Doc <Ij^p Consult grotere publieksgerichtheid WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Compactus® Archieflijn Art Conservation compactus® keep it smart PUBLIEKSMONITOR ARCHIEVEN MOET LEIDEN TOT ZtEr: De vraag is niet langer óf de kwaliteit verbeterd moet worden, maar vooral hóe en met welke methoden en instrumen ten. Gemeenten kiezen bijvoorbeeld voor één loket of een burgerhandvest met servicenormen. Het blijkt dan vaak dat er nog een diepe kloof ligt tussen het opschrijven van servicenormen en ze in de dagelijkse praktijk waarmaken. Veel archiefinstellingen hebben daar inmid dels de nodige ervaring mee opgedaan. Ervaring waarvan op plaatselijk niveau goed gebruik kan worden gemaakt. Naar aanleiding van het IOO-rapport 'Naar een publieksgericht archiefbestel' hebben DIVA en de RAD aan IOO gevraagd offerte uit te brengen voor de ontwikkeling en uitvoering van een sec- torbrede 'Publieksmonitor'. Deze moni tor moet onder andere zorgen voor een grotere publieksgerichtheid, een gericht doelgroepenbeleid, duidelijkheid over de effecten en verdere kwaliteitsverbetering door van elkaar te leren. Met de monitor worden periodiek de naamsbekendheid en het imago van instellingen gemeten. Ook het bereik en de groei van publieks groepen worden in beeld gebracht. De tevredenheid van bezoekers, die nu met de kwaliteitsmonitor wordt gemeten, zou in ieder geval op de publieksmonitor moeten worden afgestemd. In de offerte staan verschillende opties om het onder zoek uit te voeren. De voorstellen zijn met het Convent van RHC's/Rijksarchie- ven en het Platform kwaliteitszorg van DIVA besproken. In de provincie Zeeland is het afgelo pen jaar hard gewerkt aan een website waarop te zien is aan welke normen uit het handvest dienstverle ning door archiefinstel lingen wordt voldaan. Het is een gemeen schappelijke internetsi te met directe verbin dingen met de sites van de instellingen zelf. Deze sites waren voor bezoekers vaak zeer moeilijk te vinden om dat ze onderdeel uitmaken van gemeen telijke sites. Door bezoekers kan gezocht worden op wie, wat, waar en hoe. Naar archieven kan zowel gezocht worden met een kaart als met een lijst met ook voor malige gemeenten of buurtschappen. De naam van de gemeenschappelijke site wordt www.archievenzeeland.nl. Het is de bedoeling dat alle openbare bibliotheken gaan werken met het zoge heten INK-model (zie www.ink.nl). Om daarvoor te zorgen worden trainingen gegeven voor toekomstige kwaliteitsadvi seurs, die vanuit regionale centra biblio theken gaan adviseren bij het opzetten van een kwaliteitsbeleid. Daarnaast zijn workshops gestart waar de theorie van het INK-managementmodel gekoppeld aan de bibliotheekpraktijk wordt behan deld. De workshops kunnen worden gevolgd door verschillende doelgroepen als directie- en bestuursleden, medewer kers of gemeenteambtenaren. Ook wordt er gewerkt aan een certificeringsysteem dat moet aansluiten bij de ervaringen die in het land zijn en worden opgedaan met integrale kwaliteitssystemen. Naar ver wachting worden in het voorjaar van 2004 de certificeringsnormen vastgesteld door de stuurgroep bibliotheken. Op 26 februari werd in het Dor- drechts Museum aan zeven musea* het certificaat en schildje 'Geregistreerd Museum' uitgereikt. Deze musea hebben met goed gevolg de landelijke procedure museumregistratie doorlopen. Musea kunnen een officieel 'keurmerk' krijgen wanneer zij aan allerlei kwaliteitseisen voldoen. Een 'geregistreerd' museum wordt ingeschreven in het Landelijk Museum- register. Doel ervan is het zichtbaar maken, bewaken en verbeteren van de kwaliteit van de Nederlandse musea aan de hand van landelijk ingestelde basiseisen waaraan elk muse um, groot of klein, kan voldoen. De archieven in Engeland werken samen aan de verbetering van kwaliteit in de Public Service Quality Group. Door de PSQG is de 'Standard for access to archives' ontwikkeld. In dit document zijn geen absolute normen voor stan daard-service door archiefdiensten vast gelegd omdat archiefdiensten worden gefinancierd door verschillende organisa ties om verschillende doelen te bereiken. Deze organisaties bekijken archiefdien sten in relatie tot het behaalde succes. De standaard respecteert deze variatie. Toch is er sprake van een zekere gemeenschap pelijkheid in vormen van dienstverle ning; in ieder geval wanneer dienstverle ning met gemeenschapsgeld wordt gefi nancierd. De standaard is met name bedoeld om de nadruk te leggen op syste men waarmee kwaliteit behaald kan wor den en brede outcomes voor gebruikers groepen. De bedoeling is om meer speci fieke good pracb'ce-handleidingen op te stellen die van toepassing zijn op ver schillende archiefdiensten. De PSQG is te vinden op www.pro.gov.uk/archives/ psqg/. Booinkwekerijmuseurn (Boskoop), Chabot Museum (Rotterdam), Dordrechts Museum (Dordrecht), Hortus Botanicus (Leiden), Mariniersmuseum (Rotterdam), Museum de Schilpen (Maasland) en het Techniek Museum TU Delft (Delft). 19 DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl - j.. vwjJt, -vuOikf*». i,. www.artconservation.nl Bruynzeel filing and storage Tel.: (077) 306 90 oo Fax: [077] 306 90 35 powered by bruynzeel info@brfs.nl, www.brfs.nl Het belang van informatie als bedrijfsmiddel is groter dan ooit tevoren. Deze informatie moet aanwezig zijn en blijven. Snel en eenvoudig be schikbaar zijn voor iedereen. Bruynzeel filing and storage heeft een ruime ervaring in het op maat inrichten van archieven en depots. De Compactus® Archieflijn onder steunt alle bekende archiverings- en organisatie middelen en kan uitgerust worden met vele accessoires. Zo kan in de archiefruimte maxi male opgeslagcapaciteit worden gerealiseerd. kwaliteit van dienstverlening Door Fred Schot* Verbetering van de kwaliteit van de publie ke dienstverlening staat hoog op de agen da. In het actieprogramma 'Andere over heid' (zie www.minbzk.nl) stelt het kabinet dat de dienstverlening aan de burger verder moet verbeteren. In 2007 zou 65 procent van de publieke dienstverlening via internet moeten plaatsvinden. Voor de kwaliteit en beschikbaarheid van publieke voorzienin gen zijn rijk, uitvoeringsorganisaties, pro vincies en gemeenten gezamenlijk verant woordelijk. Kwaliteitstraject archieven Nieuwe Zeeuwse site Bibliotheken Musea Musea kunnen een officieel 'keurmerk' krijgen wanneer zij aan allerlei kwaliteitseisen vol doen. Buitenland Fred Schot is projectleider bij DIVA. april 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 9