MAIS m een krachtig i nstrum ent van DE REE archiefsystemen Resultaat van daadkracht, visie en innovatie Van Bilsen Consultancy Het archivarisambt ALS VENSTER OP DE WERELD (F DE REE O archiefsystemen Dé specialist voor document- en workflowmanagement Archiefbewerking Advisering Interim- en Project management Detachering Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl Restauratie-Atelier Helmond bv Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar op06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. column We schrijven 1986. Ik was zojuist benoemd tot gemeentearchivaris van Alkmaar en betrad voor het eerst de bijeenkomst van archivarissen van gemeenten van 80.000 tot 100.000 inwoners. Dat was een beraad dat iedere drie maanden bij elkaar kwam. En jawel, daar zaten ze: de angry young men van het archiefwezen. Een Flip Maarschalkerweerd van Amersfoort, een Joan van Albada van 's-Herto- genbosch, een Jo Jamar van Heerlen en enkele anderen. En temidden van deze archiefkanon nen, bijna allemaal al een legende tijdens hun leven, mocht ik als der tigjarig broekie aantre den. Want wat had ik nu eigenlijk gepresteerd in het archiefwezen? Niet veel om eerlijk te zijn. Hooguit drie archieven had ik tot dan toe geïnventariseerd. Dat was het archief van de Hervormde Kerk van de Langedijk, het archief van de Alkmaarse karatever- eniging alsmede het archief van de Alkmaarse kabouters. Desondanks werd mij door de collega's een hartelijk wel kom bereid. Tijdens de terugkerende bij eenkomsten vonden er boeiende uitwis selingen plaats over onderwerpen als de omgang met het gemeentebestuur, de organisatie van de archiefdienst, de toe komst van de KVAN alsmede de wense lijkheid om de archiefopleiding in haar toenmalige vorm overeind te houden. Kortom, tips en trucs waarmee we allen ons voordeel konden doen. En het leuke was dat wij overal een mening over had den en het zelden met elkaar eens waren. Niemand van ons is blijven hangen bij de eigen archiefdienst. In zekere zin is dat natuurlijk jammer - mijn jaren in het Alkmaarse archief waren immers fascine rend. Jo Jamar, bijvoorbeeld, heeft het niet alleen gebracht tot directeur van Het Utrechts Archief, maar was ook jarenlang voorzitter van de KVAN, in welke functie hij terecht een pleidooi hield voor een fusie met de SOD en de NVBA. Maar goed, dat terzijde. Flip Maarschalker weerd bleek evenmin honkvast. Na zijn overstap naar Den Haag kreeg hij het Rijksarchief in Limburg onder zijn hoede. Een grote verrassing was tenslotte zijn benoeming tot directeur van het Koninklijk Huisarchief. Een eervolle benoeming, zonder meer, en wie denkt dat dit archief ooit nog eens zal overgaan in een Republikeins Genootschapsarchief kan uit de droom worden geholpen: ons land blijft een monarchie - zelfs Jan Marijnissen begint daar zo langzamer hand achter te komen. Ook boeiend is de levensloop van Joan van Albada. Den Bosch verruilde hij voor Dordrecht, waar hij evenmin lang bleef. Momenteel is hij de secretaris-generaal van de prestigieuze International Coun cil on Archives. Zijn standplaats is Parijs, van waaruit hij de wereld overtrekt om het archiefwezen op één lijn te krijgen en internationale kennisoverdracht te bevorderen. Vooral ook in de jonge democratieën in Centraal- en Oost- Europa is belangrijk werk te doen, want daar waar de archiefzorg wordt verwaar loosd, wordt de demo cratie verwaarloosd. Wat dat betreft is zijn functie politiek zeer gevoelig. Zou Joan nog eens terugkeren naar onze dreven? Ik hoop van wel, want zijn inbreng en zijn humor op de bij eenkomsten van de KVAN worden door ve len van ons gemist. Zelf bleef ik evenmin lang werkzaam bij het Alkmaarse archief. Met veel pijn in het hart nam ik in 1989 afscheid van mijn vertrouwde omgeving om de onze kere stappen te zetten in de harde wereld van de Tweede Kamer. Veel in teresse koesterden mijn nieuwe collega's niet voor ons vak. De één verwelkomde mij met de opmerking dat hij een archivaris kende die veel beter was dan ik, namelijk Holle Bolle Gijs van de Efteling vanwege zijn uitroep: 'Papier Hier, Hier Papier!' De andere collega wilde graag af van zijn woordvoerderschap archiefbe- leid en bood mij dat onmiddellijk aan. Het was het enige woordvoerderschap dat mij ooit ongevraagd werd aangebo den. Of ik ooit nog eens zal terugkeren in het archiefwezen, weet ik niet. Maar ik denk dat het archivarisschap van een kleinere gemeente een uitstekende stap is voor een boeiend maatschappelijk vervolg. Op microniveau kom je in aanraking met alle facetten van het archiefwezen, ter wijl je ook - en dat is heel belangrijk - leert omgaan met de politiek-bestuurlijke kaders waarbinnen je moet opereren. Een gemeente- of regionaal archief kan met recht worden betiteld als een venster op de wereld! 33 i i flexis Voor meer informatie of een vrijblijvende demonstratie van MAIS-Flexis kunt u contact met ons opnemen Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen 0503112600 ederee@de-ree.nl MAIS-Flexis is een krachtige applicatie waarmee archieven en andere collecties, zoals foto-, geluid- en filmarchieven, effectief beschreven en ontsloten kunnen worden. Flexibiliteit, een gebruiksvriendelijke interface, exports naar onder meer Word en internet, dat is de kracht van MAIS-Flexis! Door onze expertise op het gebied van conversies van bestanden kan de overgang van uw huidige systeem naar MAIS-Flexis eenvoudig, snel en adequaat verlopen. Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel.:+31 (0)492-55 39 90 Fax: +31 (0)492-55 2442 E-mail: infoóirestauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl V/nJ gerrit.valk@wxs. n 1 Tekening: Peter Vlot mei 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 16