V :<armac ocumenten acht Conservation for Future Generation Preservation Microverfilming Bibliotheken en archieven met een historische en/of culturele collectie V verdienen de bijzondere conserveringsmethodiek 'Preservation Microfilming' van Karmac Microfilm Systems. Hiermee worden boek- en krantenpagina's, tekeningen, muziekbladen en andere waardevolle documenten zodanig op microfilm vastgelegd, dat de werken gegarandeerd nog 500 jaar raadpleegbaar zijn. Boekscanning W Karmac Microfilm Systems heeft voor u geïnvesteerd in de nieuwste generatie digitale boekscanners met boekenwip, waardoor uw boeken tijdens het scannen niet beschadigen. Wij digitaliseren uw boeken, kranten of registers in zwart/wit, grijswaarden of zelfs in kleur, t/m formaat Al. De bestanden kunnen aangeleverd worden op cd-rom en in verschillende bestandsformaten. Om het e.e.a. te onsluiten verzorgen wij een index volgens uw wensen. Karmac Microfilm Systems kan u tevens van dienst zijn bij: Document- en tekeningverfilming Dupliceren van alle formaten microfilm Microfilmscanning Opslag van microfilm en documenten Levering van Canon microfilmapparatuur en opbergmiddelen Wilt u een vrijblijvende afspraak maken en/of documentatie ontvangen van onze diensten of producten. Aarzel dan niet, en bel met nummer 0320-286964 of mail naar: verkoop.kms@karmac.nl www. kmskarmacnl calamiteitenservice en schade preventie Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament Brieven Archieven Boeken Banden Kaarten Wandkaarten Prenten Grafiek Charters Zegels 24 uur calamiteitenservice STERKEN 7° ATELIER DocumentenWacht is een dienst van restauratie atelier Sterken BV Een jaarabonnement op DocumentenWacht kost 28,75 Gratis bij een calamiteit: 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in shockfreezer tot minus 35 graden, schaderapport opmaken. De Cloese 7-9,7339 CM Ugchelen (Apeldoorn) T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.cultuurbehoud.nl juridische zaken den, dat afbeeldingen getoond worden waarvan de rechten namens de rechtheb bende worden uitgeoefend door rechten organisaties als de Stichting Beeldrecht. Dergelijke instellingen willen altijd geld zien. Voor culturele presentaties valt vaak nog wel een afspraak te maken voor een speciaal tarief, maar betaald moet er in alle gevallen worden. Geadviseerd wordt'niet te betalen, maar aan te bieden om bij bestellingen door te linken naar die instelling. Is daarover geen akkoord te sluiten, hanteer dan weer de het eerder genoemde rode kruis. Alert dient men ook te zijn op foto's van de standbeelden: behalve de fotograaf dient ook de maker van het standbeeld - dan wel degene die zijn rechten exploiteert - toestemming te geven voor deze nieuwe verveelvoudi ging. Om vast te stellen of de Stichting Beeldrecht voor bepaalde fotografen en kunstenaars optreedt, kan de via de web site www.bildkunst.de/inhalte/kuenst- ler/suche.html beschikbare database wor den geraadpleegd. Afbeeldingen van makers met een bekende naam, die nog binnen de duur van het auteursrecht zouden kunnen val len, kunnen ook beter niet getoond wor den: hier is wat extra speurwerk noodza kelijk. Voor het overige geldt: neem het risico om de afbeeldingen op internet te presenteren. Als er niemand piept, is er geen probleem. De risico's zijn betrekke lijk gering: de auteursgerechtigde kan zich melden. In dat geval is het raadzaam diep door het stof te gaan en de cultu- reel-historische en niet-commerciële context van de internetpresentatie uit te leggen. In veel gevallen zal men alsnog akkoord gaan. Indien niet, dan resteert alsnog het rode kruis, want de auteursge rechtigde kan verbod tot presentatie afdwingen. De kans is aanwezig dat een auteursgerechtigde schadevergoeding vraagt. Wanneer het niet gaat om recht hebbenden die regelmatig exploitatie handelingen verrichten - en die dus waarschijnlijk redelijk traceerbaar zijn - dan is dit een verwaarloosbaar risico. De auteursgerechtigde zal dan immers niet kunnen aantonen dat hij de gevraagde geldelijke opbrengst ook via gewone exploitatie had kunnen realiseren. Laat u zich niet te snel overbluffen en laat u het bij het vervangen van de foto door het rode kruis. Daarmee eindigt meestal ook de discussie. Het grootste risico dat op deze wijze wordt gelopen is imagoschade voor de instelling: de auteursgerechtigde kan een hoop kabaal maken en in de lokale pers de goede naam van de instelling probe ren aan te tasten. De praktijk wijst uit dat dit een verwaarloosbaar risico is. Ook al hanteert u dit piepsysteem, toch moet het persoonlijksrecht van de maker gerespecteerd worden: de naam van de maker dient te worden vermeld bij de afbeelding, de afbeelding mag niet veranderd worden of in een ongepaste context worden getoond. Uiteraard maakt naamvermelding van de maker het gemakkelijker om te constateren of u inbreuk maakt op het auteursrecht van derden. Daarom is het ook van belang dat u inderdaad die serieuze inspanning doet, zoals hierboven vermeld. Het portretrecht is een stukje priva cybescherming, ingebouwd in het auteursrecht. Er zijn twee relevante cate gorieën: wel en niet in opdracht gemaak te afbeeldingen. Wanneer er herkenbaar afgebeelde personen op afbeeldingen staan die niet in opdracht van die perso nen zijn gemaakt, dan mogen deze afbeeldingen niet openbaar worden gemaakt, voorzover een redelijk belang van de afgebeelde personen zich daarte gen verzet. Het redelijk belang kan bij voorbeeld aanwezig zijn wanneer mensen in intieme situaties worden gefotogra feerd, of wanneer de afgebeelde personen hun eigen afbeeldingen commercieel exploiteren (filmsterren, voetballers e.d.). Bij in opdracht van de afgebeelde perso nen gemaakte beelden is toestemming van de afgebeelde personen nodig om tot openbaarmaking over te gaan. Voor archiefdiensten is het meestal ondoenlijk om vast te stellen of foto's al eerder open baar gemaakt zijn en om vast te stellen wie de personen op de foto's zijn. Als praktische gedragslijn wordt daarom geadviseerd om afbeeldingen met her kenbare personen alleen niet op internet te tonen, wanneer commerciële belangen bij de afbeelding worden vermoed, of wanneer er sprake is van ernstige aantas ting van de persoonlijke levenssfeer. Een voorbeeld van de laatste categorie is bij voorbeeld de serie portretfoto's uit het politiearchief, wanneer deze personen mogelijk nog in leven zijn. Een professional in een archiefinstel ling moet verschillende - deels tegenge stelde - rechtsbeginselen kunnen hante ren. Hij kan niet willekeurig een afwe ging maken voor het ene of voor het andere rechtsbeginsel. Het ligt voor de hand dat het beginsel van openbaarheid voor hem een groot goed is, dat hij ook met moderne technische hulpmiddelen tracht te bereiken. Toch dient hij ook daarbij rechten van derden ten aanzien van intellectueel eigendom en bescher ming van de persoonlijke levenssfeer zo veel mogelijk te respecteren. En af en toe moet hij - met kennis van de aanwezige risico's - een bewuste keus maken het ene beginsel te laten prevaleren boven het andere. 25 I Microfilm Systems eoe 4 O ift Si sa WINKELWAGENTJE ilc winkelwagen nici .illc door u bvMcltk- inukdcn. klik d.in o| Het piepsysteem Adresgegevens van auteursgerechtigden moeten soms aan klanten doorgegeven worden. (Website Haags Gemeentearchief) Persoonlijkheidsrecht Portretrecht Ten slotte Opening door koningin Beatrix van het Haagse stadhuis/ bibliotheekcomplex aan het Spui, 8 september 1995. Foto: Joop van Reeken. Dankzij afspraken met de foto graaf mag deze foto gebruikt worden voor presentatie aan het publiek. Charles Noordam is directeur van het Haags Gemeentearchief en voorzitter van de KVAN. Noot EK, 2003-2004, nr. 28 482 A, Gewijzigd voorstel van wet van 19 februari 2004, waarbij op grond van een Europese richtlijn de Auteurswet 1912 wordt aangepast. mei 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 12