e c e n s i e s ignalementen m ffl 36 I literatuur Techniek en modernisering, balans van de twintigste eeuw Het Genootschap Christo Sacrum te Delft Privatisering van de godsdienst omstreeks 1800 Koningen van de Noordzee, 250-850 literatuur Het Vaderlandse Geschiedenis boek Het schip van Willem Barents. Een hypothetische recon structie van een laat-zestien- de-eeuws jacht Midden-Kennemerland in de Vroege en Hoge Middeleeuwen. Het land, de bewoners en hun heren tussen 700 en 1300 37 Signalementen door Barbara Boender, Maarten Brock, Eric Hennekam, Harry Strijkers en Peter Sijnke. J.W. Schot en A. Rip Techniek in Nederland in de twintigste eeuw, deel VII Stichting Historie der Techniek/Walburg Pers, Zutphen, 2003 ISBN 90-5730-070-2, 372 blz., 39,95 De serie 'Techniek in Nederland in de twintigste eeuw' is het resultaat van een grootschalige samenwerking van negen universiteiten en tal van maat schappelijke instellingen. In het laatste deel van deze zevendelige serie worden in tien hoofdstukken de in de voorgaan de delen neergezette onderzoekslijnen bij elkaar gebracht. Het doel is inzicht te verschaffen in de geschiedenis van de betwiste modernisering van Nederland in de twintigste eeuw. In het boek kijken de auteurs naar de materiële eenwording van Nederland via de ontwikkeling van lokale, regionale en nationale communicatie-, transport- en energienetwerken. Tevens wordt inge gaan op de vraag hoe deze netwerken locaties zoals de stad, het kantoor en het huishouden veranderden. De twintigste eeuw wordt ook gekenmerkt door schaalvergroting. In Nederland ontston den grote nieuwe industriële com plexen. De wenselijkheid van schaalver groting in de industrie, de landbouw en het huishouden bleef altijd betwist. In het boek passeert verder nog een breed scala aan veranderingen de revue: de economische groei, de ontwik keling van een nieuwe economi sche structuur, de opkomst van de kennissamenle ving, de toene mende betekenis van ingenieurs voor de politieke orde, de verande rende wijze waarop de Nederlandse bevolking de wereld beleefde en de ver anderende relatie tussen Nederland en Nederlands-Indië. Het boek biedt een gevarieerd inzicht in de (her)schepping van Nederland in de twintigste eeuw. (HS) E.G. Arnold Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2003 ISBN 90-70403-51-x, 30,00 In 1796 werden kerk en staat in de Republiek officieel van elkaar geschei den. In de praktijk zou de protestantse kerk nog tot vér in de vorige eeuw de Nederlandse staat en cultuur vormen. Tot de definitieve doodstrap van de secularisatie vormen kerkelijke archie ven daarom een belangrijke, zo niet de meest gewichtige bron voor onderzoe kers op het gebied van maatschappij- en mentaliteitsgeschiedenis. Van deze weel derige bron maakt Ed Arnold gebruik in zijn studie naar het Delfts Godsdienstig Genootschap Christo Sacrum. Hij stelt Christo Sacrum als voorbeeld van het proces van privatisering of individualise ring van de godsdienst: religie werd in toenemende mate een gezinsaangele genheid. Het genootschap bestond niet uit theologen, zoals gebruikelijk was, en had als ambitie op te treden tegen het zedelijk verval. Niet eerder werd zo uitvoerig en compa ratief onderzoek gedaan naar godsdien stige genootschappelijkheid, terwijl genootschappen op het gebied van bij voorbeeld schone kunsten zich al jaren in wetenschappelijke belangstelling weten. Hoewel het proefschrift van Arnold, met uitgebreide bronvermeldin gen en notenapparaat, misschien niet direct appelleert aan de historische grazer of grasduiner, is het boek goed leesbaar en (onverwacht) aantrekkelijk. De schrijfstijl van Arnold is fris en het histo risch kader uitgebreid. Aan de hand van de geschiedenis van het genootschap worden de mentaliteit en de sociale toe stand van een tijdperk vastgelegd. (BB) Evert Kramer, Ingrid Stoumann, Andrew Greg (red.) Bureau Walburg/Uitgeverij Noordboek, Assen/Groningen, 2003 ISBN 90-330-1174-3, 184 blz., 25,00 Koningen van de Noordzee, 250-850 is gebaseerd op een internationale archeolo- gisch-historische tentoonstelling, die van december 1999 tot juli 2001 achtereen volgens op diverse plaatsen in Nederland, Duitsland, Noorwegen, Engeland en De nemarken te zien was. Een groot aantal deskundigen uit de diverse landen werkte zowel aan de tentoonstelling als aan het boek mee. De tentoonstellingscatalogus is achterin deze uitgave opgenomen. Al sinds 1997 is een aantal musea uit voornoemde landen bezig een hecht internationaal samenwerkingsverband rondom de Noordzee op te zetten. Deze uitgave is een goed voorbeeld waartoe een dergelijk samenwerkingsproject kan lei den. Het onderzoekstijdperk behelst de Late Romeinse Tijd en de Vroege Middeleeuwen. Geografisch gezien gaat het om de kustgebieden rondom de Noordzee (voor Nederland vooral Fries land en verder Noord-Duitsland, Dene marken, Zuid-Noorwegen en de Engelse oostkust). Er wordt ingegaan op de ont wikkeling van landschap en nederzettin gen, handel en scheepvaart en bestuurs vormen. Hoewel er ook gebruik gemaakt is van schriftelijke bronnen zijn die voor Nederland uit die periode niet bewaard gebleven. De oudste Engelse oorkonde over grondbezit dateert uit 679. Het boek op groot formaat (ruim A4) is zeer rijk geïl lustreerd met voornamelijk kleurenafbeel dingen. (PS) 1 archievenblad mei 2004 Paul Brood en Karijn Delen (samenstelling en redactie) Nationaal Archief/Waanders Uitgeverij, Den Haag/Zwolle, 2003 ISBN 90-400-8888-8, 448 blz., 14,95 Al enkele jaren voert uitgeverij Waanders uit Zwolle de populaire serie Het boek. Zo verschenen er in verleden in deze serie Het Nederlands kunst boek, Het Boerderijen boek en in samenwerking met het Nederlands Instituut voor Oorlogsdo cumentatie: Het 40-45 boek. Allemaal uitga ven in een handzaam gebonden formaat. De uitgave Het Vaderlandse Geschiedenis boek is uitgegeven in samenwerking met het Nationaal Archief. Het boekje doet zeker ons geheugen opfrissen met betrek king tot de geschiedenis van Nederland. Elke pagina een plaatje, meestal afkomstig uit de collectie van het Nationaal Archief, gelardeerd met een praatje en dat chrono logisch weergegeven. De hoofdstukinde ling had voor mij niet gehoeven, omdat deze wat gekunsteld overkomt met titels als 'Burgers en stoommachines' (1800- 1900) en 'Televisie en computer' (1950- 2003). Dat zijn vlaggen die de lading niet helemaal dekken. Dit soort boekjes kan zich terecht verheugen in een toenemende populariteit, omdat ze zo toegankelijk zijn. Een groot publiek krijgt de kans met de prachtige collectie van een archiefinstel ling, in dit geval vooral het Nationaal Archief, kennis te maken. Daarnaast con- sumeert men nog wat geschiedenis feitenkennis. Iets waar het volgens menigeen nogal aan schort bij de huidige generatie jongeren. En dat is een groot compli ment voor de makers van dit alleraardigst boekje. Zo weet ik nu weer dat de Slag bij Nieuwpoort niets opleverde, behalve roem voor Maurits als veldheer, en dat we in juni 2003 werden verblijd met het nieuws dat prinses Maxima zwanger was met de mel ding 'buitenlandse vorstenhuizen en fami lies hebben wel altijd de partners geleverd voor de telgen van het Nederlandse vor stenhuis'. (EH) Ab Hoving en Cor Emke, m.m.v. Peter Sigmond en Gerald de Weerdt Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2004 ISBN 90-6550-772-8, 128 blz., 47,00 Deze bijzondere uitgave, die naast de tekst en zwart-witafbeeldingen een set recon structietekeningen door G.A. de Weerdt (uit 1996) en een cd-rom bevat, kent een lange ontstaansgeschiedenis. Dat blijkt onder andere uit de datering van het slotwoord (augustus 2002) en doordat in zowel de tekst als de bronnenlijst gesproken wordt over het Rijksarchief in Zeeland, dat al sedert 2000 onderdeel uitmaakt van het Zeeuws Archief. Het schip waar het hier om gaat is vergaan voor de kust van Nova Zembla. In dit boek wordt een poging, of liever gezegd worden pogingen, ondernomen om tot de recon structie van een dergelijk klein schip van rond 1600 te komen. Dit ondanks het ont breken van harde scheepsbouwkundige gege vens, die wel voor de latere zeventiende eeuw bekend zijn. Peter Sigmond geeft een relaas van de reis van Willem Barents en Jacob van Heemskerk met de befaamde overwintering op Nova Zembla (1596-1597). Daarna gaat Ab Hoving in de hoofdstukken twee en drie in op 'Bouw stenen voor een reconstructie' en 'De recon structie van het schip'. Uiteraard komen hier in de nodige technische details uitgebreid aan bod. Gerald de Weerdt geeft in hoofdstuk vier een variant op de reconstructie en in het vijfde hoofdstuk wordt ten slotte op het gebruik van de cd-rom ingegaan. Dergelijke reconstructies kunnen ons een beter inzicht in bouwtechnieken en -metho den uit het verleden verschaffen. (PS) Bert Koene, Jan Morren, Fred Schweitzer Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2003 ISBN 90-6550-774-1, 192 blz., 20,00 In het gebied van de huidige gemeen ten Velsen, Beverwijk en Heemskerk, teza men Midden-Kennemerland, lagen kort na het begin van onze jaartelling de meest noordelijke Romeinse forten. Omstreeks 720 vestigde de prediker Bonifatius een vooruitgeschoven missiepost in Velsen 'omdat hij daar het dichtst bij de heidenen was'. Volgens de auteurs van 'Midden- Kennemerland in de Vroege en Hoge Middeleeuwen' is het geen toeval dat Romeinse legeraanvoerders en een christe lijke missionaris hun oog op dezelfde plek lieten vallen. De smalle strook land tussen de zee en het IJ, later bekend als 'Holland op zijn smalst', was een strategische locatie. Om diezelfde reden verrees hier in de der tiende eeuw een keten van burchten die Haarlem en zuidelijker streken tegen inval len van de Westfriezen moesten bescher men. Voor hun boek combineerden de auteurs geschreven bronnen, archeologi sche gegevens en informatie die de namen van wateren en wegen geven. Op die wijze Vroege en Hoge Middeleeuwen n weten ze onder meer aan te to nen waar pre cies in Bever wijk Gerard van Velsen (hoogst waarschijnlijk) huisde. Aan de ze ambachts heer van Bever wijk, die de geschiedenis in zou gaan als degene die Floris V met een houw van zijn zwaard ombracht, is een van de hoofdstuk ken gewijd. Andere onderwerpen die in het boek aan bod komen zijn onder meer de goederen van de abdij van Egmond en de rol van wereldlijke en kerkelijke machtheb bers. (MB) mei 2004 archievenblad I

Archievenblad | 2004 | | pagina 18