee dingen op: een verontrustend gebrek aan kennis van de rele vante wetten (Archiefwet én WOB!) en een opmer kelijke voorkeur (eenderde van de reacties) voor de laatste oplossing. Nergens moeilijk over doen, gewoon geven. Voor de verschillende keuzes werden uiteenlopen de, en soms steekhoudende argumenten gebruikt. Dat het antwoord niet altijd het goede was, is dan te betreuren. Erger is dat een aantal inzenders zonder enige motivatie koos voor de laatste mogelijkheid: 'niet moeilijk doen'. Dat is reden voor De Zaak om eens verder te kijken. Want een houding van 'ner gens naar kijken en niet moeilijk doen' kan toch in geen enkel beroep onder de noemer 'professioneel handelen' worden gebracht? Waarom dan toch die voorkeur voor 'niet moeilijk doen'? Zijn het nog res tanten van een (ver)oud(erd) beroepsbeeld? De archivaris als hulpvaardige dienaar, altijd bereid om iedereen die een beroep op hem doet tevreden te stellen? De zelfbewuste professional pakt het anders aan. Die is op de hoogte van de regels van zijn vak (beroepscode art. 9: archivarissen dienen professionele deskundigheid na te streven door systematisch en voort durend hun archivistische kennis bij te werken...) en weet waarom en op grond waarvan hij zijn besliss ingen neemt. Tip voor opleidingsland: er is dus een markt voor cursussen 'de archieven en de wetten'. Maar dat terzijde. Bij navraag in de betreffende organisatie kwam nog een staaltje van 'niet moeilijk doen' naar boven. Voor de serie waartoe het niet-vernietigde dossier behoorde, was de afspraak voor de daadwerkelijke vernietiging al gemaakt. Dat zou versneld gebeuren, nog vóór de verhuizing van de afdeling. En daar ging het mis. De normale procedures zijn niet gevolgd, er werden geen lijsten gemaakt ('niet moei lijk doen'!), het te vernietigen dossier is voor de tweede maal geregistreerd in plaats van vernietigd. En werd zo een probleemgeval. Hadden ze maar naar de beroepscode gehandeld. Want: archivarissen dienen het omgaan met archiefmateriaal te documente ren en in staat te zijn daarover rekenschap af te leggen (art. 5). En nog specifieker: Archivarissen dienen goede procedures gedurende de hele levensloop van archieven te bepleiten en samen met de archiefvonners zich toe te leg gen op nieuwe media en praktijken voor informatiebe heer. De uitvoering is, zoals vaak, de achilleshiel. 'Laten we toch niet zo moeilijk doen'? Net als bij de vorige Zaak hebben de wettelijke regels ervoor gezorgd dat er geen gekke dingen zijn gebeurd. Als laatste deelnemer aan de discussie her innerde Ketelaar iedereen aan artikel 6 van het Archiefbesluit 1968 waarin staat dat 'zolang geen vernietiging heeft plaatsgevonden, de voor vernieti ging in aanmerking komende archiefbescheiden, aangemerkt blijven als een archiefbescheiden in de zin der wet'. De latere wetgever deed ook niet moei lijk: die vond dit, zoals blijkt uit de toelichting bij de Archiefwet 1995, zo vanzelfsprekend, dat deze zin in de nieuwe wetgeving niet is herhaald. Niet moeilijk doen? Vanaf nu misschien: laat me eerst goed doordenken, ...voordat ik niet moeilijk doe. Yvonne Bos-Rops De KVAN verwelkomt de volgende nieuwe leden: De heer dr. P.E. Baak directeur Koenen Baak en Partners te Voorburg student Archiefwetenschappen UvA te Amsterdam student 1DM Archiefschool te Amsterdam hoofd beleidsbureau Rijksarchiefdienst, Nationaal Archief te Den Haag De heer J.W. Puttenstein hoofd bibliotheek Theologische Universiteit Kampen student UvA te Amsterdam, tevens beleidsmedewerker Provinciale Archiefinspectie Limburg De heer J.F. Visser hoofd dienstverlening gemeentearchief Amsterdam archievenblad mei 2004 Un Ze gaat iedere dag over de Afsluitdijk van Noord-Holland (West-Friesland) naar Friesland naar haar werk in het provin ciehuis in de hoofdstad Leeuwarden. We hebben het over Tamara Groot, winnares van de F.J. Duparcprijs 2003, woonachtig in de gemeente Opmeer in de kop van Noord-Holland; een plaats tot stand gekomen na een tweetal samenvoegin gen in 1959 (Spanbroek en Opmeer) en 1979 (Hoogwoud en Opmeer). Studie Tamara Groot is geboren als Thamar Rebecca Maria Groot en kwam in het Hoornse ziekenhuis ter wereld op 25 januari 1980 en groeide op in Opmeer. Na de basisschool kwam de Scholengemeenschap Tabor te Hoorn in beeld. Hier maakte zij de havo af en ging vervolgens naar het vwo. Met deze twee diploma's gewapend toog Tamara naar de Hogeschool in Amsterdam. Zij koos voor de opleiding Informatiedienstverlening en Management (IDM) en kon hierdoor tegelijkertijd de opleiding archivistiek B volgen. Dit was een heel bewuste keuze van haar. Zij was een van de vier studen ten in haar twintig studenten tellende groep, die deze dubbele opleiding volgde. Osaris Met goede punten rondde Tamara haar opleiding aan de Archiefschool af. Vanaf die tijd kan zij de titel 'BCIM' (Bachelor Communication Informa tion Management) achter haar naam zet ten. Zij gebruikt hem wel niet, maar toch. Het staat wel leuk op haar curricu lum vitae. Het vinden van een geschikt onderwerp voor een scriptie is niet altijd even mak kelijk. Haar scriptie moest ook nog vol doen aan de eisen van beide opleidingen. Via Peter Horsman, docent aan de Archiefschool, kwam Tamara in aanra king met het Osarisproject. Dit is een project van de 1CA met als doel een mini mum set aan eisen op te stellen aan de hand waarvan bestaande pakketten kun nen worden beoordeeld of nieuwe soft ware ontwikkeld. Scriptie Het werd voor haar het begin van een vier maanden durende digitale zoek tocht, want zo lang duurde het onderzoek en schrijven van haar scriptie. In haar scriptie, met de titel 'Naar een digitale zoektocht', gaat zij in op de theorie over de gebruiker en zijn zoekmethodes. Spoedig blijkt dan dat er sprake is van een grote diversiteit van typen gebruikers, vele manieren om onderzoek te doen en vele interpretatiemogelijkheden. Tamara bestudeerde de kwaliteitseisen die dienen te worden gesteld aan een applicatie. Aan de hand van de theorie heeft zij een aan tal bestaande applicaties, via het internet, onder de loep genomen. Vervolgens zijn door haar de voorlopige eisen getoetst en aangescherpt. De uitkomsten van haar praktijkonderzoek en het theoretisch onderzoek leidden tot een set van 35 eisen. Deze hebben betrekking op inter face, zoekmogelijkheden, resultaten en helpfuncties en kunnen worden gebruikt bij de ontwikkeling van een standaard en van een applicatie. Met een goed cijfer voor deze scriptie kon Tamara zich voor bereiden op haar eerste baan. Archivaris Twee maanden lang werkte Tamara als uitzendkracht bij de provincie Noord- Holland in Haarlem. Zij ging door met haar zoektocht naar een vaste baan en had haar CV inmiddels opgestuurd naar een detacheringbureau. Zonder het schrijven van een sollicitatie kreeg Tamara een oproep van de provincie Fryslan om eens te komen praten. Het liep allemaal op rolletjes voor haar. Zij werkt momenteel als archivaris in Leeuwarden en is met veel plezier bezig aan de inventarisatie van het archief van het Economisch-Technologisch Instituut Friesland (ETIF) aan de hand van de pro vinciale selectielijst uit 2001. Dat werk bevalt haar prima. Genealogie Tamara is wellicht een van de jong ste genealogen uit haar omgeving. Door haar opleiding en stage is zij enigszins 'besmet' met het stamboomvirus. Nu heeft ze meer vrije tijd en speurt intensief naar het wel en wee van haar voorouders Groot. De overige vrije tijd besteedt zij aan lezen en uitgaan; want daarvoor is Tamara nog jong genoeg! Prijs Op de DIVA-discussielijst las zij een oproep van Marieke de Haan aan archi varissen en studenten archivistiek om één of meer werkstukken in te zenden voor mededinging naar de F.J. Duparc prijs. Tamara trok de stoute schoenen aan en stuurde de resultaten van haar onderzoek op. Tot haar verbazing werd haar scriptie uitgeroepen tot de meest waardevolle studie op het gebied van de archiefwetenschap of archiefrecht sinds 2000. Deze F.J.Duparc-prijs 2003, een geldprijs van 2000 euro, zal haar worden overhandigd tijdens de KVAN-studieda- gen op 11 en 12 mei 2004. Waaraan ze het bedrag gaat besteden, heb ik niet gevraagd. Welkom zal het echter altijd zijn. Harry Strijkers mei 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 19